Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jajabajaja
22. nov 2011

@gapa Ahoj, ja som neuvazovala o zruseni a znovuuzatvoreni DNP ale len o zvyseni vymeriavacieho zakladu. Alebo to bez zrusenia a znovuprihlasenie nejde?Pani mi na telefonickej poradni zo socialky tvrdila, ze si VZ mozem zvysit aj pocas PN a ze sa to za prerusenie DNP nepovazuje. Tak neviem.
Pracovny pomer som mala od marca 2008 na dobu neurcitu, v septembri 2009 mi ho zmenili na dobu urcitu -kym sa nevrati kolegyna z materskej. Ta sa vratila 1.10.2011, cize mne skoncil pracovny pomer 30.9.2011. Odstupne ani nic podobne som nedostala. Dali mi miesto neho odmenu- ale nie ako oficialnu odmenu-ale vraj aby obisli DPH mi to vyplatili vo forme Dohody o vykonani prace /imaginarnej/. Na PN som sla v posledny tyzden v praci 26.9.2011-vtedy som fyzicky este tehotna nebola-k oplodneniu doslo 6.oktobra /IVF/. Tehotenstvo sa ale rata od poslednej menstruacie /ak tomu dobre rozumiem/ a podla toho som teda tehotna bola /mala som ju 22.9./. Haluz.DNP mam od 1.10.2009. Na PN som isto do konca roka a poberam aj nemocenske z oboch poisteni. Co presne sa mam teda na tej socialke opytat?-a urcite dam vediet 🙂
A: ak som to teda dobre pochopila-ak stihnem ochrannu lehotu malo by sa mi za RO ratat teda cca tych 9 mesiacov/kedze ostatne do konca roka som PN?/ krat vymeriavacie zaklady z oboch poisteni. Tento nasobok ked vydelim poctom dni v roku /a tu je otazka ci 365 alebo len alikvotny pocet dni k tym 9tim mesiacom?????/, dam na percenta /teda X0,55/ a vynasobim 30 /akoze poctom dni v mesiaci/ mala by som dostat pribliznu sumu materskej?Ratam to dobre?

darinkazv
22. nov 2011

@cudka aj keď to zmenia, ako chcú, tak teba sa to už nebude týkať.

murkodm
22. nov 2011

@darinkazv pretoze som rok pracovala a potom dalsi rok nepracovala ani si nic neplatila cize ja mam stale roovnaky pocet dni kedze z toho roku co som pracovala mi mesiac uberie a co si zaplatim tak priberie... nemam 270 dni suvisne ... cize do 1. februara budem mat stale 330 dni. 1.Marcu budem mat 300dni a k 1.4. budem mat 270 no v maji uz 240dni....

cudka
22. nov 2011

@darinkazv ešte otázočka 🙂 manžel si platí tiež DNP ale 270 dní bude mať až v apríli 2012 potom má ísť na operáciu bude mať platené aj DNP?

jajabajaja
22. nov 2011

@gapa oprava-nenasobim na percenta 0,55 ale 0,60 🙂

darinkazv
22. nov 2011

@murkodm no toto mi fakt stále nejde do hlavy. ty predsa nemusíš mať súvisle platených 270dní. tebe sa to zráta za posledné dva roky všetky tie dni nemocenského poistenia. a teraz keby si si platila ešte k tomu, tak nemáš problém. preto mi to stále nejde do hlavy, lebo o niečom takom, ako ty píšeš som ešte nikdy nepočula.

bronika
22. nov 2011

@gapa velmi pekne dakujem za odpoved. Ak by som sa mohla este nieco opytat, tak by som potrebovala zistit, ci sa mam dobrovolne poistit a budem po zaplateni 270 dni moct uplatnit nemocenske z DNP, ked sa zamestnam bud este tento rok od decembra, alebo od januara buduceho roka. Planujem si platit dnp aj pocas zamestnania. Je to rozumne, alebo je to zbytocne a nemusim sa ist vobec poistovat? Dakujem.

darinkazv
22. nov 2011

@cudka hm, tak na toto ti neviem odpovedať. či bude mať aj on tú možnosť doplatiť si to. lebo tá ochranná lehota sa ževraj viac menej týka tehotných, že keď si to začali platiť, otehotneli a teraz to majú rušiť.

