Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kata2882
4. júl 2013

@oskvarka tak to som zvedava ako to bude, dufam,ze nebudem tak dlho cakat:(

oskvarka
4. júl 2013

@kata2882 ja som minule tolko cakala na PNku az som sa zlakla ze mi neuznali narok a bola som sa opytat... a teta ma este sfukla ako sviecku ze co chcem ze to sa zuctuje az o mesiac takze peniaze cakajte o mesiac po 20 v mesiaci.. reku ze parada a to uz 2 mesiace presli vtedy ... hruza.. dovtedy ma asi clovek jest nic.. alebo co..

zalka
4. júl 2013

@oskvarka no zamestnávateľ ťa počas MD vyhodiť nemôže musel by ako zamestnávateľ skončiť ... myslím musela by zaniknúť firma .

oskvarka
4. júl 2013

@zalka no som sice v statnej sprave ale take divociny co sa teraz u nas robia tak stat sa moze kadeco.. ale dufam teda ze nie... 😀 ale v priebehu 2 rokov sa mi 2 krat formalne ymenil zamestnavatel..

zalka
4. júl 2013

@oskvarka no tak to hej ... to sa stať môže ... ale tam robia prechody práv a povinností ... či no až tak sa v štátnej správe nevyznám ...

anett20
6. júl 2013

@zalka od 15.4.2013 som na PN a dostala som PN aj z DNP aj zo zamestnania takže tým,že som sa prihlásila 21.6.2013 znova na DNP len aby som ho mala počas materskej aktívne tak nemusím vyplácať nič ani tam chodiť však?

zalka
6. júl 2013

@anett20 nie počas PN ... sa DNP neplatí ani počas MD ...

cenculinka
6. júl 2013

dievcata, nechce sa mi citat 334 stran, tak sa rovno spytam🙂 aby som mala narok na davku z DNP (balik), staci, aby som ho 270 dni za posledne 2 roky mala aktivne alebo aj zaplatene? ja som mala stare DNP, bola som PN, pocas PN som si dala balik (stare mi skoncilo, PN som bola v ochrannej lehote a matersku som uy nestihla), teda som ten balik platit nemuselaa dostavala som potom z neho matersku. teraz som balik zrusila, ale o rok planujem zas tehu, tak sa nan potom znova prihlasim. dobu by som teda mala mat cca splnenu, ale rata sami to, ak som zan fyzicky nikdy nezaplatila ani cent (za ten balik)?

bianka0111
6. júl 2013

ahojte..neviete mi poradit....minulý rok 2012 som si platila DNP...splnila som podmienku 270dní, bohužial tehotenstvo bolo neuspešné. Chcem sa opýtat, možem si začat teraz opat platit DNP ? musím znovu splnit podmienku 270 dní aby mi bola vypočítaná vyššia materská? dakujem za radu 🙂

zalka
6. júl 2013

@bianka0111 kedy ti zaniklo DNP ... dátum ...
ináč je to smutné, že holky scete presné rady ... ale nedávate presné údaje ... nemyslím len teba .. je tu kopa takých babeniek ...

bianka0111
6. júl 2013

@zalka zaniklo mi k 8.11.2012

zalka
6. júl 2013

@bianka0111 v podstate počas 15 mesiacov od posledného skončeného poistenia môžeš kedykoľvek založiť DnP , a vznikne ti nárok na PN a MD ...
čiže ak ti DNP skončilo 8.11.2012 tak sa ti stačí prihlásiť na DNP 1/2014 ...

bianka0111
6. júl 2013

@zalka Dakujem velmi pekne...pekný večer 🙂

zalka
6. júl 2013

@bianka0111 mimochodom kedykoľvek do toho dátumu by si ochorela a šla na PN tak treba sa len prihlásiť na DNP a budeš mať nárok na platenú PN aj z DNP ... cca 216 e

lubkagro
7. júl 2013

ahojte, mam otazocku, som prihlasena na novy balik od oktobra. Mozem ist na OCR s malym ?? Budem dostavat ?? dakujem

lenkapd
7. júl 2013

@zalka Ahoj , poprosím Ťa o radu, ja si to tu všetko čitam ale strácam sa v tom. Som v 8 t.t. a chcela by som si založiť DNP, nikdy som si ho neplatila tak neviem,či sa mi to oplatíˇ? U posledného zamestnávateľa som zamestnaná od marca 2011, predtým som bola dva a pol roka na MD.
Ďakujem

