Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bobocka
17. jan 2012

@janulap dufam,vies aki v socialke su.a ja nechcem prist o to co uz zaplatene mam.to,ze si to doplatit mozem je jasna vec,ale dufam,ze to nemaju podmienene nejakymi papierovackami,lebo ma porazi.na socialke sice u nas robia celkom ok panie,no maju v tom straaaasny zmatok.same este nevedia co a ako.a to uz o 2 t nastupuje novy zakon. 😅

bobocka
17. jan 2012

@vani brigada 🙂 nie je to nic preborne,no aky taky prijem mat budes 🙂

jojolenka
17. jan 2012

Ahojte chcem poproiť o radu. Momentálne som na neplatenej rodičovskej dovolenke. Platim si DNP od roku 2009 nepretržité. Od 1.2 2012 mi vznikne nový pracovný pomer ma zmysel Dnp 29.1 zrušiť a založiť nové 30.1 je možný súbeh povinného a dobrovoľného poistenia. Na matersku už neplanujem isť- malo by to ešte niejaké výhody. Ďakujem

enike
17. jan 2012

@karinkaeich ahaa... no to je iný prípad teda.. chápem..

janulap
17. jan 2012

@bobocka....ale to by sme potom museli ist opat vsetky do Sp vsetky,aj tie co si to zalozili len teraz.skus napisat priamo @elise,alebo@gapa 🙂

reiva
17. jan 2012

@vani Ahoj. Ja som v podobnej situácii. Pred prvým otehotnením som zostala nezamestnaná a keď som zistila, že som tehotná, neoplatilo sa mi zamestnať, pretože by som nestihla nárok na MD z maxima (platila som si to dlhšie), hneď ako som zistila, že som tehotná, tak som si zmenila VZ na maximum, nárok na túto dávku MD mi vznikol. Teraz plánujeme druhé bábo a už by som aj išla do práce niekam, aby sme vyžili, lebo peniaze potrebujeme ten náš rodičák, to je tak na nájom bez energií a vo všetkom ostatnom sa musím spoliehať na manžela ☹ je to divne postavené, ale taký je zákon. Tým, že teraz od 1.februára má platiť nový zákon, tak sa už asi nedá s tým nič robiť :(

janulap
17. jan 2012

baby,prosim vas ako to je s tym poistenim v nezamestnanosti?Kamaratka si ho plati,ale to sa teraz tiez rusi,ze?Co to pre nu znamena?Ma na nieco narok?

janulap
17. jan 2012

@bobocka,skus zavolat priamo do SP 🙂

jojolenka
17. jan 2012

Ahojte kočky. Dá sa DNP zrušiť a založiť aj počas PN.......Ďakujem za radu.

vani
17. jan 2012

@bobocka hej, brigádu mám, len nestačí pokryť naše poplatky....máme úver ( čo asi majú v dnešnej dobe všetci) nejaké spotrebáky, poistky...je toho dosť a potrebovala by som zarobiť oveľa viac, aby sme prežili, ako to, čo mám na tej brigáde. A keď si nájdem ďalšiu, tak ma zasa vyradia z úradu práce, lebo prekročím povolený limit....

vani
17. jan 2012

@reiva ja tomu nerozumiem. veď aký majú problém, keď si platím maximum a bola by som aj zamestnaná ? ve´d tak či tak, mi na konci roka vrátia preplatok a vynuluje sa to. Prečo potom nemám nárok na plnú materskú ?

blue_eyes
17. jan 2012

baby ja som zase bola na socialke a ciste terno....zase sme si s manzelom ratale veci dokopy lebo mi to nedalo. Takze dnesnym dnom som sa odhlasila /a to som na pnke/ a hned som sa aj zajtrajsim prihlasila na tych 270 dní, teraz som platila mesacne 26,40, od februara budem platit najakych 33 aj drobne, lebo som zamestnana a zo sumy 1153,50 som si odratala hrubu mzdu a zo zvysku platim 4,4 %. S tym ze dnes tam bola zlatucka pani ktora mi odporucila nastupit na matersku v nomembri, ked uz bude plynut ochranna lehota, ze to je najlepsie, a ze januar nemam ani platit leboze tam mam nejaky preplatok, takze ideme pracovavat pomalicky na babatku, a som fakt rada ze tam ta mila pani dnes bola.

jojolenka
17. jan 2012

@blue_eyes Ahoj čítam Tvoj príspevok ak tomu rozumiem tak si na PN a dása počas PN zrušiť a založiť nové DNP. Ďakujem

enike
17. jan 2012

@merry_v áno my dve sme sa tu o tom bavili.. ak by sa to nepodarilo do tej doby 270. dní mne, tak by som to chcela využiť týmto spôsobom.. lebo po skončení príp. pn po tej dobe DNP inak skončí a ak by som bola tehotná a prešla na pn tak neviem, ako je to s tou ochrannou dobou.. Ale to zatiaľ neriešim, ktovie nakoniec, ako to všetko dopadne, no nie?...

bobocka
17. jan 2012

@janulap ja som tam bola a nic nevedeli 😀 ale boli ok,ziadne neprijemne trubky,len este stale v tom maju zmatok.mozno sa k tomu este aj tu niekto vyjadri.ja som uz pislaa gape,len ona ma chuda toho tolko,ze mi je jasne,ze nemoze odpovedat kazdemu.vsak by to mala mat uz platene co tu furt na nejake otazky odpoveda.no uvidime.hovorim,mozno mi tu niekto este poradi a mozno mi neostane nic ine,len tam zavolat 😅
@vani no a to mozno nie je zle mat viacej brigad.jasne,vyradia ta z uradu,lenze tvoj prijem bude tak vyssi a sama si budes moct zdravotne a odvody platit a este mat aj ok prijem.kamaratka tak funguje.brigady jej spravili taky prijem,ze si odvody plati sama ,na urade uz nie je.mozno to stoji za skusku a ak to nepojde,tak si vzdy budes moct zas nejaku brigadu zrusit a zas ist na urad. 😉

vani
17. jan 2012

@bobocka a nedá sa urobiť taká vec, že keby som sa aj zamestnala, budem si platiť odvody sama ? a v prípade, že by sa to dalo, nemocenské si už platiť nemusím, keď si platím maximum ?

