Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
14. apr 2012

@poisonblu jj 😉

janka9900
14. apr 2012

@mariynka ahoj, na pn by si mala narok, ale iba na minimalnu, az po 26 tyzdnoch by si mala narok z VZ, z ktoreho si platis od januara 😉

moon1979
14. apr 2012

@zalka prosim uvedies ma na spravnu mieru? Momentalne som na RD, do skoncenia RD mam este rok. V januari 2012 som si uzatvorila DNP, pretoze planujeme este druhe dieta. Platim si to z VZ 400 EUR. Pred nastupom na MD budem musiet urobit nejake kroky, aby som mala narok na matersku aj z DNP??? Pracovnú zmluvu mam na dobu neurcitu. Alebo mi staci mat len splnenú podmienku 270 dni? Lebo si ma trosku zmiatla prispevkom pre Kvatku ... Dakujem ti za odpoved.

datanka
14. apr 2012

zalka ti urcite poradi,no urcite nieco urobit budes musiet,pretoze tebe zanikne ochranna lehota,skoncenim RD,pretoze si zamestnana.akurat sme to riesili,nie tu na fore,ale na inom,jedna kocka sa takto ofajkala a nedostala z dnp nic.no napr.ak by si otehot.dajme tomu v maji...v oktobri mas zapl.tych 270dni a zacina ti bezat OL 8mesiacov,pocas ktorej musis nastupit na MD.ale tebe sa (neviem kedy-napr.vo februari,ked pises ze si este rok na rd)skonci OL,lebo ti vznikne nove nem.poistenie a ak este nebudes na materskej,tak ti OL pada a nedostanes nic.

datanka
14. apr 2012

@moon1979 zalka ti urcite poradi,no urcite nieco urobit budes musiet,pretoze tebe zanikne ochranna lehota,skoncenim RD,pretoze si zamestnana.akurat sme to riesili,nie tu na fore,ale na inom,jedna kocka sa takto ofajkala a nedostala z dnp nic.no napr.ak by si otehot.dajme tomu v maji...v oktobri mas zapl.tych 270dni a zacina ti bezat OL 8mesiacov,pocas ktorej musis nastupit na MD.ale tebe sa (neviem kedy-napr.vo februari,ked pises ze si este rok na rd)skonci OL,lebo ti vznikne nove nem.poistenie a ak este nebudes na materskej,tak ti OL pada a nedostanes nic.

gapa
14. apr 2012

@dadka28
ako to je s tou tvojou pn? dokedy si čerpala RD?, nastúpila si do práce? a teda pn začala 31.1.2012? nerozumiem tým 90dnom, to podla odpovede čo som čítala zo SP tak robia len pri vzniku prac.pomeru, nie po ukončení prerušenia (zákon je dosť nejasný v tom, ale prerušenie berú ako trvanie NP pre účely určenia rozhod.obdobia)

moon1979
14. apr 2012

@datanka jaj tak to platim uplne zbytocne?

kwatka
14. apr 2012

@janka9900 @zalka ďakujem vám veľmi pekne, pravda ešteže to presne stíham,no o chlp. Vďaka vám v takomto fóre si veľa mamičiek prilepší,lebo pochybujem,že by mi to panie za priehradkou v soc.poisťovni takto poradili.
ešte raz veľké ďakujem. 😉

moon1979
14. apr 2012

@datanka ale ked stihnem nastupit na MD pred skoncenim RD, tak by to malo byt ok podla toho co pises, nie? kurnik sopa taky galimatias mam vtom ze az :(

datanka
14. apr 2012

@moon1979 opytaj sa gapy,alebo zalky,mozno ti poradia nejake riesenie.nieco,ze sa prihlasis este napr.na balik tesne pred materskou,aby si mala trvajuce dnp a do toho sa ti zapocitava aj to ukoncene.ono je tazko takto radit,ked este nie si ani tehotna,tak nevies,ako sa situacia bude menit 🙂 ale s tym balikom sa to potom urcite nejako da.dobre,ze sa pytas uz teraz a nie ako ta kocka,ked uz bolo neskoro 😉

datanka
14. apr 2012

@moon1979 a kedy ti konci RD?presnejsie?myslis,ze by si to stihla?

