Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janulap
9. nov 2012

@domeli
@tin007
Baby a ZP sa vybavuje kedy?uz ked som na MD alebo,ked sa narodi male? 😕

dosa
9. nov 2012

@lisian prepac, nemam vysoku skolu, asi som ti nerozumela. ale dakujem za vysvetlenie...

lisian
9. nov 2012

@dosa nechcela som nikoho urazit, len som vam napisala, co sa mi stalo. v nasom state je vsetko mozne. pekny den 😉

domeli
9. nov 2012

@janulap ja som so veci dávala do poriadku až teraz, po vyše 3 rokoch - zabudla som na to, ale problém nebol (mám VšZP). Tam som naposledy bola hlásená po výstupe z práce, že som evidovaná na UPSVaR a odvtedy tam nemali nič. Nepotrebovali žiadne potvrdenia teraz naháňať, len som jej dátumovo musela nahlásiť a podpísať na tlačive 1. MD, tak prechod na RD a keďže som už vedela, kedy nastupujem na MD teraz s dcérou, už si v predstihu poznačila aj to.

tin007
9. nov 2012

@janulap rozmyslam, ze preco treba hlasit nieco na ZP, lebo ja som od decembra poistenec statu (ako nezamestnana) a vlastne sa na tom nic nemeni, ale zavolam tam na infolinku a overim si to, resp. im zamailujem

janulap
9. nov 2012

@tin007 no skus prosim ta,lebo ja som tiez pred MD bola nezamestnana.Tak neviem,ci sa nieco meni,ved stat za mna tak ci tak dalej plati do ZP,nie? 😕 Celkom som si myslela,ze staci sa ist nahlasit,ked sa narodi male-pripadne prihlasit aj jeho 😕

tin007
9. nov 2012

@janulap po porode sa dieta stava automaticky poistencom poistovne, kde je matka a tu je mozno zmenit (dietatu) raz do roka, ale napisem a potom dam sem vediet (a rovno sa spytam aj na dieta, uz si pri synovi nepamatam, asi to vsetko vybavoval manzel)

janulap
9. nov 2012

@tin007 dobre,popytaj sa,napis mi potom prosim...vdaka 😉

tin007
9. nov 2012

@janulap nasla som to rovno na stranke ZP, ze do 8 dni (co som uz presvihla) to treba oznamit http://www.dovera.sk/poistenec/povinnosti-poist...

janulap
9. nov 2012

@tin007 dakujem,a aky doklad mi treba pre ZP? 😕

tin007
9. nov 2012

@janulap pise sa tam, ze treba ohlasenie, tak som im napisala cez elektr. pobocku, ze som nastupila na MD a ci chcu kopiu rozhodnutia Soc. Poist. A uz je to na nich, ci budu chciet, alebo toto bude stacit.
Btw som si uvedomila, ze je tazko dokazat, ze som nieco presvihla (ten termin ohlasenia), lebo nemam dokaz, kedy mi bolo dorucene rozhodnutie ;)

janulap
9. nov 2012

@tin007 Ja mam este jeden papier,ked ma dr.vypisovala na MD.Jeden bol pre Sp,druhy pre UP-ale ten si tam prefotili a original mi vratili.Tak buduci tyzden pojdem tam a vezmem ten papier 😕

mimi36
9. nov 2012

@dosa chcem sa opýtať, teraz som na PN z DNP a z maxima mi vyšlo 19,82 na deň, no keď som bola na pn z DNP z minima v januári tak som dostávala 20e na deň. Je to v poriadku, pretože je to trošku naopak, veď teraz som mala z maxima dostať viac, nevieš mi povedať koľko?

mimi36
9. nov 2012

mám ešte otázku, ak pôjdem na matarskú v 3. 2013 budem mať materskú z maxima? Od 31.1.2012 do 26.10.2012 som platila z maxima, teraz mi to automatický skončilo a na nové som sa neprihlásila, nebude to problém? vie mi niekto poradiť? Ďakujem.

moon1979
9. nov 2012

@mimi36 budeš nastupovať v OL takže problém nebude ak ti ovšem nevznikne nové poistenie napr. zo zamestnania ...

mimi36
9. nov 2012

@moon1979 aké nové poistenie myslíš,ja zamestnaná som už 17 rokov u toho istého zam. môžeš mi to vysvetliť.

moon1979
9. nov 2012

@mimi36 ak budeš čerpať PN až do pôrodu problém nevznikne ... pozor treba dávať aj ked žena čerpá RD a má prerušené PNP ... vtedy v prípade nástupu na MD z OL môže vzniknúť problém ... ale predpokladám, že budeš čerpať PN až do nástupu na MD 🙂
DNP si si len doplacála do maxima z rozdielu VZ, však? lebo pokial ti PP stále trvá, DNP sa počíta z rozdielu VZ 🙂

mimi36
9. nov 2012

@moon1979 áno na pn budem skoro do pôrodu , pred nástupom na MD plánujem vybrať 14 dní dovolenky. Bude to problém? Prosím ťa vysvetli mi to polopate ja som z toho jeleň. Doplácala som do maxima. a nerozumiem tvojej poslednej vete. Ďakujem

mimi36
9. nov 2012

@gapa nevieš mi poradiť na moje otázky vyššie, ´dakujem

gapa
11. nov 2012

@mimi36
ak ti nevznikne iné nem.poistenie do nástupu na md a si zaplatila poistené v splatnosti do 8.11., tak ti nárok vznikne z toho, čo si platila.

