Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oylla
8. feb 2015

Ahojte,prosím radu.
Som zamestnana cca 3roky. Platím si DNP od 30.6.2014, a to 150€.snazime sa o babo,ale zatial nic. Platenie DNP konci 26.marca ( co je presne 270dni). Ak dovtedy neotehotniem, platila som si to zbytocne, prilepšenie k Materskej nedostanem ziadne?
Dakujem za odpovede 😉

oylla
8. feb 2015

Nemam si teraz radšej pozastaviť platenie a začať ho znova platiť az ked otehotniem ? Da sa to ? 😢

zalka
9. feb 2015

@oylla nie pozastaviť platenie sa nedá, ak teraz zrušíš DnP tak sa na neho už neprihlásiš ... a do marca stále ešte môžeš otehotnieť ... tak nechaj ho plynúť do konca ..
a potom ak by si otehotnela tak ti stačí dalšie zamestnanie a budeš mať nárok na MD z 2 zamestnaní ...

oylla
9. feb 2015

@zalka ak teda neotehotniem,,platila som zbytočne? Ochranna lehota po tom marci sa na mna nevzťahuje?
Kolko dni mus byt zamestnana v druhom zamestnaní,aby som dostavala MD? Je viac ako pravdepodobne,ze ak otehotniem,budem nezamestnaná,nakoľko zamestnavatel mi okamzite dá vypoved.

zalka
9. feb 2015

@oylla 7 dní stačí a bude MD z minima ... a ak nepracuješ pre pracovnú agentúru, tak po otehotnení ťa zamestnávateľ nesmie prepustiť, si chránená.

oylla
9. feb 2015

@zalka ahaaa ďakujem ti 🙂

oylla
9. feb 2015

@zalka ale bohužiaľ som cez agentúru ... ☹

zalka
9. feb 2015

@oylla tak potom mu nepovedz že si tehotná,
nájdi si niekde zamestnanie dalšie na 7 dní ..
potom môžeš zamestnávateľovi povedať že si tehu, a ak ťa prepustí ... tak potom ti vznikne nárok na MD z OL zo zamestnania cez agentúru, a zo zamestnania toho druhého čo trvalo 7 dní ...

oylla
9. feb 2015

@zalka asi to tak aj spravím, ale ako pisem,este tehu nie som. Prepac - OL je?

zalka
9. feb 2015

@oylla OL je ochranná lehota pre tehotné je 8 mesiacov ... teda ak skončí zamestnanie a nastúpiš na MD do 8 mesiacov tak dostaneš MD zaplatené z OL z pôvodného zamestnania ... ak ti od skončenia zamestnania do nástupu na MD nevznikne iné poistenie .. lebo potom by sa OL skončila.

oylla
9. feb 2015

@zalka ako vzdy su tvoje rady velmi užitočné a skvele, ďakujem 🙂

zalka
9. feb 2015

@oylla rado sa stalo,
preto som ti písala, že to druhé zamestnanie musí vzniknúť už za trvania toho prvého zamestnania ak otehotnieš aby si si nezrušila OL ...

oylla
9. feb 2015

@zalka musím nad tym porozmyslat, lebo este koncim aj VŠ - musim sa ucit na skúšky. Neviem ci zvladnem 2 roboty,ale dakujem za info. Ak tomu chápem spravne= Budem mat dve zamestnania, zistim ze som tehu, tak staci byt 7 dni v tom druhon zamestnaní a mozem idt na marodky. Moze sa stat ze z prveho zamestnania ma vyhodia (je to agenturA),z druheho ma tiez mozu vyhodiť ked som v skusobnej dobe nie ? Ci toto neplati pre tehotne ?
Aj ked ma vyhodia,stale som OL. Lebo rada by som pocas tehu nebola na marodke,kvoli tomu aby som nemusela byt stale doma a cakat na kontroly...