cudka
22. nov 2011

@darinkazv no veď uvidíme. Ja len dúfám že to nechajú po starom

vani
22. nov 2011

Ahojte, chcem sa spýtať, ako je to počas PN ? Treba platiť naďalej DNP alebo nie ? Som od 1.8.2011 nezamestnaná a poberám podporu. Nemocensky pripoistená som od decembra 2010 a mesačne platím plnú výšku 49,13 EUR. Momentálne som však od 7.11.2011 na PN zatiaľ do 30.11.2011. Počas PN sa platí DNP normálne ? neviete ?

mokilko
22. nov 2011

http://moje.hnonline.sk/node/8896 dievcence pozrite si nazor p. Navratilovej..........

murkodm
22. nov 2011

@darinkazv preto vravim ze to mam komplikovane.... neviem ako to mam vysvetlit. rok som pracovala ale ten dalsi rok som si neplatila nic a teraz si znovu platim a a kedze za posledne dva roky sa to pocita stale mam 270 dni z toho roku co som pracovala mi ubuda a kedze si zaplatim dalsi mesiac tak pribudne ... neviem ako inak to vysvetlit...je to komplikovane by si si to musela asi nakreslit alebo co... viem ze nemusim mat 270dni suvisle....ale za posledne dva roky a pracovala som vlastne pred 2 romi cize mi to ubuda...

murkodm
22. nov 2011

@vani pocas PN sa dobrovolne nemocenske neplati len vtedy keby si nemala tych 270dni 🙂

vani
22. nov 2011

@murkodm veľmi pekne ďakujem za odpoveď. a to neplatím vôbec nič aj keď nie som na PN celý mesiac ? alebo sa to nejak rozráta ?

gapa
22. nov 2011

@jajabajaja
uff, prepáč, nemám vela času na odpovede a je velmi náročné sa orientovať v tolkých príspevkoch, hladať medzi nimi komplet tvoje údaje a aj moje odpovede.
Ale ak si mala súvilse JEDEN prac.pomer a ten skončil 30.9.11 a od 26.9.11 si pn, tak v prípade, že budeš v ochr. lehote zo zamestnania a už ti žiadne nové NP nevznikne, tak sa ti materské zo zamestnania bude rátať z r.2010!!! Z dnp predpokladám že už som písala, že rok 2011, len dni, kedy si nebola pn, tj. delí sa len počtom dní, kedy si platila dnp (nie dni pn, kedy nie si povinná platiť) x 60% materské. A rátaš každé poistenie ZVLášť!!! DENNý VYM.ZáKLAD.

eva580
22. nov 2011

@chelonka mas pravdu jeden meter,ale ten nieje a nebude

eva580
22. nov 2011

@darinkazv 4500libier je maly zarobok? za 4roky si dcera odlozla okolo 150000libier, to je malo ???? nepisem ti kolko zarobi jej priatel lebo neuveris, ale o tom sme sa nebavili, pislai sme o DNP ja nieosm proti nemu, ale proti tym, ktorí ho zneuzivaju a to tak, ze po 9tich mesiacoch idu na Pnku a pravidlene uz sa mi nechce to okolo pisat jednoducho ste sa do mna obuli a basta, a ak sa ti mali tento prijem tak potom neviem kokko si zarabala ty vonku

maminka142
22. nov 2011

@luciqixina to znamená, že ak nie som tehotna, tak mam smolu? A čo ak otehotniem do januara? 😅

eva580
22. nov 2011

@chelonka jasne mas pravdu, ale ja som pisala o tych co nepracuju a zneuzivaju DNP a ak sa toho chytili a osocovali skor oni mna ako ja ich tak neviem preco, ok ak clovek robi a pride o parcu ok ved som pisala nehc daju nejaky limit 3roky ked clovek nepracuje tak nech si dovtedy plati, lebo to je dlha doba na to aby si clovek nasiel pracu, ale tie sa chyzili co to asi naozaj zneuzili, no inac to nevidim, ale nech to vyuziju zneuziju, ale nech neosocuju ja som napisala svoj nazor ja im nedavam zo svojho, ale pisat ze som nenormalna, a nemam rozum a nezaskluzim si deti........kazdy moze mat nazor apovedat ho a potom som uz iba odpovedala na ich provokacne odpovede

