Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

brita
6. mar 2012

@sherny Aj ja sa pripajam.Mne napisali to iste, co sherny, lebo aj ja som opomenula ten specificky symbol, tak som sa dotazovala, ze co teraz. 😉

misa286
6. mar 2012

ahojte,chcem sa spytat,ja som od 12.jan na PN,zaciatkom marca mi prislo zo soc.poistovne zrusenie dobrovol.pripoistenia,chcem sa vas spytat ci po ukonceni tejto PN,budem moct ist este marodit za nejake 3mesiace?pocula som,ze je tam este nejaka ochranna lehota 8mesiacou,neviete o tom nieco,dakujem

murinko82
6. mar 2012

@merry_v ahoj ano poradila katka9900 skus jej napisat 🙂

lenka369
6. mar 2012

ahojky.chcem sa opytat v ktrory den v mesiaci mi pride vyplatene ked som pn. a ci vlastne bude ked posledny februárový tyzden som uz bola na pn-ke.

7bambulik9
6. mar 2012

Ahojte potrebujem poradiť,
od 3.8.2011 mám dobrovoľné poistenie do nem.poist. a dnes mi prišiel list zo sociálky, oznámenie o zániku, resp.trvaní DSP podľa údajov k 1.2.
Píšu, že DNP zanikne najneskôr získaním 270dní DNP dňom 28.4 zo zákona, za predpokladu, že sa neodhlásim skôr. To znamená, že keď nie som tehotná, tak už nemám nárok ho ďalej platiť?
Mám v tom guláš 😒 dík za info

hviezdicka2024
6. mar 2012

@misa286 ahoj, 8 mesačná lehota po zániku DNP sa vzťahuje na tehotné, ak si včase zániku bola tehotná, spadáš do ochrannej lehoty 8 mesiacov, ak nie lehota na vznik PN je 7 dní od zániku DNP. Ak este neuplynulo 7 dní ako ti zaniklo DNP, máš možnosť ukončiť túto PN a následne (na druhý deň) začať novú PN najlepšie s inou diagnózou aby si niečo z DNP získala. Prípadne sa opýtaj: gapa, milena35 baby sa vyznajú veľmi dobre 🙂

lenka369
6. mar 2012

@7bambulik9 taky list prisiel kazdemu...platit si to mozes dalej kym ti neuplinie 270 dni ale mas 8 mesacnu ochranu lehotu na nastup na matersku tak sa chod poradit do socialky ci sa ti to vobec oplati platit ked este nie si tehotna.neviem od kedy sa pocita tych 8 mesiacov ci teraz od februara ked to zrusili alebo od kedy tebe uplynie 270dni

evickav
6. mar 2012

@lenka369 ahoj,,, ja som pn od 23.1. a dnes mi ešte len prišiel výmer o pn,teda koľko mi budú vyplácať na deň,,, sociálka posiela peniaze na účet až 20 deň v mesiaci,,, to mi povedali,keď som tam volala,,, a január + február mi vyplatia naraz v marci,že to nebudú kúskovať,,,

@misa286 ak túto pn ukončíš a nemáš nové pripoistenie,tak už ti nebude to staré dnp platiť pri ďaľšej pn,,, tá ochranná lehota 8 mesiacov sa myslím týka len tehotných,,, aby si to staré dnp využila maximálne,tak musíš byť pn nepretržite,,,

roberta31
6. mar 2012

@ketriink ano,bol cas do 31. januara sa poistit po starom.To znamena,že by si si platila iba nemocenske.Od februara sa musi platit celý balík.

zalka
6. mar 2012

@lenkasop
Budeš vyplňať tlačivo DP typ A.
Stiahneš si ho na DRSR v sekcii eDane, alebo skús www.synet.sk

zalka
6. mar 2012

@bancanka
Jáj dakto je náročný,
no bohužial ale 2x 190 eur dostávať nebudeš.

