Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucia.kl
10. aug 2011

@ivanka0210 ak budeš na PN a nebudeš mať splnených 270dní, tak platíš poistenie dalej a nijako to neovplyvní DNP ak budeš na PN až po 270dňoch, tak platiť počas PN nemusíš a táto doba na PN sa ti ráta ako by si bola poistená, takže dni ti bežia dalej...

monka9999
10. aug 2011

chcem sa spytat.doplacam si poistenie,ale založila som ho a išla na PN.ma vobec cenu to platit?termin porodu mam v decembri a do vtedy budem určite na PN

prahaxx
10. aug 2011

@monka9999 kedy si ho zalozila?

erikadodo
10. aug 2011

Ahojte,prosím vás chcem sa opýtať či sa dá dobrovoľne pripoistiť aj v prípade, že si dieťa adoptujeme?

sandruska81
10. aug 2011

@ivulik2 tvoj VZ = rozdiel medzi maximom a hrubou mzdou. Zamestnávateľ ti možno po návrate z RD dá novú zmluvu, alebo budeš pokračovať podľa starej, poprípade sa ho spýtaj.

sandruska81
10. aug 2011

@ada11 môžeš požiadať aj po tom v októbri, alebo dáš približný VZ. Ak budeš platiť viac ako maximum, ľahko požiadaš o preplatok.

janulienka1
10. aug 2011

Ahojte .Ako sa plati DNPO ??,dopredu mesiac ,alebo dozadu mesiac.Som PN od 1.8.Mala som zaplatiť?,Dakujem.

sandruska81
10. aug 2011

@janulienka1 platí sa najneskôr do 8. dňa nasledujúceho mesiaca - čiže napr. do 8.8 platíš za júl

maruska22
10. aug 2011

@janulienka1 myslím že treba zaplatit, lebo DNP sa platí mesiac pozadu...cize do 8. 8 za júl...

sandruska81
10. aug 2011

@maruska22 ona je ale PN od 1.8 - čiže celý august a za ten sa platí až v septembri

silvuskaa
10. aug 2011

@lucia.kl dakujem....takze ale keby si platim a neotehotniem cca do 2mesiacov a prerusim DNP tak potom ked otehotniem a zacnem hned platit nerata sa mi do toho aj to predchadzajuce platenie ze?

sandruska81
10. aug 2011

@silvuskaa ak je to v priebehu do 2 rokov - tak áno

maruska22
10. aug 2011

@sandruska81 ja som tu otázku pochopila tak, ze ci mala zaplatit tento mesiac...cize ak neplatila vznikne jej dlh za mesiac júl...

sandruska81
10. aug 2011

@maruska22 preto sa pýtala, či sa platí dozadu alebo dopredu. To je jedno. Ak si prečíta odkazy, tak sa dozvie sa zariadi sa 🙂

prahaxx
11. aug 2011

minister Mihál je práve v Teleráne na Markíze, že poradňa

natyi25
11. aug 2011

@lucia.kl ahoj Luci, vedela by si mi prosím "vysvetliť" moje rozhodnutie zo SP? od 19.7. som PN aj zo zamestnania aj z DNP:
1. rozhodnutie : prvé tri dni 3,18/den (od 19.7.), dalšie 6,99 € do (28.7.), keď dobre počítam tak tento mesiac mi príde zo SP nem. dávka z tohto rozhodnutia cca 58 €, tak?

2. rozhodnutie : ako DNP osobe mi priznávajú 19,14 € na deň od 29.7.2011 + z tohto rozhodnutia, do konca mesiaca +cca 57 €, takže celková dávka čo mi príde za celé PN zo SP je 115 €, ano?
a to druhé rozhodnutie je aj rozhodnutie pre dalšie mesiace PN, t. j. 19,14 x 30 dní??? takže každý mesiac do skončenia PN, t. j. do nástupu na materskú mi budú zo SP posielať 574,20, dobre tomu rozumiem??? alebo ako to je?
Ďakujem za vysvetlenie
🙂

lucia.kl
11. aug 2011

@natyi25 nejak som nepochopila to prvé rozhodnutie, neviem ako sú rozhodnutia ke´d ide naraz z DNP aj zo zamestnania.. ale ak si si doplácala cca do maxima, tak by si mala za celý mesiac aj dostať zhruba takú PNku (55%)

natyi25
11. aug 2011

@lucia.kl teraz čítam ešte, že je na obidvoch rozhodnutiach formula : v prípade, ak dočasná pracovná neschopnosť bude trvať aj nasledujúci mesiac, nárok na výplatu nemoc. bude podmienený včasným predloženým tlačiva...je tu ešte možnosť, že ked toto uvádzajú aj na 1. aj na 2. rozhodnutí, že by som mohla dostávať súčet súm z prvého aj druhého rozhodnutia, t. j. tých 7+19 €/den? či to prvé rozhodnutie zaniká a ostáva len druhé tých 19€????