zalka
7. júl 2013

@lenkapd kedže si nikdy DNP nemala .. a ani v posledných 2 rokoch si nemenila zamestnanie ... tak ty si DNP založiť nemôžeš ... lebo by si nestihla do dna pôrodu nazbierať 270 dní poistenia ... ( 9 mesiacov ) ... to sa dalo riešiť pred tehu ... teraz je už neskoro

bianka0111
7. júl 2013

@zalka ahoj...včera som už išla do hajan 🙂 dakujem za radu...ja som teraz v 6tt a moj lekár mi povedal že o 2 tt idem na kontrolu a zrrejme ostanem na PN, preto som sa od zajtra opat chcela prihlásit na DNP s tým, keby idem naozaj na PN že by som už dostávala PN aj z DNP....alebo si myslíš, že ja sa nemusím opat prihlásit na DNP a začat si platit?? ak by som teda ostala na PN mala by som platenu aj z DNP - tak som Ta pochopila, ale matersku by som mala len zo mzdy že?

zalka
7. júl 2013

@bianka0111 no samozrejme ... sa pred PN prihlás na DNP ... a žiadaj o PN zo zamestnania aj z DNP ... počas PN odvody z DNP neplatíš ak máš z toho nemocenskú dávku ...
aj MD by si dostala z DNP ... len sa pekne prihlás ...

bianka0111
7. júl 2013

@zalka Dakujem Ti ešte raz velmi pekne za radu 🙂

zalka
7. júl 2013

@bianka0111 a DNP si môžeš dať viac ako minimum ...
kedže ešte stíhaš 26t poistenia .. a tým pádom aj vyššiu MD :..

06lienocka
8. júl 2013

ahojte kočenky platim si dobrovolne poistenie od 1.MAJA 2013 zo 400 eur lebo v marci mam planovanu operaciu ak by som si zmenila vymeriavaci zaklad povedzme od JANUARA 2014 na 1000 euro ako by sa mi počitala PN? som nezamestnana momentalne dakujem Vám za cenne rady

zalka
8. júl 2013

@06lienocka ak zmeníš základ od 1/2014 tak PN bude rátaná z tých 400 eur .. nemá veľmi zmysel takto meniť VZ ...
mala si nejakú prácu? teda skončilo ti zamestnanie ak tak kedy?

smotaneeela
8. júl 2013

Ahojte, prosím o radu. Chcela by som sa informovať ohľadom DNP, nakoľko plánujeme bábätko. Doteraz som si vôbec neplatila, zamestnaná som od augusta 2011 so mzdou priemerne 550eur. Koľko % sa odvádza? Vôbec sa v tom nevyznám, v prípade že by som si platila najvyššie možné, akú by som mala materskú?

06lienocka
8. júl 2013

@zalka ano skoncilo ale už pred 3 rokmi

zalka
8. júl 2013

@smotaneeela odvádza sa 33,15 %ˇalebo 35,15% z vymeriavacieho základu, pre max. materskú je potrebný VZ 1179 eur .. čiže pre teba 1179-550 = VZ 629 eur .. a treba platiť 270 dní ... až potom je nárok na PN a MD z toho ...
Max MD z max VZ je cca 760 eur

zalka
8. júl 2013

@06lienocka tak to nič to sa využiť nedá, a nemáš u niekoho sa možnosť zamestnať na dohodu za pár eur mesačne , aby si nemusela sama platiť také poistné ale aby sa ti napočítali dni z dohody k DNP potom?

smotaneeela
8. júl 2013

@zalka čiže platím 33,15% alebo 35,15% zo sumy 629eur, dobre rozumiem? to mi je jasné, že 270 dní, horšie ked sa nepodarí otehotnieť 🙂

06lienocka
8. júl 2013

@zalka aha rozumiem ja sa len pytam preto ci sa to nepocita z posledneho vymeriavacieho zakladu co som si zaplatila ale asi nie však?asi sa to rata z minuleho roka

smotaneeela
8. júl 2013

@zalka by brdo to je ale okolo 220eur