SZČO a povinné zdravotné poistenie

bonynka1
29. sep 2022

Ahojte,

chcem Vas poprosit o radu, od roku 1.9.2020 som SZCO a zaroven na rodicovskej dovolenke, od 12/2020 som na materskej dovolenke, neskor na rodicovskej, stale SZCO. Teraz sme zistili, ze som neplanovane tehotna (6tt). Kedze som aj na rodicovskej dovolenke a nevykonavam cinnost szco (resp nepodavala som danove priznanie kvoli nizkemu prijmu zo szco), neplatim ziadne odvody do socpoist, mam za to, ze povinne zdravotne poistenie mam prerusene. Moja otazka znie, domnievam sa spravne? Mozem povazovat obdobie kedy som bola szco a na rodicovskej dovolenke (materskej dovolenke) za obdobie kedy som bola povinne zdravotne poistena a bude sa mi zapocitavat do 270 dni povinne zdravotne poistenej osoby?

Dakujem

alenah31
29. sep 2022

@bonynka1 splietate všetko dokopy. Ide Vám o materské, tehotenské? Odvody do sociálnej poisťovne nemajú nič spoločné s odvodmi do zdravotnej poisťovne. Neviem akých 270 dní povinne zdravotne poistenej osoby chcete započítavať. Ak chcete materské či tehotenské treba mať 270 dní NP za posledné 2 roky a toto poistenie musí byť aktívne resp. musíte byť v OL ku dňu nároku na jednotlivú dávky, aby nárok vznikol.

bonynka1
autor
29. sep 2022

@alenah31 pomylila som sa, myslela som povinne nemocensky poistena. A ide mi len o jednu z podmienok, a to 270dni povinne nemocensky poistena a co sa do toho zapocitava. Na stranke socpoist je uvedene, ze aj prerusenie povinneho nemocenskeho poistenia pocas rodicovskej dovolenky SZCO sa zapocitava, len nie som si ista, ci je to moj pripad. Ci je to prerusenie alebo nie som vobec nemocensky povinne poistena.

alenah31
29. sep 2022

@bonynka1 mám otázku...SZČO ste od 1.9.2020, na materskej dovolenke od 12/2020...to znamená, že materské ste získali z predchádzajúceho PP? Ako SZČO ste niekedy odvody do soc. poisťovne platili?

bonynka1
autor
29. sep 2022

@alenah31 matersku som mala z predchadzajuceho PP, ktory skoncil 31.8.2020, odvody som neplatila

alenah31
29. sep 2022

@bonynka1 tak potom nie...vy ste už prvú materskú mali z OL. Aby ste mali nárok na materské teraz...museli by ste mať aspoň 270 dní NP v posledných 2 rokoch...keďže ste za seba ako SZČO odvody do SP nikdy neplatili - nemá Vám prečo SP poskytovať nejakú dávku...z poistenia, ktoré ste si platili ako zamestnanec v PP, ktorý skončil 31.8.2020 ste si už materskú dávku vyčerpali.

martul
29. sep 2022

@alenah31 presne tak.

negymama
29. sep 2022

ak si szco, ktore je prakticky bez prijmov a ani z tych prijmov ani dobrovolne neodvadzas poistne do SP...tak ziadne 270 dni nneho poistenia pre urcenie materskej davky nesplnas.
To by si potom kazdy mohol zriadit pocas rodicovskej ci materskej dovolenky neaktivne a odvody neplatiace szco za ucelom poberania materskej..

jarka_black
29. sep 2022

Živnosť si prerušte, keď nepodnikáte reálne.

bonynka1
autor
29. sep 2022

Dakujem Vam za odpovede