Exekúcia od banky

robin_claire
8. mar 2016

Ahojte - neviete mi prosim poradit, po kolkych neuhradenych splatkach uveru zacne voci mne banka exekuciu. Som na MD a nemam to ako platit. Mesacna splatka je 80 euro. Zatial sa ma to netyka, ale obavam sa, ze dalsi mesiac uz nebudem schopna splatku uhradit. Prosim piste len k veci - ak mate realne skusenosti resp. sa v tom vyznate. Nepotrebujem poznamky typu nemala si si poziciavat atd
Dakujem.

pribinak
8. mar 2016

ak vies, ze nebudes stihat, uz vopred sa snaz s bankou dohodnut napr na znizeni splatky na urcite casove obdobie

suve99
8. mar 2016

Skús zájsť do banky dohodnúť sa na nižších splátkach, určite však nehraj mŕtveho chrobáka. Inak, dosť záleží o akú banku ide, o aký úver, ako dlho ho splácaš a pod.....

robin_claire
autor
8. mar 2016

@pribinak
@suve99 vzhladom na to, ze som na MD som poziadala o odklad splatok - zamietli to
Cize su dost nemilosrdni. Napisali mi, ze nadalej musim dodrziavat splatkovy kalendar, doteraz som bola v omeskani maximalne 2-3 dni. Ide o Zuno banku, spotreby uver na 5 rokov, mam ho asi 2 roky
Onedlho sa vraciam do prace, ale je mi jasne, ze minimalne 2 splatky nebudem schopna zaplatit

suve99
8. mar 2016

@robin_claire a čo tak skúsiť prefinancovať úver do inej, s lepšími podmienkami ?

kvetka589
8. mar 2016
Používateľ kvetka589 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od kvetka589.

odklad malo kedy dovolia, skus na znizeni splatky sa dohodnut

robin_claire
autor
8. mar 2016

@suve99 na MD mi uver nik neda - skusala som

pribinak
8. mar 2016

@robin_claire a znizenie vysky splatky? napr na 50e mesacne? aj ked toto je dost nizka suma, mozno by ti vysli v ústrety

si na md ci na rodicaku? pozeram, ze si s BA , dokonca dubravky, je tu dost jasli, nerozmyslas ist skor do prace?
exekucia ti velmi zneprijemni zivot, bude sa to s tebou tahat a navyse skocis pre vsetky banky na ciernej listine, potom je velmi tazke ziskat od banky nejake peniazky, napr na poriesenie bytovej situaie, alebo niecoho ineho

robin_claire
autor
8. mar 2016

@pribinak na MD. znizit mi splatku mi ale nepomoze, uz takto je to zle
Skor ma teda zaujima, po kolkych nezaplatenych splatkach to banka riesi exekuciou

batwoman
8. mar 2016

Neviem, akú banku máš, ale s niektorými sa dá dohodnúť na splátkovom kalendári. Ak banke dáš vedieť dopredu, vždy sa k tomu stavajú trošku lepšie. Určite sa nejaké riešenie dá nájsť, len tam zbehni.

pribinak
8. mar 2016

@robin_claire to neviem, ale snaz sa tomu vyhnut

batwoman
8. mar 2016

ach, až teraz som prečítala všetko, tak moja rada ništ.

robin_claire
autor
8. mar 2016

@batwoman akoze mozem to este skusit - ale ked som ziadala odklad - tak mi vobec nenavrhli aspon znizenie splatky, nemilosrdne napisali, ze musim platit nadalej ako doteraz

suve99
8. mar 2016

..rodina zatiaľ nemôže pomôcť ??

batwoman
8. mar 2016

Určite skús zníženie, resp. im potom zaplať len toľko, koľko sa Ti dá, ale určite niečo zaplať. Resp. sa spýtaj na upravenie splátkového kalendára, napíš im v akej situácii si a pod. K exekúcii nepristupujú hneď, ale dostať sa do omeškania - to sú ďalšie náklady navyše, upomienky a pod.

robin_claire
autor
8. mar 2016

@batwoman dakujem za radu, to znie ozaj dost rozumne - skusim to este takto

@suve99 nie, nema mi kto pomoct, keby hej, tak nemam co riesit

danusskaaa
8. mar 2016

Nežiadaj o odklad, ale o zníženie splátky (dva rôzne pojmy) zníženie na dobu určitú (keďže vies že začneš pracovať budeš môcť platiť asi viac). Nedalo, by sa ti od niekoho požičať (rodina, známy, cudzí po písomnej dohode)? Len prosím ťa neuchyl sa k nebankovkam - to sa úplne zakopes.

robin_claire
autor
8. mar 2016

@danusskaaa ja rozumiem, ze su to 2 rozdielne pojmy
Od rodicov mam uz pozicane a viac sa neda.

monikabubko
8. mar 2016

@robin_claire Ahoj, neviem presne ako to robí Zuno banka, v podmienkach máš určite napísané po koľkých neuhradených splátkach ti zosplatnia celý úver. V niektorých bankách je to po dvoch mesiacoch neuhradených , v niektorých po troch a pod. Väčšinou však banky volia cestu, že tie napr. dve omeškané splátky posunú do niektorej z vymáhačských spoločností a až keď tá neuspeje a nezaplatíš jej,tak úver zosplatnia a budú žiadať celý zvyšok úveru naraz. Avšak už keď dostaneš domov upomienku, je veľmi pravdepodobné , že už tá omeškaná splátka bude aj v úverovom registri. Viac omeškaných splátok za sebou tam bude určite. Banka ti nepošle exekútora okamžite, je to proces , ktorý trvá niekoľko mesiacov, ale je lepšie sa exekútorovi vyhnúť. Pre podaním návrhu o platobný rozkaz na základe ktorého môže banka vymáhať peniaze exekúciou, ti však príde od banky posledná , resp. predžalobná výzva doporučene do vlastných rúk ( to je štandardný postup väčšinou).