Zrejme si neurobila zmeny v januári toho roku čo sa týka DNP a tá Ti zanikla . Teraz ak by si chcela materskú by si musela platiť 270 dní poistné .. minimálne 119,45 eur .. materská z toho by bola minimálna cca 220 eur. Alebo maximálne podľa nemocenského 405,45 eur mesačne a materská z toho by bola cca 750 eur.

Napíš od kedy do kedy si platila DNP, presné dátumy. Možno sa s tým ešte niečo dá robiť.

zalka
6. mar 2012

@ketriink
Skús položiť svoju otázku ináč, lebo nedá sa odpovedať.
Od kedy si platíš DNP? Od posledného prihlásenia uplynulo už 270 dní?

merry_v
6. mar 2012

@sherny
dobre, že si tam napísala do tej poradne, lebo ja by som asi celý marec stresovala len ...dikyy 🙂

anjelik007
6. mar 2012

@sherny takže keď som to poslala včera, tak sa akceptuje ešte bez špecifického symbolu. A ako zistím, aký mám špecifický symbol?

sherny
6. mar 2012

@anjelik007 spec.symbol pre pravidelny trv.prikaz je 88.
Ak je to jednoraz.prikaz tak das 022012 pre februar

sstefi
6. mar 2012

ked som v polke februara ukončila 270 dni dnp, som tehotna. možem ist teraz na očr, aby som čerpala z DNP? alebo radšej len na PN.
zatial chcem len na par dni.
dakujem za info.

zalka
6. mar 2012

@sstefi
Môžeš ísť na OCR ,
ak si tehotná tak máš ochrannú lehotu 8 mesiacov, ale pozor akonáhle budeš na OCR viac ako 10 dní, tak dôjde k ukončeniu OL a tým pádom dalšia PN ani materská nebude platená z DNP.

Pre istotu na PN, z ochrannej lehoty.

sstefi
6. mar 2012

@zalka bola by som samozrejme len 10 dní. a potom na další mesiac zase cca 10 dní už na PN. s tym by takto asi nemal byť problem, však?
ak nebudem viac ako 10 dni na očr tak žiadny problem s dalšimi PN a materskou?

zalka
6. mar 2012

@sstefi
Nie len dohliadni aby si OCR nebola viac ako 10 dní.
Na PN môžeš byť ako dlho chceš. Pri OCR max. 10 dní.

sstefi
6. mar 2012

dakujem za info, aj za upozornenie. 🙂 😉

ivana412
6. mar 2012

Tento rok 2012 priniesol fak velke zmeny co sa tyka DNP,neviem kto si to bude moct platit take velke peniaze asi o to im slo.Ja som DNP dlhodobo od roku 2009,hlavne kvoli pn.Momentalne som v zahranici takze sa nemozem informovat priamo na socialke ale citam tu prispevky ale ziadny moj pripad.Tak by som potrebovala poradit.Od 1.8.2011 som prihlasena na DPN s novym vymeriavacim zakladom 49.13 eur,bolo mi povedane ze si musim platit aspon tych 26 tyzdnov aby mi bola pocitana pn,md z tohto zakladu.Tych 49.13 eur si platim do teraz,aj ked neviem ci este mam.Tak by som potrebovala vediet ci mi to poistenie uz zaniklo,ak ano je mozne keby som isla april,maj na pn ci by som dostala pn z tohto stareho poistenia co som mala,alebo ako postupovat dalej.A ako je to s platenim teraz myslim ako je treba platit aby bola co najlepsia pn,md.Poradite mi?

gapa
6. mar 2012

@moon1979
nemyslím, že jej lekár je výnimka, skôr ty netušíš, čo lekár s jednotlivými tlačivami robí:

toto je zo stránok soc.poistovne (pozri hlavne posledný odsek)

zdroj: http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s

poistencovi lekár odovzdá ◦ I. diel potvrdenia – legitimácia dočasne práceneschopného poistenca – týmto dielom sa poistenec preukazuje zamestnancovi Sociálnej poisťovne vykonávajúcemu kontrolu dodržiavania liečebného režimu a na tomto diele lekár vyznačuje dátum kontroly; po ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti ho poistenec odovzdá lekárovi
◦ II. diel potvrdenia – žiadosť o nemocenské/úrazový príplatok – týmto dielom si poistenec uplatňuje nárok na dávku, pričom pred odovzdaním zamestnávateľovi/odoslaním Sociálnej poisťovni je povinný vyznačiť ■ o ktorú dávku žiada (nemocenské a/alebo úrazový príplatok)
■ údaje vo vyhlásení (či si uplatňuje nárok na dávku zo súbehu poistení a spôsob poukazovania dávky) a podpísať ho

