Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

martinaema
23. aug 2011

ahoj dievčatá, viete mi poradiť? Kamoška je zamestnaná cez agentúru v istej korejskej firme, zmluvu má na dobu určitú. Momentálne je na PN, lebo bola na IVF. Bohužiaľ nevyšlo to 😢 . Od septembra by sa mala vrátiť do práce, kde vie, že ju už prepustia. PN trvala 4 mesiace. Platí si aj DNP , ale využiť ho môže až od novembra, kedy idú na ďalšie IVF. Vtedy už bude nezamestnaná, a ktovie, či sa jej podarí nanovo zamestnať. Takže PN by chcela čerpať z DNP. Problém je, že si platí z cca 500€. Dá sa to ešte nejako navýšiť? Alebo neviete poradiť nejakú fintu?

zasha
23. aug 2011

@silviabn ahoj silvi, a ak je niekto zamestnany, tak 1116,75 minus jeho plat a z toho plati, ze? nevies nahodou , ja platim max od aprila, vkuse, myslis ze sa da potom aj nejaky preplatok alebo nieco ziskat spat? 🙂

darinkazv
23. aug 2011

@silviabn ahoj. mne kamoška vravela, že aj keď platím od mája DNP z max. VZ, materskú nebudem mať rátanú z max. VZ, ale že mi to spriemerujú. lebo od janára do apríla som mala len od zamestnávateľa odvody a od mája si doplácam do toho maxima. rodiť budem 2012 v apríli a tak bude pre výpočet braný celý rok 2012. a teda sa mi to bude priemerovať a nie vyplácať MD z maxima.

lucia.kl
23. aug 2011

@livia341 treba sa nanovo prihlásiť a to najneskôr do 8tt . DNP musí byť aktívne minimálne 26tt pred nástupom na materskú... ak by nebolo tak z DNP nič nedostaneš..

lucia.kl
23. aug 2011

@darinkazv ak si sa v máji prihlásila na DNP tak pre teba bude rozhodujúce obdobie na vyrátanie MD od mája do decembra 2011 takže by si mala dostať maximálnu materskú

tana74
23. aug 2011

Neviem, či to dobre chápem... ale ak som zamestnaná a chcela by som si priplatiť dobrovoľné NP, budem doplácať len rozdiel z maxima, alebo sa dá platiť DNP zvlášť z max. sumy?

lucia.kl
23. aug 2011

@zasha ak si platíš max. do DNP a si aj zamestnaná, tak si môžeš kedykoľvek požiadať o vrátenie preplatku

darinkazv
23. aug 2011

@lucia.kl ja som zle napísala, že celý rok 2012. tam malo byť celý rok 2011 😀 ospravedlňujem sa za preklep. ale teda na 100% je tak, že bude max materská a nie vypriemerovaná? 🙂 to by ma veeeeeeľmi potešilo 😀 aj keď aj tá vypriemerovaná by bola raz taká vysoká, než len od zamestnávateľa 😀 ale tak prečo sa uskromniť, keď môže byť viac 😀 😀 😀 ďakujem za zlepšenie nálady 🙂 😀

lucia.kl
23. aug 2011

@martinaema dalo by sa odhlásiť a nanovo prihlásiť z vyššieho VZ ale to by mala potom nárok na takúto PN až po 26tt inak by dostávala len z minima...

lucia.kl
23. aug 2011

@darinkazv malo by to tak byť, to by som ani ja potom nedostávala max. materskú keď som sa prihlásila v júli a na MD som išla další rok v máji a materskú som mala maximálnu 🙂

darinkazv
23. aug 2011

@lucia.kl super 🙂

sbombosova
23. aug 2011

ja sa chcem spytat som živnostnička bola som oslobodena dva roky od socialky zdravotne si platim
platim si aj dobrovolne 49,13 narok 270dni so mala na pnku v juli takže možem ist na pnku rodim 18.12.tento rok stiham aj 26 tyždnov po zmene vyšky dobrovolneho mamteda narok na pnku a neovplyvni mi to vyšku materskej tej zvyšenej tych 8 mesiacov?dakujem za radu 🙂

z.vrablova
23. aug 2011

chcem sa spytat, DNP si platim od februara, koncom oktobra to bude uz 270dni. Momentalne som na rodicovskej dovolenke, mozem v oktobri vyuzit PN-ku, aj pocas RD?

