Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
17. sep 2009

materská,
ak nemáš iné ukončené nem.poistenie v odbobí dvoch rokov pred pôrodom, t.j. okrem terajšieho trvajúceho zamestnania žiadne iné a si už tehotná, tak 270dní nestíhaš. Treba sa prihlásiť ešte pred tehotenstvom, t.j. ešte pred prvým dnom poslednej menšt.

wewulka
17. sep 2009

ahoj gapa, asi si si nevsimla moju otazku trochu vyssie. Mohla by si mi prosim ta na nu odpovedat. Velmi ti dakujem

tinus888
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima595
17. sep 2009

Wewulka - to co si tam pisala, je pravda, - ale aj Gapa ti určite odpise, že to je vsetko vramci teraz platneho zakona, a že od noveho roka sa vraj chysta nejaka zmena, ale nikto /alebo nikto tu na MK ☹ / zatial netusi aka...
Ak teda nemas iny PP, tak sa možeš prihlasiť z maxima, budeš platiť 4,4 % min. 270 dní, tak potom ti vznikne narok na matersku v max. vyske - ale daj si pozor,aby si neotehotnela hned, lebo treba ratat aj s nejakymi komplikaciami, môžeš porodiť skor, a radsej podla mna platiť o 2 mesiace viac....
Ak vsak mas nejaky PP, tak sa ti neoplati platit z maxima, ale len z rozdielu medzi maximom a tvojou hrubou mzdou.

wewulka
17. sep 2009

Ahoj Mima, dakujem za odpoved. Takze ak mam hlavny pracovny pomer, nemusim si VZ davat max. a tym padom maximum platit. takze si to mam vypocitat takto, ze maximalny VZ minus moja hruba mzda? a hruba mzda za ake obdobie ?dakujem mima vopred za odpoved
🙂

mima595
17. sep 2009

wew - ono sa to neda presne urcit, lebo urcite dostavas aj nejake odmeny, resp. nabuduci rok ti možu zvysit plat 😉 😉 , resp. koncorocne odmeny tiež urobia svoje - no ja by som to urobila tak, že max. - tvoja terajsia hruba mzda /k tomu by som zaratala aj odmeny, co si dostala tohu roku a nejako si to spriemerovala/ - nabuduci rok sa može max. vymeriavaci zaklad zvysit, znizit - je tam proste vela faktorov, ktoré teraz asi nikto nevie predvidat ☹

laua
17. sep 2009

Ahojte, mám jednu otázočku: platím dnp z rozdielu HM do maxima s tým, že každý mesiac mám rozdielnu HM. Hýbe sa mi od 460 do 500€ ja som si dala z rozdielu tej najnižšiej akú som v RO v roku mala. Chcem sa spýtat či mi vrátia ten preplatok ktorý mi vznikne ked mám vyššiu mesačnu HM????, lebo mi to prekračuje dokopy limit.
Chápem, že keď niekto platí z VZ, ktorý si určil a zaplatí o niečo viac napríklad pri zaokruhlovaní a podobne, že to by mali na požiadanie vrátit. Ale nechápem, či aj pri tejto situácii na ktorú sa pýtam vyššie.

P.S. ak rozumiem dobre, tak dokopy aj zo zamestnania aj z dnp nemože sa prekročit tých 1084,55eur.

dakujem pekne

gapa
17. sep 2009

laua,
áno ako píšeš. Tiež by som to tak spravila, že by som odrátala tú najnižšiu mzdu, aby som mala v každom mesiaci maximum.
Preplatok ti samozrejme vrátia na základe tvojej písomnej žiadosti na SP, kde platiš DNP. Uved obdobie a ako dôvod - prekročenie max. VZ pre nem.poistenie v súčte zo zamestnania a DNP.
Priznávam, tiež mam cca 400-500Sk preplatok, no ešte som žiadosť nedala. 😔 Som aj na to pozabudla.

gapa
17. sep 2009

wewulka,
už ti mima písala.
Ak teda bude trvať tvoj PP k nástupu na MD a tvoj plat kolíše, tak je dobré spraviť tak ako píše laua. V tom prípade máš maximálny VZ v každom mesiaci v súčte z oboch nem.poistení. V niektorých vychádza preplatok, no to už je písané, SP ho na písomnú žiadosť vráti.

Tá zmena v SP snád do volieb nebude žiadna.

