Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

olivia31
10. jún 2012

Ahojte ja som si platila dobrovoľné nemocenské poistenie od 04.04.2011 a poslední krát som zaplatila 08.01.2012 . Od februára to neplatím a mám ísť na pn tak som bola na sociálnej poisťovni sa spýtať či my teda bude aj to započítané keď som to minulí rok platila tak mi povedala, že nie ale že si môžem platiť celý balík viete niekto aká je tá suma ja mám info 119.eur.? Takže ja som si to úplne zbytočne platila skoro ma šľak trafil. Teraz keď by som si to obnovila tak sa bude mi to priratávať k tomu čo som platila pred tým, alebo musím znova splniť tích 270 dní aby som mala lepšiu pn. Mám s toho hokej viete mi niekto poradiť???

zfidorka
10. jún 2012

@olivia31 mne skocilo 270 dni platenych po starom 2.4.2012., bola som minuly tyzden v socialke, znovu sa prihlasila na cely balik, a pani na socialke mi povedala ze mi narok na pn vznika (270 dni poistenia za posledne 2 roky splnene mam)... tak odo dna kedy som sa znovu prihlasila na dnp som aj na pn... tak mi to tu poradila @gapa... ale zatial mi rozhodnutie o pn neprislo... platila som si z minima, teraz som na rd...

olivia31
10. jún 2012

@zfidorka Takže keď si zajtra zájdem do sociálnej poisťovne tak môžem znova sa prihlásiť a zaplatiť si noví balík a dostanem pn z maxima kedže mám minulí rok zaplatených 11 mesiacov ak som to dobre pochopila a musím to platiť každý mesiac ale bo stačí len teraz aby som dostala tie peniaze ? Ak by som to platila len pár mesiacou čo budem pn aj tak sa to dá aby som mala vyššiu pn? Nevadí teda že som to prerušila?

zfidorka
10. jún 2012

@olivia31 no ja som to urobila tak ako som ti pisala, teraz ked som pn, tak budem len prihlasena, ale poistne platit nebudem...
viac ti v tvojom konkretnom pripade mozno napisu baby co sa v tom lepsie vyznaju...

olivia31
10. jún 2012

@zfidorka Ja to potrebujem čo najskôr lebo ma čaká ivf a idem byť na pn a mám nízky plat tak potrebujem vedieť ako dostať tie peniaze aspoň s časti naspäť čo som tam vrazila. Ja mám nízky plat tak ja by som mala strašne mizernú pn. Poraďte mi čo mám spraviť . Ja som to nevedela, že mám tam 7 dní lehotu keby som to vedela tak sa hodím na puž v januári.

zfidorka
10. jún 2012

@olivia31 skusenejsie baby tu chodia kazdy den, tak ti mozno dnes, alebo zajtra urcite poradia... nechcem ti dat nejake zle info, len som ti chcela napisat, ako som to urobila ja...

olivia31
10. jún 2012

@zfidorka Jasné chápem no počkám či sa dakto neozve a neporadí mi skúsim napísať/ gapa /a zajtra tam buď ešte zájdem, alebo zavolám do sociálnej poi. Ďakujem za radu si zlatá.

mima595
10. jún 2012

@olivia31 ..tym že si prerusila poistenie, musis nanovo splnit podmienku 26 tyzdnov, aby sa ti PN ratala z plateneho VZ..
kedze to sa už neplati..o by si musela platit cca 400E kazdy mesiac, a ž po uplynnuti 6 mesiacvo by si mala narok na davku z maxima...
u teba je jedina možnost, prihlasit sa na balik , ale staci 1 den pred PN, lebo splnas podmienku byt poistena 270 dni za posledne 2 roky, ale kedze nesplanas podmienku 26 tyzdnov, davka bude z minima...a po ukonceni PN sa odhlasit, aby si nemusela vela platit

olivia31
10. jún 2012

@mima595 To znamená že by som mala vyššiu pn rátali by mi aj to z minulého roká? No platiť 400eur to ani nezarobím to mám v hrubom čo sa zbláznili. No a koľko by mi dali potom platiť ak by to bolo mesačne 400 eur to nedostanem ani tú pn takú . To chceš povedať že teraz po novom sa platí 400eur ja som to pozerala n ainternete na stránke sociálnej poisťovne a nič také tam nebolo.

