Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kisska
7. júl 2010

@penelope10 nechapem otazku 😅 . 270dni nemocenskeho poistenia jej uplynie 2 tyzdne pred porodom?

mnatasa
7. júl 2010

mariro -potrebjem to k materskej snazime sa o babo tak si to mam zvysit?

kisska
7. júl 2010

@sisa2 podla tohto (podmienky naroku) http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/... hlada sa poistenie v nezamestnanosti dva roky pocas 4 rokov pred evidenciou na UP. Davka sa potom poskytuje 4 mesiace...

mariro
7. júl 2010

@mnatasa -ak sa len snazis a este nie si tehotna ,tak by som ti odporucila to zvysit hned ked zistis ze si tehotna najlepsie do 8.tyzdna a bude vsetko ok.Mozes v podstate aj teraz,akoze ide o to ze nemusis zbytocne platit viacej,ale tu sa jedna len o nejake 2€ tak by som v tom problem nevidela.
Ale nerob zmenu,treba odhlasit a prihlasit,aby ti platilo posledne uzavrete poistenie ,co znamena to s max VZ.

sisa2
7. júl 2010

@kisska - dakujem, idem studovat. ja som v tychto veciach ako slon v porcelane ☹ 😀

kisska
7. júl 2010

@sisa2 😉 kym to nepotrebujeme, tak asi vsetci 😉 POtom to poznas lepsie, nez ludia, ktori sa tym zivia 😕

sisa2
7. júl 2010

@kisska - to je na tom prave to smutne. tetusky za okienkom miesto toho, aby poradili, este viac zmatu. no jo, uz sa "tesim" na to vybehavanie, co ma v auguste caka, hlavne ked nemam paru, co, kde, kedy a kam 🙄

nika147
7. júl 2010

ahojte baby, potrebujem poradiť...som zamestnaná, na PN a platím si DNP, ktoré mi dňom 30.6.2010 uplynulo tých 270 dní a pani na sociálnej poisťovni mi povedala, že musím PN ukončiť a začať ju na ďalší deň aj s DNP, no, ale ako je to potom s materskou, keď termín pôrodu mám v novembri???? poradte mi prosím, som z toho somár

mariro
7. júl 2010

@nika147 - ak chces cerpat PN z DNP tak musis ukoncit pn a spravit novu aby si mohla cerpat davky z DNP.
A materska je v pohode tu dostanes ,lebo mas splnene podmienky pre DNP.Ta nema s tym nic spolocne momentalne.Neviem co konkretne myslis. 🙂

nika147
7. júl 2010

@mariro nooo to som pochopila ohľadom tej pn, že ju musím ukončiť a začať ju ale v ďalší deň, nie je v ten istý, napr. ukončím ju 8.7 a začnem ju 9.7, tak ? a ohľadom tej materskej, myslela som, že ked od tohto mesiaca budem čerpať pn z dnp tak ako je to potom s materskou, ja nastupujem v septembri, dáva sa nejaká žiadosť alebo ako to je? a ešte som počula, že od zamestnávateľ platí materskú, ked áno v akom prípade???? ďakujem veeeľmi pekne

mariro
7. júl 2010

@nika147 - ked ta lekar vypise na MD tak si budes ziadat dve tlaciva a tie sa nosia do SP...socialka....to ti uz tetuly na urade povedia.Neboj sa vsetko mas v poriadku.

mariro
7. júl 2010

@nika147 - ano PN v jeden den ukoncis a v druhy zacnes znova

nika147
7. júl 2010

@mariro aha, jooj, ďakujem, si zlatá 🙂 . naozaj si mi veeeľmi pomohla 🙂 ĎAKUJEM 🙂))

mariro
7. júl 2010

@nika147 - a ak uz mas splnene dni tych 270 dni, tak by si si mohla i platbu mesacnu znizit na min.a to prevedenou ZMENOU....spravis len zmenu na nizsiu sumu a platit ti bude stale ta max.ktoru mas povodne na zaciatku platenu...teda aj PN a aj materska bude z toho vyssieho VZ.

veja79
7. júl 2010

Čaute snažím sa to tu čítať pár strán dozadu ale stále mi to neni celkom jasné, ☹ Momentálne som na RD, nezamestnaná a chcem si platiť DNP lebo sa ideme snažiť o druhé mimi. Mám si teda začať platiť tých necelých 50€ do 12/2010 a v 01/2011 požiadať o zmenu a od 02/2011 platiť už len z minima? Ak sa nám zadarí a v roku 2011 pôjdem na materskú akú ju budem dostávať? Posledný PP mi skončil počas trvania prvej MD v roku 2007.
Alebo ako to bude najlepšie ak som ešte neni tehotná?Veja

paloolap
7. júl 2010

Mam len jednu otazku.
Ak som zacal manzelke platit DNP v roku 2009 v januari a pokym som splnil podmienku 270 dni som platil z minima a potom som zacal platit z maxima. No v roku 2009 v decembri sa manzelka zamestnala ale stale platim DNP z maxima alebo doplacam do maxima. V roku 2010 uz raz marodovala cely mesiac a mozno este raz bude, ale ak by isla na matersku az v roku 2011 bude sa jej vypocitavat materska alebo marodka z maxima aj napriek tomu ze dva krat marodovala?

