Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
24. sep 2012

@magica78 teraz narok mat nebudes. ale ak by si prerusila pn, prihlasila sa na balik a isla na novu pn, mala by si narok z minima...

janka9900
24. sep 2012

@drnduliak presne tak, ako pises 😉

magica78
24. sep 2012

@janka9900 dakujem si zlata 🙂 ja pojdem z PNky doPNky lebo teraz som s prieduskami a od soboty zacinam s pripracou na IVF. takze nebudem mat peniaze na to aby som si dala ten balicek lebo samotne IVF ma bude stat cez 1200€

drnduliak
24. sep 2012

@janka9900 este raz vdaka za vysvetlenie 😉 si zlata 😉

lenka_enka
24. sep 2012

Ahoj baby, neviete nieco o preruseni a znovunastupeni na PN? ja som teraz DNP, na rizikovom, ale 270 dni mi uplynie az na dalsi tyzden- pani na poistovni mi povedala, ze mam PN prerusit a znovu si ju dat, lebo tato vznikla ked som este nemala narok, tak mi musi "vzniknut znova" v case ked budem mat narok- ale kamosky ma desia, ze ked prerusim a znovu si dam, tak nemozem na tu istu diagnozu, alebo ze po preruseni mi to uz vobec nepreplatia, alebo zaplatia z minima a nie z maxima tak ako si platim.....tak ci naaahodou niektora nemate skusenost aj s takymto specifikom...dufam, ze ma nechcu oblbnut, aby mi nemuseli nic platit 😠

moon1979
24. sep 2012

@lenka_enka
pri rizikovom tehu je x diagnoz ak má byť problém len v diagnoze, že nesmie byť rovnaká ...

dzabena11
24. sep 2012

@gapa No ja som pred 4 mesiacmi prisla o babatko a na md som mala ist v oktobri , kedy mi konci Dpn tych 270dni a teraz sa nam to opat podarilo a neviem ci mam doniest na socialku nejake potvrdenie o tehotenstve, aby mi plynula ta 8 mesacna OL...

palculienka2011
24. sep 2012

ahojte, v juli som mala doplatenych 270dni DNP, termin porodu mam zaciatkom februara, ale hrozi mi, ze od polky oktobra pojdem na PN a budem na nej az do odchodu na matersku. Budem mat narok aj na PN z DNP? Co mi treba pytat od doktorky alebo aky je postup? dakujem

simonkato
24. sep 2012

@janka9900 dakujem velmi pekne takze by to bolo jedno viac menej ci si dam z maxima alebo minima kedze by mi to s matersku moc neovplvnilo.Teda ak by sa samozrejme podarilo.A ak sa nahodou podari tak mam potom to Dnp zrusit?Lebo by som potom chcela zostat asi dalej pn na rizikovom ak by bolo mozne.Myslis ze by sa to tak dalo?teda ak by som ostala za mesiac max dva tehotna.
@renitri velmi dobre mi tu teraz poradila @janka9900 za co jej velmi pekne dakujem a asi to tak aj urobim.Sak ked s nami mozu vybabravat ony mozme to skusit aj my 🙂

drnduliak
24. sep 2012

@simonkato ja si dam z minima lebo na PN sa nechystam a dufam, ze to nebudem musiat dlho platit, lebo aj tych 120e je sialena suma.... 😒

renitri
24. sep 2012

@simonkato no aj ja si dam zrejme z minima, bo co ak to budem musiet platit, vsak to je uz moc... No musime verit ze sa nam podari otehotniet a vsetko vyjde ako planujeme 🙂 No hej, stat nas odrbava ako chce, tak musime aj my daco vyspekulovat aby sme mali peniazky ktore sme im uz dali...