mima595
10. jún 2012

@olivia31 - nerozumiem, co sa pytas..ak by si si platila balik z maxima na PN, tak mesacna platba vychadza cca. 400E a mesacna PN by potom vysla cca. 600E
u teba plati, že dostanes minimalnu PN,a le musis sa prihlasit min. den pred nastupom na PN

olivia31
10. jún 2012

@mima595 Už neviem sama...mám s toho chaos ja som normálne zamestnaná takže ja pn dostanem z platu no to bude strašne málo. Tak som si platila do soc pois dobrovoľne som si priplácala zaniklo mi to zákonom začiatkom roka . Nemám taký príjem aby som platila celý balík. V piatok som bola na sociálnej či mi teda bude vyplatená pn aj s toho čo som si priplácala to mňa zaujíma. Ja viem že dostanem len z platu a s toho čo som platila mi nedajú nič pretože som mala omaródit hneď v januári. Tak keby že sa znova prihlásim či mi vznikne nárok na to čo už tam mám zaplatené. A viem že po novom by som musela platiť 120 eur mesačne a to si nemôžem dovoliť. Vieš ja som tam bola ale nechceli mi vôbec poradiť čo vlastne by som mala spraviť aby som mala lepšie pn keď že málo zarábam. Ja už by som aj bola nakoniec ochotná si platiť lebo keby sa mi to rátalo čo som tam platila tak mi vychádza pn 520 eur aj z platu plus to čo som priplácala počítala mi to ekonómka ale kedže som to prerušila lebo som nevedela že to môžem platiť aj ďalej tak mi teraz nedajú s toho čo som priplácala ani cent takže som vyhodila 400 do koša. Takú inf, mi dala tá koza neochotná na sociálnej poi. ani si zadok zo stoličky nezodvihla.

salvinka
10. jún 2012

@kikusik88 ahoj, citam tvoje prispevky, a tak ma napadlo- neuvazovala si nastupit na pn?
kedze ti 12.7. konci dnp, a tehotna uz si, mohla by si si prilepsit nielen peknou materskou ale aj pnkou..
zalezi len od lekara, ci ta vypise..

olivia31
10. jún 2012

@mima595 Takže podľa všetkého ak to dobre chápem čo som zistila tak by som mala dostať minimum. Ak sa zajtra prihlásim na sociálnej poi. a v utorok omaródim tak dostanem to minimum 180 eur a ešte plus aj s platu a nebudem počas pn platiť nič do socialnej. 😉 ????????????

mima595
10. jún 2012

@olivia31 - ano, dostanes Pn z platu + PN z DNP a pocas PN platit nemusis

olivia31
10. jún 2012

@mima595 Už mám v tom jasno tak tam zajtra znova zájdem a prihlásim sa znova. 😉 Ďakujem

karinkaeich
10. jún 2012

kocky, neviete mi niektora poradit, ci sa da nastupit na md z trvajuceho dnp aj 8 tt pred porodom, nie 6 tt aj v pripade, ze ma dr. nevypise na pn? potom musim rovnako aj z prace? tam cerpam momentalne rd. dakujem za radu

gapa
10. jún 2012

@henky
ak otehotnieš do ukončenia dnp, a vieš, že do nástupu na md presne 6týž. pred termínom ti nevznikne nové nem.poistenie, tak nemusíš robiť nič. Ak tehotná v den ukončenia nebudeš, tak treba teda uvažovať o pokračovaní dobr.poistenia v balíku.

gapa
10. jún 2012

@karinkaeich
dá sa aj 8týž, je to na tvojom rozhodnutí a zo zamestnania môžeš aj neskôr, aj ked to nie je štandardné, nastupiť v iných termíoch a potom treba k žiadosti o RP doklady o oboch materských (neviem, ako to vystavia, či v kope, či zvlášť)

alesia
10. jún 2012

kocky vie mi prosim niekto poradit .. DNP mi zaniklo na konci januara 2012, na nove som sa neprihlasila, od 1.2. som PN, kedze som mala vazne zdravotne problemy, lekarka mi ukoncila PN k zajtrajsiemu datumu, zial objavili sa dalsie tazkosti a vyzera to zase na dlhsie. Ked ma od utorka znova vypise, budem mat este PN platenu zo stareho DNP, alebo sa mam predtym prihlasit nanovo? Dakujem za kazdu radu ..

