Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zapekanka
24. sep 2009

Gapa, dakujem Vam 🙂
(moj nick?- stale by som nieco jedla 😀 ) Pekny deň

gapa
24. sep 2009

síce už nie som najmladšia 😢 😀 , ale vykať nemusíš. Sme tu maminy 😉

bea510
24. sep 2009

Dakujem gapa už tomu trochu viac rozumiem.
1. Ale ešte sa chcem spýtať keď som nemala v roku žiadne nemoc. poistenie / nepracovala som ani som nemala dovolenku/ tak vymeriavaci základ od zamestnávateľa je 8100Sk? Je to správna suma?

2. Neviete ako to funguje že keď si predĺžim rodičovskú dovolenku kvôli zdravot.stavu dieťaťa / mám dcéru celiatičku takže viem že mám na to nárok/ napr. na 3 mesiace môžem potom zrušiť tu rodičovsku a ísť na PN. Neviete mi povedať či sa to tak dá?

Ja viem že som asi moc náročná ale peniaze v každom prípade potrebujeme už len kvôli dcérinej diete atď:

Ďakujem veľmi.

gapa
24. sep 2009

1. pravdepodobne tvoja mzda podla prac.zmluvy, ak je to 8100,- na 8hodin práce, tak už to musí byť min. 295,5eur
2. zamestnávatel by ti mal umožniť čerpať RD v rozsahu o aký o nu požiadaš, t.j. ak požiadaš len o 3mesiace, tak by ti mal vyhovieť. No či je možné poberať RP na prvé dieťa s dlhod.nepr. zdr.stavom a aj nemocenské od zamesnávatela by bolo treba overiť.

spanihelka
24. sep 2009

ahojte kočky, DNP si platím už tri mesiace, tehotna ešte nie som ☹ začali mi nejaké zdravotné problémy, zajtra idem lekárovi a po všetkych vyšetreniach dám sa vypísať, papiere mám odniesť aj do poisťovne aby mi vyplácali nemocenské, alebo to by mi vyplácali len v prípade, keby som bola tehu??? Ďakujem za pomoc, pekný podvečer všetkým

albi26
24. sep 2009

Ahojte baby. Mam otazku. Moja svagrinka si plati DNP od 09/2008 a je zamestnana. Ostala tehu a kvoli problemom ju vypisali na rizikove tehotenstvo, kde bude pravdepodobne az do konca tehu. Zamestnavatelovi odoslala PN-ku, ale chcem sa spytat, ci ma kopii odovzdat aj na socialnu poistovnu, alebo to oznami zamestnavatel, a este sa chcem spytat, ci si aj teraz pocas PN ma platit DNP?? Prosim vas o odpoved, vidim, ze gapa sa tu poriadne vyzna, si macherka, a je super, ze tu je kocka, ktora pomaha ostatnym. 🙂 Dakujem pekne vopred

gapa
24. sep 2009

albi,
nech si od lekára vypýta ešte jednu PN-ku (pravdepodobne bude za jej vystavenie platiť cca 32Sk, lebo soc.poistovna prepláca len vystavenie jednej) a z tejto odnesie bielu a červenú časť na SP. Potom jej uznajú aj nárok na nemocenské z DNP, inak nie. Počas poberania nemocenského platiť DNP nemusí.

spanihelka
24. sep 2009

ahoj gapa, prosím ťa môžeš mi poradiť, DNP si platím už tri mesiace, tehotna ešte nie som začali mi nejaké zdravotné problémy, zajtra idem lekárovi a po všetkych vyšetreniach dám sa vypísať, papiere mám odniesť aj do poisťovne aby mi vyplácali nemocenské, alebo to by mi vyplácali len v prípade, keby som bola tehu??? Ďakujem za pomoc, pekný večer

gapa
25. sep 2009

spanihelka,
málo údajov o tvojich predchádzajúcich ukončených nem.poisteniach dva roky pred vznikom PN. Ak si dva roky predtým nebola nem.poistená, tak nesplnaš 270dní NP.

laua
25. sep 2009

Ahojte, prosím Vás o radu: Ak už nechcem platit DNP od oktobra, je možné ked v pondelok 28.10. znovu vypíšem RLFO a dám tam že odhláška? a je to platné od 1.10? Zaplatila som si dva mesiace a k ničomu.. dieta sa nedarilo a teraz som prijatá na 2 roky magist. štúdia a potom by sme opat skúšali bábo tak to vypadá, že tieto dva mesiace sa mi ani nepripočítajú do 270 ak by som teda išla na materské až v roku 2012.

