Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
14. okt 2011

@uzovicka
ak nemáš žiadne ukončené nem.poistenie, tak musíš porodiť najskôr po uplynutí aspon 270dní od prihlásenia na dnp, aby ti vznikol nárok na mataerské z dnp ( samozrejme všetko podla terajších zákonov).

tehotenstvo sa ráta od prvého dna poslednej menštr (nie od oplodnenia!!!) a trvá cca 40týž. (uvádza sa 38-42) od prvého dna pm. Tj. ak nebudú problémy, môžeš porodiť aj na napr. 266den. A DNP musí trvať aspon 270dní PRED PôRODOM!!! A to neberiem, ak by bol ešte skorší pôrod, čo nik nechce ani neplánuje, no je vela takých prípadov, tj. je lepšie mať rezervu. Tj. treba len rátať a mať radšej rezervu. Jednoznačne po prihlásení aspon 1cyklus dostať, no záleží od konkr. dátumov a možných problémov.

datanka
14. okt 2011

o tom či novela zákona prejde rozhodnú poslanci. Ak Mihál nazbiera 76 poslancov tak potom od 1.1.2012 dôjde k zrušeniu DNP. 😒

bubulka722
14. okt 2011

@datanka Ako je to možné? Včera sám Mihál vyhlásil, že návrh pre zmenu daní a odvodov + superhrubej mzdy od 1.1. 2012 sa ruší.

sasena033
14. okt 2011

@datanka no super a to akoze kedy idu hlasovat...co on tam chce este riesit ved nech sa uz otial strati 😠

moja otazocka este pri PN a MD ssa neplati poistne ale musi byt aktivne takze si ho na SP ponecham a len v banke zrusim trvaly prikaz,ci???

ivuss01
14. okt 2011

@datanka myslim si, ze tie hlasy nenazbiera, lebo Radicova jasne povedala, ze ich navrhy nepodpori, lebo to moze mat zly vplyv na ludi, tak sdku urcite nie, a opozicia uz vobec nie, tak si myslim, ze je Jozko strateny...
http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/...
vyjadrenie Radicovej je cca v strede clanku....
a tu je este nieco, tak na zaklade tohoto to isto neprejde....
http://www.ta3.com/clanok/1805/prezident-gaspar...

andrejkam
14. okt 2011

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

datanka
14. okt 2011

to som len citovala,co som nasla tu na nete,tak dufam,ze to tak nebude!!!

bubulka722
14. okt 2011

@datanka Už ma zas naťahovalo. Ak to je len hláška JPP, tak to radšej ani nepíš. Ja som pád vlády oslavovala hlavne kvôli zrušeniu tejto ujetej reformy.

kika7786
15. okt 2011

ahoj dievčatá, rada by som sa aj ja s Vami poradila. od 03/2011 som zamestnaná a od 15 augusta 2011 si platím DNP. Termín pôrodu mám 27.mája 2012, Kedže reforma by sa nemala uskutočniť, tak by som mohla splniť podmienku na max.materskú, či? moc ďakujem za odpoveď.

katuskaaa29
15. okt 2011

@kika7786 ak k termínu nástupu na materskú budeš mať splnenú podmienku 270 dní tak by si na to mala mať nárok. Aspoň mne to tak vysvetľovali, ja som u nich evidovaná od 27. júna 2011 a tak mi to vysvetľovali, že tých 270 dní musím byť evidovaná a potom mám na to nárok, ako som to rátala, tak akurát by som to mala mať splnené pri nástupe na materskú, jedine vtedy nie, ak by som skôr mala nastúpiť na materskú.

kika7786
15. okt 2011

takže DNP musí trvať 270 dní, tých 26 týždňov platí iba pri zmene VZ, však...myslela som, že stačí 270 dní z povinného a potom 26 týždňov z DNP. tak mám to tesné☹

kika7786
15. okt 2011

...a vlastne ráta sa 270 dní k dátumu pôrodu, alebo k nástupu na materskú?

michaelapillarova
15. okt 2011

@kika7786 mne povedali, ze k datumu porodu

datanka
15. okt 2011

@bubulka722 ved ja tak isto.....hlavne koli tomu

lisjanka
15. okt 2011

@gapa aj ja prosím o radu...platím si DNP a som už na RDa teraz mi ochorela malá môžem čerpať očr.?dáva sa to aj so spätným dátumom a kedy to musím odniesť na sociálne je tam určita lehota?

