Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katulikzlatulik
14. apr 2010

co sa berie za vymeriavaci zaklad, ak som zamestnana - HRUBA alebo CISTA MZDA?

katulikzlatulik
14. apr 2010

predpokladam, ze z HRUBEJ.. len som si to chcela overit 😉

gapa
14. apr 2010

mirettim,
predtým si si platila DNP z minima? Ak ano, alebo z nízkeho vym.základu, tak dúfam, že si sa odhlásila a nanovo prihlásila, t.j. nepodala len zmenu, lebo ak len zmenu a nastúpiš na MD v r.2010, tak sa ráta materské z VZ v r.2009!!! Jedine v prípade, že sa odhlásiš a od poslendného prihlásenia do požiadania o materské/PN/očr uplynie viac ako 26týž., tak sa bude rátať z nového VZ. Ak požiadaš v obd.do 26týž., tak sa dávaka ráta z min.vym.základu 319,58eur.

stema,
ano, alebo poštou.
v zamestnaní s dobrovolným poistením nemá nič spoločné. Ak by si si chcela platiť odvody zrážkou zo mzdy, tak by si o tom ani nemala doklad a ani prehlad. Tiež by mohli zaplatiť po splatnosi, čoby tiež mohol byť problém a nemala by si nárok na dávky. Neodporúčam takto platiť niečo cez zamestnávatela.

gapa
14. apr 2010

kosta,
počas PN ťa na UP nezaevidujú, ani tam nemusíš chodiť. A ak ti už PP netrvá, takže si uplatnuješ nárok po ukončení nem.poistenia t.j. v ocrannej lehote, tak ti nárok na materské vzniká 6týždnov pred pôrodom, t.j. nie už 8týž.pred. vid zákon o sociálnom poistení § 50 Tak sa nedaj u lekára, ak by ťa chcel vypísať skôr na MD.

katka888
15. apr 2010

katulikzlatulik, berie sa ti vymeriavaci zaklad uvedeny na vyplatnej paske pri odvodoch na nemocenske. nie vzdy sa zhoduje s HRUBOU / nikdy a tusim ani nikde sa neberie cista mzda, lebo mozes mat rozne zrazky z hrubej mzdy / mzdou, napr ak mas hrubu vyssiu ako je max. VZ, tak sa berie do uvahy ten maximum, nie vyska hrubej mzdy.

leontinka1981
15. apr 2010

Ahoj Baby.aj ja mam otazku.tiez som si platila 4 mesice DNP z maxima. ale prestala som kedze sa mi nedari otehotniet a mam zdravotne problemy. chcem sa spytat ci sa tie 4 mesice platenia DNP nedaju vyuzit ked pojdem teraz na PN-ku.hoci aj s chrípkou? dalsia moja otazka je: DNP si chcem zacat platit znova ale mam predpoklad ze pojdem na rizikove. a niekde som tu citala ze potom si nemozem platit DNP. takze keby som si zacala platit otehotniem a pojdem na rizikove zasa mi peniaze prepadnu?alebo si to mozem platit aj pocas rizikoveho tehotenstva.ja by som si to platila uz aj 9 mesicov pre otehotnenim aby som mohla z toho cerpat aj pocas pn-ky ale otazka je ze ked otehotniem za dva roky su to zasa vyhodene peniaze....
dakujem za odpovede. dufam ze som to napisala aspon trochu zrozumitelne. este dodam ze som momentalne zamestnana.

klaudika81
15. apr 2010

ahojte,
gapa ako tak citam, tak si kazdy pyta radu od teba...si tu taky vsevedko 🙂
zacala som citat forum od zaciatku, ale je toho vela, tak sa ta spytam mozno tu istu otazku co uz predo mnou nejaka ina 🙂
platim si DNP...6.5.2010 bude 270 dni, lenze od 27.4 by som chcela ist uz na PN...
viem ze od toho 27.4 do toho 6.5 nemam narok na PN z toho pripoistenia...len sa chcem ubezpecit, si sa mi PN zvysi od toho 6.5 🙂
hadam som to neskomolila 😕

kosta123
15. apr 2010

Gapa -ďakujem pekne,PP mi končí 30.4,potom len zanesiem na SP papiere od doktora na MD,dufam že nestrácam nárok na tú vyššiu materskú (vychádza mi) ked tam teraz budem mať fugu 18 dni 🙂 a čo budem vlastne???nezamestnaná asi nie však,len na marodke,do nastupu na MD.Ďakujem pekne.

mirettim
15. apr 2010

gapa..dakujem, takze ak by som nastupila na matersku v januari- februari, tak sa mi uz bude ratat z noveho VZ ? Bohu zial to som nevedela ze som sa mala odhlasit a znova prihlasit, ale ak tomu dobre rozumiem, tak uz v roku 2011 sa mi bude ratat VZ z roku 2010 ?

