Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzula77
5. jan 2012

@oskvarka dik za info, zacala som sa v tom motat

oskvarka
5. jan 2012

@lalia2 a predtym si bola poistena niekedy alebo si mala ukonceny pracovny pomer?

tinara23
5. jan 2012

@annieb áno, máš to aj tu http://www.porada.sk/t177338-p42-dobrovolne-nem...... príspevok 413-415

oskvarka
5. jan 2012

@rachel36a no ved ak si to mala uz vtedy splnene tak necakali na porod ale ked to nemas v case nastupu na MD tak ta potom este pitaju potvrdenie o porode.... bola tu totuz par stranok jedna dievcina a presne jej to tak vychadzalo ze ked nastupovala na MD tak este nemala a pytali to od nej potom a dodatocne doplatili..

lalia2
5. jan 2012

@oskvarka Prac. pomer mi skončil 28. júna, od 29 som na ÚP, a DNP som uzatvorila 4. júla. Čiže tam je rozdiel pár dní a predtým som pracovala. U toho posledného zamestnávateľa 6 mesiacov, predtým som bola cca 3 mesiace dobrovoľne nezamestnaná a predtým som pracovala tiež. Je to komplikované, ale raz mi pani zo soc. poisťovne pozrela do pc a povedala, že mi to nevychádza tých 270 dní. A potom pozrela ešte raz a hovorí mi -aha, vychádza to tých 270 dní,lebo ste predtým pracovali u iného zamestnávateľa, nevšimla som si... Tak ja už neviem...

janadl
5. jan 2012

@oskvarka platenia , alebo poistenia? začínam byt z toho vedla

nikolino
5. jan 2012

babenky poradte ak pôjdem dnes na soc.dá sa dohodnúť napr.že dnes podám si odhlášku a zároven prihlášku od pondelka aby som tam nemusela ísť dva krát?

silvuskaa
5. jan 2012

@nikolino ja som to tak dnes urobila, dnesnym dnom som sa odhlasila a od 6.1. som si dala prihlasku....takze mi plynie novych 270dni...a zvysila som si aj VZ 🙂

annieb
5. jan 2012

@henta tak platit si to moze kludne, len ak bude marodovat a jej bude vyplatena PN (vyssia asi ako hmotna nudza), tak ju nedostane,...ja som si davala nedavno len ziadost o davky v hmotnej nudzi, a bola som v oktorbi PN, neskor v novembri som nemala narok lebo mi vyplatili pnku...a este, bude potom nosit papier o potvrdeni zo soc.poistovne ci mala/nemala vyplatene davky...ak nebude marodovat, tak si myslim, ze hmotna nudza jej bude vyplatena ako vzdy

oskvarka
5. jan 2012

@janadl od platenia si oslobodena ak si na PN ci MD a mas aj narok na tu davku z DPN alebo PN

oskvarka
5. jan 2012

@nikolino da sa

oskvarka
5. jan 2012

@lalia2 jasne takze teraz dostavas uz PNku z DPN.. a zamestnana niesi tak to je potom jasne ze mas narok ;)

janadl
5. jan 2012

@oskvarka dakujem

emogeon
5. jan 2012

@oskvarka a pri Ocr sa palti DNP riadne za mesiac?.... prosim ta nevies ten vzorec ako sa vypocita platenie v mesiaci ked sme PN?..dakujem

lalia2
5. jan 2012

@oskvarka nie, PN nedostávam z DNP ☹ asi som ešte nemala nárok na PN z vyššieho vym. základu. Tak mi to asi nejako spriemerovali aj z ostatných zamestnaní alebo neviem...

lalia2
5. jan 2012

@janadl ale na mateskú by som mohla mať nárok,nie? Teda tú vyššiu...