Počas poberania materského z DnP sa poistené na DNP neplatí.

ivanka612
18. sep 2009

Ahojte chcem sa spytat od roku 2006 za seba platim aj soc aj zdrav poistenie ako zivnostnicka od tohto mesiaca som sa zamestnala vo svojej s.r.o. a som tehotna no a vobec neviem ako to s tou materskou vlastne je,neviem ci si mam dat ako plat co najvyssiu sumu alebo ci sa mi to neoplati proste mam z toho chaos,no a este som v podstate slobodna mamicka a s priatelom nemame rovnake trvala bydlisko,ked sme zistili ze bude babo tak chceme kupovat vacsi byt a tak neviem ci si mame dat hned spolocne bdlisko alebo sa nam oplati byvat akoze kazdy zvlast. Dakujem

materska
21. sep 2009

Gapa, prosim ta vies mi poradit. Uz som si vytvorila aj temu, ale pre istotu to napisem aj sem.
Chcem si začať platiť DNP, som zamestnaná, chcem si len doplatiť rozdiel do maximálneho VZ. Prosím Vás poradte mi do akej výšky to mám platiť, čo všetko k tomu treba. Potrebujem na sociálke aj potvrdenie o výške môjho príjmu? Som v 5. tt, je ešte čas so začatím si to platiť? Aké sú podmienky, aby som získala maximálnu materskú.Dakujem pekne za odpoveď.

johnybee
21. sep 2009

Ahojte, mam jednu otazocku,
Manzelka sa prihlasila na DNP 3.7.09 a zaroven je zamestnana uz 3 roky. Termin porodu ma koncom februára, cize tych 26 tyzdnov bude cca. v 2 tyzdni 2010. Problem je v tom, že má zmluvu na dobu určitú do 31.12.2009. Moja otázka je, či sa do 26 týž. započítava aj PN, nakoľko mne sa zdá ako najjednoduchšie riešenie dať sa na obdobie 2 týž na PN ešte pred ukončením prac. pomeru. Alebo je potrebné sa prihlásiť na 2 týž. na úrad práce a naďalej si platiť DNP až do 26 týž.?
Ďakujem za odpoveď.

orchidea1980
21. sep 2009

ahoj gapa, už veľakrát si mi poradila, zas mám otázku 😔 , dúfam, že nájdeš na mna čas.
Skončenie prac.pomeru budem mať ešte tento rok. Približný termín pôrodu mám na 1.5.2010. DNP platím od mája 2009, len minimum (lebo spolu s mzdou mám max.) Keď už nebudem robiť, tak výplatu už nebudem mať, mala by som zvýšiť DNP na maximum? To je 1084,55€ z toho 4,4% by som platila 47,72€, čo je dosť!
Mne na soc.poist.hovorili, že nakoľko mi končí prac.pomer v r.2009, a na materské idem v ochrannej lehote, materské a PN-ku budú vypočítať z roku 2008. A DNP mám platiť dokedy?
Keď mi končí prac.pomer, nechcela by som ísť na nezamestnanecké, lebo nechcela by som to vyčerpať. Môžem hlásiť u Dr., nech ma vypíše na PN? A potom nemám ísť nikde, len nahlásíť do zdrav.poistovne? Aj vtedy budem dostávať prvých 10 dní od zamestnávateľa, alebo aký je vtedy postup?

Keď nezamestnaná je na PN (v ochrannej lehote) tak nedostane obidva dávky, len PN, nie? A nezamestnanecké nebolo by vyčerpané, keby náhodou...?
ď a k u j e m 😵 🙂

nella1
21. sep 2009

zienky 🙂 neviete ako to je ked som DNP a na Urade prace dnes som vypisana na PN... mam si poslat tie papiere sama o PN na soc. poist. al zaniest ich na Ur. prace soc. veci a rodiny? a oni to tam uz preposlu??? dakujem 🙂

gapa
21. sep 2009

nella1,
na UPSVaR stačí do 3dní predložiť PN, možno stačí aj kopia PN-ky alebo ukázať ten zelený (čo ti ostáva pre lekára a prípadnú kontrolu), snád si pozrú originál a príp. prefotia. Ale oba originály (čierny a červený) odniesť na SP sama, UPSVaR to zaručene nevybavuje, no dokedy to odniesť, vlastne v zákone nie je uvedené.

jasmika12
22. sep 2009

GAPA...ahoj..Kamarátka z iného fóra mi poradila že mám napísať tebe, že sa dosť vyznáš v týchto veciach...tak by som sa ťa chcela opýtať...

predpokladaný termín pôrodu mám 17. 3.2010 a dnes som sa bola zaregistrovať a budem si dobrovoľne priplácať poisťenie do sociálnej poisťovne 13 € mesačne...Nestihla som ten termín zaregistrovať sa do 6tt alebo tak nejak tuším je to, pretože som o tom nevedela ale pozisťovala som si určité veci a kedže mám 2 roky dozadu odpracovaných 270 dní, takže mi povedali že je možné mať vyššiu materskú ked si budem priplácať tých 13€.

