Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

flowerska
12. mar 2012

@mary86 dakujem my sme este nezacali, ale uz som vysadila lieky chceme tak pred letom teraz nas caka stahovanie a potom, aj ja drzim paste nech vsetko ide ako ma)))

poisonblu
12. mar 2012

kopirujem z predchadzajucej strany

dnes 12.3. mi skoncil PP....zajtra 13.3. idem na PN od gynekologa-rizikove tehu. Mam ziadat PN z povinneho poistnia v ochrannej lehote, alebo z DNP,, ktore si platim od januara? Citala som totizto na nete, ze ked mam DNP, tak mi ochranna lehota neplati...dakujem

majuska55
12. mar 2012

@ gapa a ake problemy ti robil, preco ti nechcel dat pn. A obvodny ti dal pn len tak, ci si mala aj nejaky zdravotny dovod na to? Lebo ja este uvazujem tak, ze ak mi neda gyndos skusim obvodnu, lenze sa nam nedavno zmenila a ja vobec neviem aka je ta nova ako na nu ist...a na ako dlho ta moze vypisat obvodny? Gapa ty si bola ako dlho na pn od obvodaka?

majuska55
12. mar 2012

@hviezdicka 2024 presne tak mi to napisala ta pani z tej poradne, ale ake potvrdenie staci netusim, to som sa nepytala.

mima595
12. mar 2012

@poisonblu - pytaj si iba jednu Pn zo zamestnania.....ak nemas z DNP splnenu podmienku 270 dni, tak ti nic vyplacat nebudu....
o tom, že ak mas DNP, ochranna lehota z prace neplati, neviem nic....

angelika_2
12. mar 2012

žienky v ktorom políčku v daňovom priznani si mám uplatniť DNP? ďakujéém

zalka
12. mar 2012

@poisonblu
"dnes 12.3. mi skoncil PP....zajtra 13.3. idem na PN od gynekologa-rizikove tehu. Mam ziadat PN z povinneho poistnia v ochrannej lehote, alebo z DNP,, ktore si platim od januara? Citala som totizto na nete, ze ked mam DNP, tak mi ochranna lehota neplati...dakujem"

Ja by som povedala, že vyžiadaj si od lekára 2 x PN, 1x zamestnávateľ OL( tu prilož potvrdenie že si tehotná) a 1x DNP.
Kedže DNP si založila skôr ako ti skončil PP, tak podľa môjho názoru máš nárok aj na PN z DNP, nakoľko dni ukončeného poistenia tj. zamestnania sa Ti pripočítajú k DNP a tým pádom máš splnenú podmienku 270 dní.

zalka
12. mar 2012

@angelika_2
Myslíš zaplatené odvody, v tom políčku kde sa píše o odvodoch do ZP teda strana 3 políčko 33a .. tam dáš súčet poistenia zo zamestnania a aj z DNP.

poisonblu
12. mar 2012

@zalka to je uz neskoro, mam len jednu PN, aj to tam vyznacil DNP, aj ked som mu vravela, ze idem cez zamestnavatela v ochrannej lehote...tak nic, napisem tam poznamku ze ci mi to nemozu vyplatit z povinneho poistenia....kaslem na to, blba som..lebo som si dnes vybavovala PN narychlo, ale aj tak ju budem mat len do konca marca, potom pojdem na UP....co uz

zalka
12. mar 2012

@poisonblu
Tým že ti tam vyznačil DNP tak budeš mať PN len z minima.
Počúvaj ma neni neskoro .. lebo lekár vie spätne tri dni vypísať PN, ty pôjdeš za ním zajtra, a povieš mu aby vypísal dalšiu PN kde zaznačí zamestnávateľa a dá tam taký istý dátum ako dal na tú prvú PN.