gapa
15. apr 2010

kosta,
samozrejme, že od ukončenia PP si nezamestnaná, čerpajúca najprv nemocenské, potom materské a potom rodičovský príspevok popri riadnej starostlivosti o dieťa.
Nárok na zvýšený RP máš, ved máš nárok na materské predpokladám.
Nezabudni na prihlášku do SP do 45dní po narodení dieťaťa (možno som už písala, si nepamätnám), aby si bola dôch.poistená štátom.

gapa
15. apr 2010

klaudika,
ak si uplatníš nárok na nemocenské z DNP pred tým, než splníš 270dní, ak ti žiadny nárok nevznikne a to ani po uplynutí 270dní. Je potrebné dať žiadosť s dátumom až po splnení 270dní.

gapa
15. apr 2010

leontinka,
ak chceš aj pn, tak si si nemala prerušovať DNP. Dni z tohto DNP môžeš použiť pri inom trvajúcom DNP, ale ak nemáš z DNP splnených 270dní, tak nemáš nárok na nemocenské z DNP. Jedine na ošetrovné, ale to len v ochrannej lehote po ukončení dNP, ktorá je u teba 42kalend.dní.

gapa
15. apr 2010

kosta,
ešte
ak si odnášaš žiadosť o materské sama do SP zamestnávatela, tak si vyžiadaj od zamestnávatela potvrdenie o vym.základe (potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem.dávku, tak nejako sa to volá), ktoré budeš potrebovať k žiadosti o materské. Najlepšie to odniesť naraz a aj s potvrdením prevzatia SP.

neviem, či som písala, treba zájsť na svoju ZP asi s dokladom o poberaní nemocenského a ukočení PP napr. zápočtový list(no spýtaj sa na ZP, čo treba) a tiež sa spýtaj, ako treba postupovať pri prechode na poberanie materského a rodič.príspevku.

klaudika81
15. apr 2010

😕 gapa
takze ked pojdem toho 27.4 na PN zbytocne som si platila to pripoistenie?
to sa mi zda trocha cudne...
lebo ked sa toto stane pri materskej, ze skor ide zena na matersku, tak sa jej to potom automaticky navysi po tych 270 dni...aspon som to tu citala...jedna pisala ze jej to v socialnej tak povedali 😕
tak som teraz zmetena 😕 😕 😕

klaudika81
15. apr 2010

vlastne takto 🙂
ked si platim toto pripoistenie, tak na to treba zvlast ziadost ked idem na pn alebo matersku?
som zamestnana...ak pojdem na pn tak pn-ku davam zamestnavatelovi a on potom do socialky
pri DNP je to inak? som z toho uz jelen 😀

gapa
15. apr 2010

klaudika,
pri DNp to odnášaš na SP sama, t.j. potrebuješ zvlášť doklad o vzniku PN. Mamičky tu písali, že sa dá aj tak, že si dáš vystaviť PN z DNP až po splnení podmienky 270dní, dovtedy budeš platiť. Vraj s tým SP nerobí problém, som sa aj čudovala, ale vraj je to tak. 😨

klaudika81
15. apr 2010

takze ak som to dobre pochopila tak mozem ist na pn toho 27.4 ale uplatnovat si na DNP budem az po tych 270 dni? cize zamestnavatelovi dam pn-ku od 27.4 on posle do socialky...ale ja si dam ziadost ttoho 6.5 sama z DNP?
je na to nejake tlacivo? alebo mi da aj lekar nejake speci? lebo lekar da pn co je len pre zamestnavatela
😕

evina0
15. apr 2010

gapa potrebujem poradit 😒
20.4.2010 nastupujem na matersku
ale od 1.10.2009 som na Pnke koli problemom v tehotenstve..momentalne poberam PNku aj s prace aj s DNPO. vtedy sa mi to ratalo este s roku 2008.Plynule prechadzam s Pn na matersku..
moja otazka znie- ma vplyv ked som v roku 2009 od 1.10 na Pnke na vysku materkej??? aj s prace aj s DNP??
Lebo uz neviem comu mam verit - ekonomka mi povedala ze PN nema vplyv na moju matersku ( aj ked nepoberam plat v praci)
a na socialke mi zase povedali ze materska sa mi bude ratat s prijmu s roku 2009 a kedze som od 1.10 na PN tak budem mat nizsiu aj matersku od terajsej PNky ☹ ☹
prosim pordate mi a vopred dakujem

evina0
15. apr 2010

Este som zabudla dodat ze od 1.10 si neplatim tu sumu na DNP nakolko som vraj oslobodena..ale DNP mi stale bezi.

