Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

marrad
6. júl 2010

@oknosmas
ano na socialke si to zmen tak aby si platila len dobrovolne nemocenske poistenie z maximalneho VZ
to ti zyruci ze budes mat max matersku, a pripadne keby si mala pocas tehotenstva problemy tak aj PN ku by si mala mximalnu
ostatne nemusis platit

platba do zdravotnej poistovne nema nic spolocne s materkou tu si musis platit, lebo z toho ti preplacaju zdravotnu starostlivost, teda platia lekarom za to ze ta osetruju a lekarnikom zato ze ti davaju lieky.... to sa plati zdravotnej poistovni
a vyssie spomenute sa plati socialne poistovni a zo socialnej dostanes matersku alebo PN ku

marrad
6. júl 2010

@mariro
ano v pohode,
len ona si asi plati aj dochodkove a to jej potomvyjde vysoka suma...
a mam pocit ze si pletie zdravotne poiustenie s DNP 😉

mariro
6. júl 2010

@oknosmas ano presne tak...teraz tu maximalnu ..coze tych 49,137€...myslim ze to nejako zaokruhluju v socialke

mariro
6. júl 2010

@marrad je to mozne,inak ja som bola tiez z toho jelen kym som si to vsetko nastudovala a pochopila vsetky skratky a pojmy a bola som vdacna za kazdu zrozumitelnu radz, lebo casto som hned nepochopila 😀

oknosmas
6. júl 2010

nie nepletiem, viem co je dnp, isty cas som bola dobrovolne poistena..aj dochodkove vsetky tie veci, len potom to naozaj uz bola velka suma a nevladala som to vsetko platit, tak som to odhlasila. nechala som len to na matersku, aby mi platili potom... vdaka vam za pomoc

mariro
6. júl 2010

@skajkaze - no toto by logicky malo byt ok,lebo v danom mesiaci si nebola cely mesiac PN, takze by mala byt splnena podmienka,len v socialke to ozu ponat inak.Na tuto otazku by som veru aj ja chcela mat 100¨% odpoved.
Podla mna by to bolo ok,no nech sa este vyjadria baby k tomu.

marrad
6. júl 2010

@mariro ano aj men to dlho trvalo kym som to pochopila... 🙂
preto tuna sa snazim vysvetlit ked vidim zeniekto v tom ma gulas, pretoze viem ako mne to dobre padlo, ked mi to konecne pani v socialnej poistovni vysvetlila...

mariro
6. júl 2010

@marrad - presne moje slova,uplne s tebou suhlasim 😉

marrad
6. júl 2010

@oknosmas
ok
tak si to daj na max..... je to naozaj najlepsie s predstihom....
ja som teraz PN a za mesiac som dostala 590 eur...

oknosmas
6. júl 2010

@marrad no, ja nemusim tieto veci ohladom zakonov a papierov a uctovnictva a penazi vobec..takze mi naozaj dobre padne, ked mi s tym dakto poradi.. ste zlate...

oknosmas
6. júl 2010

@marrad to je pekna suma....za pn-ku.... hm...tak uz bezim do poistovne 😉

oknosmas
6. júl 2010

pekny den zatial...dievcata... 😉

marrad
6. júl 2010

@oknosmas
no tak to je pekna suma a taka suma by mala vyjst aj ako materska...

dahlia23
6. júl 2010

baby, vedieť toto pred rokom aj čosi, tak by som si krochkala dneska 🙂 ale nevedela som, takže materskú nemám, ale už som aj ja DNP, tak aspoň OČR na deti môžem dostať. 🙂

mariro
6. júl 2010

pekna suma veru ano 😉 , uz sa tesim ked to vyjde so snazenim ze budem aj ja cerpat ci uz PN alebo matersku ....uz v oktobri budem moct ,budem mat 270 dni splennych 😉

mariro
6. júl 2010

@dahlia23 - a mozes aj PN cerpat na seba,treba vyuzit ak ti pojde 😉

andzi
6. júl 2010

problém je, že počas rodičovskej dovolenky už treba platiť poistné na DNP a pochybujem, že ma detská lekárka len tak nechá na OČR alebo gynekológ na PN-ke, jasné, že to pochopí tak, že mi ide o prachy...