blue_eyes
17. jan 2012

@jojolenka ano v pohode, dokonca mi pani povedala ze este nemame precovat na babatku, aby nesla skôr na matersku ako v oktobri 🙂. a pnke to nevadi, lebo som sa odhlasila dnesnym datumom a hned prihlasila zajtrajsim 🙂

blue_eyes
17. jan 2012

@bobocka suhlasim, tie pracovnicky same chudatka nevedia co a ako, aj dnes si to pri mne overovali, a boli zlate, za to vcera ma ich kolega hned odbil s tym blbym balikom za 119 eur..

jojolenka
17. jan 2012

@blue_eyes Teraz trvajucu PN Ti to neovplyvni?

blue_eyes
17. jan 2012

nie neovplyvni, lebo pokracujem v dnp dalej, ja som bola od rana na telefone s kamoskami ktore su v tom zbehle a tiez to tak spravili, oni ma naviedli na to aby som sa nesplasila a spravila tak ako maju oni, a som spokojna, aspon ma to nastartovalo mat druhe babo 🙂

reiva
17. jan 2012

@vani Podľa starého zákona, ktorý končí teraz v januári, platilo, že ak máš súbežné nemocenské poistenie, tak musíš spĺňať podmienku 270dní aj zo zamestnania - čo hradí za teba zamestnávateľ - aj zo svojho DNP a vznikol by ti nárok z obidvoch. Oplatilo sa preto robiť brigádne na dohody. Teraz však bude platiť novela zákona. Ak plánuješ bábo, treba sa odlhásiť ešte teraz v januári z DNP a opätovne sa prihlásiť na nové poistenie DNP (stihnúť v januári), takže ti bude nemocenské pokračovať aj po februári 2012 až do splnenia 270 dní, potom ti poistenie zaniká. V rámci týchto 270dní máš čas na otehotnenie, keď ti skončí 270dní, tak budeš 8mesiacov v ochrannej lehote, v OL ak ti vznikne nárok na materskú dostaneš podľa VZ aký si platíš - teda budeš podľa starého zákona posudzovaná. Počas toho platenia môžeš brigádovať. Keď sa zamestnáš, tak ti to nevydá.

jojolenka
17. jan 2012

@blue_eyes Ja si DNP platím dlhodobo od roku 2009 momentálne som na PN a chcela by som zrušiť 29.1 a nové uzatvoriť 30.1 z minima ale od 1.2.2012 mi vznikne nový pracovný pomer. Neviem či je možný súbeh dobrovoľného a povinného poistenia.

blue_eyes
17. jan 2012

to neviem, lebo ja si ten novy balik nedavam ten za 119 eur mesacne. A mesacnu splatku mi ratali tak ze zo sumy 1153,5 som si odratala hrubu mzdu, a z toho platim tie 4,4%

bobocka
17. jan 2012

@vani to ja neviem ako to je ked si zamestnana.vtedy si baby platia len ten rozdiel medzi platom a max vym.zakladom.teraz by ti ohladom tohto vedeli ozaj len baby v sp info zbehnute poradit. a to ja nie som 😅
@blue_eyes no ved to.niektore su zlate,len trosken zmatene,no ale i tam sa najde cervave jablko co len prska a mileho slova nepovie 😅 🙄

vani
17. jan 2012

@reiva ja som sa dnes bola odhlásiť a znova od zajtra prihlásiť. a už nemusím mať platené poistenie aj zo zamestnania za posledné dva roky ?

bubulka722
17. jan 2012

Ahojte! Prosím o radu. Potrebujem ísť s mamou na OČR a neviem či sa do žiadosti o ošetrovné uvádza aj miesto kde sa budem s ošetrovaným zdržiavať. Chodia kontroly aj počas OČR?
Ďakujem!

lesik
17. jan 2012

@janulap Prosim ta, neviem co si mam o tom mysliet, ale dnes ma odbili dve pracovnicky socialnej poistovne, ze ked som dnes zrusila DNP (a chcem zalozit nove do 31.1.) , tak automaticky mi zanika davka zo zruseneho DNP na PN.

Vysvetlili mi to argumentom,ze nebudem mat narok na davku PN, pretoze zalozenim noveho DNP musim dosiahnut dlzku platby 26.tyzdnov a to nebudem mat.

Ale ved vsade citam, ze mam narok na vyplacanie PN aj zo zruseneho DNP, ktore som si platila 11 mesiacov.
Tak ako to je vlastne?

mici512
17. jan 2012

@datanka nevedela som že som tehotná

jankasz
17. jan 2012

@datanka prosim ta ked ja planujem otehotniet v novembri-decembri 2012? a platim si to DNP z max.,budem mat narok potom na max.matersku...Budem uz mat skonceny rodicovsky a budem zamestnana...oplati sa mi platit ten max.vymeriavaci zaklad?

bubulka722
17. jan 2012

Dňom zrušenia DNP vzniká takisto ochranná lehota 7 dní pri vzniku PN alebo OČR? Pýtam sa preto, že ak napr. zruším DNP k 30.1. a nové založím 31.1., môžem povedzme 1.2. nastúpiť na PN a budú mi ju rátať ešte zo zaniknutého poistenia alebo je tam od založenia nového poistenia podmienka splnených 26 týždňov na dávku?