Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dôchodkové poistenie mamičiek

gapa
27. mar 2015

Niektoré info z tohoto ma celkom zarazili, preto pridávam túto tému. To, že treba podať prihlášku na dôch.poistenie štátom nástupom na rodičovskú dovolenku v zamestnaní už vie dosť mamičiek, no napr. prechod z jednej RD na druhú MD, ževraj odhlášku treba do 8dní!!! netuším odkedy a či je to tak aj v praxi (nezažila som toto a ani nik nespomínal)

Zdroj:
http://www.socpoist.sk/matka---opatrovatel---as...
1. Fyzická osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov
Za zamestnanca a povinne poistenú SZČO, v období, v ktorom sa im poskytuje materské a povinné dôchodkové poistenie zamestnanca alebo SZČO im trvá, štát platí poistné na dôchodkové poistenie automaticky – bez prihlasovacej povinnosti, a to do posledného dňa poskytovania materského (prípadne do dňa zániku povinného poistenia, napr. pri skončení pracovného pomeru). Po tomto dni, ak daná osoba spĺňa podmienky stanovené zákonom, môže sa prihlásiť na povinné dôchodkové poistenie fyzickej osoby starajúcej sa o dieťa do 6 rokov jeho veku.
Upozornenie:
Všeobecne platí, že dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa vzniká odo dňa prihlásenia sa na toto poistenie, najskôr však odo dňa podania prihlášky. Z tohto dôvodu odporúčame prihlášku na toto poistenie zaslať Sociálnej poisťovni ešte pred ukončením poberania dávky materské.

Ak fyzická osoba, ktorá sa stará o dieťa, nie je povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba (je ekonomicky neaktívna alebo je len dobrovoľne poistená osoba), a chce byť dôchodkovo poistená z dôvodu starostlivosti o dieťa od jeho narodenia, musí podať prihlášku na dôchodkové poistenie do 45 dní odo dňa narodenia dieťaťa. Dôchodkové poistenie v tomto prípade vznikne odo dňa narodenia dieťaťa.
Upozornenie:
Ak do 45 dní odo dňa narodenia dieťaťa nestihne podať prihlášku, dôchodkové poistenie vznikne až odo dňa podania prihlášky.

Fyzická osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku podá prihlášku osobne v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého pobytu alebo ju doručí poštou. Vyplní tlačivo Registračný list fyzickej osoby (Prihláška FO, za ktorú platí štát), Vyhlásenie fyzickej osoby, že sa riadne stará o dieťa, na účely dôchodkového poistenia a priloží fotokópiu rodného listu dieťaťa. Tlačivá majú k dispozícii aj pobočky Sociálnej poisťovne.

Povinné dôchodkové poistenie v súvislosti so starostlivosťou o dieťa a narodenie ďalšieho dieťaťa
Ekonomicky neaktívna žena (nie je povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo ako SZČO)
Ak ekonomicky neaktívna žena porodí a stará sa o viac detí po sebe a už pri prvom dieťati podala prihlášku
na dôchodkové poistenie ako osoba starajúca sa o dieťa do šiestich rokov jeho veku a dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o prvé dieťa jej trvá, pri ďalšom dieťati už prihlášku nepodáva. Je však potrebné, aby po narodení ďalšieho dieťaťa predložila pobočke Sociálnej poisťovne, v ktorej sa na dôchodkové poistenie prihlásila, kópiu rodného listu druhého (tretieho) dieťaťa a Vyhlásenie fyzickej osoby, že sa riadne stará o dieťa, na účely dôchodkového poistenia. Štát bude potom za ňu naďalej platiť dôchodkové poistenie, a to až do šiestich rokov veku jej druhého (tretieho) dieťaťa, pokiaľ bude naďalej spĺňať podmienku riadnej celodennej starostlivosti.

Ekonomicky aktívna žena
a) povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec, ktorá má povinné poistenie prerušené z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky
- prechod z rodičovskej dovolenky s prvým dieťaťom na materskú dovolenku s plánovaným pôrodom druhého dieťaťa
Fyzickej osobe skončením rodičovskej dovolenky s prvým dieťaťom zaniká prerušenie povinného poistenia zamestnanca, nasledujúcim dňom jej vzniká povinné poistenie zamestnanca, čo je prekážkou trvania povinného dôchodkového poistenia z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa. Fyzická osoba je povinná do 8 dní odo dňa nasledujúceho po skončení rodičovskej dovolenky podať odhlášku z povinného dôchodkového poistenia ako poistenec štátu. Za predpokladu, že bude poberať materské, štát bude za ňu platiť poistné na dôchodkové poistenie .
Po skončení poberania materského a v období následnej rodičovskej dovolenky, bude štát platiť poistné na dôchodkové poistenie za túto fyzickú osobu, ak sa opätovne prihlási na povinné dôchodkové poistenie z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa. Povinné dôchodkové poistenie vznikne najskôr dňom podania prihlášky (spätne nie).
b) povinne dôchodkovo poistená ako SZČO, ktorá má povinné poistenie prerušené z dôvodu nároku na rodičovský príspevok a vyhlásila, že činnosť povinne poistenej SZČO nevykonáva
- zánik prerušenia povinného poistenia SZČO a poberanie materského
Zánikom prerušenia povinného poistenia SZČO (bolo prerušené z dôvodu nároku na rodičovský príspevok a vyhlásenia SZČO, že nevykonáva činnosť povinne poistenej SZČO), vzniká nasledujúcim dňom povinné poistenie SZČO, čo je prekážkou trvania povinného dôchodkového poistenia z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa. Fyzická osoba je povinná do 8 dní od vzniku povinného poistenia SZČO podať odhlášku z povinného dôchodkového poistenia ako poistenec štátu. Počas poberania materského, štát bude za ňu platiť poistné na dôchodkové poistenie. Po skončení poberania materského a v období, v ktorom bude mať nárok na rodičovský príspevok a súčasne vyhlási, že činnosť povinne poistenej SZČO nevykonáva, povinné poistenie SZČO sa jej preruší a vznikom prerušenia môže vzniknúť povinné dôchodkové poistenie z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa, ak sa opätovne naň prihlási z dôvodu riadnej starostlivosti o dieťa. Povinné dôchodkové poistenie vznikne najskôr dňom podania prihlášky (spätne nie).
Upozornenie:
Ak sa o dieťa v tom istom období riadne stará viac fyzických osôb, povinné dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti vznikne fyzickej osobe, ktorá podá prihlášku na dôchodkové poistenie ako prvá.