V novembri alebo koncom novembra pravdepodobne už pôjdem na PN pretože predchádzajúce tehotenstvo sa skončilo u mňa potratom tak teraz to mám trošku rizikové...

Chcem sa ťa opýtať na jednu vec...Ak by mi teraz zvýšil zamestnávateľ plat, je možné že by sa mi zvýšila ešte aj tá materská...

alebo ešte jedna otázka: Kto platí odvody do poisťovňe pri PNke a pri materskej?

Veľmi by som bola rada keby si mi pomohla a poradila mi v tomto..ak by bolo možné čo najskôr, lebo to potrebujem vedieť súrne...Dakujem Ti

gapa
22. sep 2009

zo zamestania počas PN neplatí odvody nikto, lebo je zamestnanec aj zamestnávatel oslobodený od platenia a pri výpočte materského sa obdobie PN neráta, aby neznížilio výšku nem.dávky..

Aké máš ukončené nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom? Trvajúce nem.poistenie/prac.pomer nerátaj.

Zvýšenie platu by trochu pomohlo, no neviem kolko, vela asi nie, ak pôjdeš na PN. Lebo sa zrátajú vym.základy za celý rok 2009 (ak tvoj terajší PP začal najneskôr 1.1.09) a vydelia počom kalend.dní v danom období (bez dní napr. PN, očr, nepl.volna)

orchidea1980
23. sep 2009

ahoj gapa, vyššie som ti písala otázku, ak by si mala čas 😵

gapa
23. sep 2009

orchidea,
nemusíš DNP zvyšovať, no záležalo by od konkrétnych čísel, ale predpokladám aj toto ti stačí.

Predpokladám na MD nastúpiš do 6mesiacov od ukončenia PP.

Na lekárovi záleží, či ta uzná PN. No potom zaujímavé, či ti uznajú nárok na nemocenské v ochr.lehote zo zamestnania alebo z DNP. Alebo možno aj z oboch? No a ak by ti uznali nárok len zo zamestnania, tak či treba platiť aj nadalej DNP? Ak je ukončený PP, tak zamestnávatel ti už PN neplatí, ale hned SP. Papiere musíš odniesť tam aj s potvrdením od zaemstnávatela. To isté potvrdenie budeš potrebovať aj pre nárok na materské.

ak máš nárok na podporu teraz, tak po skončení rodič.dovolenky (3roky dieťaťa) mať už nárok nebudeš, ak si sama nebudeš dobrovolne platiť poist.v nezam. (aspon podla teraz platného zákonu). Leob musíš byť poist.v nezam. aspon 3roky (3x365dní) v posledných 4-och pred zaevidovaním na UP. A od ukončenia PP už nie si poistená v soc.poistovni, t.j. ani v nezamestnanosti.

marianinka
23. sep 2009

gapa

vies mi prosim Ta poradit, teraz som nezamestnana a platim si to DNP.
Pocas zamestnania mi to vychadzalo na 14.50eir no od septembra som nezamestnana cize si neplatim maximum... odporucas mi si to ist zmenit na to maximum? alebo pockat pokial sa opat zamestnam a podla toho si to upravit? dakujem za odpoved, K.

janarov
23. sep 2009

ahoj
chcem sa opytat, som v 31 tt uz viem ze narok na matersku mat nebudem, chcela som si aspon doplatit socialne za to obdobie co som neplatila, ale neda sa spatne doplacat si poistenie.
pred dvoma rokmi som bola studentka takze mam smolu ze som studovala a nemala na poistenie a ani v tej dobe nepremyslala nad dobrovolnym poistenim.
chcela som poziadat o vynimku.... co sa samozrejme tiez neda.
chcem len vediet ze ci si mam teraz hradit dobrovolne to poistenie sama aby pri druhom babu som narok na matersku mala alebo to za mna hradi stat??? dakujem 😔

gapa
23. sep 2009

janarov,
štát za nikoho nem.poistenie neplatí, t.j. je to len na tebe aby si mala aspon tých 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom a aktívne nem.poistenie v den nástupu na MD resp byť v tzv. ochrannej lehote.

