Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

domeli
2. máj 2012

@lukinka00 Rado sa stalo 🙂

kikula13
2. máj 2012

čaute,chcem sa spýtat ,1.5.mi končila PN ,5.5.by som chcela nastupit do zamestnania,aj ked neviem,či s mojím zdr.stavom vydržím pracovat,ake podklady by som mala zaniest do soc.poistovne .zatial dakujem.

escaflowne
2. máj 2012

Zdravim.
Otazocka k materskemu.
Manzelka je zamestnana a poistena zamestnavatelom uz vyse 270 dni a bola v travalom pracovnom pomere cely rok 2011. Od 1.1.2012 si plati DNP zo sumy cca 370EUR.
Je tehotna s terminom porodu 5.10.2012 co znamena ze 270 dni DNP by mala mat zaplatenych 26.9.2012.
Dufame teda ze nebude predcasne rodit aby bol teda narok na dennu davku aj z DNP.
Je mozne aby isla na PN napr. od 1.6. (vyhnut sa stresu v praci) s tym aby sa jej dalej ratalo 270 dni na cerpanie materskej? Bude to mat nejaky vplyv?
Druha otazocka.
Denna davka zo zamestnania sa vyrata predpokladam ako podiel prijmov za rok 2011 a pocet dni danneho roku a z toho 65%.
Davka z DNP sa vyrata 9(mesiace platenia)x370(poistna suma) / 274(pocet dni platenia) x 65%?
Dakujem za odpovede.

gapa
2. máj 2012

@escaflowne
ak pôjde na pn zo zamestnania (z dnp, ak nemala iné ukončené np nemá nárok), tak to nevadí pre dobr.nem.poistenie. Počas pn zo zamestnania bude nadalejj plynúť dnp a bude aj povinná platiť poistné z dnp.
2. Ak neprekročila v žiadnom mesiaci roku 2011 maxim. vym.základ (1116,75eur), tak áno, príjem ako hrubá mzda. Ak nebola pn, očr, príp nemala neplatené volno ... tak áno, bude sa brať 365dní. Ak bola pn, očr, tak tieto dni sa z 365odratajú.
z dnp sa dávka bude rátať z obdobia od prihlásenia do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na md. tj. 1.1.2012-31.7.2012 (v auguste nastupuje na md). Ak v žiadnom z mesiacov v tomto rozhod.období neprekročí maximálny vz (ten je myslím 1153,5eur teraz) v súčte zamestnanie +dnp, tak áno, bude sa brať z dnp vz 370eur na mesiac x 7mesiacov. Ak by prekročila, tak z dnp sa berie najviac 1153,5 mínus jej vz zo zamestnania.

celi
2. máj 2012

@zalka vďaka za radu 🙂

marianka99
2. máj 2012

baby, ked chcem brat pn z dnp...potrebujem 2 pn-ky.....jedna do prace a druha sa dava do socialnej???

sami51
2. máj 2012

ahojte, moja kamoska je v 32tt, podmienku 270dni nemocenskeho poistenia ma splnenu nakolko bola zamestnana a zamestnanie jej aj bude trvat dnom nastupu na MD.
CHCEM SA spytat...ak by sa teraz prihlasila na balik poisteni dostavala by matersku aj z DNP?,
...citala som totizto ze ak by sa 1 den pred nastupom na MD prihlasila na DNP a zaplatila by aspon teda ten 1 den mala by narok aj na minimum z DNP/teda okrem materskej od zamestnavatela/...JE To pravda? mam spravne info?

janka9900
2. máj 2012

@sami51 ak si kamaratka v minulosti platila dnp a ma splnenu podmienku 270 dni platenia dnp v poslednych dvoch rokoch, tak ano 😉

janka9900
2. máj 2012

@marianka99 ano 😉

sami51
2. máj 2012

@janka9900 nie Dnp si nikdy neplatila,ja som myslela ze ak bola dlhodobo zamestnana ze to staci k splneniu podmienky 270d.a teda by mohla dostavat aj z DNP matersku..ci?

janka9900
2. máj 2012

@sami51 nie, to nie je mozne, ked ho nikdy neplatila.

sami51
2. máj 2012

@janka9900 skoda, fnuk, ale dakujem za odpoved

janka9900
2. máj 2012

@sami51 nemas zac 😉 no skoda, keby to bolo take jednoduche, dal by si to kazdy 😉

zuzanamatko
2. máj 2012

@gapa Chcela by som ta poprosit o radu.Dnp som od 12.1.2012 z maxima- este po starom,predtým som si platila dnp z minima od februara 2011.Termin mam vypočitaný na 21.10.2012,chcem sa ta opýtat si dostanem maximalnu matersku a kolkateho si ju mam dat vypisat,aby som mala splnene vsetky podmienky a tiez keby potrebujem pn,tak odkedy si ju dat, aby som mala narok z maxima,aj ked neviem ci ju nebudem potrebovat uz skor,lebo mam vysoky tlak,tak sa este uvidi podla interneho vysetrenia.Ďakujem ti za odpoveď

wewe1
2. máj 2012

@zalka ďakujem Ti veľmi pekne za odpoveď, neviem sa rozhodnúť, lebo pri mojom zdravotnom stave by som musela ísť na rizikové a platiť z toho minima čo dostanem ešte 120 € :( no musíme to dobre premyslieť. Ešte mi prosím povedz či by som dostávala niečo aj keby som bola trebárs s malou na OČR alebo ja Pn, bez tehotenstva, musela by som splniť tých 270 dní? Už som z toho magor.