silviabn
23. aug 2011

@darinkazv presne tak ako pise lucia,RO bude pre teba maj-december 2011.Cize budes mat max.MD

silviabn
23. aug 2011

@z.vrablova ked si platis od februara,tak ak dobre ratam az v novembri môžeš z neho čerpať ošetrovné pri ochorení dieťaťaOČR alebo nemocenské pri svojej PN a to aj v čase, kedy pobeas rodičovský príspevok. Súčasne DNP môže využiť pri prípadnom následnom tehotenstve a ďalšom dietati.To ci pojdes na PN alebo OCR zalezi na tom ako dlho by si mala marodovat.OCR mozes len 10 dni-dostavat budes ale od prveho dna 55% z DNP,na PN mozes by dlhodobo,tam dostavas prve 3dni 25% ostatne 55%z DNP.Pri PN mozes ratat s kontrolou ale pri OCR to myslim nehrozi.Ak si na PN alebo OCR si oslobodena od platenia DNP a nadalej ti beží.Ale odporucam ten prvy mesiac po nastupe na PN alebo OCR zaplatit DNP a ked ti pride domov schvalenie ,tak mozes poziadat o vratenie za ten jeden mesiac.

z.vrablova
23. aug 2011

@silviabn ... dakujem krasne... DNP sme zacali platit, kedze sa snazime otehotniet, ale zatial sa nedari... ak by sa dovtedy podarilo, hrozi mi aj tak rizikovka, ako postupovat v tom pripade, ze sa hodim na PN kvoli tehu a kedze pocas tehu sa DNP neplati, kedy sa mam odhlasit z PN, ak musi byt splnena podmienka platby 26tt pred nastupom na matersku. Co ak budem musiet byt PN do konca tehu? Mam v tom trosku mismas... Platim si z maxima a pocitam s max materskou do buducna...

silviabn
23. aug 2011

@z.vrablova Ak by sa ti podarilo aj hned teraz otehotniet,tak by som radila zostat bez PN,az po splneni tych 270dni a sucastne 26 tyzdnov.Ak platis bez prestavky od februara,tak v tom novembri by som sa dala na PN a uz budes mat narok na PN-ku z DNP,v tvojom pripade maximalnu,nejakych 614€,kedze si platis max.Odhlasovat si NESMIES!!,jednoducho ked ti pride domov schvalenie o priznani PN z DNP,tak az vtedy len prestanes plati a nic ine,ziadne odhlasenie.Dr.,pri vypisovani PN povies ze si DNP a ona to oznaci na PN-ke,tu potom zanesies na socialku.Takto byt PN mozes zostat az do nastupu na MD,tam budes dostavat tiez maximalnu a tiez si oslobodena od platenia.

livia341
23. aug 2011

@silviabn Veľmi ti ďakujem za podrobné vysvetlenie, v socialkej by mi tak nevysvetlovali ako ty. Ty patríš viac tam,ako tie nad 40 nemajú ani čo tam robiť ked to nevedia do podrobna vysvetliť. Treba prednosť mladým a nie starým. To na Svk je to tak.

daniela242
23. aug 2011

Ahojte, chcem sa pre istotu opýtať ak si platím od 1.1.2011 DNP z max. vymeriavacieho základu a v decembri 2011 nastupujem na MD budem mať nárok na najvyššiu materskú? Momentálne som na RD a predtým som bola na VŠ takže žiadne iné poistenie som nemala. podmienku 270 dní budem mať splnenú začiatkom októbra 2011. Pýtam sa pre istotu lebo už som zblbnutá z tých informácií 🙂

silviabn
23. aug 2011

@daniela242 ano budes mat maximalnu matersku,len do toho nastupu na MD stale plat aj ked uz budes mat splnenu podmienku uz v oktobri.POtom ked ti pride domov rozhodnutie o schvaleni,tak prestanes platit.Pocas MD si oslobodena od platenia a to ti stale beží.Az po prechode na RD sa rozhodnes ci budes dalej platit alebo zrusis.Jasne,ze sa oplati nadalej platit v prípade, že DNP "poslúžilo" na získanie materskej, treba si zvážiť jeho zrušenie pomaterskej. Ak mamička DNP nezruší, môže z neho čerpať ošetrovné pri ochorení dieťaťa alebo nemocenské pri svojej PN a to aj v čase, kedy poberá rodičovský príspevok. Súčasne DNP môže využiť pri prípadnom následnom tehotenstve a ďalšom dieťati.