a nezabudni si do 45dní od pôrodu podať prihlášku na SP podla bydliska s potrebnými prílohami, aby si bola dôchodkovo poistená štátom. To sa tiež spätne vybaviť nedá.

janarov
23. sep 2009

gapa
dakujem ti

orchidea1980
23. sep 2009

Gapa, ďakujem za odborné vysvetlenie 🙂
Na MD by som mala nastúpiť v ochr.lehote- to je do 6ich mesiacov od ukončenia PP. (U mňa to bude 5 mesiacov).
To môžu rozhodovať na SP, aký nárok na nemocenské v ochr.lehote mi uznajú? 😲 Lebo na DNP som platila minimum, tak by som chcela dostať zo zamestnania.
Na materské dúfam nemá žiadny vplyv, či nastúpim z PN alebo z Úradu práce? Podľa §50 by som mala nárok. A keď mi koncí PP v r.2009 tak materské vypočítajú z roku 2008.

Na to som vôbec nemyslela, že v posledných 4och rokoch nebudem mať 3 roky odrobené 😲 . Tak nezamestnanecké stratím 😖 Len keďže by som chcela ísť hneď robiť a mala by som materské pol roka+pol roka rodičovské a potom by som prihlásila na úrad práce. To by sa dalo?

Bez teba v tých zákonoch by sme neporadili, no ale hlavné je naše zdravie a zdravie našich detí!!

salvinka
23. sep 2009

vie mi niekto odpovedat na otazku co sa stane ak moj hruby prijem spolu s vymeriavacim zakladom ktory som si urcila pri DNP prekroci tu hranicu 1084eur??

gapa
23. sep 2009

salvinka,
z toho rozdielu ti bude vznikať na DNP preplatok a bude sa ti rátať z DNP nie VZ z ktorého platíš, ale len rozdiel medzi maximom a VZ zo zamestnania. Samozrejme sa to vyráta za každý mesiac osobitne, lebo ani mzda nebýva nachlp rovnaká.

orchidea,
ak ti skončí PP napr. 31.10.09, tak od 1.11.09 nie si poist.v nezamestnanosti, ak by si bola rok bez poistenia v nezamestnanosti, tak záleží, či si bola v ostatnom období stále poistená v nezamestnanosti. A poberať podporu popri rodič. príspevku nie je možné.

bea510
23. sep 2009

Dobry večer Gapa veľmi rada by som počula váš názor je to nutné. Som na RD ktorá mi končí 5.10. 2009. Od 6.10.2009 by som chcela nastúpiť na PN.rizik.grav.

Od 2.10.2009 si platím DNP viem že tých 270 dní mi uplynie až 10. novembra moja otázka znie či môžem nastúpiť na PNku skôr ešte pred uplynutím 270 dní alebo nie. Alebo nastúpiť na PNku musím až po uplynutí tých 270 dní viete nechcem prísť o tie peniaze. Ide mi o to či dostanem nejaké peniaze.

Bola som doma ešte pred prvým tehotenstvom 7 mesiacov pred pôrodom. A počas RD som nepracovala.Som stále v pracov. pomere.To je len dodatok ak by bolo treba na vysvetlenie.

Veľmi ďakujem je to ozaj nutné.

gapa
24. sep 2009

bea,
ak nechceš vôbec nastúpiť do práce a nemáš riadnu dovolenku na čerpanie, tak ti asi iné neostáva, len tá PN od presne 6.10.09. Ale vzhladom na to, že z DNP nesplnaš podmienku 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN, tak z tejto PN-ky brať žiadne peniaze z DNP nebudeš, aj ked môžeš si od lekára pre istotu vyžiadať 2x vystavenie papiera o PN (1x zamestnávatelovi, 1x na DNP). Vždy záleží na splnení podmienky ku dnu vzniku PN. To, že splníš podmienku v priebehu PN už nie je podstatné. Takže budeš poberať nemocenské len zo zamestnania. Ak si v r.2008 nemala žiadny vym.základ pre NP zo zamestnania (nepracovala si, ani nečerpala riadnu dovolenku), tak sa bude rátať z pravdepodobného vym.základu, z ktorého by sa platilo nem.poistnie zo zamestnania v mesiaci nástupu na PN. Ak nepoberáš nemocenské z DNP, tak ti ani neviem povedať s istotou, či počas poberania nemocenského zo zamestnania treba alebo netreba platiť DnP. No ja by som platila, aj ked názory SP sú niekedy iné.

