Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
26. jún 2012

@jana201 nechapem, ake hranicne tehotenstvo??? 😨
keby si si zalozila poistenie do 8.tt, musela by si zaplatit aspon prvy den poistenia- cca 13€, na dalsi den by si mohla nastupit na PN, neplatila by si nic az do nastupu na matersku- pocas poberania PN z DNP sa poistenie neplati... zatial to tak je, snad nezmenia zakon 😉

henryka
26. jún 2012

@janka9900 dakujem krásne janka...som velmi rada, ze mám takuto dobru poradkynu...ano, ak by sa mi podarilo otehotnie, čo v to vôbec nedufam, lebo som uz stratila nádej a viem, že ja stastie nemôzem mať. Kde by mi osud dal, aby som vyuzila max matersku. Clovek sa nadrel celý život práce a tie ktoré boli celý cas nezamestnané a začali si platiť DNP z max 10 mesiacov,pekne si to naplanovali a pekne im to aj vyslo. ÓOO stáva sa, takéto maju stastie v zivote, neplatili nikdy nič a maju max matersku a ja celý život prajem a priplácam si do max výsky a čo z toho, nič. Ano, planovovala ci planujem to tak, že by som to hned zrusila ked by som zistila, ze som v tom, ale som uz pesimista. Ja uz v nicom neverím. Ale vidím, že sa velmi vyznás v týchto veciach. Uvidím ako to dopadne. Skusim to z tej plnej výsky si doplatiť do konca mesiaca jul, ak z toho tehotenstva nič nebude, tak to celé zbalím a kaslem na vsetko. Urcite nebudem platiť nehorázne prachy, ked doteraz sa mi nedarilo, tak ani neviem kedy by sa nám podarilo otehotnieť a tolke prachy vyhadzovať este mozná roky urcite nie...ale vrela vdaka za radu. si zlatá

jana201
26. jún 2012

@janka9900 no uz mi odpovedala na otazku v predchadzajucom prispevku ze ja to vlastne z môjho dnp mam stihnut otehotniet do toho oktobra. do konca tych 270 dni to som myslela..... 🙂
to vazne tak sa da a ta materska by vysla normalne tych 700 ?? az sa mi to zda zvlasne ako pevne verim ze sa uz nic menit nebude !!! ....

janka9900
26. jún 2012

@henryka nemas zac 😉 a hlavne, nebud pesimista!!! 😉 uvidis, vsetko dobre dopadne 😉 ak aj nie nejblizsi cyklus, tak aj potom sa bude dat este cosi poriesit 😉 ... drzim palce! 😉

janka9900
26. jún 2012

@jana201 ahaa, to to si myslela 😀 no do konca oktobra musis stihnut 😉 a ano, aj takto sa zatial da 🙂

henryka
26. jún 2012

@janka9900 vrelá vdaka, určite sa ti ozvem, ak sa mi to tento cyklus nepodarí hmmm, čo sa bude dať dalej robiť s tým DNP potom. A čo môže byť to čoši poriešiť, lebo ja to ruževé nevidím....

jana201
26. jún 2012

@henryka a @janka9900 ja sa pridavam k vam !! 🙂

janka9900
26. jún 2012

@henryka ked si zamestnana, zalezi kolko si doplacas. ak by ti k materskej zo zamestnania stacila materska z DNP z min. VZ- 220€, stacilo by sa ti prihlasit den pred nastupom na matersku na min. balik, ak by si stihala 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch.
a ak by si chcela viac, do 8tt. by si sa prihlasila na balik a po 26. tyzdnoch od prihlasenia by si mala narok na matersku z VZ., z ktoreho by si platila...

henryka
26. jún 2012

@janka9900 ja som z toho diviak čo mi ty píses....nie, ze by som bola nechapavý človek, ale dáko mi nezapína. čiže ked by som zistila, ze som tehotná stačí sa len vtedy prihlásiť a platiť do 8 tt z VZ max a vysla by mi max materska? dobre chápem aj ked je to nepochopitelné, prečo práve do 8 tt...to nechapem

janka9900
26. jún 2012

@henryka do 8. tyzdna by si sa musela prihlasit, platila by si 26 tyzdnov, co je dokopy 34 tyzdnov - vtedy sa nastupuje na matersku 😉

henryka
26. jún 2012

@janka9900 ale musela by som platiť 26 týždnov? ved to by som sa nedoplatila ak by som mala platiť z max VZ....

gapa
26. jún 2012

@misenka0110
ak bude trvať pp menej ako 90dní, tak je jedno aký vz z hladiska nároku zo zamestnania podla terajších zákonov.

janka9900
26. jún 2012

@henryka no az 26. alebo byt cele tehu na PN 🤐

henryka
26. jún 2012

@janka9900 tak to by som určite nechcela. Radsej nechcem ziadne max materské, ako byt na PN cele tehotenstvo

janka9900
26. jún 2012

@henryka no, tak potom sa prihlasit pred nastupom na matersku a mat 220€ k materskej zo zamestnania...

henryka
26. jún 2012

@janka9900 jáááj moja, ja to nechápem...čiže prihlasiť sa den pred nástupom na matersku...chápes rozoberáme to tu, ako keby som bola tehotná, a bohužial nič z toho....a prečo by som mala 220 EUR k materskej...v predchádzajucom článku si písala, ze si platiť z VZ 220 Eur, tak teraz som mimo

janka9900
26. jún 2012

@henryka to som myslela, ze nie platit z VZ 220, ale ze by bola materska 220 🙂 nevadi, ze si neni teraz tehotna, to by sa dalo aj neskor, ak nezmenia zakon. dolezite bude, aby si mala 270 dnp v poslednych dvoch rokoch. ked zalozis nove poistenie pred nastupom na matersku, zaplatis aspon jeden den, tak budes mat narok na min. matersku, co je 220€. takze ked platis dnp od novembra, mala by si ist na matersku cca do novembra buduceho roka, aby to bolo mozne urobit.