oskvarka
5. jan 2012

@emogeon myslim ze ani pri OCR sa neplati ale toto neviem teda presne.. ja nemam zatial deti takze na OCR som nikdy v zivote nebola :D... no a to kolko mas platit v danom mesiaci ak ci PN tak si zoberes vysku toho co platic kazdy mesiac .. napr 50 eur.. vydelis poctom dni v danom mesiaci... (28,30 alebo 31) a vynasobys poctom dni pocas ktorych si na PNke nebola a vyde ti kolko mas zaplatit

oskvarka
5. jan 2012

@lalia2 prave ze ty ak si sa az po zamestnani prihlasila na DPN tak ty uz dostavas len z DPN nemocenske lebo uz ti aj ochranna doba zo zamestnania skoncila (ta uzasna 7 dnova :D)

lalia2
5. jan 2012

@oskvarka hej, ochrannú dobu som prešvihla. No keby som vedela, že som tehu, tak či nevydržím v tej robote o týždeň dlhšie? 🙂

dori2
5. jan 2012

dievcata este jedna otazocka- na dnp sa musim ist prihlasit osobne? alebo moze ist za mna manzel?

maminka142
5. jan 2012

@tinara23 Ďakujem moc, si zlatá 🙂 A ešte ma napadlo, že ak si nezruším PN a bude trvať ja neviem, napríklad do apríla a teraz v januari sa odhlasim a prihlásim a hned si začnem platiť maximum, tak ked som na PN, tak to nemam začať ešte platiť? Ale až vtedy ked ukončím PN? Alebo to mam platiť normalne od začiatku, aj ked som PN? Ja len aby som stihla do toho oktobra splniť tych 270 dní, alebo aby som si to nejako neposunula 😅 Čo si o tom myslíš? Ďakujem 😉

kvetka111
5. jan 2012

dievcatka, prosim o radu, dnes som odhlasila DNP a nanovo prihlasila, aby som ziskala este daky cas. Platila som ho viac ako rok. Keby som nahodou teraz isla na PN, mam daky narok nieco cerpat z toho odhlaseneho, ci uz je to passe. dakujem moc

tinara23
5. jan 2012

@maminka142 počas PN DNP neplatíš (ak samozrejme čerpáš PN z DNP) a dni poistenia sa ti rátajú, ako keby si platila. Takže odhlásiš, prihlásiš sa a ak budeš napr. do konca apríla na PN, tak prvé poistné zaplatíš za máj2012 a to do 8.júna. Keď skončíš túto PN, tak máš nárok od zase na PN aj z tohto nového poistenia, ale do 26 týždňov poistenia tohto nového z minima, po 26. týždňoch už z maxima.

janadl
5. jan 2012

@lalia2 no ja viem len to čo sa dočítam tu, tiež zistujem pre sestru, ale radit sa neodvážim, aby som niekomu neurobila zle...

maminka142
5. jan 2012

@tinara23 Ďakujem ešte raz 😀

lin123
5. jan 2012

@verushkokav no, neviem kto to je..narazila som na ten clanok, preco myslis, ze je to v rozpore s Mihalovymi tvrdeniami?

lin123
5. jan 2012

@lindusik tento bod Ti neviem objasnit...mne to pride prilis daleko a dovtedy sa este moze vselico pomenit...to je ako ked som ja pred dvoma rokmi planovala, vtedy a vtedy by som chcela otehotniet, budem si platit DNP a pozri sa..tehotna stale nie som, platila som si DNP a platim DNP a pozrime sa ake su tu zmeny...

lin123
5. jan 2012

@nikolino ja to idem takto spravit tento mesiac, v jeden den sa odhlasim a na druhy den sa prihlasim...s paltenim to bdue tak vo februari, ze do 8.2. zaplatim alikvotnu ciastku na povodne DNP s povodnym VS a tiez zaplatim alikvotnu ciastku na nove DNP s novym VS (variabilny symbol)

elise
5. jan 2012

@anaba1 som zamestnaná aj DNP nie som szč a robim to už 5 rok pri ročnom zučtovani u zamestnávateľa

elise
5. jan 2012

@annieb ano aj ja som na pn a idem to urobiť mne to sám JM odpisal