mackoxxx
11. aug 2011

Lucia.kl Tak už mám rozhodnutie zo soc. poisťovne Nevyšla mi max. PN a pravdepodobne ani materská nebude max. aj keď nech som sa snažila ju pochopiť (cez telefón), že prečo nie, tak som nepochopila.
Rozhodnutie (vraj sa bral do úvahy mesiac 10-12. 2011).
HM: 10.2011----843,11€
HM: 11.2011--- 939,98€
HM 12.2011---876,86€
Plus pripoistenie 18,30 mesačne (tu vyšlo VZ 7,51€ 1.-3. deň 1,8775 a potom 4,1305€.
Spolu vyšla za jeden PN 18,92€ od 11 dňa PN čiže už tých 55%. Maximum by malo byt ak sa nemýlim 19,80 na deň. Nemám veľký rozdiel ale nechápem. Mám sumu prevyšujúcu max. vymeriavací základ a aj tak max. nedostanem? Jediné čo mi z toho vychádza je, že mám zle vyrátaný VZ z práce. 18,92-4,1305 =14,7895€.
Zle tomu rozumiem, alebo je chyba vo výpočtoch. Má zmysel podávať odvolanie?

lucia.kl
11. aug 2011

@natyi25 a to tlačivo čo spomínajú, je prechodka, ktorú treba si vždy na konci mesiaca vypýtať od dr. a doniesť na sociálku a do zamestnania...

lucia.kl
11. aug 2011

@mackoxxx tak toto ti neporadím... skús sa spýtať gapa, možno bude vedieť viac..

natyi25
11. aug 2011

@lucia.kl ano, to viem...len či mi bude vyplácaná další mesiac len dávka z druhého rozhodnutia...alebo aj z prvého, t. j. súčet prvého a druhého rozhodnutia 7+19 €???dakujem 😉

lucia.kl
11. aug 2011

@natyi25 ja tomu rozhodnutiu nejak nerozumiem, na tom prvom máš písané že do 28.7. tak fakt neviem...

natyi25
11. aug 2011

@mackoxxx tiež som dostala dnes rozhodnutie a snažím sa ho pochopiť, lebo som čakala, že dostanem max. PN, teda aj max. materskú potom 😒 len mám dve rozhodnutia a neviem, či to prvé vzikom druhého zaniká alebo sa tie sumy budú v dalších mesiacoch sčitovať a dostanem to maximum???

natyi25
11. aug 2011

@lucia.kl no veď to, že je tam do 28.7., len nechápem prečo by moja denná dávka bola potom len 19€, ked si myslím, že som mala súčet vym. základov z DNP + zo zamestnania vyšší a mala by som teda dostávať maxim :(

natyi25
11. aug 2011

@lucia.kl na druhom rozhodnutí sa ešte píše :
na základe údajov poskytnutých zamestnávateľom a evidovaných v inf. sys. soc. poisť, a úhrn pravdepodobných denných vymer. základov na určenie výšky nem. dávok z tých poistení,z ktorých menovanej vznikol nárok na nemocenské dosiahol výšku 34,7943 €.... a 55% z tejto sumy 19,136865.
tak asi to bude konečné číslo na môj denný nárok na PN, že??? 😒 no škoda, robí mi to rozdiel cca 1,33 €/den do maxima 😒

lucia.kl
11. aug 2011

@natyi25 asi, to potom treba zistiť, koľko ti nahláásil zamestnávateľ VZ

natyi25
11. aug 2011

@lucia.kl a to nahlasuje zamestnávatel VZ? nevidia to oni v odvodoch z akého VZ platím odvody??? a z toho urobia vym. základ na rozhodujúce obdobie???

lucia.kl
11. aug 2011

@natyi25 myslím, že to nahlasuje zamestnávateľ...

natyi25
11. aug 2011

@lucia.kl a myslíš, že by sa to dalo zmeniť??? ked to nahlasuje zamestnávateľ???