Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kocica43
8. máj 2012

@anelka5 stotoznujem sa s tvojim nazorom.

klarikka
8. máj 2012

tak drzim palce nech vsetko dobre dopadne 🙂

lola77
8. máj 2012

@anelka5 Daj si hlavne pozor na to, aby si nešla na materskú 8 týždňov pred PP lebo pri DNP to vraj má byť 6 týždňov.
Je to nespravodlivé lebo keď aj žena náhodou porodí predčasne, tak jej materskú z DNP nevyplatia. Známej chýbali 2 dni ☹

@klarikka Tak ak si si to začala platiť 3. mesiaci, tak to tá úradníčka určite vedela, že ti to nevýjde ☹ Bože, ja mám pocit, že tie naše úradníčky nič nevedia a keď poradia, tak zle ☹

anelka5
8. máj 2012

@lola77 hej to viem, že tých 6 týždňov sa nastupuje na MD pri DNP. To vážne, že kvoli 2 dňom jej nedali materskú?!? 😨 A to či budem rodiť predčasne to už asi nijako neovplyvním, ale hádam to nebude skor ako ubehne tých 26 t. 😉 Alebo si to myslela tak, že aj keď už splním tých 26t, ale porodím napr. o týždeň - dva skor ako bude stanovený termín porodu, tak mi nebudú vyplácať materskú?!? 😨

lola77
8. máj 2012

@anelka5 Nie 🙂 Keď si splatíš tých 26tt, tak nárok máš, aj keď porodíš predčasne. Kamoška si to začala platiť pozdejšie a do splnenia 26tt jej chýbali 2 dni ☹ a preto nemala nárok...mala proste smolu.

anelka5
8. máj 2012

@lola77 aha, no to je fakt pech tie dva dni! a dík za radu 😵

kocica43
8. máj 2012

@lola77 mala sa dohodnut s doktorom, ved ľ dni by jej pohode predlzil

klarikka
8. máj 2012

@lola77 myslim si,ze to nie je o smole ale o tomto state a o zakonoch ktore davaju aby obycajny clovek nedostal ani cent naviac,je to dost smutne,ze ostatne staty v EU maju matersku viac a u nas na slovensku je pod hranicou MP,schvalili novy zakon lebo vela zien to zneuzivalo ,,ved to je smiesne,,ja som to chcela vyuzit len raz za zivot a co z toho bolo iba to,ze som prisla o peniaze,najviac ma rozosmiali ked mi povedali,ze som sa bola dat pripoistit ucelovo a to sa nesmie,to ako keby som sla do banky si dat sporiaci ucet zalozit a povedali mi,ze si ho nemozem zakladat ucelovo 🙂 co uz toto je slovensko co nemas v ponozke doma ulozene ako keby si vobec nemala🙂

kocica43
8. máj 2012

@klarikka nas obycajnych ludi zdieraju, aj to malo s cim sme si mohli prilepsit, tak to zoberu. neporadia dobre, alebo neporadia vobec. a sebe premie davaju az az. tu pisu ze poistovna nema peniaze a pan najvyssi socialnej poistovne si da koncorocne odmeny 50 tis. eur. ubohost nasho statu.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
8. máj 2012

@lola77
ona asi porodila pred splnením 270dní, vtedy nárok nevznikne. Ak by nesplnila len 26týž. do nástupu na md a 270dní do pôrodu by splnila, tak by mala nárok z minima a nie, že by nárok žiaden nevznikol.

klarikka
8. máj 2012

@kocica43 ano mas uplnu pravdu,najsmutnejsie je,ze ked sa ich spytaju kde zobrali peniaze na odmeny kedze nema poistovna peniaze tak povedia,ze usetrili ale to nepovedia,ze tie co usetrili su peniaze nas platcov,takze nam zoberu a sebe daju potom odmeny...,najhorsie je,ze ked sa clovek pozrie na zoznam neplaticov tak su to vsetko velke spolocnosti ktore dlzia do statu,mame tolko uradnikov co su plateni z nasich dani a ked chce clovek aby poradili tak to stoji za......... najlepsi argument aky tento stat ma je ,ze neznalost zakona neospravedlnuje

gapa
8. máj 2012

@evamarek77
ak jej nevznikne nové nem.poistenie v obd. po 27.5. do 5.12.2012, tak sa na balík nemusí prihlasovať, bude jej trvať ochranná lehota. Ak je zamestnaná a trvá jej nem.poistenie (pracuje, či čerpá pn, no max.52týž), ale nečerpá RD alebo tiež nesmie čerpať neplatené volno alebo očr dlhšiu ako 10dní, tak je to tiež ok. Ak ale čerpá rodič. dovolenku alebo by bola očr dlhšie ako 10dní, tak ochr. lehota prestane plynúť, pozor na to!!!!! V takom prípade treba sa prihlásiť pred ukončením na dôch.poistenie+poist.v nezam.

ak si založí balík dobr.poistenia a dobr.poistnei bude trvať do nástupu na md, tak môže nastúpiť na md aj skôr ako 6týž. pred termínom, napr. 8týž. pred. Ak ale dnp nebude trvať k nástupu na md (v den nástupu), tj. uplatnuje nárok v ochrannej lehote, tak v takom prípade vzniká nárok na materské PRESNE 6Týž. PRED TERMíNOM!

