Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

majka100
31. júl 2012

@gapa Ano ďakujem. Ešte by som si chcela overiť. Príklad: Termín porodu je cca 20.03.2012, prihlasena som od 24.07.2012, keď počítam 26 týždňov, tak 26 týždeň vychádza na 22.01.2013, môžem sa už tu odhlásiť? a keď vo februári nastúpim na MD tak to bude z maxima? ďakuejm

katrin31
31. júl 2012

@gapa ahoj chcela by som ta poprosit o radu.som DNP od januara.13 oktobra budem mat splnenych 270 dni.som tehotna a termin porodu mam 2.2.2013..na matersku by som mala nastupit 22.12..problem je v tom ze som na rd a som aj zamestnana.mam znamu v sp ktora mi dnes povedala ze ak chcem tie peniaze dostat tak musim porodit najneskor 1.2.ze je tam podmienka porodit do 6 tyzdnov od nastupu na matersku.ze si mam vybavit s doktorom aby ma vypisal na matersku o par dni neskor.ale podla mna je to aj tak hlupost lebo aj tak nemusim dovtedy porodit a moze mi to ujst o par dni.pytala som sa jej ci nie je lepsie sa den pred 13.10.prihlasit na ten novy balik a potom sa dat na pn a ona ze nevie ci sa to bude dat ze na to nemaju este ziadne usmernenia.prosim porad.viem ze mam este cas ale. ostala som zaskocena.bojim sa ze pridem o tie peniaze.vopred dakujem

gapa
31. júl 2012

@erikamilos
ak máš nárok na materské, tak nevadí, ak ti dávku ešte nepriznali.

janulap
31. júl 2012

@elian za ten jeden den si asi budes musiet zaplatit zdravotne poistenie,ale opytaj sa radsej v SP.Neodporucam ti dat sa vypisat na MD o den skor teda toho 26.8,lebo ,ked si v ochrannej lehote,musis na MD nastupit PRESNE 6 tyzdnov pred terminom porodu-ani o den skor,ani o den neskor.Daj potom vediet,ak pojdes do Sp co s tym jednym dnom ti poradili 🙂

pamaja
31. júl 2012

@diane87 Dakujem za odpoved. V pripade ak ma lekar nevypise na PN, co robit potom. Podmienky 26 tyzdnov platenia dnp a sucasne 270 dni za posledne 2 r. budem mat splnene 3.8.2012, preco to teda nemozem zrusit, matersku by som mala mat z ochrannej lehoty, termin porodu 24.12. Ale problem je v tom, ci aj vtedy sa mi bude pocitat vyska materskej len z posledneho vymeriavacieho zakladu, t.j. 26 tyzdnov platba 50 eur mesacne, predtym obdobie to bolo len okolo 15 eur. Vopred dakujem za nazor

haluska10
31. júl 2012

Ahojte baby... SOm v 16tt, Robim v robote kde su 12hodinove smeny.... nevedia mi v praci umoznit 8hodinove smeny... Asi budem muset ist kvoli tomu na rizikove... Neviete ako je platene rizikove, na kolko som zamestnana a do konca roku 2011 som si platila DNP z max. vymeriavacieho zakladu.... Prosim neviete mi poradit ?????

haluska10
31. júl 2012

Este by som chcela poradit... som v 16tt, som zamestnana na dobu neurcitu, no od vcera som na PN musim zaniest volake papiere aj do SP? ALebo staci iba PN zamestnavatelovi? Dakujem za odpoved

poisonblu
31. júl 2012

@haluska10 iba zamestnavatelovi, prvych 10 dni ti plati on, potom posiela on papiere do SP a odtial ti budu vyplacat potom az do konca PN-ky

gapa
31. júl 2012

@katrin31
podla toho, čo viem, dá sa ako píšeš. nepoliehala by som sa, že porodím do 1.2. ale po nástupe na md

lucya89
31. júl 2012

ahojte ja by som sa chcela opytat ako to je ked vam nastup na matersku vychadza na sobotu, nie je tam nejaky problem s tym ? dakujem

diane87
31. júl 2012

@pamaja Presne ako pises, je to len moj nazor 🙂. pokial viem, tak musis byt prihlasena, teda cinna, na SP (preto by si to nemala rusit), teda to je moj nazor.... (ale skusim sa spytat kociek na SP)......
No a co sa toho tyka ze ked ta nevypise na PN lekar....tak budes musiet platit poistne na DNP kym sa ti zo zakona neskonci (najneskor 25.10.2012 konci vsetkym ktori sa neprihlasia na cely balik) a potom ti bezi ochranna doba 🙂 ..
a neviem ci som dobre pochopila otazke, ale i ked budes na PN alebo nebudes, stale sa ti bude ratat materska z toho posledneho vymeriavacieho zakladu, lebo si splnila podmienku 26 tyzdnov poistenia od podania novej prihlasky.... a este k tomu, musis nastupit na MD presne 6 tyzdnov pred terminom porodu, ktory ti urcil lekar.....tak to je, ked uz nastupujes na MD v ochrannej lehote.....

elian
31. júl 2012

@janulap ok dám vedieť 🙂

janka9900
31. júl 2012

@haluska10 kedy ti skoncilo DNP? ci ti este trva?

janka9900
31. júl 2012

@pamaja ahoj, nie si zamestnana na RD, hej?
na PN mozes ist od 4.8., PN bude max., aj materska bude max. to, ze si platila pred januarom iba 15 €, nie je podstatne. poistenie mozes zrusit a nastupit na matersku v ochrannej lehote, ale ak budes PN az do nastupu na matersku, tak nie je dovod, preco by si ho mala rusit. platit nebudes a zanikne ti zo zakona v oktobri 😉

haluska10
31. júl 2012

janka9900 DNP som si zrusila cca 25.12.2011.