daniela242
23. aug 2011

@silviabn Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, si zlatá 🙂

stela1111
23. aug 2011

Ahojte, počula som, že DNPO od 1.9.2011 končí, kôli zneužívaniu vyplácaných PN. Viete niečo o tom?, Ďakujem

murinko82
23. aug 2011

Ahoj dievcata trosku neskor ale predsa chcem sa podakovat za radu ohladom DNP velke dakujeeeem 🙂

z.vrablova
24. aug 2011

@silviabn ... dakujem pekne, uz v tom mam o nieco jasnejsie... si zlata... 😉

svistinka
24. aug 2011

ahojte, potrebujem poradit prosim:
v r, 2010 som bola na rd a platila som si dnp od januara do 14.sept. z vym. zakladu 800E,
18. sept. 2010 mi skoncila rd a nastupila som do povodneho zamestnania
teraz som zistila , ze som v 6tt, termin porodu 20.4. 2012.oplati sa mi znovu platit dnp z rozdieli mojej hrubej mzdy 840E a maxim VZ?, dostala by som max matersku?
co v pripade ak by som musela ist na pn?

bubblinkka
24. aug 2011

@sarafortuna
Davam sem slubenu odpoved socialnej poistovne na otazku ohladne planovanych zmien od 1.1.2012, ci nejak ovplyvnia platenie DNP za ucelom navysenie materskej..V podstate je nanic,lebo sa cloveku rozhodnut nepomoze..
" Dobrý deň, Sociálna poisťovňa nemá vedomosti o tom, aké zmeny nastanú v zákone o sociálnom poistení, pretože novela zákona o sociálnom poistení ešte nie je schválená (vládou SR a najmä Národnou radou SR). Informácie o zmenách v zákone o sociálnom poistení, ktoré sú prezentované prostredníctvom médií sú zatiaľ len vo forme návrhov. V súčasnosti teda nie je možné poskytnúť Vám informácie o zmenách, ktoré nastanú v zákone o sociálnom poistení. Sociálna poisťovňa ako verejnoprávna inštitúcia je poverená len výkonom zákona o sociálnom poistení. Zákon o sociálnom poistení pripravuje a vláde SR predkladá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Z uvedeného dôvodu by Vám bližšie informácie vo veci možnej zmeny podmienok posudzovania nároku na dávky z dobrovoľného nemocenského poistenia mohlo poskytnúť priamo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. S pozdravom, Vaša Sociálna poisťovňa "

tinara23
24. aug 2011

@bubblinkka ďakujeme, som zvedavá s čím prekvapia 😠

atiatko
24. aug 2011

@bubblinkka a to je proste to o čom som tu písala na str.454 a dala link na http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx , kde treba odsledovať materiály rokovania vlády, a následne odsledovať schválenie a aj konečné podpísanie prezidentom .... viem o čom som písala, hoci som tu zrejme vyznela ako maximálne múdra 😒 držme si palce, nech to čo teraz platíme môžme bud. rok využiť pri svojich materských ale aj PN, či OČR .... krásny dník všetkým .... 🙂

nikol.l
24. aug 2011

Ahojte, chcela by som poradiť či teda sa dobrovoľne poistiť alebo nie? Dnes som bola na SP a povedali mi , že keďže sa plánujú zmeny od januára tak mi nevie povedať či to potom bude platiť ako doteraz , že by sa materská počítala z vyššieho VZ. Plánujú to zrušiť , že bude možno len nejaký balík...a možno by sa mi to neoplatilo. Čo keď si to začnem platiť a potom to zrušia tak tie peniaze som ako platila zbytočne?Moc sa do toho nerozumiem len som tam išla na hotovú vec a ich odpoveď ma dosť prekvapila...

livia341
24. aug 2011

@lucia.kl Dík za radu, ešte sa ta chcem opýtať, že prečo len do 8 týždňa sa mám prihlásiť a mám už 8 týždeň aj 2 dni.Už je to nie neskoro? a teraz práve som v Rakúsku a vrátim sa 30.8 na svk. Nedalo, by sa že by som si z účtu poslala do sociálkej? A ešte, že do 26 týždnov musí byt minimálne pred nástupom na materskú to si myslela že do vtedy platiť ešte dobrovolné poistenie?