datanka
15. okt 2011

@bubulka722 a co je to JPP? 😵

bapi1
15. okt 2011

@datanka JPP = "jedna pani povedala" ak myslela toto

gapa
15. okt 2011

@lisjanka
ak máš splnených 270dní z dnp (prirátavajú sa dni ukončeného NP, resp. aj prerušeného povinn.poistenia zamestnanca, ak čerpáš Rd vzamestnaní), tak nárok máš. Spätne záleží od lekárky, no pri pn max. 3dni späť (neviem ako očr) a je platená max. 10dní. Ja som nosila očr spolu s ukončením naraz a nik mi nič na to nepovedal, ale inak myslím do 8dní sa nahlasujú také veci, ak sanemýlim (nepozerala som zákon)

uzovicka
15. okt 2011

@gapa dakujem gapa. Este mi porad, ak vies, ci tych 270 dni platenia DNP musi byt do realneho porodu, alebo do datumu, ktory urci lekar ako datum ocakavaneho porodu. Lebo by to bolo nefer voci takej, co porodi v 34. tyzdni. Logicke by bolo brat do uvahy ten lekarom urceny datum, ci ako to je? Napis prosim, ak vies. Rozhodne teda aspon jeden cyklus od prihlasky dostat. Malo by to stacit? Ci radsej dva cykly? Ufff, to je ratania 😉 Dakujem za odpoved

elienka
15. okt 2011

@uzovicka 270 dní do reálneho pôrodu, takže naozaj je to nefér k tým čo porodia v 34tom týždni.

bobocka
15. okt 2011

@uzovicka @elienka no a prave pre toto som si ja zacala platit skor,este pred snazenim.lebo ak by sa miminko poponahlalo,tak nech mi materska vyjde.aj jeden chybajuci den staci na nevyjdenie materskej.teraz za oktober budem mat 3 mesiace zaplatene a az potom sa snazit zacneme.voci maminkam predcasniatok je to ale riadne nefer veru 😢

datanka
15. okt 2011

@bubulka722 citala som to na stranke-porada.sk tak neviem,ci je to JPP 🙂 ved uvidime,ja dfam,ze ano

bubulka722
15. okt 2011

😉

gapa
15. okt 2011

@uzovicka
do reálneho, tj. skutočného. Treba mať rezervu, ak by pôrod nastal skôr.

zuzkato
16. okt 2011

@gapa ja by som ta velmi chcela poprosit o radu od 10.11.2010 do 30.6.2011 som bola zamestnana, 1.7.2011 som registrovana na urade prace a od 19.7.2011 si platim DNP. 1.4 mam termin porodu a na urade prace mi povedala jedna znama, ze mi staci ked do porodu si zaplatim 6 mesiacov DNP,ze mi pomohlo to ze som bola pred tym zamestnana, je to mozne alebo si to platim zbytocne? dakujem pekne za odpoved

datanka
16. okt 2011

DNP ti musi trvat 270dni,ak chces z neho poberat matersku...ziadnych 6mes.to je na sto pro...neviem,ako to ta tvoja znama myslela...ale gapa ti to vysvetli

bapi1
16. okt 2011

@datanka nemusi,gapa a aj ine dievcata tu o tom uz niekolkokrat pisali. Moze sa pripocitat ukoncene np a tym padom staci 6 mesiacov.

datanka
16. okt 2011

dnes som sa musela zac rozculit! 😉 hladala som tu na nete,ci nie je nieco nove ohladom DNP a nasla som jedno forum,kde nejaka kocka bola za zrusenie DNP a odovodnovala to tym,ze chceme len zdierat stat,ze chceme od neho len peniaze,ze si nedokazeme na nic nasetrit a ona(za komunistov!!!)si sama nasetrila na byt a nebrala si uver,ze auto nemala,lebo nan proste nemala,ze teraz chcu baby nove kozuchy a paradne auta a o deti sa starat nevedia,len od statu peniaze brat....ako dievca zaspalo dobu?zabudla,ze vtedy jej na byt stacilo odlozit rocny plat?a teraz by musela odkladat tak 25rokov!a ze sunar bol za korunu na recept:?boze,moja maa tiez zazila tu dobu a mala 3deti a vravela,ze vsetko bolo lahsie.boli statne jasle,ked si sa uz chcela po roku vratit do prace a hlavne bola vacsinou normalna prac.doba,nie ako teraz od nevidim do nevidim....ako niekto este moze teraz zmyslat v komunistickom rezime?to nechapem!!!

datanka
16. okt 2011

@bapi1 tak to som este nepocula...a to potom moze poberat aj max.matersku?tomu nechapem.to preto,ze je teraz nezamestnana?