Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

pegass
1. jún 2020

@gabrielka3891 Nie, to vôbec nevadí... Bol by problém, ak by to bolo viac ako 8t. pre TP. Mám prípad, kde mamička nemala vedomosť, že si sama uvedie nástup na md a gynekológ ju vypísal 1t. pred tp...

gabrielka3891
1. jún 2020

@pegass a vy pracujete priamo na sp, ked mate take znalosti ci je to len prehlad? Pretoze mne gynekologicka nechce dovolit, aby som si tam ja pisala nastup, vraj to musi ona.. mozem si to ja potom ak tak prepisat? Ci to je uz prehnane? 😂

pegass
1. jún 2020

@gabrielka3891 Nastup si píše poistenec sám - zvyčajne tlačivo vypíše gynekológ bez nástupu... V prípade, ak vypíše nástup - jednoducho to prepíšete... Žiadosť si podávate vy ako pacient...

gabrielka3891
1. jún 2020

@pegass dakujem Vam velmi pekne za pomoc, predsa len mam este poslednu otazku. Materska mi skonci teda toho 27.2., tym padom sa aj odhlasim z dnp... po babatku vsak planujeme dalsie, len neviem ci sa podari hned 🙂 dajme tomu ak otehotniem v septembri 2021, staci sa mi prihlasit zas na dnp z vyssieho vz a potom ist na pn, co asi pojdem, kedze som aj pri prvom? Z coho sa mi bude ratat pn a materska? Pn znova z minima a materska potom po 26 tyzdnoch z noveho vz? Dakujem velmi pekne

pegass
1. jún 2020

@gabrielka3891 áno, tak ako píšete... Možno sa vám oplatí aj podpora, teda ak budete mať k 27.2.2021 730dní poistenia v nezamestnanosti za predchádzajúce 4roky... počas podpory by rp poberal partner...

gabrielka3891
1. jún 2020

@pegass podpora sa rata ako priemer za posledne dva roky? Cize 27.2.2019-27.2.2021? Ked som v tom case bola tpp, dohoda, dnp, materska... toto vsetko sa priemeruje alebo len tie casti, ktore som realne odvadzala odvody a teda tpp, dohoda plus 4 dni z dnp?

gabrielka3891
1. jún 2020

@pegass a este ma napadlo ak by som si po skonceni materskej platila dnp z minima, a po otehotneni z maxima, ratala by sa mi pn aj tak z minima po otehotneni? Tym, ze by tam to dnp stale trvalo, tak ci by sa nebral ohlad na to, ze vz pre matersku bol vyssi a teda mozno aj pre pn by mohol byt?

pegass
1. jún 2020

@gabrielka3891 Ak by terajšie dnp pokračovalo (1balík) a zmenil by sa na ňom iba VZ na minimum, až po 6mesiacoch je ho potom možné opäť zmeniť... V prípade PN, alebo OČR by sa to rátalo z VZ za predchádzajúci rok, čiže tento 2020.... a podobne by sa v budúcnosti rátala materská z VZ za 2020....
Čiže v prípade potreby - materskej a včasného zistenia, skôr ukončiť DNP a začať novú a opäť stihnúť 26t. poistenia.

gabrielka3891
1. jún 2020

@pegass po 6 mesiacoch je mozne menit vysku vz, to znamena ze ukoncit a znova nastavit nove mozem kedykolvek alebo je to vzdy 6 mesiacov? Dakujem

pegass
1. jún 2020

@gabrielka3891 Zrušiť a opäť sa poistiť s ľubovoľným VZ môžete koľkokrát budete chcieť-potrebovať...

gabrielka3891
1. jún 2020

@pegass takze cisto teoreticky, a to uz bude naozaj posledna otazka, prepacte, ze tolko otravujem. Ak mi konci materska 27.2., hned potom vysku vz pri dnp zmenim na minimum,budem platit, kym sa zadari, a dajme tomu september otehotniem, bude mi ratana pn z vz podla minuleho roka? Teda zo zakladu, ktory mam nastaveny teraz? Pocas pn dnp zrusim a prihlasim sa na novy vz kvoli novej materskej, bude sa mi menit aj vyska pn?

pegass
2. jún 2020

@gabrielka3891 Áno bude rátana z VZ za predchádzajúci rok. Počas PN z DNP sa nemôžete opäť prihlásiť na DNP.

Ak chcete mať z vyššieho VZ PN i materskú nemeňte výšku VZ a ostańte poistená...

denisdenis
26. jún 2020

@pegass Chcela by som poprosiť o radu. Som DPO a momentálne na pandemickej OČR. Mám ju z minima, keďže keď som na ňu nastúpila nemala som ešte poistenie dostatočne dlho na rátanie z VZ. Počas OČR mi už ubehlo 26 tyz. poistenia cca v polke mesiaca. Poistenie si stále platím, keďže mám v banke trvalý prikaz. Prosím bude sa mi OČR po 26 tyz. poistenia rátať už automaticky z určeného VZ, alebo bude naďalej z minima? Ďakujem 🙂

pegass
26. jún 2020

@denisdenis Po 26t. už z aktuálneho VZ

majusqa77
26. jún 2020

@pegass pocas trvania davky sa preratava?

