Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

luciaq
7. júl 2010

ahojte ja sa chcem spytat tiez na dobrovolne nemocenske poistenie, lebo cim dalej tym viac mam z toho riadny gulas.
som v 16-tom tyzdni tehotenstva. prave som volala na socialku, kde som sa informovala o mojej buducej materskej. povedali mi,ze sa mi to bude ratat len za uplynuly rok. takze ja som si zacala poistenie platit od aprila 2009 a na matersku mam ist 9.11.2010 takze by sa mi to mala ratat len do decembra 2009.ze to je pre mna rozhodujuci termin.
takze moja otazka znie. platim si to sice doteraz ale budu mi ratat len tych 8 mesiacov ? som zamestnana viac ako dva roky, ale poberam minimalnu mzdu, preto som si dala aj poistenie.

sasettka
7. júl 2010

@mariro
dakujem 🙂
takze si ale aj pocas tej PN musim platit DNP, aby bolo tych 26tyzdnov splnenych? z tej PN chcem plynule prejst na MD

mariro
7. júl 2010

@luciaq - ak si platis od aprila 2009 DNP, tak 270 dni poistenia mas uz splenene, takze mas narok na poberanie davok z DNP v tej vyske ako si si platila. A ak si bola zamestnana viac ako 2 roky, to znamena ze za posledne 2 roky splnas podmienku 270 dni NP v praci a tvoj PP stale trva.Vsetky podmienky si splnila , cize narok na max.Matersku mat budes.

Pani asi myslela rozhodujuce obdobie pre vypocet materskej z prace a to je predchadzajuci rok a to je 2009, a kedze poistenie DNP si zacala platit tiez v 2009 tak tam je to tiez 2009....pri DNP sa berie posledne zacate poistenie.Cize ak si zalozila v aprili 2009 a nerobila ziadne zmeny a odhlasky tak to sa bude ratat ako smerodajne poistenie. 🙂
Zrejme si len zle pochopila tetulu.DNP sa ti bude ratat cele, ved tych 270 dni je potrebnych napocitat.

mariro
7. júl 2010

@sasettka - ak si uz dnes za 270 dnami, cize mozes poberat DNP , a zmenu na max. mas uz nahlasenu, tak pocas PN nemusis platit poistne a bude sa ti to zaratavat ako keby si platila 🙂 Dolezite su datumy, kedy si sa prihlasila na nove , kedy si splnila 270 dni atd. 🙂

luciaq
7. júl 2010

@mariro
dakujem ti velmi pekne za info. uz som z tych zien na socialke zufala. dnes ma zjazdila,ze na co si to vobec platim.
kazda mi tam povie nieco ine, clovek aby sa nonstop stresoval.
ja som bola predtym zivnostnik, ale od maja 2009 som zamesnanec.
takze dakujem za info este raz

sasettka
7. júl 2010

@mariro
fiiiha...
no ja to planujem az na september/oktober...tu PN, zmenu som spravila estelen od 8.4....to uvazujem dopredu, co sa da z toho DNP vymačknut 😀 270 dni mi uplynie zaciatkom augusta.... koncom oktobra mi vychadza nastup na MD...

mariro
7. júl 2010

@sasettka - jasne ked nastupis na PN v auguste , tak by si mala PN z min.VZ...teda z toho predchadajuceho VZ a platit pocas PN by si nemusela to zvysene poistne co mas od aprila.A ani pocas materskej nemusis platit.Preto ze si uz poberatel DNP.

Poistné na DNP sa neplatí v období, kedy sa z DNP poberá nemocenské, materské alebo ošetrovné. V takomto období však DNP stále trvá, čo je dôležité pre posúdenie nároku na dávku pre budúcnosť .

sasettka
7. júl 2010

@mariro
dakujeeeeeeem 😵 toto mi bolo nejasne...a vdaka tebe mi to uz je jasne 🙂

timinka3
7. júl 2010

ahojte, prosim vas, kolko dni je ta ochranna lehota po skonceni prac. pomeru ?

dakujem 😉

kisska
7. júl 2010

@timinka3 normalne to je 42 dni. Ak PP trval menej ako 42dni, tak tolko, kolko trval PP. Ak ti PP skonci v case, ked si uz tehu, tak je to 6 mesiacov.

timinka3
7. júl 2010

od 1.1. 2010 som doma, a vo februari t.r. by boli 2 roky co som mala p p

kisska
7. júl 2010

@mariro dobre pises, @veja, pokial si nezamestnana, tak sa bohuzial ani MD, ani RD do obdobia NP nepocita. Iba vtedy, ak ti trva PP.

kisska
7. júl 2010

@timinka3 😅 opat som nejaka stratena 😅 - PP ti trval od 02/2008 do konca roku 2009?