zalka
9. feb 2015

@oylla v skúšobnej dobe ťa vyhodiť môžu aj z druhého zamestnania , a nemusíš byť na PN počas tehu ak budeš bez práce ... to neni povinnosť nárok na MD budeš mať

vall1319
11. feb 2015

Žienky, potrebujem radu..... Poberám rodičovský príspevok a DNP som si naposledy platila 01.05.2013 - 04.12.2013..... Hrozí mi dlhšia PN, tak by som sa chcela opýtať či je ešte možné poberať rodičovský + PN z DNP a ci by som na PN z DNP mala nárok, ak by som sa pred tým prihlásila z minima..... ĎAKUJEM za každú radu.... 🙂

zalka
12. feb 2015

@vall1319 bez poistenia môžeš byť max. 15 mesiacov .. ešte si v limite ... takže ak ti vznikne poistenie teraz tak áno budeš mať nárok na PN ...

vall1319
12. feb 2015

Ale včera vecer ma napadlo si spočítať tie dni.... A ak som dobre počítala je ich 218 ☹ .... Asi nič z toho...

zalka
12. feb 2015

@vall1319 no jedine sa prihlásiť zaplatiť 60 dní čo chýbajú a ísť na PN až potom

vall1319
12. feb 2015

@zalka Keď to je dosť 2 mesiace - neviem, či Dr. toľko počká.... 🙂 Prosím, koľko je teraz minimum a koľko sa platí mesačne? Ja odkedy poberám rodičovský tak o DNP sa už nezaujímam.... Stratila som totálne prehľad.. 🙂

zalka
12. feb 2015

@vall1319 412 je VZ platí sa 33,15% resp. 35,15% z VZ ... a či sa oplatí a či dr. počká to už musíš vedieť ty ... kedy ti skončila MD? kedy si nastúpila na RD?

vall1319
12. feb 2015

@zalka Neviem, ci mi to pomôže, lebo na materskú som nastupovala v ochrannej dobe.... Materská trvala od 29.03.2013 do 21.11.2013.... Od 22.11.2013 poberám rodičovský príspevok.... Ja to tam mám také komplikované..... 😉 DNP od 15.10.2009 - 23.09.2012.... A potom ďalšie od 01.05.2013-04.12.2013, medzitým PN 09.07.-10.09.2012 a 24.11.2012-28.03.2013, po tejto PN nástup na materskú 29.03.2013-21.11.2013...
Už sa v tých dátumoch sama strácam..... ☹

zalka
12. feb 2015

@vall1319 jaj tak to potom nie to treba tých cca 60 dní platiť...

zuzmil
17. feb 2015

@zalka Zalka, prosim vas o radu, ci sa mi oplati znova zacat platit DNP. Bola som poistena: 31.12.2012-26.10.2012 a 20.8.2013 - 1.5.2014. MD som poberala zo zamestnania aj z DNP 6.9.2013 - 1.5.2014.
Teraz som nezamestnana - poberam rodicovsky prispevok (pocas MD mi skoncila prac. zmluva) a planujeme dalsie babo. Ma zmysel opat zacat platiti DNP? Z maxima?

zalka
17. feb 2015

@zuzmil ak si nezamestnaná, tak máš trošku čas sa prihlásiť na DNP .. a určite by som neplatila z maxima ...
len teraz do otehotnenia z minima, ... po otehotnení .. z max...

zuzmil
18. feb 2015

@zalka Ako dlho musim platit, aby som mala narok na PN-ku? Do 270 dni pocas posledych dvoch rokov sa rata aj obdobie, ked som bola prihlasena pocas MD a teda som neplatila nic? Dakujem za rady.

zalka
18. feb 2015

@zuzmil áno do 270 dní sa ráta aj obdobie kedy si bola prihlásená a bola si na MD a neplatila si nič.
a platiť? pár dní

zuzmil
18. feb 2015

@zalka Dakujem pekne, Zalka. A DNP musim platit aj pocas PNky?

zalka
18. feb 2015

@zuzmil ak máš nárok na platenú PN z DNP , tak DNP neplatíš ... tvoj prípad
ak nemáš nárok na platenú PN .. tak DNP platíš ...

zuzmil
18. feb 2015

@zalka A budem mat narok ak sa opat prihlasim?

zalka
18. feb 2015

@zuzmil už som písala bez poistenia môžeš byť max. do 15 mesiacov .. teraz si v tej hranici .. ak sa dnes prihlásiš a zajtra pôjdeš na PN tak Pn dostaneš
ak sa prihlásiš v auguste .. tak PN nedostaneš lebo už nebudeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch