Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucka227
17. sep 2011

@gapa no ja nemam na vyber,aj tak mam zamestnavatela v BA,takze to mam jedno komu to poslem,hlavne ze mam pokoj a nebudem bez penazi ako teraz,nie? 😀 😀 😝 🙄

monka9999
17. sep 2011

@gapa v roku 2009 som to mala pestre,ale december som mala dohodu v praci,tak som si nemocenske platila sama.2010som tak mala aj januar a februar.od1marca 2010som zamestnana na stalo bez skušobnej doby nastalo.takže by mal za mna platit všetko zamestnavatel.8aprila som to založila,nastup na matersku mam5.11.2011.termin porodu mam17decembra.dufam že mi nevide len ta minimalka.tu by som mala aj bez toho aby som musela davat21eur mesačne tak dlho.v 2009som bola od januara zamestnana do aprila,od aprila do septembra som bola na urade,od septembra do novembra na stalo,potom ten december som mala dohodu.to bol ten rozbity rok. ☹

gapa
17. sep 2011

@monka9999
priznávam, že nerozumiem úplne.
Ale ak je PTP 17.12.2011
tak nem.poistenia v období cca 12/2009 do 12/2011 budú
- Prac.pomer č.1: 9-11/2009 nebude do sledovaného obdobia spadať
??? nerozmumem čo si platila sama počas dohody 12/2009 alebo žeby aj 1+2/2010??, žeby zdravotné? alebo ozaj nemocneské, ale nepíšeš odkedy dokedy, to je podatatné!!!!
- PPč.2: 1.3.2010 trvá súvisle!!!? až do pôrodu
- DNP: 8.4.2011 až do pôrodu

Ak by si teda porodila presne v termíne 17.11.2011, tak ak si nebola DNP v r.2009a2000 a mala LEN terajší PPč.2 + dnp od 8.4.2011,
- tak ti vznikne nárok na materské z trvajúceho zamestnania a vyráta sa z vym.základov v obd. 1.3.-31.12.2010,
- z dnp: ak nemáš alebo nebudeš mať iné UKONčENé nem.poistenie pred nástupm na MD, tak ti vychádza v obd. 8.4.-16.12 (ak porodíš presne 17.12.). len 253dní, tj. potrebuješ ešte aspon 17dní (to číslo platí len pre pôrod najskôr 17.12!!!, pri skoršom pôrode, treba dní viac.), aby ti vznikol nárok na materské. Ak tieto dni nezískaš, nárok na materské ti z dnp nevznikne.

peggi
17. sep 2011

@megan999 ja som to pochopila tak isto ako ty

monka9999
17. sep 2011

@gapa napišem ti teda každy rok zvlašt.2009 1.1 do konca marca zmluva na stalo.platil za mna zamestnavatel.od aprila do polky septembra som bola nezamestnana pracovala som na určity počet hodin popri urade prace.odybitok septembra do novembra som mala zmluvu na stalo,platil za mna zamestnavatel.december som mala v praci dohodu,zrušili mi na stalo a musela som si zdravotne platit sama.to plati aj pre januar a februar2010.od marca2010 mam znova zmluvu na stalo bez skušobnej doby a to stale trva.takže som momentalne zamestnana.od marca2010som zamestnana v tej istej firme nepretržite.no to pripoistenie čo si ja platim navyše mam založene od 8aprila2011.nastup na matersku mam 5.11 2011.termin porodu 17.12.2011

monka9999
17. sep 2011

@gapa to obdobie ked som mala dohodu som si sama platila vo všeobecnej zdravotnej poistovni.ostatne mi platil štat,lebo tam bola daka ochranna doba po vypovedi.

monka9999
17. sep 2011

@nella1 je to tam zaujimavo napisane.ale spominaju tam aj tie čo si to momentalne platia.podla všetkeho ani tie nedostanu ani figu.hlavne že sme tam vrazili tolke prachy.to im chyba čo daju mamičkam.ale čo dostanu cigani za nič to im nechyba.

monka9999
17. sep 2011

@tinara23 teraz som si to tam pozrela.no tak ešte chvilu počkame.len horšie je že mi chyba17dni.iba ak by mi zošili nohy k sebe aby som neskor porodila. 😉

gapa
17. sep 2011

@monka9999
hmmm, takže nemáš iné nem.poistenie. Počas tej dohody si bola len zdr.poistená, nič viac. Ostatné poistenia nie sú povinné.

veronka
17. sep 2011

baby potrebujem poradit, v stredu sa nam stala s priatelom "nehoda" tak som sa v piatok 16.9. bola prihlasit na DNP, kedy by mi vlastne vznikol narok na materske, termin by vychadzal na jun, mala by som stihnut zaplatit tych 270 dni, ci nestihnem? Trosku nechapem kedy vznikne ten narok na materske, ci dnom porodu alebo tych 6-8 tyzdnov pred dňom porodu? Dakujem

monka9999
18. sep 2011

@gapa ano.iba to povinne som mala.to pripoistenie mam tak ako som ti napisala.od8aprila.aj tak tomu asi dobre nerozumiem.ta pani v poistovni mi povedala že stači ked si to založim do6mesiaca tehotenstva.dobra hlupost.ja som zostala tehotne koncom marca,založila som to 8aprila a nakoniec mi ešte asi2tyždne chybaju.asi mi nepomože ked si zaplatim aj november a december.že?

monka9999
18. sep 2011

@veronka ak si to nezaložila skor ako si atehotnela tak maš asi smolu.

katie.2906
18. sep 2011

Baby, dala som si DNP od 5.9. Mám to teda zrušiť, alebo ešte s tým počkať??? 😒

michaelapillarova
18. sep 2011

@ursula5 dakujem, si zlata, ked este nieco nebudem vediet , mozem sa ozvat? 🙂

ursula5
18. sep 2011

@michaelapillarova jasné kľudne sa ozvi 🙂

veronka
18. sep 2011

@ursula5 aj mne by si poradila? písala som vyššie.

bapi1
18. sep 2011

@veronka nie každá "nehoda" môže znamenať hneď aj tehotenstvo. Či si si istá na 100% po pár dňoch?

veronka
18. sep 2011

@bapi1 jasné, že nie som si istá, ale pre istotu som sa bola prihlasiť a uvidíme, bud by som to zrušila alebo nechala.
ale chcela by som vediet kedy vlastne vznika narok na materske, ci dnom porodu alebo nastupom na matersku (6-8 týzdnov pred dnom porodu)? trosku tomu nechapem. ďakujem

tinara23
18. sep 2011

@veronka ak si nemala žiadne ukončené nemocenské poistenie za posledné dva roky do pôrodu, tak poistenie DNP musí trvať minimálne 270 dní do pôrodu za posledné dva roky, nie do nástupu na materské.

ursula5
18. sep 2011

@veronka presne ako píše tenara 23
najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom 🙂 , ale nehoda sa Ti ani nemusela stať 😀 😀
myslím, že ak si si to dala teraz tak by Ti to mohlo vyjsť, len by si nemala porodiť skôr to už je potom na chlp alebo hop alebo trop 😉 držím palce

bambulka026
18. sep 2011

Ahojte, pocula som ze sa chystaju nejake zmeny v DNP.
Viete niekto nieco viac?
Ja si ho platim od 1.8.2011 a koncom decembra chceme zacat pracovat na babatku.
Neviem ci sa mi to este oplati platit, alebo nie....

bapi1
18. sep 2011

@veronka Len pozor, tehotenstvo sa berie od posledného dňa poslednej menštruácie, nie od "nehody".

bapi1
18. sep 2011

@bambulka026 už to tu bolo rozoberané niekoľkokrát, pozri si pár stránok do zadu. Gapa tu o tom písala.

nella1
18. sep 2011

maminky ak sa to zrusi to DNP v jan. 2012 cize ak som Platila DNP tak materska v r.2012 sa uz nebude pocitat z r.2011? ked je to uz zaplatene ? nebude to platit ze za posledne 2r 270dni poistenia? ze to budeme este aspon tym chranene tie co to stihli platit do r.2011 a maju splnenu podmienku 270 dni za posl.2roky?

adika11
18. sep 2011

ahojte , vie mi niekto poradiť ohľadne dobrovolného poistenia ak by som chcela mať vačšiu materskú?

veronka
18. sep 2011

@bapi1 tak by som si vymyslela nejaky datum pred nehodou 🙂 pomohlo by to? Inak dakujem som si to ani neuvedomila

gapa
18. sep 2011

@veronka
tehotenstvo sa ráta od prvého! dna poslednej menštruácie (aj ked otehotnieš až za cca 2týž. po nom) a trvá obvykle 40 týž = 280dní od tohto prvého dna PM, ale hovorí sa, že si rodila v termíne aj v prípade, ak porodíš v rozmedzí 38-42týžden, tj. môže trvať len 266dní od prvého dna poslednej menštr. (ja som rodila na 267den), t.j. ak by som sa aj prihlásila v prvý den poslednej menštr., tak by som to nestihla. A samozrejme, to už vôbec nehovorím o predčasných pôrodoch s ktoré sa samozrejme neplánujú, no môže sa stať.
A berie sa skutočný den pôrodu, tj. nič neovplyvníš tým, ak ti lekár napíše neskorší termín pôrodu a porodíš skôr ako na 271vý den dnp. A ešte k tomu očakávané zmeny v DNP. 😨 Uvidíme. 😉

veronka
18. sep 2011

@gapa a teraz čo spraviť? v prvom rade musim zistit ci som alebo nie som tehotna a potom sa uvidi ako dalej.

michaelapillarova
18. sep 2011

@ursula5 dakujem este som sa chcela spytat, ze ak si to zacnem platit tak asi 10 tyzdnov nesmiem otehotniet?

maci_267
18. sep 2011

Baby mam otazku, chcem si tiez platit DNP pred otehotnenim, ale babo planujeme ale za 2-3 roky, cize keby si zacnem platit teraz, alebo az tu potrebnu dobu pred otehotnenim, bude v tom nejaky rozdiel? Bude ta ciastka vyssia, ked si to zacnem platit 2 roky pred?