deniska30
15. apr 2010

Ahojte, kocky.... prosim o radu...
Od 13. novembra 2009 si platím DNP vo výške 570,05 EUR nakoľko som teraz na rodičovskej dovolenke a chceli by sme druhe babo, tak aby som potom mala vyššiu materskú. V praci mam zmluvu na dobu neurcitu tak preto si platim len rozdiel medzi mojim platom a najvyssim moznym vymeriavacim zakladom.
Čerpala som si na toto DNP ošetrovné na dieta v marci - trvalo presne 10 dni. Nakolko moj denny vymeriavaci zaklad je tymto padom okolo 19 EUR a 55% z toho je 10,45 EUR - čiže za 10 dní ošetrovného by som mala mať 104 EUR.
Aké však bolo moje prekvapenie dnes ked mi na účet namiesto toho ako som si vyratala, ze by malo prist - cca 104 EUR, prišlo len 58 EUR. Vychadza mi to, ze mi to osetrovne vyratali z minimalnej mzdy.... ako je to mozne? Spravila som niekde chybu? 😨
Kočky ktoré sa v tom vyznáte prosím poradte mi..... ďakujem vopred.

evina0
15. apr 2010

deniska ak si platis len od 13.11.2009 tak s DNP este nesplnas podmienku..ta je 270 dni! len ak by si si aj predtym uz platila DNP.Ale zase mi nejde do hlavy preco ti dali tych 58 eur ked podmienku este nesplnas 😕 😕 nejak sa mi to nezda.
viem ze je moznost platit si DNP, brat rod. prispevok a byt zaroven aj na OCR. Myslim si ze sa to da ale len s DNP..Este ma napada neodvazal ti zamestavatel odvody s min mzdy??? zeby to OCR sla s toho a nie s DNP??
pretoze neviem ci aj s prace je mozna OCR ked si uz na rod. prispevku.
potom daj vediet az cosi zistis..ja by som zasla na socialku a spytala sa co sa stalo a ako je mozne to co sa stalo..nech ti to vysvetlia!

deniska30
15. apr 2010

Kocky, no trochu som studovala paragrafy a stranku pana Mihalaa vychadza mi z toho jedine..........
pan Mihal tam ma napisane toto:

Pozor, ak od posledného prihlásenia sa na DNP do začiatku výplaty dávky uplynie menej ako 26 týždňov, dávka sa nepočíta podľa bodu 3. ale je daná ako 55% z minimálnej mzdy deleno 30, teda aktuálne ako 55% z (295,50/30) € na deň.

čiže ja narok na osetrovne mam ale iba z minimalnej mzdy, pretoze este neuplynulo tych 26 tyzdnov ale len nejakych 20....

Ale jasne, ze zajtra zavolam na socialku.

deniska30
15. apr 2010

Evina narok na osetrovne je od prveho dna prihlasenia sa na DNP.... nemusis splnit ziadnych 270 dni...... To je len pri vyplate nemocenskeho pri PN-ke a materskej.

evina0
15. apr 2010

Deniska dik za info dobre vediet 😉
lebo ja mam skusenosti len s Pnkou a materskou a tam ta podmienka musi byt.

leteku
16. apr 2010

Dievčata, potrebujem ešte jednu radu. Tento mesiac mi uplynie 270 dní čo si platím DNP. Od budúceho mesiaca si chcem uplatniť PN aj z DNP, vtedy už nemusím platiť? Ako to bude s nástupom na materskú, mám na ňu potom právo? Metie ma tých 26 týždňov, no proste ak počas mája a júna budem u nich na PN, môžem od júla požiadať o materskú? Neviem či som sa dobre vyjadrila.

leteku
16. apr 2010

Joj ešte som zabudla, veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

leontinka1981
16. apr 2010

Gapa dakujem. a este ta druha otazka. ak si zacnem platit DNP a otehotniem do 2 mesiacov a potom pojdem na rizikove budem si potom moct platit DNP???? alebo počas PN-ky si nemozem a teda nebudem mat narok na vyšiu matersku lebo nesplním 270 dni. alebo si mozem platit aj pocas rizikoveho tehotenstva.
A Gapa este sa ta chcem spytat to platenie DNP bolo pred rokom 4 mesiace z maxima. ked si teraz doplatim este 5 mesiacov mozem to vyuzit pri hocijakej PN-ke?????teraz som uz zamestnana tak mi staci rozdiel nie??????

veľmi pelne dakujem za odpovede. 🙂

gapa
16. apr 2010

evina,
tu je odpoved na tvoju otázku. ovplyvní aj neopvplyvní ak platíš stále v súčte z maxima:
http://www.porada.sk/1374616-post4.html

gapa
16. apr 2010

deniska,
ak vznikne nárok na nem.dávku v období do 26týž. od posledného prihlásenia na DNP, tak je od 1.1.2010 rátaná ako 319,58e:30 x 55% (ošetrovné) x u teba 10dní t.j. predpokladám 58,6eur. Aj ja mám DNP od oktobra a mi ju vyplatili.

gapa
16. apr 2010

evina,
ešte k predchádzajúcej mojej odpovedi pre teba,
samozrejme u teba je to posunuté o 1rok, t.j. u teba je rozhodujúce obdobie r.2009, t.j. max. do 30.6.2009 bolo myslím 1003,09eur a od 1.7.2009 1084,55eur