kikusik88
10. jún 2012

@salvinka ahoj, napado ma to...len moj dr ma tak lahko nevypise. moju sestru nechcel aj napriek tomu ze robila v bare kde sa fajcilo v plnom prude...
a aj keby som ho ukecala alebo aspon obvodnu, nechcem nechat dievcata same v robote. viem ze by tam museli makat cele leto a maju deti, tak isto budeme vsetky behat po dovolenkach...sme vyborny kolektiv a viem ze ani oni by mi to neurobili. okolo 30.11 by som mala ist na MD ale chcela by som aspon mesiac pred nastupom na MD, monzo aj dva ak dr dovoli.predsa len robim v obchode a nosit takze kartony ci drogeriu :-/ nech si prilepsim a co to pokupim 😉

gapa
10. jún 2012

@alesia
ak si nebola v čase ukončenia dnp tehotná, tak ti trvala ochranná lehota len 7dní, tj. už dávno uplynula. Bez prihlásenia na balík poistení ti nárok na nemocneské nevznikne.

alesia
10. jún 2012

@gapa aj som si to myslela .. a ak sa zajtra prihlasim nanovo, bude sa mi vyska PNky ratat z predchadzajuceho poistenia alebo budem mat len minimalnu, kedze 270dni budem mat splnenych? dakujem za odpoved

gapa
10. jún 2012

@alesia
minimum.

alesia
10. jún 2012

@gapa mam jasno 🙂 dakujem moc

sevzuz
10. jún 2012

@gapa mozem sa este spytat pisala som tio radu ohladne svagrinky na strane 1083, chcem vediet ked splnila podmienku 270dni stareho DNP, na nove sa neprihlasila a je vlastne nezamestnana na RD, momentalne je 13tt, stine si este najako zabezpecit narok na MD ak sa nikde nezamestna? ked sa teraz prihlasi na DNP s balikom poisteni tak jej vznikne narok? asi nie, ze?
dakujem

jk77
10. jún 2012

@gapa Ahoj Gapa.prosim Ta o radu.DNP som uz od r.2008, nepretrzite..Som ale na marodke, tehotna, poberam rodicovsky so skoro 3r syncekom.Maly bude mat 3r 9.7. , ja termin porodu 25.8. Lekar mi chce ukoncit marodku a dat na matersku 8t pred porodom , tj. 30.6. Tym padom si zrusim rodic. a nastupim na matersku, alebo: je lepsie nastupit 6t pred porodom? To by som ukoncila rodic. so synom 8.7 a 14.7 by som nastupila na matersku?? Je tam tych par dni, kedy by som mala vlastne nastupit do prace, ale som na marodke.Zmeni sa mi tym nejako moj poistny vztah z DNP??? Neviem, ci som to napisala zrozumitelne.ak nie, doplnim udaje. Dakujem velmi pekne za radu a pomoc 🙂

gapa
10. jún 2012

@sevzuz
písala som, že z minima, tj. stačí sa pred nástupom až prihlásiť.

sevzuz
10. jún 2012

@gapa prepac, ja som nepochopila, normalne staci ked sa v oktobri prihlasi z minima a hned druhy den nastui na MD tak zplati nejake € a dostane min matersku? ked by sa prihlasila hned z minima a nastupila hned- na druhy den na PN- ku a teda by nic neplatila len jeden den a potom by rovno prestupila na MD, ide to tak? dakujem

gapa
10. jún 2012

@jk77
ak čakáš 1dieťa a nie si osamelá, tak možno by bolo dobré nastúpiť na md 5.7, bo by skončilo poberanie 27.2.2013 a za február by si ešte dostala aj rodič.príspevok.
Alebo dá sa nastúpiť aj9.7., ak nechceš pn. Ale tak isto nie je problém ani 14.7. a čerpať pn v čase od 9.7. do 13.7., ale ak ti začala pn už skôr, tak ti lekár nevypíše pn s dátumom vzniku 9.7., tak asi by som sa tomu vyhla.

(na md ak poistenia trvajú možno nastúpiť kedykolvek v obdodí 6-8týž. pred termínom pôrodu, teda napr. aj 6týž. a 6dní pred termínom...)

gapa
10. jún 2012

@sevzuz
áno.