Exekúcia od banky

robin_claire
8. mar 2016

Ahojte - neviete mi prosim poradit, po kolkych neuhradenych splatkach uveru zacne voci mne banka exekuciu. Som na MD a nemam to ako platit. Mesacna splatka je 80 euro. Zatial sa ma to netyka, ale obavam sa, ze dalsi mesiac uz nebudem schopna splatku uhradit. Prosim piste len k veci - ak mate realne skusenosti resp. sa v tom vyznate. Nepotrebujem poznamky typu nemala si si poziciavat atd
Dakujem.

moni244
12. mar 2016

@robin_claire 😀 😀 😀 😀 😀 ty máš dobrú schizofréniu, radia ti tu od prvej strany a ty všetko zavrhuješ

robin_claire
autor
12. mar 2016

@moni244 vobec nie - precitaj si celu diskusiu - dokonca som sa riadila radami a opat som oslovila banku, asi necitas - a prosim neries ma, fakt nemam na to cas, musim makat, nie som tu cely den ako niektore....

moni244
12. mar 2016

@robin_claire veď makaj, nik ti nebráni, ani nekáže odpisovať, poradili ti, vyskúšala si, ostatné si zavrhla

robin_claire
autor
12. mar 2016

@moni244 nezavrhla, ostatne som uz davno vyskusala - je to tam spomenute. ta ombudsmanka mi nemyslim si, ze pomoze, a hlavne to dost suri. pytala som sa na uplne inu vec, ako co mam predavat a davat do bazara, to sa davno stalo

andreah25
12. mar 2016

@robin_claire ja sa s Tebou hádať nebudem. Ako napísala @lucka1987 , vo svete financií sa pohybujem a kedysi som pracovala aj vo VUB. Ak neveríš tomu, čo píšem, prečítaj si množstvo článkov na nete, napr. http://poradna.sme.sk/c/7189108/dohodli-ste-sa-... a mnoho ďalších.

A máš snáď v rukách svoj úverový register ak tvrdíš, že tam nemáš negatívny záznam? Bola by si prekvapená, čo je ako zaznamenávané. Dokonca jedna banka, kde je možné si zadať progresívne splácanie úveru, tak toto zaznamenáva do úverového registra ako odklad splátok, čo už vôbec nie je pravda, pretože klient spláca, akurát spláca nižšiu splátku ako je bežná anuitná splátka, no pre inú banku znamená negatívum a človek má problém sa dostať potom k inému úveru.

Samozrejme, každá banka má iné podmienky. Faktom však je, že ak Ti Zuno požiadavku na odklad zamietlo, tak Ti ten odklad nedá aj keby sa obrátiť na ombudsmanku, skrátka si už vedená ako riziková a banka v tomto prípade nemusí odklad povoliť a nikto ju nedonúti.

A ako som tiež napísala, banka má právo začať s Tebou riešiť nesplácanie úveru už po dvoch nezaplatených splátkach a po troch, tzn. po 90 dňoch omeškania má plné právo úver okamžite zosplatniť a pokojne ho aj predať tretej strane, napr. nejakej vymáhačškej spoločnosti.

robin_claire
autor
12. mar 2016

@andreah25 nie nemam - ale tvrdila si, ze sa da odlozit len istina - nemas pravdu, takze nemozem povazovat tvoje rady za uplne doveryhodne, bez urazky
len som si urobila obraz. a toto mam cierne na bielom doma na papieri. ale vdaka

jana_eyre
12. mar 2016

zalezi od konkretnej banky a ludi v nej.. ja som kedysi pracovala na mimosudnom vymahani dlhov, ale iba pri pravnickych osobach.. veritelia sa to vzdy snazili vyriesit najprv mimoexekucne, ale bolo to individualne po akom case.. niektori konali hned po prvej neuhradenej fa, niektori cakali dlhsie.. ak dlznik neuhradil ani napriek nasemu urgovaniu, posuvali sme to exekutorovi po dohode s veritelom..

tak je to aj u bank, treba im vysvetlit situaciu, popripade si precitat podmienky na zmluve - co neviem, ci si uz spravila.. ak neustupuju pri odklade, alebo predlzeni splatnosti /dost zarazajuci a premna prekvapujuci postup, pri komunikovani zvacsa banky reagovali dobre, horsie to bolo ak niekto hral "mrtveho chrobaka"/

treba si bohuzial asi pozicat napr. od rodiny kym dokazes splatky uhradit sama.. je to lepsie ako sa dostat do uveroveho registra ako neplatic..

robin_claire
autor
12. mar 2016

@jana_eyre dik, v bankach s tym odkladom nebol problem, dostala som dodatok k zmluve, splatky mam potom az od septembra. no nejako to poriesim

andreah25
12. mar 2016

Prešla som si obchodné podmienky VUB a našla som toto:
8. Dlžník je oprávnený písomne požiadať banku o schválenie
povolenia odkladu splátok spotrebného úveru (anuitných
splátok) na určité obdobie počas trvania úverového
vzťahu s uvedením dôvodov tejto žiadosti. V prípade
povoleného odkladu anuitných splátok sa úver naďalej
úročí, pričom nezaplatené úroky za obdobie povoleného
odkladu anuitných splátok budú zahrnuté do anuitných
splátok splatných po uplynutí povoleného odkladu. Uvedené
oprávnenie podľa predchádzajúcej vety sa nevzťahuje
na poistený spotrebný úver. Banka môže pri vybraných
druhoch účelového spotrebného úveru poskytovať
úver už s odkladom splátky istiny na určité obdobie, po-
čas ktorého dlžník spláca iba úroky. Pokiaľ je takýto úver
súčasne aj poistený, tak je dlžník povinný splácať okrem
úrokov aj mesačnú splátku poistného.

Ok, sorry, VUB teda vie odložiť celú splátku, vrátane istiny, na isté dohodnuté obdobie. Nesledujem obchodné podmienky všetkých bánk pravidelne. Môžem Ti ale garantovať, že toto je vo VUB možné max. posledný rok, predtým to vôbec nebolo možné, odkladala sa vždy iba istina.
Podľa podmienok je ale uvedené, že túto možnosť nemá každý, túto možnosť odkladu celej splátky majú iba tí klienti, ktorí majú spotrebák nepoistený, čo je teda asi aj Tvoj prípad, v opačnom prípade by to nepovolili.

Počítaj ale s tým, že keď Ti odklad splátok skončí, tak Ti splátka dosť stúpne o napočítané úroky, napr. pri 5tis. úvere na 5 rokov môže byť ten nárast splátky aj o viac ako 25 Eur - záleží ak máš na úvere úrok.

andreah25
12. mar 2016

a ešte, ak Ti po odklade nepredĺžia splatnosť úveru, tak sa Ti splátka navýši ešte aj o tú nezaplatenú istinu z čias odkladu, takže nárast splátok troch odložených úverov môže byť markantný.

robin_claire
autor
12. mar 2016

@andreah25 splatka mi stupla o 7 eur, vsetko mi uz prepocitali a podpisala som dodatok