Kolega takto spravil , bo nevedel že si má dať vypísať 2x PN. Lekár mu dodatočne na druhý deň druhú PN vypísal.

poisonblu
12. mar 2012

@zalka a myslis, ze mam narok z oboch?

zalka
12. mar 2012

@poisonblu
Podľa mňa áno, a detto počas celého tehotenstva ako materskú neviem ako na tom si? Lebo pri materskej musíš mať dosť dní poistenia aj zo zamestnania aj z DNP samostatne. Ale pri PN sa to ináč ráta.

poisonblu
12. mar 2012

@zalka materske budem brat iba z DNP, tam si platim z maxima, v den porodu uz budem mat cez 300 dni poistenia...

poisonblu
12. mar 2012

@zalka a nahodou nevies, ci tu PN ktora bude v ochrannej lehote musim zaniest aj zamestnavatelovi? lebo on je v zahranici, takze mi to nemoze podpisat teraz, tak by som si to poslala sama a od neho potom zaslala o tyzden neskor potvrdenie o naroku na nemocenske

poisonblu
12. mar 2012

@zalka i ked podla mna by som mala mat narok iba na jednu, kedze by som ich brala subezne, a nemam z DNP este 270 dni....asi zavolam do soc. poistovne najprv a potom behnem k dr.

zalka
12. mar 2012

@poisonblu
Nie všetko odnášaš do SP, as tihneš mať k dnu pôrodu 270 dní DNP? ale zrejme áno ak si sa poisťovala v januári ešte podla starých pravidiel a bábo čakáš v novembri.

poisonblu
12. mar 2012

@zalka ano, pisala som ti vyssie..ja som DNP poistena od 11/2011....tak ja teda zajtra zbehnem k dr. a dam si este jednu PN vypisat...a uvidim, co mi potom poslu z poistovne

zalka
12. mar 2012

@poisonblu
Určite nemáš čo stratiť, lebo menej ako 180 eur za mesiac za PN len z DNP určite nedostaneš. Takže môžeš len a len získať.

zalka
12. mar 2012

@poisonblu
..."materske budem brat iba z DNP, tam si platim z maxima, v den porodu uz budem mat cez 300 dni poistenia..."...

A prečo by si mala mať materské len z DNP? nemáš zo zamestnania 270 dní ku dnu výpovede?

poisonblu
12. mar 2012

@zalka lebo si platim dnp z maxima, tak budem ziadat len odtial materske...ja som si to dala z maxima, lebo som pocitala s vypovedou a nevedela som kedy otehotniem...navyse som uz 4 mesiace bola pn cez obvodnu

zalka
12. mar 2012

@poisonblu
Akú si mala hrubú mzdu v 11 a 12/2011? O toľko sa ti totiž tvoje DNP zníži.... odpoved mi na otázky , podľa mňa môžeš v pohode žiadať o materskú z DNP aj zo zamestnania v oboch prípadoch z ochrannej lehoty ... a budeš mať maximum.
V opačnom prípade mať maximum nebudeš ...a punktum. 😒

Lebo materské sa bude rátať z VZ roku 2011 .. a tam si mala DNP menej ako maximum práve kvôli zamestnaniu. Tak si prosím daj povedať ... a napíš mi či splňaš zo zamestnania podmienku 270 dní. Aby si mala nárok na materskú aj z toho poistenia.
Kua dobre ti chcem a ty si svoje toto ono .....

poisonblu
12. mar 2012

@zalka ale teraz sem nepletme matersku, ja som platila od 11/2011, ale v januari som odlasila a znovu prihlasila, cize byde z maxima a 270 dni splnenych...mne sa len nezda, ze by mi teraz mali platit pn z oboch, kedze dnp este nemam 270...a sa mi nezda, ze ked budem ziadat z povinneho v ochrannej lehote, tak ze mi daju aj z dnp...to by bolo moc jednoduche...a zo zamestnania splnam, som tam 4 roky