janka9900
31. júl 2012

@haluska10 tak ak chces mat PN aj z dnp, musela by si sa prihlasit aspon jeden den pred nastupom na PN na cely balik poistenia, zaplatit za ten jeden den a mala by si narok na min. PN aj z DNP. inak dostanes PN iba od zamestnavatela... tak ak je to mozne, zrus PN, co ti teraz dal, prihlas sa na balik a chod na novu pn na dalsi den.. 😉

pamaja
1. aug 2012

@janka9900 Dakujem za odpoved

felinka
1. aug 2012

Ahojte,
od dnes som na PN, mam mesiac do materskej, a chcem sa spytat - tie kocky, co ste si platili DNP a boli ste na PN, prisla vam kontrola? A je to tak, ze prvych 10 dni pridu len na podnet zamestnavatela, ci pri DNP to neplati a mozu prist kludne aj prvy den?
A este sa chcem spytat - ked som dnes nastupila na PN (chcem byt na PN do konca augusta, od 1.9. mam matersku), kedy mi budu vyplatene peniaze za tu PN z DNP? Ci ako to funguje? Vyuzivam to prvykrat...
Dakujem za odpovede, prajem vsetkym krasny den!

haluska10
1. aug 2012

@janka9900 dakujem za info 🙂 A kolko vychadza ten balik?

janulap
1. aug 2012

@janka9900 prosim ta.mne konci DNP 7.10.2012,na MD mam nastup niekedy okolo 20.10.2012.Budem v ochrannej lehote-to znamena,ze budem poistena v SP?Alebo,ked som v ochranej lehote,tak poistena byt nemusim?

janka9900
1. aug 2012

@haluska10 mesacne 120euro, ale ty zaplatis len za den, cca 4eura;) potom budes mat narok aj na min. matersku z dnp, inak by si nemala...

janka9900
1. aug 2012

@janulap ked ti poistenie 7.10. zanikne, poistena nebudes. ak neprechadzas z RD na matersku, tak pojdes na matersku v ochrannej lehote 😉 nemusis byt poistena

cristi
1. aug 2012

@oskvarka dakujem a chcela by som este vediet,ci mozem nastupit na matersku dovolenku z povineho poistenia o dva tyzdene skor ako z DNP...alebo musia obe materske dovolenky zacinat rovnakym datumom...lebo co viem,tak MD z DNP sa zacina ratat az minim. z poslednych 6 tyzdnov pred terminom porodu alebo skutocneho porodu...

marrcelkaa
1. aug 2012

Ahojte Mamicky!neviete mi poradit s toutou zalezitostou?od februara som na materskej dovolenke a mam tu vyssiu matersku lebo som si platila to DNP.Materska trva 34 tyzdnov.Potom dostanej len tych 194,70 Eur ten rodicovsky prispevok.ktory sa vyplaca do troch rokoch a pridavok na dieta 22,54EUR..Len som pocula ze musim on poziadat,lebo mi ho nedaju?Nemate s tym nejaka skusenosti.Dakujem velmi pekne 🙂

oskvarka
1. aug 2012

@cristi jooj no tak toto neviem ako raz to tu nejaka dievcina riesila ale nepametam ako to poriesila... ja osobne si myslim ze termin nastupu na MD ma byt len jeden konkretny a aj z DNP sa moze ist skorej (aspon neviem o tom ze by zakonx vraveli ze nie) ale mozno sa mylim... skus a opytat gapa

cristi
1. aug 2012

@oskvarka ano ,moze sa aj skor v tom 8tyzdni pred porodom, ale plati len pre aktivne poistenkyne,nie pre tie, co maju pozastavene nemocenske poistenie napr,pri rodicovskej dovolenke...ja by som uz mala byt v tej dobe,ked nastupim opat na MD, zamestnana po RD ,takze mi to vychadza ,ze by som mohla aj v tom 8tyzdni nastupit na matersku...len som si to chcela ujasnit ,aby som nebola neskor prekvapena 😕

zfidorka
1. aug 2012

@felinka podla mna ti kontrola moze prist hocikedy, ja som bola PN z DNP skoro 2 mesiace a kontrolu som nemala...
PN dostanes nasledujuci mesiac, cca 15.-teho, cize za august to bude cca 15.9.(vyplatne terminy sa lisia, kedze to posielaju postupne, tak to moze byt par dni skor, alebo neskor)...

felinka
1. aug 2012

@zfidorka dakujem za info, dnes som 1. den na PN, vybehla som surne von na 15 minut, ale potom som sa dozvedela, ze kamoske prisli na kontrolu prvy den PNky, 2 minuty po tom, co jej koncili vychadzky, tak mi zredlo, ze som sa hned domov pratala. 🙂 Radsej neriskovat.

pamaja
1. aug 2012

Maminy, mozno to nepatri celkom tu... co sa povazuja na PN za vychadzku, aj to, ked sedim pred domom vo dvore na lavicke a hojdam dieta v kociku aby zaspalo, resp. ho vozim po dvore... inak nezaspi... mozu do brat ako porusenie liecebneho rezimu, ked to bude mimo hodin vychadzok urcenych lekarom... mozu mi pre to stopnut pn, mate niekto s tym skusenosti

janulap
1. aug 2012

@janka9900 nie,momentalne som nezamestnana evidovana na UP.Tak po skonceni DNP nemusim robit nic,len cakat,kym nastupim na MD?