Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
23. máj 2013

@katuska24 ved píšem z minuločného maxima resp. z takého VZ ako ti vypočítali MD ... tohoročné maximum je trošku vyššie ...

katuska24
23. máj 2013

@zalka Dakujem

nikolino
23. máj 2013

@zalka ahoj zalka radila si mi na str.1318 a 1319 pripomeniem sa mala som maxi materskú ktorá mi skončila 7.5. znovu som prihásená len bez poistenia v nezamestnanosti z minima od 11.2.13 keď mi skončila MD zabudla som sa odhlásiť z dnp.Bola som u doktora ako si mi radila vypísal ma 20.5.na 7 dní pn na soc. mi povedali že budem musieť zaplatiť od 8.5. do 19.5 dnp v sume 50,43€ mohla by si mi to prepočítať či to dobre vyrátali? na RP som odniesla žiadosť hneď ako som odišla zo soc. a tiež mi povedala paní že keď som na RP tak by som nemala byť na PN že oni mi vyplatia pn ale že úrad práce bude chcieť tie peniaze odomňa naspäť je to pravda?

wingsseven
24. máj 2013

Ahojte, prosím o radu, kedže so tu už párkrát dostala za čo ďakujem. Som dnpo tuším od 14.10. 2012 (komplet balíček) z minima.Dovtedy som bola dlhú dobu po starom z maxima.Poistenie je nepretržité. Od 15.10.2012 som PN- nepretržite do do 5.6.2013, kedy nastupujem na MD(6 t pred termínom p.). Otázka je, po 26 t sa dá zmeniť vymeriavací základ, však? Mohla by som aj ja ešte teraz do nástupu na materskú zmeniť ten VZ z minima na maximum aj keď som na PN? (kedy vlastne neplatím).Čo by mi to pomohlo??? keďže mi to bude zrejme bežať aj počas materskej dovolenky. Materskú by som mala mať max, keďže VZ sa berie z minulého roku?( to som bola postarom z maxima a následne som prešla nepretržite na nový balík ale z minima ale hneď v prvý deň som nastúpila na PN). Neviem, či som to opísala zrozumiteľne. Ďakujem @zalka, @janka9900

zalka
24. máj 2013

@nikolino nie UP nebude chcieť späť peniaze , to že poberaš RP nemá vplyv na PN ... a vyrátali Ti to na SP správne ...
130,27 / 31 dní v mesiaci máj x 12 dní poistenia ( medzi MD a PN ) = 50,43 eur

@wingsseven zmenu je možné urobiť k 1vému v mesiaci ... môžeš urobiť zmenu ale nejaký vplyv to mať nebude .. kedže si na PN a potom budeš na MD .. asi až do konca roka ... ak by náhodou Ti končila MD niekedy 30.12. alebo tak okolo predtým .. tak význam meniť VZ má .. v opačnom prípade nie ...
a ako som tak bajočko prerátala tak MD by ti mala skončiť niekedy koncom januára .. takže význam meniť DNP balík nemá .. lebo tento rok nebudeš mať žiaden VZ .

tinara23
24. máj 2013

@zalka ahoj, môžem poprosiť o radu. Som momentálne PN v ochrannej lehote aj zo zamestnania (ukončené k 31.3.2013) aj z DNP (ukončené v 01/2013). Chcela by som si len overiť info, že nástup na MD musí byť, keďže som v ochrannej lehote presne 6 týždňov pred termínom pôrodu ? a teda, keď mám TP 15.7.2013, tak 6 týždňov je od 3.6.2013 ? a ešte otázka u gyn. sa vypisujú dva papiere na materskú a vypisuje sa tam aj nejaký posledný zamestnávateľ ? ďakujem za odpoveď.

zalka
24. máj 2013

@tinara23 no áno u DR. sa vypisuje toľko papierov z koľkých poistení žiadaš o MD.... aj ked je to z OL .. tak na 1 papier musí napsíať DPO a na 2 žiadosť o MD musí napísať tvojho bývalého zamestnávateľa ... čo sa týka dátumu tak to neviem presne ... zrejme ked je dátum pôrodu 15.7. čo je pondelok .. tak podla mňa termín nástupu na MD by mal byť utorok 4.6. ... možno budú vedieť ostatné babenky @gapa napr.

gapa
24. máj 2013

@zalka
@tinara23
pri ptp 15.7.2013 je 6týž, pred 3.6.2013, kedy presne treba žiadať o materské, lebo nárok v ochr. lehote vzniká 6týž. pred termínom, tj. nenechaj ani ukončiť pn skôr.
nezabudni do 45dní po pôrode sa prihlásiť na soc.poistovnu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov aby si bola dôch.poistená štátom odo dna pôrodu. Teraz budeš len poberatelom materského a rodič.príspevku, čo treba nahlásiť potom na zdr.poistovnu.

tinara23
24. máj 2013

@gapa čiže pre overenie pn si dám ukončiť k 2.6.2013 (vrátane, čo je nedela) a nástup na MD bude od 3.6.2013 (pondelok) ?
baby ďakujem @zalka

gapa
24. máj 2013

@tinara23
áno, na pn napíšu, že si práceschopná od 3.6., aj ked v tvojom prípade je to blbosť, no na pn sa píše nie den skončenia ale den odkedy si práceschopná (mali by v tom podla mna urobiť nejaké zmeny práve pre prípady md po pn, lebo ak sa pn ukončuje z dôvodu nástupu na md a nie že sú práceschopnénáhodou, je to blbé hlavne pre mamičky, čo nemajú namajú nárok na materské a pn by mala pokračovať a stáva sa, že vystavujú potom novú pn)

tinara23
24. máj 2013

@gapa aha jasné, som si neuvedomila, že sa na PN dáva odkedy som práceschopná. Super, ďakujem.