moon1979
14. apr 2012

@datanka 18.3.2013 mi konči RD ... DNP mi končí v oktobri 2012, musela by som otehotniet najneskôr v júni 2012 aby som cca v polovici februára 2013 nastupila znova na MD ... jaj normalne som teraz znervoznela 😨

moon1979
14. apr 2012

@datanka uvedomujem si, ze otehotniet sa nie vzdy da na "povel" (aj ked prve sa podarilo takmer na prvykrat 🙂 ... ale doteraz som zila v domneni, ze staci mat splnenú podmienku 270 DNP a najneskor v ochrannej lehote otehotniet a nebude problem :( no evidentne to problem je :(

lindusik
14. apr 2012

ahojte..chcela by som sa opytat. som na RD (este rok a pol). DNP si platim asi 3.5 roka s prestavkou na matersku. teraz som si ho predlzila a do oktobra chcem otehotniet...Ak by som isla na matersku tak ju dostanem v plnej vyske? lebo vlastne koli tomu si DNP platim. No lebo ma zneistila kamoska ze ak je zena na RD tak druhu matersku nedostane, ze musi skoncit RD a az potom...mne sa to zda somarina,no ale v nasom state je mozne vsetko 😒 no a ako je to s prispevkom na RD to by som dostavala na prve dieta 200 a plus matersku a poskonceni materskej 2 x 200?

firstbaby
14. apr 2012

@gapa ahoj, mozem ta poprosit o radu? 26.4. mam nastup na matersku, uz mam doma aj ziadost, ktoru sa chystam zaniest do SP buduci tyzden. Mam vsak chaos v tom, ako sa postupuje v pripade, ze budem odhlasovat rodicovsky prispevok a poberatel len matersku (z DNP). Mam cakat az na rozhodnutie o materskej z SP a az potom si ist odhlasit rodicovsky prispevok alebo ako to vlastne funguje? A kolko vlastne zo zakona ma SP na vydanie rozhodnutia o materskej? A co v pripade, ze mi dojde v danom mesiaci aj rodicak aj materska? Predpokladam, ze prispevok bude treba vratit...je to trosku na hlavu.Dakujem za kazde info a za tvoju ochotu. Janka

datanka
14. apr 2012

@moon1979 no ono tak aj je,ako pises 😉 len tam su tieto "drobnosti!",co vsetko sa v ochrannej dobe nemoze a kedy sa ti rusi a jednou s tych veci je aj vznik noveho poistenia,ktore ti vznika aj vtedy,ked ti konci RD a si zamestnana.ale ak to nestihnes,tak sa to da urobit tak s tym balikom.ty sa napr.2dni pred nastupom na matersku prihlasis na ten balik(zaplatis nejakych 8eur)a pocas materskej platit nemusis,poistenie ti bude stale bezat a budes dostavat matersku aj z dnp,ale len tu minimalnu 😒

datanka
14. apr 2012

@moon1979 a este!zle pises...v ochrannej lehote nemas otehotniet!v ochrannej lehote uz musis byt tehotna!ty musis otehotniet do toho oktobra,nie neskor! 😉

datanka
14. apr 2012

@moon1979 do juna stihas 😅

moon1979
14. apr 2012

@datanka a vies mi dat nejaky link kde sa toto vsetko presne docitam? normalne tuto noc asi ani spat nebudem co sa mi bude z hlavy parit 😝 teraz som si citala rady na stranke soc. poistovne, ale teda o tomto som sa tam nedocitala, vsade sa len uvadza splnena podmienka 270 dni ...