Ešte mám jednu otázočku len fakt takú informatívnu- ak by som náhodou išla na materské v r. 2011 tak by sa mi tie dva mesiace z roku 2009 mohli pripočítat do 270 dní ??

dakkujem Vám za radu

nada23
25. sep 2009

ahoj gapa, som tu uplny novacik a zaujala ma tato tema. ja som na PN uz 5 tyzdnov som po IVF, ale druhu PN som si nepytala. blizsie: som viac ako 2 roky zamestnana a DNP si platim od 15.5.09. kedze mam pohyblivu mzdu, tak som si sumu zvolila taku, ktora by sa mohla priblizovat k maximu. DNP platim aj pocas PN, bola som v tom, ze musim splnit 270 dnovu lehotu. chcem sa ta spytat, ci mam narok na DNP kedze som z toho mimo. dakujem

laua
25. sep 2009

Ahojte, možete mi poradiť: DNP si platím od augusta a od oktobra by som to chcela už prestat platit.. Stačí ked si znova vypíšem nový RLFO a dám tam odhlášku??? alebo ako sa to rieši?
Ide o to, že bábo sa nám zatial nedarilo a teraz ma prijali na magis. štúdium na dva roky a potom by sme to skušali po dvoch rokoch opat... Takže tieto dva mesiace čo som si platila mi asi budú na nič kedže nástup na MD by bol až v roku 2012

Ešte otázočka čisto informatívna: ak by bol moj nástup na MD v r. 2011 tak by sa mi prirátali tie dva mesiace, ktoré som zaplatila v r. 2009 do tých 270 dní???????

dakujem za radu

snezka11
25. sep 2009

laua,
stačí ak si dáš odhlášku.
tie 2 mes. sa ti nebudú počítať.

spanihelka
25. sep 2009

Ahoj gapa, od roku 2007 som zamestnaná a DNP si platím tri mesiace, len som chcela vedieť, že ak by som bola PN či mi budú vyplácať aj nemocenské. Tehu ešte nie som. Ďakujem

laua
25. sep 2009

dakujem snezka,, ale ak si ju podám 28 teraz v pondelok bude to platit od 1.Oktobra?

gapa
25. sep 2009

laua,
no ak si platíš LEN Z MINIMA, tak na tvojom mieste, ked už to platíš od 1.8.09, tak by som sa asi odhlásila až 31.10.09, aby som mala aspon tých 88dní nem.poistenia. Lebo nikdy nevieš, či sa ti nepodarí otehotnieť, aj ked neplánuješ. A ak by si to zistila do 8tt a do 8tt sa stihla potom aj prihlásiť, tak by si mala nárok na materské. Ale to by si sa musela prihlásiť potom do cca 14mesiacov od ukončenia, t.j. cca do konca roku 2010. Lebo inak toto obdobie už nespadá do dvoch rokov pred pôrodom.

Ak platíš z vyššieho VZ, tak to sa neoplatí zotrvať v DNP. Dá sa prípadne neskôr prihlásiť ešte na 1mesiac, no potom to treba lepšie všetko prerátať (tie dni v dvoch rokoch späť)

Ale ak si si istá, že bábo nebude narodené do cca konca júla 2011 (lebo v takom pripade sa sleduje obdobie dva roky späť t.j. 8/2009-7/2011), tak si daj odhlášku. Ak prídeš na SP 28.9.09, tak si môžeš napísať na RLFO (zaškrtneš odhláška, a DPO) v časti 11 ako Dátum zániku NP "30.9.09". Od 1.10.09 už DNP osoba nebudeš. Ak uvedieš dátum "28.9.09", tak nebudeš DNP osoba už od 29.9.09, t.j. zaplatiš za dva dni menej.

gapa
25. sep 2009

spanihelka,
nesplnaš s DNP podmienku aspon 270dni nem.poistenia dva roky pred vznikom PN, takže nárok na namocenské nebude. Až po 270dnoch.

zuzanaca
25. sep 2009

Ahojte, chcela by som sa opýtať, koľko výchádza potom materská z maximálneho VZ? Ďakujem. 🙂

gapa
25. sep 2009

cca 55% z 1084,55eur alebo z 1003,09eur

zuzanaca
25. sep 2009

Ďakujem, gapa.
Podľa toho, čo si napísala laule, dalo by sa to urobiť tak, že by som si od októbra 2009 začala platiť DNP. Pracujem 4 roky a momentálne som zamestnaná a nie som tehotná. Platila by som tri mesiace a odhlásila by som sa. Ak by som otehotnela (niekedy budúci rok), tak do 8tt by som sa znova prihlásila. Mohlo by to takto vyjsť? Ide mi teda o max. materskú 🙂
A iný príklad, keby som si v kuse od októbra 270 dní platila DNP, potom otehotnela, mohla by som sa "hodiť" na PN a mala by som dávky z oboch poistení a potom aj materskú? 🙂
Je to odo mňa dosť vypočítavé, no v dnešnej dobe treba 😉 .

