Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariro
7. okt 2010

@standa82 - ahoj...ako je to s OCR ked este nie je splnenych 270 dni, ale 26 tyzdnov z maxima ma holka za sebou..dostane ju z maxima alebo z minima..???Toto veru neviem...normalne po 26 tyzdnoch je uz narok na maximum ked je splnenych 270 dni ....ale kedze je to len OCR pred dobou 270 tam som zostala v pomykove ako to budu ratat.

nienna
7. okt 2010

@mariro Jej ďakujem za radu 🙂 , je to fakt dobrá vec, lebo tých 50 eur by som mesačne vydržala dávať, ved necelý rok, a určite sa to oplatí, hlavne ked neviem ako to budem mať s inými príspevkami ked som študentka. a určite treba na takéto veci myslieť ešte pred otehotnením, teda ak je plánované 😉 ...takže super vedieť o tomto....a vybavuje sa to v sociálnej poisťovni??

mariro
7. okt 2010

@nienna -ano na socialke,chod sa prihlasit este pred otehotneim cize co najskor,staci ti zo zaciatku z minima a ked zistis ze si tehu max. vsak do 8.tyzdna tak sa odhlasis a znova prihlasis a budes platit z max.po dobu 26 tyzdnov je nutne a v sucte musis mat 270 dni a dostanes max.matersku.

standa82
7. okt 2010

@mariro ..tak to neviem ani ja, ale myslím si, že z aktuálneho VZ. 😝

mariro
7. okt 2010

@standa82 - ja si zas myslim ze z min.VZ,no ale ved sa hadam dozvieme,ak niektora uz poberala OCR , takej dobe , ze v akej vyske dostala tu OCR.
Tak baby potom sa hlaste a informujte aj nas 😉

luckam77
7. okt 2010

chcem sa opytat, platim si dnp najvyssiu ciastku t.j 47,70eur kolko budem dostavat matersku???dakujem

mariro
7. okt 2010

@luckam77 - dostanes okolo 596€, zaklad sa uz menil ..najvyssi bol za 49,10€ mesacne

gallina
7. okt 2010

ahojte, včera som tu už písala, platím si DNP od januára 2010, teraz sa rozhodujem, či si to zruším alebo len znížim VZ na min., preto by som chcela ešte vedieť, ak by som si teraz zrušila DNP a potom sa zase prihlásila o pol roka neskôr a začala platiť z max. VZ alebo ked by som zistila že som už tehu, či by sa mi materská počítala aj z predchádzajúceho DNP. Tehotná ešte nie som.

mariro
7. okt 2010

@gallina - pocitalo by sa ti 2 roky spetne ..teda ked teraz skoncis a polroka nebudes platit a po polroku zostanes tehotna a termin budes mat o dalsich 9 mesiacov,takze z toho stareho obdobia DNP sa ti zarata zhruba...1 rok dajme tomu...odo dna porodu spetne sa pocita 2 roky dozadu.
A ak zrusis tak potom ked zostanes tehu treba tych 26 tyzdnov platit pred nastupom na matersku,najneskor do 8.tyzdna tehu

katarina104
8. okt 2010

ahoj už rozmýšľajú, že siahnu na materské. 😲

mariro
8. okt 2010

@katarina104 -ale to hadam nieeee,ved tam pisu len o rodicaku,materska je pomenuta len na konci a to v takom zmysle ,ze tam je to o zaluhovosti mamicky podla zarobku. 😉
Dufam,ze to ich ani nenapadne,ved uz teraz ake su nepokoje kvoli jednotnemu rodicaku,co by bolo potom.

katarina104
8. okt 2010

@mariro už neviem, čo mienia robiť,ale určite si tie peniaze nejako vynahradia, buď jedno,alebo druhé, to si buď istá. 😠 nechajme sa prekvapiť 😨

mariro
8. okt 2010

@katarina104 -sakra dufam ze to neurobia 😉

katka888
8. okt 2010

@katarina104
@mariro
o uprave materskej sa nepocita. navrh sa tyka poberania rodicovskeho prispevku 😉

mariro
8. okt 2010

@katka888 -ved vravim, ze o tom tam nie je ani reci,takze ja nepanikarim zatial 😉

lucia1983
8. okt 2010

Dakujem vsetkym zienkam,ktore nam ostatnym trpezlivo vysvetluju a radia ohladom DNP 🙂 ! Ja si platim 1rok mesacne ciastku 20eur,no a dnes som bola poziadat o zmenu od 1.11.na 49,10eur z max.VZ.aj ked nie som tehotna,aspon zatial 😉 .och pani za pultikom bola veeelmi neochotna 😠 ,achjaj.no ale teraz som stastna ,ze to mam za sebou 😎 .Este raz dakujem za cenne rady,prajem pekny den 😵

katka888
8. okt 2010

@lucia1983
ako si spravila tu zmenu? zrusenie a znovuprihlasenie, alebo len zmenu vo vyske VZ ?