janka9900
24. sep 2012

@simonkato ano, mozes to takto urobit. ak by si bola potom na rizikovom, je skoda balik rusit, kedze pocas pn a materskej sa neplati 😉

janka9900
24. sep 2012

@palculienka2011 ahoj, narok budes mat, kedze si bola tehotna v case zaniku poistenia. ak si zamestnana, vypytaj si dvakrat PN- pre zamestnavatela a pre socialku. na socialku budes potrebovat aj potvrdenie od doktora, ze si bola tehotna v case zaniku poistenia.

mariro
24. sep 2012

@katrin31 nie nebol problem,na to si priplacame nadstandard aby sme mohli cerpat....preto je to dobrovolne. 🙂
Takisto som sem tam cerpala i OCR.Bez problemov.

simonkato
24. sep 2012

@janka9900 aha a kedy by mi to potom zaniklo alebo kedy by som to mala potom zrusit?Je hlupe ze sa pytam uz takto do predu ale radsej byt informovana a vediet ako sa veci maju.Len sa modlim aby sa nam este tento mesiac zadarilo babo a nemusela som nic taketo riesit nemam rada taketo vybavovacky a este ked na mna mile pani uradnicky pozeraju ze aka som informovana ako naposledy som si tak pomylsela ze ked vy ste sama ochota clovek si radsej sam zisti.A som nesmierne vdacna ze su este taky mily ludia ako ty a radi poradia.

janka9900
24. sep 2012

@simonkato toto poistenie by ti uz automaticky nezaniklo, teda ak nevyjde opat nejaky zakon 😒 stacilo by ti ho zrusit poslednym dnom poberania materskej 😉 ... drzim palce 😉

simonkato
24. sep 2012

@janka9900 dakujem velmi pekne si poklad 😉 😉 😉 a dakujem za prsteky dufam ze pomozu a podari sa.

tomba
24. sep 2012

ahojte, chcem sa spýtať, na dva dni 1.a 2.8.2012 som sa dobrovoľne pripoistila na maximum /celý balík/. Môžem ešte nejako využiť toto pripoistenie? Myslím PN, Očr? Asi nie, kedže sú to len dva dni, že?

katrin31
24. sep 2012

@mariro a rodicovsky pocas pn zostava?

candy23
24. sep 2012
janka_pd
24. sep 2012

Ahojte. Dievčatá, ktoré v tom máte jasno, prosím, poraďte. Som nezamestnaná, od 1.1.2012 som si založila DNP po "starom" a z maxima. Už 2 mesiace som PN - rizikové tehu a budem až do nástupu na MD t.j. 17.10.2012, predpokl. termín pôrodu mám 28.11.2012. Podmienku 26 týždňov a 270 dní mám splnenú. Dňa 26.9.2012 mi končí tých 270 dní zo zákona. Keby som sa išla zajtra pripoistiť aj na dôchodkové a v nezamestn., teda na celý balík, ovplyvnilo by to moju materskú, kt. by mala byť maximálna? A dá sa vlastne pripoistiť v predposledný deň, keď som na PN???

slizicek
24. sep 2012

@janka_pd myslim ze materska sa ti bude vypocitavat z prijmov v predchadzajucom kalendarnom roku cize za kalendarny rok 2011, skus sa spytat na socialnej postovni, ci vobec ma zmysel v tvojom pripade platit DNP, ak nastupis na matersku este v tomto roku(2012)

janka_pd
25. sep 2012

Dievčatá, písala som aj do SP a prišla mi táto odpoveď. Možno je niekto v situácii ako ja, tak mu to pomôže rozhodnúť sa pre celý balík.