mariposita
6. júl 2010

Chcem sa spytat, to DNP treba platit min. 270 dni pred nastupom na matersku alebo sa to pocita do dna porodu? A ak si platim DNP menej ako 270 dni a budem na PN (pocas tehotenstva napr.), tak mi vznika narok na nemocenske aj z DNP (aj ked este neplatim 270 dni)?

dahlia23
6. júl 2010

@andzi len tak ťa nenechá. ale pri dvoch deckách sa furt niečo nájde... nech už len soplík...
@mariposita to by som aj ja bola zvedavá, lebo ako NDP treba na PN aj na materskú 270 dní

dahlia23
6. júl 2010

@andzi veď nedávajú zo svojho, ale ty zo svojho do SP platíš, tak prečo by s tým mali mať problém?

kaprik1
6. júl 2010

Ahojte, chcem sa spýtať,a teda sa v týchto veciach vobec nevyznám. Ak by som bola živnostníčkou,čo si musím platiť ak by som chcela poberať na dieťa OČR, alebo PN ? Kde si to mám vybaviť a koľko sa to platí,dobrovoľné nemocenské,atď...ďakujem

kvetinka211
6. júl 2010

@mariposita Pocita sa to do nastupu na matersku. Len v pripade ze zena porodi skor, nez mohla nastupit na matersku, sa to pocita do dna porodu. S pnkou neviem, ako to funguje pri dnp.

sisa2
6. júl 2010

ahojte, skusim sa spytat, ci mi budete vediet poradit 🙂

od augusta budem nezamestnana, lebo nam zatvaraju firmu :-/ a hypo platit musime ... plus by sme radi druhe babo 🙂 tak by som sa dala dobrovolne poistit, aby som dostala aj nejaku matersku.

len mi celkom nie je jasne, ak by som otehotnela uz teraz v juli, kym som este zamestnana, TP by som mala v 03/2011, z coho sa mi bude vypocitavat materske? viem, ze sa vypocitavalo spatne z minuleho roka, cize ked TP v marci 2011, materske sa rata z roku 2010 .. do 07/2010 som zamestnana, od 08/2010 budem na urade prace.
ak mam aj teraz vyssi plat, ako je VZ (1.116,75 €), budem dostavat maximum, aj ked budem 5 mesiacov nezamestnana? ci ako to je?

alebo sa mam dat uz teraz v juli dobrovolne poistit, aj ked som este zamestnana, ze ak by som uz teraz nahodou ostala tehu, aby som splnila tych 270 dni?

neviem, ci som to napisala zrozumitelne, co sa pytam, mam v tom dost chaos.
ale vopred dakujem za pomoc 🙂

bubulka722
6. júl 2010

Čaute kočky!!!
Od júla 2010 mali byť nové VZ v DNP. Máte niektorá čerstvé info???

mariro
6. júl 2010

@andzi - preco by som si nemohla cerpat na rodicovskej PN alebo osetrovne? A teda bude mi jedno co si bude lekarka mysliet ak budem PN alebo na osetrovnom, ci mi ide o peniaze.Samozrejme ze mi ide o peniaze a preto si zena plati DNP na rodicovskom.Preto je to dobrobvlolne ze si to moze platit ten kto chce a ten potom moze i cerpat,nie?
Kto si plati a priplaca ma sa trosku lepsie,tak preco sa na to takto pozeras?

mariro
6. júl 2010

@bubulka722 - cavko.Uz su nove 1116,75€ je max.VZ 😉

mariro
6. júl 2010

@mariposita - narok na nemocenske a materske ti vznika az po uplynuti 270 dni, takze ak by si pocas tehotenstva bola PN, tak poistne je treba i napriek tomu platit,pretoze si este nesplnila podmienku ako poberatelka DNP.
Po uplynuti 270 dni ak by si bola PN, tak vtedy nemusis platit mesacne splatku,resp. alikvotnu cast.

mariro
6. júl 2010

@kaprik1 - staci zajst na socialku a prihlasit sa na DNP z nejakeho vymeriavacieho zakladu aky si ty sama urcis a zacat platit.Osetrovne mozes cerpat ihned ale PN az po uplynuti 270 dni poistenia.

andzi
6. júl 2010

@kvetinka211 270 dní trvania nemocenského poistenia sa počíta ku dňu pôrodu, tak je to v zákone!

andzi
6. júl 2010

§ 48 ods. 1 zákona: Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.