Dobrovoľné nemocenské poistenie a nárok na materskú

zuzana1781
13. mar 2013

ahoj baby no zakony sa stale menia a viem ze popisane je tu otom dost ale nenasla som nic co sa hodi namna takze prosim poradte v minulom roku som zacala platit DNP od februara bolo to okolo 50EUR mesacne to mi automaticky po270 dnoch zaniklo v tejto dobe som bola na RD zo synom ta mi v july koncila a kedze som zistila ze som tehotna dala som si starostlivost o dieta do 6rokou porod mam 5.aprila na matersku som teda nastupila od polky februara chcem sa spytat kedze este mi nic neprislo ci budem mat narok na MD lebo kadeco sa popisalo ale poznam asi 4baby z okolia a tie narok na MD nemaju aj ked boli v 8mesacnej ochrannej lehote podotikam ze pred 1porodom som bola nezamestnana

moon1979
13. mar 2013

@zuzana1781 mohla ťa vypísať gyn. ako tehotnú 🙂 teda to bola možnosť ako čerpať PN, jedine na rizikové tehotenstvo ... na obyčajnú PN je len 7 dňová OL ...

mariettka27
13. mar 2013

@moon1979 takže keby som porodila skôr ako pred nástupom na MD,nárok na materské z DNP mi zanikne?

zuzana1781
autor
13. mar 2013

@moon1979 no tak to nastastie niehrozilo a mam dost taku sekeru sestricku a gyn.tiez nieje ze by sa nechala ukecat tak je to jedno dakujem za radu si mila kiezby taky ludia robili na urade

moon1979
13. mar 2013

@mariettka27 zrejme ano, lebo v OL je povinnosť nastúpiť na MD presne 6 tt pred PTP ani o deň skôr ani o deň neskôr ...

moon1979
13. mar 2013

@zuzana1781 tak treba zmeniť lekára, ak nie si spokojná 🙂 ak by na mňa vrčali a boli nepríjemní, tak by som tam určite nechodila 🙂 našťastie je dnes možná slobodná voľba lekára, tak si treba vyberať, komu bude tvoja poisťovňa platiť 🙂

mariettka27
13. mar 2013

@moon1979 ďakujem za odpovede 😉

zuzana1781
autor
13. mar 2013

@moon1979 ale ona nieje zla hlavne super odbornik len asi by nebola nadsena keby ze riesim nejaku pn kedze niesom rizikovy pacient je taka zasadova aspon mi pride inak snou problem nemam to zasa ja by som to inak riesila

zuzulica
13. mar 2013

@zuzana1781 Neboj,bude to ok,ako som písala nemal by to byť problém 😉

mirkita
13. mar 2013

@moon1979 ahoj...citala som co si pisala o DNP pri RD.. zena musi byt tehotna v case zaniku DNP - teda ked v oktobri zaniklo DNP uz musi byt tehu? Na MD sa da nastupit aj 8t pred porodom - takze by sa 8 mes. ochr. lehota dala stihnut aj pri neskorsom otehotneni, nie? to je totiz moj pripad - tehu od novembra, DNP zaniklo okolo 26.10. a chcem nastupit 8t pred porodom na MD...ja mam VZ aj zo zivnosti, pri minulej materskej som mala kombinaciu dokonca 3 VZ - TPP, zivnost a DNP...tak predpokladam ze teraz opat budem mat zivnost a DNP

moon1979
13. mar 2013

@mirkita
ano, v čase zániku DNP musíš byť tehotná, čo ti musí potvrdiť tvoj gynekolog ... v OL môžeš nastúpiť na MD VYLUČNE 6tt pred PTP ani o deň skôr ani neskôr, nieto ešte 2 tt ... takže ak nechceš prísť o MD z DNP tak nešpekuluj 🙂
8tt pred PTP môžeš nastúpiť z DNP jedine vtedy, ak máš aktívne poistenie ... teda nie si v OL

moon1979
13. mar 2013

@mirkita
tebe zaniklo DNP v oktobri a otehotnela si v novembri ... takže na teba sa OL nevzťahuje bohužial ...

mirkita
13. mar 2013

@moon1979 dakujem za odpoved...ale ja mam aktivne poistenie ale ako SZCO...to asi nic nemeni na veci...?

mirkita
13. mar 2013

@moon1979 alebo potom riesenie ako si vyssie spominala ze sa poistit podla noveho DNP, aspon chvilku platit tesne pred nastupom na MD a potom zanik DNP po MD...pripadne to iste by vyriesil TPP aspon na mesiac pred nastupom na MD...nie?

moon1979
14. mar 2013

@mirkita
môžeš sa poistiť tesne pred nástupom na MD na balík DNP ale dávku budeš mať priznanú len z minima ... ale budeš mať 🙂
nový PP situáciu nerieši, pretože aby si mohla čerpať MD z nového PP, musel by ti trvať minimálne 90 dní bez akéhokolvek prerušenia (PN, OCR, Dovolenka ...)

mirkita
14. mar 2013

@moon1979 dakujem...to by este ale stihalo aj s novym pp ;)

moon1979
14. mar 2013

@mirkita
jediné čo som si neni istá v tvojom prípade je to, že si SZCO ... teda súvislosť SZCO a riadneho PP ... v prípade DNP je to jasné, to prvé si prever ... u bežnej osoby, ktorá nemá iný príjem z podnikania len riadny PP platí tých 90 dní bez prerušenia ...