◦ IIa. diel potvrdenia – žiadosť o náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti – týmto dielom si zamestnanec uplatňuje nárok na náhradu príjmu u zamestnávateľa
◦ IV. diel potvrdenia – hlásenie zamestnávateľovi a pobočke Sociálnej poisťovne o ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti – po podpísaní vyhlásenia je poistenec povinný bezodkladne zaslať pobočke, ktorá vypláca nemocenské (s výnimkou zamestnanca, ktorého dočasná pracovná neschopnosť trvala najviac 10 dní – ten ho odovzdá zamestnávateľovi)
◦ ostatné diely potvrdenia (I. diel po ukončení dočasnej pracovnej neschopnosti a III. diel pri jej začiatku) je povinný odoslať lekár zdravotníckeho zariadenia Sociálnej poisťovni do evidencie dočasne práceneschopných poistencov

lubkasungirl
6. mar 2012

poradte - som na PN z DNP a mam ist k volbam - nahlasuju ma do zdravotnej poistovne... nebudem mat z toho problem???

gapa
6. mar 2012

@sstefi
ty si aj zamestnaná -popri ochrannej lehote z dnp?
-Ak si, platí, čo píše zalka.
-Ak si nezamestnaná a nie si ani povinne np szčo a uplatnuješ si ošetrovné len z dnp a nie zo žiadneho povinného nem.poistenia, tak nevadí, ak by bola očr dlhšia ako 10kalend. dní. Len pri povinnom poistení zamestnanca a predpokladám aj povinnom np szčo dochádza k prerušeniu nem.poistenia.

gapa
6. mar 2012

@lubkasungirl
to by som asi nerobila. Čítala som, že napr. aj so svadbou počas pn je problém.

zalka
6. mar 2012

@ivana412
Kedže si na DNP prihlásená od 1.8.2011 tak tvoje poistenie ešte trvá do 26.4.2011 nakoľko to bude 270 deň poistenia.
Po tomto dni Ti DNP zanikne . Po zániku DNP máš ochrannú lehotu 7 dní, na začatie PN.
Ak budeš v čase zániku tehotná, tak tvoja ochranná doba bude 8 mesiacov, počas ktorých môžeš ísť na PN ak budeš potrebovať a aj materskú budeš mať rátanú z VZ roku 2011 teda rozhodujúcim obdobím bude 1.8.2011 -31.12.2011

lubkasungirl
6. mar 2012

@gapa fiha, aj so svadbou? uf, tak to radsej ostanem doma, dakujem ti

zalka
6. mar 2012

@lubkasungirl
K volbám, že budeš v komisii?
Ak áno neriskovala by som ako píše @gapa

monr
6. mar 2012

@lubkasungirl máš ísť k voľbám do komisie, alebo voliť? do komisie by som neriskla, a ak len voliť, tak si stačí požiadať o prenosnú volebnú schránku, prídu k tebe, mne boli tak na posledné voľby doma 😉

ivana412
6. mar 2012

@zalka Dakujem ti a este by ma zaujimalo,keby som toho 1.8.2011 zmenila ten VZ a nie zrusila a na novo sa prihlasila ako by to pocitali.Pytam sa lebo to tak moja kolegyna spravila nepodala odhlasku a nanovo prihlasku.Takze ak mi som isla na pn v aprili,maj kedze mam nejake zdravotne problemy v pohode by som dostavala tu pn z mojho dpn.A ako je to s tym kompletnym balickom ako najlepsie platit/kolko aby bola naj pn.Dik 😉