Informačno-poradenské centrum SP, ústredie, Bratislava:

Uvádzate, že ste dobrovoľne nemocensky poistená a chcete sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie z tzv. celého balíka ešte predtým ako Vám zanikne pôvodné dobrovoľné nemocenské poistenie. Vzhľadom na to, že ste momentálne dočasne práceneschopná a následne nastupujete na materskú, môžete sa aj počas tejto práceneschopnosti prihlásiť na dobrovoľné poistenie z celého balíka. V prípade, ak Vám vznikol nárok na nemocenské dávky z dobrovoľného nemocenského poistenia, poistné počas obdobia práceneschopnosti neplatíte. Z toho dôvodu by Vám dobrovoľné poistenie nemalo nijak ovplyvniť výšku Vašej materskej dávky. Ak ste si platili dobrovoľné nemocenské poistenie pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti z maximálneho vymeriavacieho základu, výška materskej dávky by sa Vám mala určiť v maximálnej výške. Presnú výšku materských dávok Vám určí pobočka Sociálnej poisťovne, v ktorej si budete uplatňovať nárok na dávku, a to až po predložení všetkých potrebných dokladov.

mariro
25. sep 2012

@katrin31 ano zostava aj rodicak aj PN 🙂

janka9900
25. sep 2012

@drnduliak @alicek14 @dominikusik @renitri
baby, vcera som este zabudla napisat, ze je este moznost nechat zaniknut poistenie a prihlasit sa do 6-8tt z maxima, ist na PN a neplatit alebo nebyt PN a platit balik a mat po 26 tyzdnoch poistenia max. matersku... teraz to takto plati, nevedno, ci nezmenia zakon 😕

janulap
25. sep 2012

@janka9900 ahoj,prosim ta o radu.Dnes som bola v poradni a dr.mi vypisala dva papiere(pre UP aj pre SP) na nastup na MD 20.10.Pytala som si ich teraz,lebo 8.10 idem na Up,co im to tam uz necham a nech mi uz oni daju pokoj 😀 Vravela som jej aj o papieri pre Sp,kde potrebujem potvrdenie ze v case zaniku som bola tehu...a ona nevedela ze naco,ved ,ze si to v SP mozu vyratat,ked donesiem papier na MD,ze v case ukoncenia som bola tehu...ze taky papier este nik od nej nepytal a ak maju v SP tlacivo,tak aby som ho doniesla,ze potvrdi....teraz co? 😕

sonicc
25. sep 2012

@janka9900 a dokedy sa treba takto prihlasit? Myslim, ze dokedy musim otehotniet, ked to bude este platit tych 6-8tt ? Pisem ako tatar 😀 Musi to byt za posledne 2 roky 270 dni, nie? ci?
Takze mozem otehotniet cca 13 mesiacov od skoncenia dnp? prihlasit sa na max.balik a hned ist na pn, najskor budem mat narok na pn z minima a potom na max. matersku...
Dobre to chapem?

renitri
25. sep 2012

@janka9900 Kebyze to teraz necham zaniknut a otehotniem neskor, zas sa prihlasim do 6-8tt z maxima, isla by som na PN-ku, tak by som nedostala asi ziadne peniaze pocas PN ze ako napr teraz? nato je ta 7 dnova OL, po nej ak pojdem neskorna PN, uz pocas PN-ky nic nedostanem, ze ?? Jedine pozitivum, ze nemusim platit pocas PN tych 405 mesacne za maximum...ale zas by som musela splnit 26 tyzdnov, a ak to nechcem tolko platit tak byt pocas toho na PN...dobre chapem ?

alicek14
25. sep 2012

@janka9900 ahoj janka, dakujem za odpoved, takze v podstate ked sa prihlasim na min.balik tak ked zistim hocikedy ze som tehotna tak sa na mna stale bude vzdtahovat 8 mesacna ochranna lehota?? cize akonahle zistim ze som tehu tak to mozem zrusit lebo nechcem byt (dufam, ze teda nebudem musiet byt) PN, ale nechcem ani platit tych 120eur tak to zrusim ale materska mi pojde z ochrannej lehoty???

alicek14
25. sep 2012

@renitri no dobra otazka .. to aj mna zaujima 😉 lebo jedno nechapem, ci ta 8 mesacna ochranna lehota je pre vsetky tehotne, myslim aj pre tie co si platia uplne novy balik a ked zistia ze su tehu tak zrusia dnp a neplatia maximum pripadne sa daju na PN a ponechaju si dnp