zalka
14. mar 2013

@mirkita ak si tehu . založ si DNP teraz na 7 dní z minima. potom to DNP zruš. Vznikne TI OL z DNP .. a kedykoľvek počas tehu budeš potrebovať ísť na PN tak si ju dáš vypísať ako SZCO aj ako DNP .
A deň pred MD sa opäť nahlás na DNP zaplať, ten jeden den a zruš DNP po skonkčení MD pred nástupom na RD kvôli dnom poistenia.

vrabecvrabec
14. mar 2013

Ahojte.Potrebovala by som poradit-som zamestnana od roku 2009 u jedneho zamestnavatela.Som tehotná-od 29.09.2012 na PN do 31.12.2012-tak som čerpala dovolenku a na dalšiu PN som nastúpila 22.01.2013 do 10.02.2013-tak som šla s malou na OČR od 11.02.2013 do 21.02.2013.21.02.2013 mám prerušené poistenie pretože očr mi trvala 11 dní.Od 22.02.2013 som sa dala DNP a nastúpila som na PN 22.02.2013 do 08.03.2013 a od 09.03.2013 som na materskej-budem mať narok na matersku aj z DNP?

zalka
14. mar 2013

@vrabecvrabec nie nebudeš mať nárok na MD aj z DNP,
lebo SP Ti nenájde pre každé poistenie 270 dní ... čo je podmienka na vyplácanie MD...

vrabecvrabec
14. mar 2013

@zalka no aj ked nemam z DPN 270 dní-len pár dní nemam narok ani z minima?

kuko7
14. mar 2013

Ahojte baby 🙂
mam jednu otazku. Chceli by sme druhe babo , ale ja neplatim do socialky odvody, nakolko poberam na malu este rodicak (mam do 6tich rokov zo zdravotnych dovodov) a som zivnostnicka, pricom prijem nezodpoveda zodpovednosti platit odvody do socialky. Ide mi ale o to, ze ak by som otehotnela a zacnem si platit dobrovolne nemocenske, mam narok na matersku na pol roka? Funguje takato moznost este? vdaka za info 🙂

zalka
14. mar 2013

@vrabecvrabec
na to aby vznikol nárok na MD musí byť splnená podmienka 270 dní z každého poistenia
teda 270 dní zo zamestnania to splnaš ...
270 dni z DNP to nesplňaš ...
keby to bolo tak ako si myslíš ty , tak to by každý takto riešil MD .. aby ju mal vyššiu tak skončil PP .. alebo prerušil cez OCR poistenie ...

Na PN ti to stačí , lebo na PN zo zamestnania nepotrebuješ mať žiadne dni ,,, na PN z DNP potrebuješ 270 dní .

zalka
14. mar 2013

@kuko7 v prvom rade DNP by si musela začať platiť pred otehotnením aby si stihla 270 dní poistenia.
A v druhom rade na minimálnu MD treba platiť 270 dní sumu 130,27 eur mesačne ... na maximálnu MD treba platiť 270 dní sumu 414,41 eur mesačne ....
vyplatí sa ? nevyplatí? zváž sama.

kuko7
14. mar 2013

@zalka dakujem, jasne ze nevyplati :D to si budem radsej kazdy mesiac odkladat 200 e a tie si potom pridam k rodicaku :D :D :D asi tak ...moc dakujem

zalka
14. mar 2013

@kuko7 alebo sa zamestnaj na dohodu s pravidelným príjmom niekde na 9 mesiacov .. potom ked otehu tak sa môžeš poistiť DNP , a ísť na PN ... bude platená PN a výjde i MD.

vrabecvrabec
14. mar 2013

@zalka ja len preto,lebo som pocula o takom pripade,ze dnp si neplatila 270 dni a mala narok na matersku aj z dnp-a riesilo sa to nejako cez očr,,,

zalka
14. mar 2013

@vrabecvrabec vieš keby si toto s tou očr urobila pred otehotnením tak nepoviem pol slova lebo by si v pohode to stíhala ... ved vyskúšaj možno sa mýlim ... nie som neomylná ... ja poznám zákon takto . A možno ten kto to skúšal cez OCR predtým niekedy DNP platil alebo mal predtým iné zamestnanie ...

mirkita
14. mar 2013

@zalka dakujem za radu, tym padom mi teraz PP nepomoze kedze bude trvat len necelych 100dni? nestaci ze mam 270 dni zo SZCO? myslim ze takto to byvalo - kamoska SZCO si dala PP len na mesiac a uhrala to tak ze 270 dni splnala i ked nie z PP ale ako SZCO a uznali jej to..

zalka
15. mar 2013

@mirkita ja som pochopila, že ti v oktobri skončilo DNP? Skončilo? Ak áno tak samozrejme Ti stačí zamestnať sa na 90 dní .

mirkita
15. mar 2013

@zalka ano, v oktobri mi zaniklo DNP plus som povinne poistena ako SZCO, ale mam tam nizky VZ tak preto by mi ten TPP pomohol a viem si to zariadit. dakujem 😉