lucia1983
8. okt 2010

@katka888 ahoj.pani mi dala vypisat tlacivo o zmene ,kde som vypisala aj zvysenny VZ.a mesacnu ciastku.

katka888
8. okt 2010

@lucia1983
a kedy planuete babatko? lebo sposob, akym si spravila zmenu ti moze ovplyvnit vysku materskej

katarina104
8. okt 2010

@lucia1983 mala si si to zrušiť a znova založiť, tak to nebudeš mať maximálnu materskú. 😉

katka888
8. okt 2010

@lucia1983
ak chces nastupit na matersku uz buduci rok, taketo zvysenie ti pramalo pomoze k vyssej materskej. to je tak, ked tety co to robia to nevedia / myslim pracovnicky na socialke /
zmenit to mozes az po 6 mesiacoch, ale zrusenie a znovuzriadenie mozes spravit kedykolvek. ak spravis znovuzriadenie vymeriav zaklad sa ti bude ratat z toho noveho uzatvorenia, takze nebudu uuz brat do uvahy, ze si niekedy platila z minima, beru do uvahy, len ten cas, ze si to platila x mesiacov. ak to ale ponechas takto, a pojdes na MD buduci rok, ako VZ sa ti budu brat VZ za kazdy mesiac toho roku, cize aj tie, ked si platila z minima.... chnapes?

ak nieco, pis tu, pytaj sa, ak naaahodou nedostanes odpoved, vpohode otazku zopakuj, niekedy sa otazky stracaju ked sa velmi diskutuje 😉 aj ja tak otazky opakujem ked nedostanem odpoved

lucia1983
8. okt 2010

ejha,to vazne?!tak super,som chcela zrusit a znovu prihlasit,pani ma ubezpecila,ze staci takto,teda iba nahlasit zmenu.a ja hlupa som jej to zozrala aj s navyjakom... ☹ a kedy babatko?nechavame tomu volny priebeh...

katarina104
8. okt 2010

@lucia1983 nie si sama,aj ja som sa takto sekla, tiež mi povedali to isté, len čím skôr choď a zruš to, následne založ,malo by sa dať hneď na druhý deň,ale mne povedali, že mi to zrobia od nového mesiaca. 😒

lucia1983
8. okt 2010

juj,smutna som z toho...a co teraz? ☹ v pondelok mam volno,tak je mozne to ist zrusit?mohlo by byt?ani v banke som este nezmenila trvaly prikaz.
...esteze mi poradite,dakujem

kvetinka211
8. okt 2010

@katka888 @katarina104@mariro Ma byt jedna zmena aj v materskej. Ale v novele zakona o soc. poisteni, ktora je v pripom. konani sa to tyka len mamiciek, ktore sa snazia spekulovat so zrusenim a naslednym vznikom noveho pracovneho pomeru tesne pred materskou - bude tam po novom opatrenie, ze ak nem. poistenie trva kratsie ako 31 dni, VZ sa berie z predchadzajuceho roku. Cize DNP by sa to nemalo dotknut, to musi tak ci tak trvat 26 tyzdnov. Dufam ze sa tam uz nic neprijemne neobjavi prostrednictvom pozmenujucich navrhov 😖

katarina104
8. okt 2010

@lucia1983 nevadí môžeš to zrušiť kedy chceš, u mňa to bolo po mesiaci, a ten príkaz si zmeň aj tak budeš musieť 😉

katka888
8. okt 2010

@kvetinka211
diky za info o tomto som nepocula vobec nic 😉

flegi
8. okt 2010

ahoj,mam DNP a chcela by som sa opytat co je vlastne vymeriavaci zaklad a ako sa vypocitava. Kazdy koho som sa na to opytala mi povedal inu odpoved,budem rada ak mi niekto poradi. Ďakujem

andrejkag
9. okt 2010

ahojte, od 15.1. 2010 som si platila DNP 14 eur, 6.7. som sa odhlasila a 7.7. prihlasila so sumou 31 eur, ( snažíme sa o babetko ) od 1. 11. do 31.12. mám isť na PN (ak nechcem byť prepustená) bola by som rada ak by mi niekto poradil, či niečo dostanem z DNP a ako mám postupovať, kde čo treba odniesť. 😉 Ďakujem