danka1001
7. júl 2010

@kisska zatiaľ stále platí, že musia byť odprac. 3 roky z posledných 4, aby bol nárok na dávku z UP, od 01,09,2010 sa však zákon mení z posledných 3 rokov na odpracované 2, takže ja to nestihnem, i keď je to veru natesno, iba ak by som sa ešte niekde stihla zamestnať do tohto obdobia. Tiež platí, že obdobie MD pokiaľ som si neplatila pripoistenie, na UP berú, akože som nerobila, ale do odprac. rokov sa ráta. To znamená, že i keď som vkuse zamestnaná odvtedy, ako som vyšla školu - 13 rokov a nikdy som na UP evidovaná nebola, nemám nárok na dávku z UP, nakoľko mi MD skončila pred necelými 3 rokmi, počas ktorej zamestnávateľ neplatil poistenie a ja som neplatila pripoistenie. Tak mi to aspoň teraz povedali na úradoch. Takže dievčatá, každá sa pripoistite počas MD, aby sa vám rátali všetky roky spolu aj s MD, ak by vám vznikol problém s UP ako mne. Tiež je to téma trochu bokom, za čo sa ospravedlňujem, ale na tomto príklade vidno, aké je dôležité pripoistenie

kisska
7. júl 2010

@danka1001 pozri si ten link, ktory som davala dnes cca 10:33 sise. Ak ti PP konci "dobou urcitou", staci mat odpracovane 2 roky v poslednych 4 pred evidenciou, ale davku dostanes len 4 mesiace...

timinka3
7. júl 2010

@kisska nie pracovala som od 14.2 08 do 31.12. 09

od 1.1. 2010 som nezamestnana

nika147
7. júl 2010

@bubulka722 ako nemocensky poistená? ...tak som stále zamestnaná, zdravotne platí zamestnávateľ a dnp som až od 10/2009...predtým som nebola dnp...

kisska
7. júl 2010

@timinka3 mi to pripada ako to iste, co som napisala ja 😉
Ale, na to aby si mala narok na matersku, musis byt nemocensky poistena v dvoch rokoch pred porodom aspon 270dni. Cize u teba sa bude hladat v obdobi od 01/2009 az do 01/2011. Toto splnas, cize mas narok na matersku. Druha vec ale je, ze v case nastupu na matersku uz nebudes v ochrannej lehote, preto sa ti materska bude pocitat z minimalneho VZ a aj materska bude minimalna. Dokonca nizsia ako vyssi RP, na ktory mas tiez narok, kedze podmienky vzniku naroku su tu rovnake. S rozhodnutim zo SP o vyske materskej chod potom na UP a tam ziadaj o doplacanie do vysky vyssieho RP (teraz 256€). Tebe by jedine pomohol "priatel zamestnavatel", ktory by ta zamestnal aspon na par dni s co najvyssou mzdou 😉

timinka3
7. júl 2010

@kisska dakujem

bejkn01
7. júl 2010

Prosím poraďte,
Od júna 2009 si platím DNP z maxima, Od marca 2010 som urobila zmenu na platenie DNP z minima. Medzičasom som sa zamestnala, zmluvu mám na dobu určitu do konca roku 2010. Už od začiatku roka 2010 sa snažíme o malé, ale žiaľ, zatiaľ neúspešne. Všetko by bolo OK keby, že otehotniem, do konca roka by som stihla ísť na MD s maxim. materskou, keďze RO by bol rok 2009, kedy som platila celý čas z maxima.Lenže nepodarilo sa. Čo mám teraz robiť? Ja by som sa totiž chcela čo najskôr po otehotnení dať vypísať na PN, čiže už v roku 2010 (ktorú by som čerpala aj z DNP) a zároveň mať aj najvyššiu matersk, ktorú už budem čerpať v roku 2010. Ako mám postupovať?

kisska
7. júl 2010

@bejkn01 nechat si min. VZ a ked zistis, ze si tehu, do 8tt zrusti a zalozit nove s max. VZ (alebo max. VZ minus tvoja HM do konca roku 2010). Najlacnejsia cesta

kisska
7. júl 2010

@nika147 ak si zamestnana, tak si POVINNE nemocensky poistena (plati zamestnavatel). Ak mas nizku mzdu, vies si pomoct DOBROVOLNYM NP 😉

bejkn01
7. júl 2010

a keď sa teda nanovo prihlásim s max.VZ, keď zistím, že som tehu a hneď pôjdem na PN, z čoho sa mi bude rátať?

cigaretka5
7. júl 2010

@bejkn01 Pn sa ti bude ratat z minima kedze nevudes splnat podmienku 26 tyzdnov

mariro
7. júl 2010

@bejkn01 - ja myslim ze budes mat z maxima,pretoze si spravila len zmenu a na cely rok 2010 ti plati max VZ,ak by to bola PN este tento rok.Ak to bude potom co sa prihlasis na novo s max VZ tak to bude z minima.Zalezi na case kedy sa to udeje. 🙂

bejkn01
7. júl 2010

Lebo mám v tom chaos. V podstate tento rok dúfam, hneď ako otehotniem by som sa odhlásila a nanovo prihlásila z max. VZ, po pár dňoch by som sa hodila na PN, tak sa mi bude asi brať aktuálne DNP, čiže len tých pár dní čo si platím z maxima, čiže DNP nebude mať asi žiaden vplyv na PN a PN sa mi bude rátať len zo zamestnania.

janulienka1
7. júl 2010

@bejkn01 PN by si mala dostavať aj z DNP pretože ty už maš 270 dni splnených.Aj ked zrušiš min. a pojdeš na max.

mariro
7. júl 2010

@bejkn01 -urcite budes dostavat aj z DNP 🙂

bejkn01
7. júl 2010

A viete mi teda povedať aj koľko by som mala dostať cca za mesiac, aby som vedela, či sa mi vôbec oplatí ísť na tú PN?

janulienka1
7. júl 2010

Mala by si dostať v podstate celý plat.Ak ti to budu počítať z max.tak ešte viac.Malo by to byť 50 alebo 55 percent z práce a tak isto z DNP.