denisdenis
27. jún 2020

@pegass Ďakujem a automaticky to od tej polovice mesiaca budú prerátavať z môjho VZ. Nemusím ich o nič žiadať? Ďakujem.

pegass
27. jún 2020

@majusqa77 ano, mam takú skúsenosť

beezmeenaa
29. jún 2020

@denisdenis moja skúsenosť je ze sa vypláca pocas trvania očr stále podľa toho ako bola výmerana ku dňu vzniku. Podľa mňa treba skončiť a začať novú aby sa rátala po novom. Môžem sa mýliť. Ešte by som si to preverila.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majusqa77
29. jún 2020

@pegass neviem si predstavit dovod prepoctu pocas trvania davky... ..co by k tomu sp viedlo

denisdenis
30. jún 2020

@evamarek77 No len ziadost o OCR sa posiela, len jedna na zaciatku. Potom len cestne prehlasenie kazdy mesiac. Neviem, ci bude mozne podat este novu ziadost 😕 No uvidime...

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beezmeenaa
30. jún 2020

@denisdenis no ešte by som pre istotu nezačala novú hneď na druhý deň. Treba ukončiť a aspoň deň pauza a potom nová. Bez prerušenia to podľa mňa nepôjde.

anetha5
16. júl 2020

Ahojte,mam taku otazku. Chceli by sme druhe babo, momentalne som na rodicaku. Bola som DNP,kde som si urcila VZ z ktoreho sa mi vypocitala materska. Po materskej som sa z neho odhlasila. Teraz by som uz narok na matersku nemala,ze? Automaticky by som dostala nizsi rodicak? Aky moze byt najnizsi VZ a kolko sa potom plati poistne? Dakujem za rady

whiteflower87
19. júl 2020

@pegass nakoľko nechcem zakladat rovnake temy chcela by som sa opytat jednu radu. S manzelom sme sa rozhodli pre model DNP 88dni +26 tyzdnov z najvyssieho VZ. Prihlasena som od 3.6.2020 a danych 88dni by malo vyprsat 29.8. Ale kedze nejako sa babatko postastilo s mesacnym predstihom oproti planom tak by tou nas vyzeralo asi tak, ze datum porodu 27.3 a nastup na matersku 14.2. Ale pri nami vybranom modely by som 26 tyzdnov ukoncila az 28.2. Kedy by som mala byt v danom case uz na materskej. A otazky mam 2.
1. Je to takto ok za predpokladu ze sa babatko narodi plus minus par dni okolo daneho datumu porodu? Vznikne nam narok na maximalnu matersku?

2. otazka. Inac som na rodicovskej bez zamestnania. V oktobri 2019 som pracovala ako zastup na pracovnu zmluvu na 15 dni. Je tych 15 dni pre mna napomocnych pre skratenie tej prvej fazy 88 dni? Teda ze mam z danych 88 dni odratat 15 ukoncit na den DNP a potom sa prihlasit na tych 26tyzdnov z najvyssieho VZ. ?
Alebo je prvy model v poriadku a nechat to takto vcelku 88dni +26tyzdnov s tym ze dnom nastupu na MD este nebudem mat podmienku 270 dni ale dnom porodu uz ano.?
Ak je to zrozumitelne tak velmi pekne dakujem za odpoved. Preluskala som uz veelmi vela clankov, aj diskusii tak len take utvrdenie potrebujem. Dakujem.

pegass
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pegass
20. júl 2020

@whiteflower87
Ukončite aktuálne DNP. Áno, tých 15dní v pr. pomere je k plusu pre vás. Prihláste sa na DNP z VZ minim. 2026,-eur, zaplaťte pár dní a môžete byť potom napr. na PN... Materské sa bude totiž rátať z priemeru zaplateného NP v r. 2020... Dôležitý je počet dní NP ku dňu pôrodu... Na materskú môžete ísť 8t. pred dňom pôrodu...K dnešnému dňu máte 15+48dní NP=63dní... + 223dní (28.2.) Od 29.1.2021 môžete ísť na materskú a týmto dátumom ju ukončíte 8.10.2021. Vy si píšete na tlačivo deň nástupu na materskú. Prihláste sa na celý balík aj poistenie v nezamestnanosti, nem. poistenie, dôch.poistenie.

denisdenis
26. júl 2020

Ahojte, momentálne som z DNP na pandemickej OČR. O chvíľu nastúpim na materskú. Prechod má byt plynulý z OČR hneď na MD, alebo treba nejaký deň urobiť pauzu? Ďakujem 🙂

beezmeenaa
8. aug 2020

@denisdenis to podľa mňa záleží na viacerých okolnostiach. Ak chceš materskú z poistenia z ktorého je očr tak bez prerušenia kľudne. Takže asi nie. Treba sa pýtať na poisťovni.

denisdenis
8. aug 2020

@beezmeenaa No na materskú sa dáva nová žiadosť, tak hádam to budú posudzovať nanovo, nie podľa ocr. To by asi nemal vadiť plynulý prechod, ale pri nich človek nikdy nevie 🤔