Dakujem velmi pekne za odpoved.

kisska
7. júl 2010

@mariro , @nika147 - pokial si na PNke (a budes si uplatnovat nemocenske aj z DNP)a budes az do materskej, vtedy si oslobodena od platenia 😉

mariro
7. júl 2010

@veja79 - zacni platit co najskor a staci ak budes platit z minima co je 14€ a ked zistis ze si tehotna jednoducho to zrusis a zalozis nove s max VZ a budes platit tych 49,10 €.Potrebujes mat splenenych 270 dni poistenia do porodu spolu dokopy v poisteni DNP kedze si nezamestnana.A ked spravis to nove s max.VZ to musis platit 26 tyzdnov do nastupu na MD.A kedze si nezamestnana je dobre si to platit uz skor ,pretoze mozes cerpat i osetrovne,to mozes ihned ako zalozis poistenie a PN po tych 270 dni.Treba porozmyslat coje najvyhodnejsie pre teba.
A samozrejme ked budes mat zaplatene pri konci tehotenstva z max VZ tych 26 tyzdnov,potom mozes spravit len zmenu a platit opet len z minima a materska alebo PN bude z maxima.

veja79
7. júl 2010

Ok ďakujem hneď tento týždeň to začnem riešiť. Tým že som bola na RD a nezamestnená tak nieje žiadna iná možnosť však? Predtým to bolo ľahšie. Bola som dlho zamestananá tak stačilo nájsť "priateľského zamestávateľa" a dostávala som peknú materskú...Ešte raz vďaka

mariro
7. júl 2010

@veja79 - ja myslim ze nejake obdobie sa zaratava aj s MD,takze nejake mesiace by si mohla mat s MD zaratne,len ked si nezamestnana tak nevie ci sa ti rata aj MD aj RD.
Toto nech zodpovie kto vie o co ide...ja len matne viem ze sa rata niektore obdobie.
@kisska skus ty odpovedat

nika147
7. júl 2010

@kisska lenže mne teta na sociálnej poisťovni povedala, že to musím aj ďalej platiť, keď chcem čerpať dávky z dnp...

mariro
7. júl 2010

@nika147 - ked si PN tak nemsis platit, ked nebudes PN budes platit -pokracovat

nika147
7. júl 2010

@mariro lenže na PN som už od 09/2009 a od 10/2009 si platím DNP a PN ešte stále trvá a pani mi povedala, že nech to naďalej platím..

sasettka
7. júl 2010

hmm, mozem aj ja otazocku?
ked pojdem na PN /pred nastupom na MD/ skorej, ako uplynie tych 26tyzdnov od znovuprihlasenia na DNP s najvyssim VZ ... to je zle? 🙂 270 dni uz budem mat daaavno splnenych...

penelope10
7. júl 2010

@kisska ano tak by to malo byt

bubulka722
7. júl 2010

@nika147 Ty už máš nárok na PN z DNP dávno, takže by si mala buď ukončiť a následne začať ďalšiu PN, alebo len požiadať lekára o vypísanie tlačiva k dávkam z DNP, doručiť to do poisťovne a začnú ti platiť aj z DNP. Tým pádom už ty DNP platiť nemusíš.

penelope10
7. júl 2010

270 dni DNP musi byt splnených ku dnu porodu, zaujimalo by ma teda, ak na MD moze zena ist uz 6 tt pred predpokladaným terminom (a 270 dni este nema splnených ), co vtedy cerpa ? Ci nic a caka az na to kedy bude mat splnených tých 270 dni a potom si da ziadost o materske z DNP ?

mariro
7. júl 2010

@nika147 - platit nemusis az ked si za 270 dnami poistenia....co mas teraz 30.6. ako si pisala....ak si pocas toho marodovala a nemala este 270 dni...jasne vtedy treba platit aj na PN ,lebo tu si z DNP necerpala.Ale teraz ked spravis novu PN od napr. zajtra 8.7. 2010 tak do poistovne zaplatis len 7 dni alikvotnou ciastkou a od 8.7. do konca PN nemusis platit poistne na DNP.A tetula asi myslela aby si vseobecne nerusila DNP a platila , ze je to vyhodne.

mariro
7. júl 2010

@sasettka - dostanes PN s predchadzajuceho VZ, predpokladam ze asi z min.VZ,a z po uplynuti 26 tyzdnov mozes mat narok na cerpanie s maxima.

bubulka722
7. júl 2010

@nika147 A pred PN v 09/2009 si nebola nemocensky poistená?