zalka
2. máj 2012

@wewe1
vždy je potrebné splniť 270 dní, niekedy to pri OCR netrebalo teraz už áno.

wewe1
2. máj 2012

@zalka ďakujem, si zlatá. Mala som sa zaujímať skôr, keď sa to ešte oplatilo. No čo človek sa stále učí.

zalka
2. máj 2012

@wewe1
no bohužial, alebo zmeniť prácu. Aj to by pomohlo.

wewe1
2. máj 2012

@zalka a ako by to pomohlo? Len v tejto dobe je to ťažké s tou prácou.

zalka
2. máj 2012

@wewe1
Zmeníš prácu, a otehotnieš.
potom bude stačiť pár dní DNP a dostaneš materskú z nového zamestnania ak bude trvať 270 dní a aj z DNP lebo to staré sa pripočíta k DNP.
Ak prv otehotnieš a potom zmeníš prácu, tak to veľmi platné nebude, leda by tá práca bola lepšie platená a trvala minimálne 90 dní. Vtedy by si dostala materskú z novej práce.

civava12
2. máj 2012

Ahojte. Vie mi prosim niekto poradit,ci sa mi oplatilo pripoistit (DNP) éste koncom januara, ked planujem v blizkej dobe otehotniet, ale zaroven som na rodicovskom s dcerou (20 mes.). Lebo pocula som, ze ked som éste vedena ako zamestna, tak sa mí to neoplatilo. Nerada by som to platila zbytocne do oktobra, kedy to zanika uplne. Dakujem.

datanka
3. máj 2012

@civava12 no,mala by si na matersku nastupit z aktivneho dnp,nie z ochr.lehoty,ale ak nastupis na matersku skor,ako ti skonci rodicovsky,teda sa ti este neobnovy nemoc.poistenie zo zamestnania,tak to nevadi.to je totiz tak,ze ty mas ochrannu lehotu 8mes.od toho oktobra,pocas tych 8mes.musis nastupit na matersku(pn),ale ak ti pocas tych 8mes.skonci rodicovsa dovolenka,tak ti tym padom vznikne nem.poistenie(s prace)a ochranna doba sa ti rusi.neviem,ci platis len od toho januara,alebo si si platila uz predtym.zaplat si to tak,aby si mala aspon tych 270dni zaplatenych.potom sa da ziskat na tom aspon minimum aj v buducnosti,aj ked to uz platit nebudes(tu buducnost myslim tak max15mesiac. 🙂

gapa
3. máj 2012

@civava12
ak otehotnieš počas trvania dnp po starom, tak asi áno. Ale potom je najistejšie, aby dnp trvalo k nástupu na md, resp. trvalo ešte aspon 1den po ukončení trvania RD. To už tu bolo popísané, ako sa prihlásiť najneskôr v posledný den trvania dnp aj na ostatné poistenia (dôch.+v nezam.) napr. z minima, aby trvalo bez prerušenia. Treba potom jednať podla okolností a konkr. dátumov.

gapa
3. máj 2012

@zuzanamatko
ak pôjdeš na pn/porodíš najskôr 12.7.2012(po uplynutí 26týž), tak sa dávka bude rátať z maxima. Ak pôjdeš na pn skôr, tak sa bude rátať nemocnenské z minima, no nástup na md (pri PTP 21.10.2012 je to ktorýkolvek den v obd. 26.8.-9.9.2012) je už po uplynutí 26týž, tj. materské bude už z maxima.
Nezabudni na prihlášku do soc.poistovne na dôch.poistenie do 45dní po pôrode.

henky
3. máj 2012

@gapa
Ako je to teraz po novom/po februari/ s OCR?...mam na nu narok-ak som si platila z maxima a po februari zase /prihlaska-odhlaska/ z maxima...diiiik

gapa
3. máj 2012

@henky
nerozumiem údajom. Stále platí
-potreba aspon 270dní NP v obd.dva roky pred vznikom očr (aj dni ukončeného NP sa rátajú, no nie dni RD v zamestnaní) a
-podstatné pre výpočet, či uplynulo aspon 26týž. od posledného prihlásenia na dnp do vzniku očr a z akého vz sa platilo v rozhod.obodbí.

henky
3. máj 2012

@gapa
270 dni spatne mam splnenych- platene z maxima....
Ale kedze som sa vo ferbuari 2012 nanovo odhlasila a prihlasila- na DNP/zase z maxima/...a kedze do dnes/od toho februara/ nie je este splnena podmienka uplynutia 26tyzdnov- tak by som mala mat narok na OCR minimalnu...nie?..mna zaujimalo ci ocr este plati dalej-alebo ju uz celkom zrusili....

henky
3. máj 2012

@gapa
Odlhasila a prihlasila som sa nanovo preto-aby som mala cas na otehu- a aby mi potom vysla materska maximalna... Chcela som este vediet- dokedy je potrebne otehu-alebo dokedy je potrebne nastupit na MD-aby sa mi terajsie platenie z maxima oplatilo...dik

gapa
3. máj 2012

@henky
niečo tu nesedí. Píšeš, prihlásila si sa vo februári????? od 1.2.2012 teda platíš z maxima vyše 35% z 1153eur??? balík?

datanka
3. máj 2012

@henky nie nahodou este v januari?vo februari si sa po starom prihlasit nemohla.