gapa
25. sep 2009

zuzanaca,
podla teraz platného zákona je to tak, ako píšeš.
Aby sa materské rátalo zo skutočného VZ, z ktorého si platila v rozhodujúcom obodí, tak treba aby od posledného prihlásenia na dNP do nástupu na mD uplalynulo viac ako 26týždnov. Ak ti ale stačí z dNP z minima, tak táto podmienka nie je dôležitá, len tých 270dní do pôrodu a trvajúce NP a nemať nedoplatok.

laua
25. sep 2009

Ahoj gapa, dakujem za odpoved ihned v pondelok tam zajdem a ked sa to dá tak urobit že už 29by som neplatila tak to tak spravím... dakujem ahoj

salvinka
25. sep 2009

gapa
a ked som v situacii ze sefovci mi zmluvu prerobili na dohodu cize v hrubom mam na paske cca 90 eur a ja som si dala ako vymeriavaci zaklad 950eur z coho si platim skoro 42e mesacne
odporucas mi teda nastojcit u sefovcov na tom aby mi zmluvu spatky prerobili na normalny pracovny pomer s hrubou mzdou 12000skk??? pretoze vtedy ten moj vymeriavaci zaklad spolu s hrubou mzdou prekrocia tych 1084eur..
alebo mam radsej zmluvu nechat tak ako je a dufat ze sa mi materska bude ratat z toho dnp??
dakujem ak si najdes na mna cas

pipi1211
25. sep 2009

ahojte baby, mozete mi prosim poradit kde si o to DNPpoziadat? na aky urad mam ist? 😅 😕 😕 😕 😕

dicaa
26. sep 2009

Ahoj gappa, aj ja by som Ťa chcela poprosiť o radu. Ja som sa prihlásila ako platca DNP 28. 04. 2009 a platím si maximum. Tá pani na sociálke mi to aj počítala a vraj by mi to malo do pôrou vyjsť, aby som dostávala maximálnu matersku. Termín pôrodu mám okolo 24.12.2009.
Ona mi povedala, že sa mi do toho započitavajú aj odrobené dni. Ja som od 28. 4. 2008 nezamestnaná, ale od januára 2008 mám odrobených 104 dní a vraj vďaka týmto dňom by to vyjde. Je to tak?

A ešte sa Ťa chcem opýtať, odkedy by som si mala začať platiť aj dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, ak chcem potom po rodičovskej dovolenke dostávať podporu, lebo predpokladám, že sa mi hneď nepodarí zamestnať.V akej výške by som si to mala platiť?
ďakujem

gapa
26. sep 2009

salvinka,
vždy je lepšie byť zamestnaný na PP ako na dohodu, aj ked je to pre zamestnávatela drahšie. Neprerátavam, no najlepšie ak súčet neprevyšuje max.VZ. No vlastne v takom prípade máš preplatok na DNP a ten si môžeš písomne vyžiadať neskôr vrátiť. Ale zo zamestnania tiež musíš splniť podmienku 270dní NP v poseldných dvoch rokoch pred pôrodom!!!

gapa
26. sep 2009

pipi,
sociálna poistovna pobočka podla tvojho trvalého pobytu.

dicaa,
tvoj PP do 28.4.09 bol na dobu určitú alebo neurčitú a trval predpokladám najmenej od decembra 2008

nella27
26. sep 2009

ahoj gapa,
chcela by som sa spytat. som zamestnana a som aj DNP a 12.10.2009 nastupujem na MD. len teraz neviem ako mam postupovat, mam si ist do socialky po nejake tlacivo ktore mi potvrdi moj gynekolog?
alebo aky je vlastne postup? a este jedna otazocka pocas poberania materskeho z tohot DNP si ho uz nemusim nadalej platit? cize mam sa odhlasit, alebo ma automaticky vyradia?
dakujem za odpoved.

spanihelka
27. sep 2009

dakujem gapa, si zlatá 🙂

gapa
27. sep 2009

nella,
je to tu už viackrát popísané, no čo už s vami, ked sa vám čítať nechce.

od gynekologa vyžiadať žiadosť o materské 2x (1x pre zamestnávatela, 1x pre soc.poistovnu, kde si platíš DNP). Počas poberania materského z DNP sa DNP nepaltí, ak splnaš nárok na materské a ak 270dní splnaš už pri nástupe na MD. Nevyradia ta, no rozmysli si, či po ukončení poberania materského chceš nadlalej platiť DnP. Ak nie, tak sa odhlás napr. posledným dnom poberania materského. Môžeš sa odhlásiť síce aj skôr, no nie je to príliž rozumné, lebo ti plynú dni DNP aj bez platenia a to sa ti možno neskôr zíde, napr. pri druhom tehu alebo PN. 😉