zalka
12. mar 2012

@poisonblu
No hovorím nebudeš mať maximálnu materskú,
lebo 02/2012 a 03/2012 si mala nejakú hrubú mzdu v zamestnaní a táto Ti ponížila tvoj VZ z DNP . Takže maximum nebude, maximum bude len v prípade, že požiadaš o materskú z DNP z OL nakoľko DNP ti skončí v oktobri a neviem kedy nastupuješ na materskú , a kedže si tehotná v čase ukončenia zamestnania, tak aj tam máš nárok na 8 m. OL a preto aj z tohoto poistenia môžeš žiadať materskú, a vtedy bude maximálna ak požiadaš z oboch poisteni ( z DNP + zo zamestnania ) o materskú .

V podstate ja si myslím, že ak dáš obe PN na SP .. aj z OL zo zamestnania aj z DNP tak dostaneš ich obe zaplatené, nakoľko ukončené poistenie teda zo zamestnania sa priráta k DNP a tým pádom splníš podmienku 270 dní , a zo zamestnania bude OL... neviem to jednoduhšie vysvetliť, ale podľa mna nemáš čo stratiť ak požiadaš 2 x PN

Detto kedykoľvek do nástupu na materskú ak požiadaš o 2x PN tak budeš mať platenú 2x PN . Ale ja už nemám síl Ti to tu dokola vysvetľovať. Tak poviem rob čo chceš ... ale ak ma nepočúvneš tak si spomeň potom ak budeš mať materskú nižšiu, že som mala pravdu. 😝

poisonblu
12. mar 2012

@zalka ja som pn 4mesiace, takze hrubu mzdu nemam ziadnu...bolo mi tu povedane, ze sa mi bude pocitat materska z dnp...ale fakt nie je problem potom poziadat o 2...mna zaujimalo, ci mozem teraz ziadat o 2 pn...tak poziadam a dam ti vediet, ako som dopadla

zalka
12. mar 2012

@poisonblu
Jaj, no to si nepovedala, že si nemala žiadny VZ odkedy máš DNP. Vieš človek má už toho všetkého po celom dni dosť.
Ale no hádam sa nemýlim, lebo nemám to overené ani oskúšané ,,,, no som to čítala na stránke porada.sk svojho času a šak vieš že tam radil bývalí minister niekedy.

Držím palec aby vyplatili z oboch poistení PN .. 🙂

datanka
12. mar 2012

@poisonblu zalka ma pravdu s tou materskou.nebudes mat max.aj ked si platis max,na to bacha v takomto pripade 😨

poisonblu
12. mar 2012

@zalka Som ti pisala,ze som 4 mesiace pn, tzn. Ze nemam mzdu..uvidime, vsak za to nic nedam, len sa zajtra povozim, lebo to mam 35 km k dr.😀

poisonblu
12. mar 2012

@datanka kvoli comu? Zo zamestnania som nemala ziadny vz tento rok....ale tak kludne poziadam potom aj z povinneho...btw odkial budu vediet, ze ci som bola alebo nebola poistena povinne v case otehu? Ved keby nemam ol z povinneho, tak automaticky ziadam iba z dnp, nie?

datanka
12. mar 2012

@poisonblu aha,to s tou mzdou som si ani ja nevsimla 😲

zalka
12. mar 2012

@poisonblu
No hej písala si že si bola 4 m, na PN ale to neznamenalo, že si bola PN práve na začiatku roka 2012 :D A nedostala si odstupné, síce ked si bez mzdy tak z odstupného sa neplatili odvody ale len daň ak sa nemýlim. No ozaj Ti VZ nevznikol tento rok zo zamestnania zdá sa. 🙂

No pozri ak zajtra k dr nepôjdeš tak naozaj Ti túto PN vyplatia len z DNP teda z minima.
Ak zajtra k dr pôjdeš , tak bud ti vyplatia z OL alebo z DNP alebo ideálny prípad z oboch poistení. Nemáš čo stratiť :D