Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
5. nov 2013

@melanka21 no PN by mala SP uznať lebo čas na MD sa berie ako čas platenia odvodov .. a to máš viac ako 26t takže by si mala mať zase 52t možnosť čerpať PN.

melanka21
5. nov 2013

@zalka Dakujem krasne, aj som si myslela, ze to takto musi byt, len som sa bala aby to nejako SP neotocila 🙂 podla platnosti by to takto malo byt, kedze pol roka od marca uz ubehlo tiez v tom nevidim problem, kazdopadne dakujem a napisem ako som dopadla.

zalka
5. nov 2013

@melanka21 držím palec.

melanka21
5. nov 2013

@zalka Dakujem este raz 🙂 mozem ist kludne spat 😀

zalka
5. nov 2013

@melanka21 rado sa stalo 🙂

wingsseven
5. nov 2013

@zalka ahoj, poprosím o radu.momentálne som na MD, materskú poberám max, po starom som si platila dnp z maxima a potom som prešla na ten balik, počas tehotenstva som bola na Pn( tiež som poberala max), na materskú som nastupila v juni 2013, platenie balika som nezrušila, stale trva ( do konca januára 2014, kedy sa odhlasim lebo mi bude končiť materská a nastúpim na rodičivskú). Plánujem aj druhé babo, ako postupovať aby bola pripadne lepšia materská? Inak som nezamestná. Ďakujem

zalka
5. nov 2013

@wingsseven od skončenia poistenia máš 15 mesiacov na to aby ti vzniklo nové poistenie ... takže jedine tak, že otehu do 15 m . od skončenia poistenia ... a založíš DNP z max. potom a pôjdeš na PN ...

wingsseven
5. nov 2013

@zalka dakujem

zalka
5. nov 2013

@wingsseven rado sa stalo

drobec490
6. nov 2013

@zalka ahoj.ja by som potrebovala poradit ..dnp mi skoncilo 10/2012 zivnost mam pozastavenu a rodicak mi konci v aprili..tak ci viem este vyuzit to dnp a ist teraz na marodku alebo uz nie?dakujem

zalka
6. nov 2013

@drobec490 do 15 mesiacov od skončenia poistenia ak ti vznikne nové tak ho vieš využiť na PN .. čiže si ešte v limite ak sa prihlásiš na DNP tak budeš mať platenú PN ...

drobec490
6. nov 2013

@zalka aha cize teraz ak sa prihlasim tak az vtedy mozem ho vyuzivat dobre to chapem?

drobec490
6. nov 2013

@zalka a ak som uz na pn tak dostanem nieco?

zalka
6. nov 2013

@drobec490 no ak by si šla na PN dnes ... tak PN nedostaneš.
Ty sa pred PN musíš prihlásiť na DNP a až tak ísť na PN .. potom PN dostaneš ...

drobec490
6. nov 2013

@zalka aha no dobre dakujem aspon viem 🙂

zalka
6. nov 2013

@drobec490 ved ak tak ukonč PN .. a o pár dní chod na novú napr.

drobec490
6. nov 2013

@zalka no ano tak na kontrolu idem o tyzden tak ju ukoncim az vtedy...tak neva papiere su na socialke len nic nedostanem..

zalka
6. nov 2013

@drobec490 no potom na to mysli, ak by si šla na dalšiu PN tak sa prihlás na DNP ... a DNP môžeš využiť tak cca do polky januára ..

drobec490
6. nov 2013

@zalka ano dakujem toto som potrebovala vediet 🙂

zalka
6. nov 2013

@drobec490 rado sa stalo

floppy25
6. nov 2013

Ahojte, chcela by som sa poradit. Od januara 2012 som DNP, od 20. 08. 2012 do 09. 03. 2013 som bola PN, od 10. 03. 2013 do 02. 11. 2013 som dostavala max. matersku. Od zaciatku dnp som bola poistena len z minima, kedze mi to k mijmu hrubemu prijmu stacilo. Mala som v plane nastupit po skonceni materskej na pn a dostavat max. Pn, ale vobec som netusila, ze pol roka pred tym (pocas materskej) som si mala zmenit vymeriavaci zaklad na maximalny. To znamena, ze teraz budem dostavat pn len z minima? Neda sa s tym este nieco urobit? Na pn som nastupila vcera 5.11. Vopred vam velmi pekne dakujem za odpoved 🙂.

zalka
6. nov 2013

@floppy25 no PN sa bude rátať z VZ za rok 2012 a kedže si ho mala z minima tak aj PN bude minimálna . Kedy ti skončila MD? Ak skončila len teraz tak si mohla si dať vypísať PN aj zo zamestnania, do 7 dní od skončenia MD by si mala nárok aj na PN zo zamestnania.

floppy25
6. nov 2013

@zalka md mi skoncila 2.11., pn mam z dnp od 5.11., takze ak by som doniesla pn aj od zamestnavatela, tak dostanem max.? Dakujem.

zalka
6. nov 2013

@floppy25 áno ... pýtaj lekára ešte PN pre zamestnávateľa.

floppy25
6. nov 2013

Jeej, tak to je super. Velmi si ma potesila. A dakujem za radu, vcera som bola v soc. poist. a samozrejme ma na to neupozornili. Nebude vadit, ak tu pn odnesiem zajtra a tu z dnp som dala vcera?

zalka
6. nov 2013

@floppy25 no tú PN pre zamestnávateľa dávaš zamestnávateľovi on platí 10 dní a až potom platí SP ..

floppy25
6. nov 2013

@zalka a este sa chcem opytat, nevadi, ze dnes som poziadala o rodic. prispevok? Tu pn-ku musim odovzdat zamestnavatelovi a on to posunie do soc. poist.? Dufam, ze to vsetko stiham.

zalka
6. nov 2013

@floppy25 nemalo by to vôbec vadiť

floppy25
6. nov 2013

@zalka prepac, ze este otravujem, ja len, ci zamestnavatel moze mat s tym problem, ked mi bude musiet platit tych 10 dni?

zalka
6. nov 2013

@floppy25 to neviem či sa mu to bude páčiť, žiadnemu zamestnávateľovi sa nepáči ak musí niečo platiť ...