angelika_2
12. nov 2012

@gapa chcem sa ťa opýtať, zaujimalo by ma, ktore je rozhodujuce obdobie pre vypocet materskeho, ked: som zamestnana od r. 2010, v januari 2012 som odpracovala par dni a od vtedy som na PN až do nástupu na materskú, t. j . k o niec decembra 2012 ..Je rozhodujucim obdobim pre mna rok 2012 al. 2011? ďakujem

sendynka01
12. nov 2012

@domeli Ahoj, chcela by som Ta este raz poprosit o radu 🙂 Platim si DNP a som na RD. Maly dostal laringitidu tak som sa dnes nechala od doktorky vypisat na OCR. Pocas OCR musim platit DNP alebo sa neplati tak ako to je pri PN? A este by som potrebovala vediet co vyplnam do kolonky Vyplni poistenec nakolko je tam kolonka zamestnavatel a ja nepracujem. Vyplnim len svoje udaje a meno osetrovaneho? Dakujem moc za ochotu 🙂

lucya89
12. nov 2012

@angelika_2 rozhodujucim obdobim je vacsinou rok pred nastupom na matersku cize u teba rok 2011..

lucya89
12. nov 2012

@sendynka01 ahoj pocas OCR dnp neplatis- je to tak isto ako PN, co sa tyka zamestnavatela nevypisujes .. len tam zaskrtnes resp. pociarknes ze si DNPO.. sa mi zda, ze niekde by to tam malo byt ...

domeli
12. nov 2012

@sendynka01 tak ako píše lucya89 - počas OČR neplatíš presne ako pri PN (max. však 10 dní. Ak by OČR súvisle trvala dlhšie, treba platiť od 11. dňa, SP zaplatí iba za tých 10 dní). Na tlačive vypĺňaš iba prvú kolonku (vyplní poistenec) a tam aj prečiarkneš zamestnanca i SZČO - nech Ti ostane iba DPO, potom už iba číslo účtu a dátum s podpisom na druhej strane.

alubinka
12. nov 2012

baby prosim vas co sa berie ako posledne poistne??
ja som pn od 1.10.. ale za oktober som uz dnp neplatila, lebo som vedela ze mam narok.. avsak nastali tam nejake problemy s mojim zamestnavatelom, tak este doteraz nemam rozhodnutie zo sp..
v piatok som tam volala, tak zamestnavatel uz to dal do poriadku, cize mala by mi byt potvrdena pn.. lenze ak to oni budu posudzovat od dnesneho dna, tak posledny mesiac- oktober nemam zaplateny..

mam ist este ten mesiac oktober zaplatit? alebo je to uz aj tak neskoro? splatnost bola 8.11.
alebo budu posudzovat posledne poistne pred nastupom na pn? poradte prosim, na nervy.. 😔

sendynka01
12. nov 2012

@lucya89
@domeli Dievca ste zlate, dakujem Vam velmi pekne 🙂

izabela11
12. nov 2012

@sendynka01 ahoj. teraz je to platenie z balika dost drahe (i z minima). pocas pn a ocr si sice oslobodena od platenia - ale pozor - vzdy si 8.dna v mesiaci skontroluj - ci ti uz prislo Rozhodnutie o priznaní dávok zo soc.poist. za predchadzajuci mesiac, lebo narok vznika - len ak nemas nedoplatok... napr. ak ides na pn, ocr koncom mesiaca - nemusi im to v systeme este prejst - tebe vznikne nedoplatok - a tym padom moze byt ohrozene vyplatenie davok...
mozno sa mylim... ale vzdy je lepsie v takom pripade zaplatit - a neskor poziadat o preplatok (na pobocke vyplnis jednoduche tlacivko)
apropo, my sme sa tusim v soc.poistovni videli pri prihlasovani na balik 😉

moon1979
12. nov 2012

@alubinka za oktober uz poistné neplatíš ... ak nie sú papiere v poriadku, nevyplatia ti dávky dovtedy, kým to nebudeš mať vysporiadané, ale následne ti potom vyplatia dávky spätne ...

home1
12. nov 2012

@gapa
@moon1979 ahojte a aj ostatné ktoré sa tomuto rozumiete...Neviete či sa budúci rok bude niečo v DNP meniť k lepšiemu pre tehulky-mamičky?asi nie,však?už to asi zostane takto ako to dali (to dosť vyššie platenie DNP) chcem sa spýtať,ak by som chcela po tomto novom DNP maximalnu matersku-aj ta suma ktoru by som musela mesačne platiť je dosť vysoka-neviete mi presne povedať kolko?okolo 300eur tušim?a kolko by bola potom maximalna materska?pri prvom dieťatku som si platila max.sumu DNP aby som mala max.matersku,no chceme aj druhe časom,tiež by som rada využila DNP ale zdá sa mi,že ked som to raz približne preratavala,síce sa mi tá investovana suma vráti ale iba 1krát,teda že až po polovici poberania materskej začnem byť v pluse?opravte ma ak sa mýlim,rada by som v tom mala jasno,dakujem vám 😉