2. Fyzická osoba starajúca sa o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do 18 rokov
Fyzická osoba, ktorá sa riadne stará o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení 6 rokov jeho veku, najdlhšie do 18 rokov jeho veku, podá prihlášku osobne v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého pobytu alebo ju doručí poštou. Vyplní tlačivo Registračný list fyzickej osoby (Prihláška FO, za ktorú platí štát) a spolu s ním doručí fotokópiu rodného listu dieťaťa. Posudok vo veci dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa vydá posudkový lekár sociálneho poistenia pobočky Sociálnej poisťovne na základe žiadosti útvaru poistného pobočky. Útvar poistného pobočky po zaregistrovaní prihlášky podá útvaru lekárskej posudkovej činnosti pobočky žiadosť o vydanie posudku.
Upozornenie:
Ak na základe vydaného posudku dieťa nemá dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, útvar poistného pobočky vydá rozhodnutie o tom, že dôchodkové poistenie fyzickej osoby nevzniklo.

jansu
14. jan 2017

Dobry den, prosim Vas, chcela by som sa opytat, ci mi viete poradit ako postupovat v pripade, ze som stale na RD a zaroven mam dohodu, ako to je s dochodkovym poistenim? Dakujem

gapa
autor
14. jan 2017

Ak pracuješ na dohodu, tak odo dna, od ktorého ta mzdárka prihlásila na soc.poistovnu si povinne dôchodkovo poistená ako zamestnanec (aj za mesiace, kedy by si neodpracovala ani jednu hodinu, ale trvá prihlásenie). A zákon nepripúšťa kombináciu byť dôcho. poistená štátom ak trvá povinné dôch.poistenie zaemstnaca. Tj. musíš sa odhlásiť ako poistenec štátu ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Bude sa ti platiť dôch.poistenie z dohody. Ked ta odhlásia z dohody, môžeš podať nanovo prihlášku, ak budeš samozrejme stále splnať podmienky ostatné (mať dieťa do 6rokov a podomeniu riadnej starost..)
@jansu

zuzana2442
29. mar 2017

@gapa
Ako je prosím s tymi odvodmi?Oplatí sa vôbec pracovať na dohodu popri rod.prispevku ked platí zamestnávateľ odvody? Napr.ja mam 2.50e (v hrubom na hodinu)

macka23
3. apr 2017

@gapa , ahoj smiem sa spytat?
Dcera bude mat v oktobri 3 roky, pojde do skolky a ja by som mala nastaupit do prace, ak si teda nejaku najdem 🙂 Momentalne som nezamestnana na RD.
Dostala som vsak ponuku ist pracovat na dohodu /niekolko sluzieb do mesiaca na LSPP ako ZS/
Chcem sa len spytat, ky to bude mat vplyv? A ake su moje povinnosti? Vobec sa tymto veciam nerozumiem, zial a vsade sa pise nieco ine, u nas na urade nemam dobre skusenosti, a neverim ze po rokoch je tam nejjaka zmena.
- viem ze sa musim odhlasit z dochodkoveho poistenia, bude pocas dohody za mna platit zamestnavatel
- ale neviem kolko "mozem" zarobit? moj manzel si ma uplatnoval vo svojom danovom priznani, ked som teraz na RD, a neviem ako to bude ak budem pracovat na dohodu?
- zmeni sa este nieco?
Vdaka za vysvetlenie po lopate, pekny vecer.

marcela

gapa
autor
4. apr 2017

@macka23 manžel si ta môže uplatniť len ak si poberatel RP alebo uchádzač o zamestnanie, a to za mesiace, v ktorých 1vého splnaš podmienky.
Neviem ako je to momentálne s dohodami a evidenciou na úrade, ak by si bola zároven evidovaná a pracovala na dohodu s nízkym príjmom, si nepamätám, niečo cez 140eur tuším - vygoogli si (neviem, či už aj hodinami či dnami to teraz nie je ohraničené, bohužial netuším, len návrh zákona bol tuším na 90dní? no čo schválili, som neslevodvala), tak je to ok, môže si ťa uplatniť. Ak však nemôžeš byť evidovaná a nejde o prácu celý týžden, tj. len niektoré dni, tak by mohol byť problém aj so zdravotným poistením. S tým nemám tiež velmi skúsenost, aby si si nemusela doplácať. Lebo ak by si robila pondelok až piatok po 2hod, tak je to ok, so zdr.poistením, ak ale robíš nepravidelne, tak myslím odhlasujú a prihlasujú na konkrétne dni a ty asi by si si musela doplatiť ak nie si na úrade práce ani poberatelom RP. MOžno ak by dieťa chodilo do škôlky len na 4hod????? netuším. Tj. bohužial v tomto ti velmi nepomôžem. Možno sem niekto pridá info.
To dôchodkové sedí ako píšeš. Ked skončí dohoda, tak sa môžeš prihlásiť hned, lebo spätne ta neprihlásia ani den dozadu.