moon1979
14. apr 2012

@datanka pretože ak sa nemýlim, tak počas RD máš prerušené nemocenské poistenie, teda v prípade nového tehotenstva sa VZ zo zamestnania určuje podla predpokladaného VZ, ktorý určí zamestnávateľ (neovládam presnú terminologiu ale snád sa rozumieme) alebo spravidla býva VZ rovnaký ako pri nástupe na prvú MD ... A v prípade druhej materskej sa vychádza z obidvoch poistení, ak pri DNP bola splnená podmienka 270 dní ... chápem, že ak nestihnem otehotniet skôr ako nastupim do práce tak mám nový VZ, pretože sa mi obnoví nemocenské poistenie zo zamestnania, ale ak berieme prípad, že to stihnem do nástupu tak co?

datanka
14. apr 2012

@moon1979 najistejsie mas napisat sem,alebo postu gape,alebo zalke.vyznaju sa lepsie ako tetky v sp 🙂 a poradia ti konkretne k tvojmu pripadu.a link neviem 😒 tak ked nebudes vnoci spat,vies co mas robit 😀 😉

datanka
14. apr 2012

@moon1979 do nastupu by to malo byt o.k.kedze ti nevznikne ziadne nemoc.poistenie.aspon myslim

moon1979
14. apr 2012

@datanka
no budem nesmierne vdacna kazdej cennej rade 🙂 v socialnej poistovni cloveku neporadia, z prace vacsina mamiciek ma mizerny VZ kedze platy su take ake su a ked si chce prilepsit aspon pocas tej materskej ked uz cele roky robi za almuznu a plati si poistne tak nakoniec je este kopa prekazok, ktore mozu zmarit celu snahu aaaaaach :(

gapa
14. apr 2012

@firstbaby
toto vela záleží od konkrétnej pracovníčky na upsvar. Počula som prípad, že dávali kopiu žiadosti o materské alebo len zavolali a oni si poznačili, že nemajú vyplácať RP. Možno by sa dalo aj listom, že budeš poberať od xx.xx.xx materské, na ktoré nárok si si uplatnila žiadostou dna xx.xx.xx a k danému dnu nemáš ešte rozhodnutie, ktoré predložíš po jeho prevzatí od soc.poistovne.
Soc.poistovna má na rozhodnutie 60dní.
Ak by ti nepozastavili vyplácanieRP, tak proste tú jednu platbu vrátiš. Ale ak oznámiš listom, tak by to mali stopnúť (možno by museli vystaviť nejaké rozhodnutie o dočasnom pozastavení, čo sa im nechce?? preto neviem, či ty si tu písala, že mali nejaké reči o tom. No viem, že samotná žiadosť o materské im nestačí. Skús si príp. po týždni, dvoch po podaní žiadosti zavolať na SP, kedy s tým môžeš rátať a povedz dôvod. Nárok na RP za apríl máš a uzávierku za máj majú predpokladám začiatkom júna a dovtedy to predpokladám im donesieš.

moon1979
14. apr 2012

@datanka tak na toto som stavila aj ja ... 🙂

datanka
14. apr 2012

@moon1979 ako to vyssie som myslela,ze ak nastupis na MD este pred skoncenim RD.trosku nechapem,co si napisala 🙂 co ze stihnes do nastupu otehotniet?lebo to je jedno,OL sa ti zrusi a matersku dostanes len zo zamestnania

moon1979
14. apr 2012

@datanka nie, nie, tým "stihnutím" som myslela, že najneskôr pred skončením RD nastúpim na MD 🙂 som si vedoma toho, ze ak to chcem "stihnut" musela by som otehotniet najneskor do konca juna 2012 ... 🙂 vtedy by som na MD nastupila vo februari 2013 🙂

datanka
14. apr 2012

@moon1979 tak drzim palce,nech to vide 😉

datanka
14. apr 2012

@moon1979 a to len tak mimochodom-musis nastupit v OL presne 6tyzdnov pred terminom porodu!ani o den viac,ani menej.neviem,ci vies 😉

firstbaby
14. apr 2012

@gapa si velmi mila, ze takto neznalym zienkam pomahas...uz som z toho ovela mudrejsia a budem postupovat tak ako si napisala 😉 velmi pekne dakujeeeeem 🙂