Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzmil
18. feb 2015

@zalka Dakujem velmi pekne 🙂

zalka
18. feb 2015

@zuzmil rado sa stalo

elise
18. feb 2015

prosim info som na RD u zamestnávatela kde mám dobu neurčitu, som v mimoevidenčnom stave od neho som šla na matersku v 2012/november medzitým som v 2013 v decembri brigadovala mesiac u ineho zamestnávatela a zaroven som si platila DNP a v 2014 som 2 mesiace robila u ineho zamestnávatela u ktorého som skončila v január 2015 . brala som matersku aj z práce aj z DNP teraz skušame otehotnieť ak sa zadari a ja pojdem na matersku bude mi plati ť aj to DNP ? viem že dostanem z práce kde mám zmluvu na dobu neurčitu dalo by sa aj spätne od týchto brigád? mala som tam riadne zmluvy na doby určite

dena1973
19. feb 2015

@elise Píšeš dosť chaoticky...Nepíšeš presné dátumy kedy si pracovala..... Nedá sa z toho vyrozumieť, či pracuješ, či spĺňaš podmienku 270 dní poistenia.....
Lebo ak nepracuješ, tak ak otehotnieš a nemáš aktívne NP (resp. ochr. lehotu), nemáš nárok na materské. Ak pracuješ a spĺňaš podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom, tak nárok na materské máš, no DNP už súbežne so zamestnaním mať nemôžeš nakoľko to zaniklo od 1.7.2014....

elise
19. feb 2015

@dena1973 praca od 1.9.1999 trva a v tejto praci poberam rodicak, mam zmluvu na dobu neurcitu nam sa vratit az januari 2016
November az december 2013 Dvp
November az december 2014 Dvp a Pz iny zamestnavatel
November 2014 az januar 2014 pz iny zamestnavatel

Dnp platene vkuse od 2006 do 24.7 2013

Matersku som mala z 1 prace a dnp

Teraz ak otehotniem kolko dodtanrm bude sa mi rarat ta suma ktoru som mala?

dena1973
20. feb 2015

@elise Ak nastupis na materske v r. 2015 zo zamestnania (hlavny PP na dobu neurcitu) a nemala si z tohto poistenia ziadny prijem v r. 2014, tak sa ti bude pocitat z pravdepodobneho prijmu, ktory ti urci zamestnavatel... Zo subehu DNP + zamestnanie si uz uplatnovat nemozes zrusilo sa to od 1.7.2014. Z dohod si uplatnovat tiez nemozes lebo v nich nemas splnenu podmienku 270 dni nem. poistenia.....a uz to nemas ani aktualne....

dominicek19
22. feb 2015

prosim o info mozem si zacat platit DNP ak som na neplatenej Rd?

tulipanikdiddlina
24. feb 2015

@zalka ahoj zalka, tak bohuzial sa nam nepodarilo otehu :( DNP mi konci 14.3. Teraz som uz treti tyzden na PNke skrz choroby. Neviem ako dlho este budem mozno max uz len tyzden a potom sa budem musiet vratit do prace. Chcem sa opytat, ak zistim par dni po 14.3. ze som tehotna bude este mozne vyuzit PN a MD z DNP?
Ak nie, co mam potom podniknut? Pracujem na TPP. Dakujem.

zalka
24. feb 2015

@tulipanikdiddlina tehu sa berie od poslednej menzes takže ak posledná menzes bude pred 14.3. tak budeš mať OL .. a využiješ DNP
ak nie tak potom len v súbehu dalšie zamestnanie na pár dní ... aby vznikla OL ...

tulipanikdiddlina
24. feb 2015

@zalka ano cyklus bude este pred 14.3. takze sanca tam je. Ok, tak ja ozvem niako pred 14.3. ze co mam dalej robit. Zatial velmi pekne dakujem.

zalka
24. feb 2015

@tulipanikdiddlina držím päste

wingsseven
25. feb 2015

Kočky, prosím aký je mail do soc. poisťovne na informačno- poradenské centrum? Veľká vďaka

wingsseven
25. feb 2015

@zalka Ďakujem 🙂

zalka
25. feb 2015

@wingsseven rado sa stalo

emkaem
25. feb 2015

Zdravím, viete mi poradiť čo a ako ...
momentálne som na rodičovskej dovolenke s 15mesačným synom, a som opäť tehotná. Som zamestnaná na TPP, pri synovi som mala splnené podmienky na materskú.
A teraz problémik - dozvedela som sa že na ceste domov mám výpoveď (spoločnosť zanikla)
Je ešte nejaká možnosť aby mi vznikol nárok na materskú??