eva580
22. nov 2011

@milena35 🙂 presne tak obist tych ciganov, ved uz nieco je take v zakone nie??ze ak jeden z manzelov pracuje mozu nieoc matky vyuzit, ale neviem presne co

eva580
22. nov 2011

@mojmacik nie, lebo som vzdy pracovala a vzdy mi stahovali z platu a potom som vzala szco a platila a platim ako szco a ochorela som ano neptajem ti chemoterapiu a oziar.....no jasne ucelovo,ale nie hned po 9tich msiacoch som nesla na PNku dodnes som nesla to pre pripad nudze ak zasa ochoriem

mokilko
22. nov 2011

A DOST!!! podnet som dala, už len dúfam, že admin bude vedieť čo s týmto robiť. ja som sem prišla po radu a možno aj poradiť a nie toto...... 😒

murkodm
22. nov 2011

@vani ked si na PN od 13.teho tak do 13 si musis zaplatit a PN ti skonci 30.teho tak dovtedy nemusis platit a od prveho zase platis. ako vtedy.. na socialke ti to vypocitaju ak to nevies..

gapa
22. nov 2011

@darinkazv

murkodm je prípad, že bola zamestnaná od 1.8.2009 do 31.7.2010 a od 1.9.2011 je dnp. Tj. ak by od 1.2.2012 jej zaniklo dnp z dôvodu, že k 1.2.2012 má 270dní nem.poistenia v súčte dnp +ukončené zamestnania (sleduje sa obdobie 1.2.2010-31.1.2012), tak by pre nu bolo zle.

Lebo pri uplatnení nároku na materské z dnp v ochrannej lehote sa sledujú dni nem.poistenia nie ku dnu ukončenia dnp, ale ku dnu skutočného pôrodu. Ona má porodiť niekedy v strede júna 2012, tj. napr. ak porodí 17.6.2012, tak sa sleduje obdobie 17.6.2010-16.6.2012 a v tomto období BY BOLA NEM.POISTENá len 17.6.-31.7.2010 plus 1.9.2011-31.1.2012 a to je menej ako 270dní

Myslím, že už rozumieš. Velkú šancu tým zmenám nedávam. Ale uvidíme.
@murkodm
možno keby si sa zamestnala už teraz, resp. lepšie od 1/2012 (neviem, aký vym.základ máš, to by ovplyvnilo materské z dnp ak by si sa v r.2011 zamestnala). Možno by brali dni 2x ????? (no netvrdím na 100%, no dá sa overiť cez poradnu soc.poistovne), ale by to bolo zbytočné, ak by nič nezmenili v zákone. Tj. zamestnať sa najneskôr od 31.1.2012!!!, ak by zaniklo dnp 31.1.2012. Ale toto by som riešila až ked by sa zákon zmenil, lebo to dosť všetko komplikuje a treba to riadne overiť, či nejako zákon sa nezmenil, či nie je nejaký zádrhel. Tam potom záleží na každej drobnosti.

darinkazv
22. nov 2011

@gapa už chápem 🙂

vani
22. nov 2011

@murkodm a neovplyvní to nijak poberanie materskej v budúcnosti ? ide mi o to, aby mi tie dni zarátali....a veľmi pekne ďakujem 🙂

darinkazv
22. nov 2011

@eva580 ja tu o svojich minulých ani súčasných príjmoch písať nebudem. však to nikoho nezaujíma. len som ti napísala, že to je nadštandard príjem tu, ale tam to až tak strašne veľa nie je. a pri tých cenách všetkého.... ale o tom nie je táto téma. všetko sa to rozprúdilo okolo teba kvôli dvom slovám a to "vychcané mamičky". tak práve toto všetky tuná pobúrilo a nie že trafená hus gága. keby si tie slová nebola použila, tak sa do teba nik neobuje. preto keď niečo niekde píšeš alebo hovoríš, taksi to dopredu premysli. máš na to vek, aby si svoje slová vedela zvážiť. nie?

mokilko
22. nov 2011

@darinkazv pre pobavenie http://blog.sme.sk/diskusie/user_profile.php?id... 😀 a zas ti cigani :DDDDDDDDDDDD sorry ale musela som

eva580
22. nov 2011

@milena35 chcela si foto mas tohtorocne

murkodm
22. nov 2011

@vani nie neoplyvni pretoze to vlastne pocas PN plati za teba štat takze ako keby si si to platila sama.