janka9900
24. máj 2013

@stnulik ked ti staci min. materska (cca 255€), tak sa staci prihlasit den pred nastupom na MD na min. balik, zaplatis len za jeden den.... ale musela by si na matersku ist do cca jul 2014, aby si splnala 270 dni nemoc. poistenia v poslednych dvoch rokoch 😉
... ked nebudes mat narok na matersku, tak ano, dostanes rodicovsky prispevok od dna narodenia dietata 😉

sarka9832
24. máj 2013

@gapa ahoj chcem sa spytat bola som dnp do 26.10.2012 270dni a 29.10.2012 som isla na marodku a marodka trva,keby som sa teraz prihlasila na nove tak musim platit len 26 tyzdnou alebo sa to vztahuje len na tehotne?a netehotne musia platit 270dni?tehotna niesom,a keby som zaplatila a chcela ist este na marodku v decembri musim ju mat od ineho doktora ?teraz som u obvodneho

wingsseven
24. máj 2013

@zalka ďakujem veľmi za odpveď

vall1319
24. máj 2013

Dievčatá viete mi poradiť???? Pred týždňom sa mi narodila dcérka a keďže synček nemá ešte 3 roky žiadala som na ÚPSVaR o Príspevok na starostlivosť o dieťa..... Lenže pani mi povedala, že keďže poberám materské z DNP na tento príspevok nárok nemám..... ☹ Máte s tým niekto skúsenosť? Ďakujem......

kobercek1
24. máj 2013

@vall1319 to je pravda mozes poberat bud matersku alebo ked ti skonci poziadat o prispevok. narok mas tusim len na ten pridavok t.j. 23,10 na kazde dieta.

vall1319
24. máj 2013

@kobercek1 toto je Príspevok na starostlivosť o dieťa ( skôr narodené, ak nedosiahlo 3 roky)- okolo 41€ a poberá sa do 6 týždňov od narodenia druhého dieťaťa..... Poberá sa spolu s materskou, ale vraj len vtedy, ak bola materská zo zamestnania, nie z DNP.....

kobercek1
24. máj 2013

@vall1319 aha tak prepac 🙂 zle som si precitala

vall1319
24. máj 2013

@kobercek1 v pohodičke...... 😉

nikolino
24. máj 2013

@zalka ďakujem ti za pomoc a vedela by si mi napísať koľko by som mala dostať tu pn za 7-dní?

zalka
24. máj 2013

@nikolino bajočko za 7 dní 37 eur

stnulik
24. máj 2013

@janka9900 no jedna pani my písala že keby som oslala tehotná a idem marodiť tak si musím predtým platiť okolo 56 eur mesačne DNP ale neviem ako dlho a vy my hovoríte že nemusím platiť nič..tak teraz tomu nerozumiem vobec

janka9900
24. máj 2013

@stnulik platit netreba nic, pretoze mate ukoncene poistenie zamestnanca a teda sa staci prihlasit az ked otehotniete (do 15 mesiacov od ukoncenia prac. pomeru) a keby ste mali platit, minimalne by to muselo byt 130€... napiste zalke a gape, napisu vam to iste 😉

stnulik
24. máj 2013

no ale ja som bola na materskej, teda na rodičovskom moja dcerka mala 29.marca 3 roky a odrobeny mám jeden deň a dva dni som čerpala dovolenku a k 3.4.2013 som dostala výpoveď dohodou..

nikolino
24. máj 2013

@zalka ďakujem že si mi pomohla 🙂

evickav
24. máj 2013

traky ahoj, uz si mi raz poradila, tak sa na teba obraciam znova o radu,, som na MD z DNP z maxima a ta mi konci 20.7.2013 potom by som mala ist na RD,,, ale vzhladom k mojmu veku by som chcela zostat co najskor druhy krat tehotna,,,
Ak nezostanem tehu do konca MD co bude pre mna najvyhodnejsie urobit? Prejst na balicek z maxima na z minima a platit si ho do dalsieho otehu, aby som mala rizikove PN lepsie platene, alebo to mam zrusit a je tam nejaka ochranna lehota?
Vobec nemam teraz o tom prehlad, tak je mi dobra kazda rada,,,
Vopred dakujem 🙂

evickav
24. máj 2013

@gapa ten prispevok vyssie je pre teba, len to pisem z mobilu a niekde sa mi vkradla chybicka

larinkal
24. máj 2013

@gapa ako gapa

potrebovali by som ešte poradiť v jednej záležitosti,

som zamestnaná od 1.1.2013 a od 1.6. idem na pn z dôvodu rizikového tehotenstva.
Nárok na pn z tohto zamestnania by som mala mať po odpracovaní 90 dní. A chcem sa spýtať či sa jedná o 90 kalendárnych dní - teda 3 mesiace alebo je to 90 skutočných odpracovaných pracovných dní?

zalka
25. máj 2013

@larinkal ide o 90 kalendárnych dní ... tj. o 3 mesiace

gapa
25. máj 2013

@vall1319
tuším ti ešte nikto na to nezodpovedal.
Nevadí, že nárok na matesrké máš z dnp, je to jedno, lebo zákon sa zmenil. Predtým tam bolo, ak máš nárok na materské zo zamestnania, teraz tam už je len, že máš nárok na matetrské, nedaj sa a povedz, že sa zákon zmenil, za zárobkovo činnú si považovaná, ak poberáš materské (zákon nehovorí z akého nem.poistenia, či ako zamestnanec, szčo či dobrovolného) príp. pozri si sama zákon 561/2008 tu:
http://www.employment.gov.sk/legislativa.html