zalka
25. feb 2015

@emkaem od kedy máš výpoved?

emkaem
25. feb 2015

pošta je na ceste - ešte som ju neprebrala ... zo sociálnej som bola odhlásená 19.2. 2015 kedy aj spoločnosť zanikla

zalka
25. feb 2015

@emkaem škoda, že ti to nepovedali skôr, že by si bola odpracovala 1 den a bol by nárok na MD ...
takto sa potrebuješ zamestnať aby si mala nárok na MD ... ak bude zamestnanie trvať menej ako 90 dní tak MD bude z minima ... tiež to môžeš poriešiť prihlásením sa na DNP pred nástupom na MD .. tiež bude MD z minima .

skakalka
25. feb 2015

@zalka mala by som este taku otazocku...cely minuly rok som poberala rodicovsky prispevok..minuly rok v lete som sa vydala...cize muzovi v robote vratia za mna dane odkedy sme zobrati teda za pol roka...a ja nemam narok na vratenie penazi na daniach za toho prveho pol roka co sme neboli zobrati?..dakujem

zalka
25. feb 2015

@skakalka a pracovala si? platila si dane? lebo ak si neplatila tak nemajú ti čo vrátiť ..
a pozor ak si sa nevydávala prvého v mesiaci tak mng. si môže uplatniť len od nasledujúceho mesiaca tvoju nczd ... aj to očistenú o tvoje príjmy ( RP nie je príjem )

skakalka
25. feb 2015

Pracovala som..do roku 2012..potom materska...a od maja 2013 som na rodicovskom..jul 2014 svadba cize manzelovi vratia od augusta.ine prijmy okrem rp nemam.

skakalka
25. feb 2015

@zalka odpisala som vyssie 🙂

zalka
25. feb 2015

@skakalka áno mng. si môže uplatniť 5 mesiacov z tvojej NCZD ...

wingsseven
25. feb 2015

@zalka zalka, som nezamestnaná na RD. DNP mi skončilo 28.1. 2014 (vtedy som nastúpila na RD, materské som poberala z maxima), mala by som nárok na PN? Plánujem aj tehu, no akosi sa nedarí, mám ešte možnosť urobiť niečo preto, aby v prípade ak otehotniem som mala materskú z maxima? Dávno som sa tomu nevenovala, akosi som sa v tom stratila.
Ja som sa ťa už na niečo takéto dávno pýtala, no ja to za ten svet neviem nájsť a nepamätám si už odpoveď.
Ďakujem za odpoveď.

zalka
25. feb 2015

@wingsseven ak ti vznikne DNP do 15 mesiacov od skončenia posledného tak nárok na PN, MD bude .. čiže ešte máš pár dní na to aby si sa prihlásila na DNP aby si mala n árok na PN.

wingsseven
25. feb 2015

@zalka a v akej vyske by mi bola priznaná PN ak by som to stihla? materskú som mala max. Ak to nestihnem do 15 mesiacov ( myslím otehotnieť), tak sa mozem aj potom na DNP prihlásiť a íst na PN a bol by nárok na max. materskú? ďakujem

zalka
25. feb 2015

@wingsseven PN z minima ... bezohladu na to na akú výšku DNP sa prihlásiš ..
ak nestihneš do 15 mesiacov otvoriť nové poistenie ... tak budeš potrebovať platiť 270 dní poistenie aby bol nárok

wingsseven
25. feb 2015

@zalka a snáď posledná otázka, ak nestihnem do 15 mesiacov a otvorím si teda nové DNP, mozem ísť po pár dňoch na PN? Vtedy sa platiť nemusí, ale plynulo by a v podstate by sa tak dala aj max. materská dosiahnuť, alebo v takom prípade treba aj pocas PN platiť DNP?
Vdaka

zalka
25. feb 2015

@wingsseven nieeeeeeee .... ak nestihneš sa poistiť do 15 mesiacov od skončenia posledného DNP ... tak ak pôjdeš na PN .. tak PN nedostaneš a DNP platiť budeš .... budeš musieť nanovo platiť celých 270 dní
ved to už píšem tretí krát ....