lola77
8. máj 2012

@gapa áno, nesplnila 270 dní.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
8. máj 2012

@evamarek77
neviem, či sme sa dobre rozumeli. Vždy je istejšie, ak dobr.poistenie trvá v den nástupu na md, ale už je to aj ovela drahšie, vyše 35% z vym.základu a nie 4,4% ako predtým. A potom nech si dobre overí tú prihlášku, nech nespraví nejakú chybu pri prihlasovaní (napr. dátum prihlásenia najneskôr posledný den trvania dnp)...

anelka5
8. máj 2012

@gapa prosím ťa čo sa ráta do 270 dní? Viem že 26 týždňov musí byť v kuse platené DNP pred nástupom na MD, a tých 270 dní je povinosť byť poistená v čom? Ďakujem 🙂

kocica43
8. máj 2012

@anelka5 vsetky ukoncene poistenia, dnp, nemocenske poistenie z PP, alebo ak si SZCO a platila si odvody

anelka5
8. máj 2012

@kocica43 hm, ok a vyratáva sa to spatne od dátumu keď nastupujem na MD? Alebo od posledného ukončeného poistenia?

kocica43
8. máj 2012

@anelka5 ty musis splnit podmienku 270 dni ku dnu porodu, ale na to aby si dostavala maximalnu ( ked si platis na max) musis mat splnenu podmienku 26 tt od posledneho prihlasenia ku dnu nastupu na MD.Tych 270 dni musis mat splnenych spätne za 2 roky.

zalka
8. máj 2012

@nananka stačí sa Ti den dva pred nástupom na PN prihlásiť na balík poistení, stačí z minima. Nakoľko PN bude vyrátaná z minima.

zalka
8. máj 2012

@quinka1
Ano je to pravda, stačí ak sa prihlásiš pred nástupom na materskú. Ale ak si tehotná teraz, prihlás sa na 7 dní na balík poistenia zaplatíš 28 eur cca ... potom poistenie zruš. Vznikne Ti ochranná lehota 8 mesiacov aby si mohla ísť na PN kedykoľvek počas tehotenstva. Potom sa deň dva pred nástupom na materskú prihlás na balík poistenia , nastúpiš na materskú z DNP nie z ochrannej lehoty. A po skončení materskej tj. po uplynutí 34 týždnov sa odhlás z DNP .

zalka
8. máj 2012

@quinka1
dakujem za odpoved ale nemalo by to byt tak, ze pocas poberania akejkolvek nemocenskej davky sa neplati za ziadnu cast z balika??

Ano je to presne tak, počas materskej odvody za balík poistenia neplatíš. Počas rodičovskej dovolenky už áno, preto je nutné sa odhlásiť po skončení materskej.

anelka5
8. máj 2012

@kocica43 no tú podmienku 26 t. od posled. prihásenia ku dňu nástupu na MD rozumiem. a do tých 270 dní sa teda bude rátať aj to DNP? lebo momentálne som od februára nezamestnaná a predtým som pracovala v zahraničí cca 4 roky (nie v kuse). Mám si vyratávať tých 270 dní poistenia od toho posledného zamestania spatne za 2 roky či mi k dobru sú priratávané aj dni DNP?
Ďakujem, za vysvetlenie, možno pre niekoho sú to jednoduché veci na pochopenie, ale mám v tom trochu chaos, kedže doteraz som sa týmto vobec nezaoberala a zrazu sa ma to týka, tak chcem byť v obraze 😀

kocica43
8. máj 2012

@anelka5 pocita sa ti dnp a ktomu sa ti priratavaju tie dni zo zamestnania. a kedy si si dala dnp?

gapa
8. máj 2012

@anelka5
v posledných dvoch rokoch pred pn/očr (pri uplatnení z dnp) a pred skutočným pôrodom (pri uplatnení nároku na materské zo všetkých nem.poistení)
nerozumiem tvojim údajom, čo odkedy dokedy trvalo a teda uplatnuješ asi nárok len z dnp

anelka5
8. máj 2012

Dnp som si dala od 5.3.12. Predbežný termín porodu je na 17.10.12. Ak sa priratáva aj dnp plus tie dni v PP tak potom aj tú podmienku 270 dní by som mala splniť a aj tých 26 týždnov. 🙂

anelka5
8. máj 2012

@kocica43 Dnp som si dala od 5.3.12. Predbežný termín porodu je na 17.10.12. Ak sa priratáva aj dnp plus tie dni v PP tak potom aj tú podmienku 270 dní by som mala splniť a aj tých 26 týždnov.

lucianak
8. máj 2012

@jahody11 Ahojky, tak ako dopadol ten hovor s mamkinou kamoškou? Poradila niečo? Dozvedela si sa nejaké pozitívne správy ohľadne tej PN? Lebo aj ja by som chcela, že jeden deň mi dr. ukončí a na ďalší deň vypíše novú pn. Dá sa to, či oni nevedia v tomto poradiť?

anelka5
8. máj 2012

@gapa ano budem si uplatnovat len z DNP