Ak nastúpiš na PN až po uplynutí 270dní z DNP (t.j. den nástupu na PN bude 271-vý), tak nárok z DNP už vzniká.

zapekanka
24. sep 2009

Dobry den Gapa,
tak isto ako vsetky ostatne mamicky, ci buduce mamicky Vas chcem poprosit o radu ci nazor.

Od 7/5/2008 som zamestnana (na dobu neurcitu), predtym som nikde nepracovala.
Kedze sme planovali babetko na rok 2009 bola som sa dobrovolne poistit, cize od od 1/12/2008 som DNP.
V maji 2009 som otehotnela a predpokladany termin porodu je 01/02/2010.
Ale 3/8/2009 som na PN a vyzera to, ze budem az do nástupu na matersku.

Chcem sa teraz opytat:
1, pokial mi sa mi ukonci tato pn napr.01/10/2009 a zacne nova pn 02/10/2009 znamená to, ze budem mat narok na nemocenske z povinneeho poistenia(zamestnavatel) a DNP?
2, pokial som na pn, za mna plati stat odvody do socialky? a viete mi povedat aj v akej vyske je to..? vobec neviem, ci to nejak narusi DNP (ved sa jedna o max. matersku, tak ako kazdej. ak sa da v tomto hroznom state aspon trochu vypomoct..) pri pocitani vysky materskej.
3, ak dajme tomu, ze budem mat uz pri novej PN (od toho 10/2009) narok na obe poistenia (co je max. vym.zaklad) tak ako to treba oznamit Sociálnej poistovni. Kdesi som citala, ze od lekara (v tomto pripade Gynekolog)treba poziadat o vystavenie 2 rovnakych PN, kde na oboch oznacim, ze som zamestnanec a zaroven aj DNP. Je to pravda? Takto sa to vystavuje?Alebo je nejaky iny sposob ako to oznamit Socpoist.?
4, je to dobry napad platit si aj po porode nadalej DNP. Citam vela o tom, ze mamicky si to chcu zrusit. Podla mna clovek nikdy nevie, kedy ochorie.
5, myslim,ze toto DNP sa zaratava aj do dôchodku v buducnosti, ak sa mylim, prosim opravte ma.

Dufam, ze som nic dolezite nezabudla, aby som Vam ulahcila odpovedat. Velmi si vazim, ze ste tu takto Vy a ze sa mame (myslim,ze hovorim za vsetky mamicky a bud. mamicky)na koho obratit. Dakujeme 🙂

gapa
24. sep 2009

🙂
zapekanka (taký hladný nick )
tak máš velkú pravdu, že číslovanie otázok, riadne premyslenie formulácie otázky a vôbec otázky a všetky údaje naraz dosť ulahčujú a urýchlujú aj odpoved 🙂
1. áno, len či lekár to tak urobí
2. štád do sociálky žiadne odvody počas PN neplatí. Je to obdobie, kedy je zamestnávatel, zamestnanec a aj DNPosoba, ak poberá nemocenské, oslobodená od platenia poistného. Tojto obdobie sa ale počíta do dní NP, ale pri výpočte nem.dávky sa dni PN vynímajú, aby neznižovali nem.dávku.
3. áno 2x pn (z každej PN dostaneš ružový, čierny a zelene písaný papier, t.j. spolu 6lístkov). Na oboch uvedieš, že si uplatnuješ nárok aj z iného nem.poistenia a vyznačíš na PN pre zamestnávatela, že zo zamestnania a na PN z DNP čo odnesieš sama na SP, že z DNP. Ružovú a čiernu časť dáš zamestnávatelovi a SP. TAkže ti ostanu dva zelené. Tak isto bude treba predpokladám vždy 2x doklad o pokračovaní PN cez mesiac.
4. to záleží od finančnej situácie, chorobnosti atd. Oplatiť sa oplatí ak ochorieš. Deti bývajú aj nebývajú choré.
5. DNP je "nemocenské poistenie", takže nemá nič spoločné s dôchodkom. Ak chceš byť aj dôchodkovo poistená počas starostlivosti o dieťa a teda aj počas prerušenia dôch.poistniea počas čerpania rodič.dovolenky (počas materskej dovolenky, ak prac.pomer trvá, tak trvá aj dôch.poistenie), tak si treba podať prihlášku na SP podla bydliska aj s potrebnými prílohami. Inak počas RD nie je mamička dôchodkovo poistená a spätne sa prihlásiť nedá. Tak pozor na to! Ak chceš súvislé dôch.poistenie, tak nabehnúť na SP najneskôr prvý den RD.

😉