robin_claire
autor
8. mar 2016

@monikabubko dakujem

suve99
8. mar 2016

..no, je to ťažké....ak nepochodíš v banke, treba hľadať asi prácu a bábo dať strážiť....

danusskaaa
8. mar 2016

@robin_claire a si schopna platiť aspoň určitú sumu?

zorkaa
8. mar 2016

Ahoj vieš čo , všetko nájdeš na písané na zmluve, tam sú presné podmienky úveru, ktoré banka si s vami dohodla, tak určite ako ti vyššie radili pozri najprv do zmluvy. Pri rodičovskom príspevku je 80 € určite moc, preto Vám odporúčam skúste čím skôr sa vrátiť do zamestnania a prefinancovať si to cez inú spoločnosť aj na dlhšie obdobie aby sa splátka znížila.

Štandardný postup je ( u nás ) že prvé 2 mesiace chodia len písomné upomienky, ktoré vyzývajú k úhrade. Výzva na zosplatnenie úveru je po 6 mesiacoch - 6 omeškaných splátok. Potom je to buď zosplatnenie úveru alebo dohoda o splácaní - napr. nižšie splátky a vystaví sa nový splátkový kalendár. AK klient ale nesúhlasí ani vtedy so splácaním, tak vtedy sa to odpredáva vymáhačskym spoločnostiam. O ich praktikách neviem nič, ale istotne nafúknu pôvodnú dlžnú sumu mnohonásobne. ☹

Na margo Zuno banky mi to príde troška nekorektné že nemá žiadne možnosti ako vyjsť v ústrety keď sa dostane človek do ťažšej situácie .

robin_claire
autor
8. mar 2016

@zorkaa dakujem. a 2 dve omeskane splatky (viac by to byt nemalo) - budem aj kvoli tomu zapis v uverovom registri? uz som dohodnuta s navratom do prace, takze by som to bola schopna vyrovnat predtym ako pride k tej vyzve

zorkaa
8. mar 2016

@robin_claire v prvom rade takto, je mylná predstava že som v úverovom registri nedostanem úver...lebo v úverovom registri je každý kto má úver...teda informatívny charakter, ďalej okrem toho figurujú tam info aký úver v akej výške, a história splátok - a to je ten kameň úrazu - ak sa splátka neuhradí ide to do registra, aby aj iné subjekty mali prehľad o akého klient ide...rozdiel je len v tom či klient mešká so splátkou týždeň,,mesiac..alebo má zosplatnený úver..alebo exekúciu...

preto ak sa pýtate že či to vidieť v registri - áno vidieť to, ale ak to uhradíte figurovať Vám tam nebude žiadny dlh...a čo sa týka samotného schvaľovania bánk, každá má iné kritéria,,,každý klient inú bonitu vrámci ktorej vie akceptovať platobnú históriu klienta..

robin_claire
autor
8. mar 2016

@zorkaa dakujem

eeffka
8. mar 2016

@robin_claire aj za 1 meskanie som mala zapis.meskala som 10 dni.

zorkaa
8. mar 2016

@eeffka to je samozrejme že sa to píše do registra, ale meškanie 10 dní nieje dôvod aby Vám neschválili úver, do registra sa píše každá informácia ...preto v registri je každý...ide len o to že či v registri sú o vás len informácie, alebo negatívne zápisy...

eeffka
8. mar 2016

@zorkaa bolo to uplne smiesne omeskanie po rokoch platenia, dokonca som na to sama prisla a riesila to ja sama... ked som ziadala o uver v inej banke hned som vyskocila, ja som si toho ani nebola vedoma, ved z mojho pohladu uplna blbost... nastastie od meskania bolo viac ako rok tak mi nezhorsili bonitu... ako nasr ma to vtedy statocne.

myjusiatko
8. mar 2016

@robin_claire okamžite kontaktuj banku a ries to s nou. Nie tu na koniku.

rawmamka
8. mar 2016

@robin_claire Viem, že ľahko sa píše, ale nedalo by sa zarobiť tých 80 eur ? Si z BA - Dúbravky, tak akákoľvek robota, hoc aj dokladanie tovaru pár dní po 4 hodiny, ti tú sumu hodí - ak ti už nie je ochotná pomôcť rodina, ani otec dieťaťa, s ktorým si na RD, tak potom popros nejakú susedku/kamarátku/známu/bývalú kolegyňu s tým, že sa im odvďačíš hneď ako budeš môcť - či už službičkou (postráženie detí, pomoc pri veľkom upratovaní,...pri staršej susedke pomoc s nákupom, s upratovaním,...) alebo sa dohodnite na sume za stráženie tvojho dieťaťa - a hneď z prvých výplat to postupne uhradíš. Oni si takto privyrobia a ty nebudeš mať problém s bankou. Nejaká kamoška/susedka, ktorá je tiež na MD alebo RD si rada privyrobí 2-3 eurá na hodinu, keď ani nezbadá, že tvoje dieťatko sa zahrá s tým jej. Tých 80 eur je cca 20-30 hodín brigádnickej práce bez potrebnej kvalifikácie mesačne, nedalo by sa to potiahnuť tých pár mesiacov kým ti príde prvá výplata ? Nemohol by vypomôcť otec dieťaťa ?