henryka
26. jún 2012

@janka9900 Ciže týz 220 EUR by bolo z DNP a plus materská zo zamestnania. Dobre chápem??? Ty to dáko velmi dobre ovládas, dole klobuk.

janka9900
26. jún 2012

@henryka ano, dobre chapes 😉 😀

charlize
27. jún 2012

@janka9900 ahoj, mozem sa prosim aj ja opytat? Bol som DNP kym to nezrusili vo februari, na materskej dovolenke. Ta mi skoncila 27.2.2012. Ked si zalozim nove DNP, bude sa mi stale ratat to povodne do tych 270 dni? A teda by mi malo stacit byt poistena/platit 26 tyzdnov... dakujem 🙂

keksicek20
27. jún 2012

Baby, chodia kontroly cez PN, aj keď budem na rizikovom? Aj cez víkendy? Dik za odpovede....

jana201
27. jún 2012

@keksicek20 ahoj mozem sa spytat ake su obmedzenia ked si na pn pocas tehu na rizikovom ??
da sa cas nejak upravit ??

svetlana77
27. jún 2012

ahojte, prosím o radu
od r.2007 si platím DNP a zároveň som stále zamestnaná, (v r.2009 som bola PN a potom som čerpala materské zo zamestnania aj z DNP) DNP si platím ďalej, k 30.1.2012 zaniklo a 31.1.2012 som sa znova prihlásila, t.j. zo zákona moje DNP zanikne 26.10.2012
momentálne som na rodičovskej dovolenke, moje dieťa dovŕši vek 3 rokov 4.12.2012 a ja by som mala opäť nastúpiť na materskú pravdepodobne 2.12.2012
Vzťahuje sa na mňa ochranná lehota? Budem mať nárok na čerpanie materskej aj z DNP?
Ďakujem za každú odpoveď.

henryka
27. jún 2012

@svetlana77 jasné, ze budes mať nárok na materské....DNP ti zanikne 26.10.2012, ale budes mať 8 mesačnu ochrannu lehotu.

janka9900
27. jún 2012

@charlize ano, ratalo by sa to do 270 dni. od zalozenia do 26. tyzdna by si mala narok na min. davky, po 26. tyzdnoch platenia na davky z VZ, z akeho budes platit 😉

svetlana77
27. jún 2012

@henryka, @janka9900, ďakujem za odpovede, ja som totiž najnovšie dostala odpoveď zo sociálky, že nie, ale musím si to ešte preveriť - malo by to mať súvis s dieťaťom, s ktorým som práve na rodičovskej, no vôbec tomu nerozumiem... ☹

janka9900
27. jún 2012

@svetlana77 ja som odpisovala charlize, nie tebe v prispevku vyssie.
je pravda, ze ak by ti poistenie zaniklo v oktobri, nemala by si narok na matersku, pretoze prestupom z rodicovskej dovolenky na matersku, by sa ti obnovilo nemocenske poistenie u zamestnavatela a zanikla by ti ochranna lehota z DNP. ale ked si den pred skoncenim poistenia, teda 25.10. zalozis balik poistenia, poistenie bude nepretrzite a budes mat narok na matersku aj z DNP. takze ho urcite nerus 😉 platis teraz max,. cca 50€?

janka9900
27. jún 2012

@keksicek20 vraj mozu prist kedykolvek, pisali tu baby, co nemali kontrolu nikdy, ale aj take co mali... 😕

mima01
28. jún 2012

ahojte babule...idem si k vam zase raz po radu. Som zamestnana od 2009, DNP si platim uz cca cez 2 roky, v janurari som sa odhlasila, den na to znova prihlasila, konecne sa nam podarilo babo a v aprili som musela ist na PN, na ktorej som doteraz. Potrebovala by som si ale teraz niekedy v najblizsich tyzdnoch vycerpat dovolenku, nech sa mi nekrati a zaroven mi koncom jula bude koncit tych 26tt, tak by mi to celkom bodlo, aby som mohla mat pn z maxima este na tych par tyzdnov, kym nastupim na MD. Preto by som chcela PN ukoncit, vycerpat si dovolenku, ktoru mam a znova pokracovat na PN. Predpokladam, ze mi to nijak neovplyvni potom matersku, ked som dlhsie na pn, potom dovolenka, a zase pn (vsetko nasledne za sebou), pokial si platim, to co mam a a kolko mam...? Nemala by som si tym nic zkomplikovat, ze nie?

anka772
28. jún 2012

Ahojte.....prosím Vás neviete mi poradiť??? Som SZČO a platím si DNP z max.VZ, ktoré zaniká 27.8.2012. Od 1. augusta 2012 by som mala byť vypísaná na materskú. 270 dní som mala splnených k 31.3.2012 a 26 týždňov stáleho platenia z max. VZ som splnila 4.6.2012. A moja otázka je, že v prípade, keby som išla na PN, nakoľko mám zdravotné problémy, bude mi vyplácaná PN maximálna a následne aj materská? Ďakujéééém. 🙂 🙂 🙂