Financie v manželstve

lucia2609
30. dec 2017

Ahojte žienky, tak aby ste mi lepšie poradili, napíšem Vám najprv niečo o sebe... Mám 28 rokov a v máji sme mali svadbu s mojim mužom..odvtedy mi robia celkom veľkú hlavu financie....pochádzam z bohatšej rodiny ako môj manžel, no ten má 32 rokov a doteraz si ušetril 2000 eur...financie zatiaľ spoločné nemáme, no vysvetlím Vám celý problém aký vznikol...celý vzťah som ročne míňala na partnera tak 10x viac ako na mňa, či už išlo o oblečenie, jedlo alebo iné potreby ktoré sme mali v domácnosti, napokon bývať v Bratislave nieje lacná záležitosť, aj bez tých výdavkov na neho...nebývali sme spolu až rok pred svadbou sme sa tak nejak dohodli že už budeme bývať spolu...on platí nájom, ja potraviny, drogériu a pod. Manžel ma plat 1200 eur a náklady 500 eur takže by mu malo ostať 700 eur mesačne...ja mám príjem 700 eur a výdavky tak 400 eur, takže mi ostáva 300 eur mesačne...prešiel rok a na účte má stále 2000 eur, či pred svadbou či po nej...stále 2000.... ja som našetrila 3000 eur + 9000 eur sme dostali od hostí na svadbe, takže to je 12 000 eur (moje našetrené + svadobné)
A TERAZ PROBLÉM: manžel predal auto za 5000 eur a našiel nové za 19 000 eur...a teraz nastúpila jeho logika že 5000 eur dostal z predaja auta + 9000 eur sme dostali na svadbe a kedže už žijeme spoločne, mám mu dať 3000 eur ktoré som ja ušetrila + 2000 eur mám zobrať z peňazí, ktoré mám u našich, no tie mi dali s tým, že to má byť na to, keď sa budem s manželom budovať, lebo môj sen je bývať v doma a nie byte... je to podľa Vás normálne? Ja neviem či som tak mimo... ale vždy som si myslela že spoločné auto sa má kúpiť zo spoločných peňazí a teda tých ktoré sme nadobudli ako manželia a nie brať z peňazí rodičov mojich ktorí síce chcú aby sme ich využili my dvaja no na celkom iný účel...a keď som sa ho spýtala že či mu mám dať zo svojich peňazí, tak sa začal vadiť, že "veď ja dám 5000 eur čo predám auto tak aj ty pridaj 5000 eur (3000 eur si nasporila a 2000 zober z tých čo sú odložené u Vašich na dom) Čo si o tom myslíte? Čo by ste robili vy alebo mu povedali?

slimstar
2. jan 2018

@avanka v autorkinej situácii nemyslitelné..
Za druhé, ked si zrátaš kolko ta vyjde to auto: kúpna cena, značky, prepis, poistenie, amortizácia, cestná dan, samotný benzín /niekto dá za benzín aj 400 e za mesiac/, tak si to zrátaj a keby si sa ho rozhodla, hneď teraz ho predať, tak by si možno nedostala ani polovicu čo si doňho dala - preto to nie je dobrá investícia. Okrem toho môžeš mať aj zdravotné problémy, kedže niekto sa v tom vozí aj do obchodu, ktorý je 5 metrov.

Dobrá investícia je, ked si si kúpila dva byty za 13000,- korún, 1 trojizbový a druhý jednoizbový v roku 1955, síce si počas rokov investovala do svojpomocných prerábok, ale ten jeden byt ti už zarábal dlhé roky na prenájme /všetko na čierno/ a teraz má len jeden ten byt minimálne hodnotu 120.000 euro, to sú správne investované peniaze.
Poznám ludí, ktorí mali už dva infarkty, neustále niekde posedávajú a vozia sa aj za roh, potom sa fajne najedia a zas si sadnú do auta. Jeden pán kúpil nové auto za 6000 euro, na druhý den sa dozvedel, že jeho žena dostala rakovinu a potreboval peniaze, auto nepredal ani za polovicu.
Ber to všeobecne ..

dai
2. jan 2018

@slimstar to je fakt genialny pohlad na vec🙂 ako si mohla kupit tie byty ked si v tej dobe nezila? Trosku reality... aktualne je aj podnajom skor spekulativna investicia ktora ti zacne realne zarabat az po urcitom case ktoreho sa vobec nemusis dozit ( ak teda nemas hotovost navyse ktoru potrebujes investovat, ak to ma byt ale hypo tak je to opat skor pre deti ako pre teba...) - a to nepisem o problemoch ktore mozu nastat s prenajmom, najomcami a pod. ...
Ja mam tiez nove auto a moj muz tiez - menime obycajne po 5 rokoch kedy konci servis - hodnota servisu je taka vysoka ze mi stoji zato kupit nove auto - okrem toho ze ma vsetko co potrebujem, za tych 5 rokov strati nieco na hodnote ale pri rozumnom vybaveni to zas az tolko neni - ak odpisujes dph tak ti ta predajna suma vyjde akurat na akontaciu na dalsie nove a zase 3 roky krasne odpisujes zvysnu sumu na leasing...my to takto robime uz roky, auta menime u 2och predajcoch ( cize vypredavame original predajcovi u ktoreho si cca. Pol roka pred vymenou objednavame konfiguraciu noveho )

Ono kazdy je v inej situacii a z tej sa musi aj pozerat ci sa investicia oplati alebo nie... my sme inak nas prvy byt kupovali v roku 2004 za 80k, predavali v roku 2010 za 140k - cize vidis ze sa oplatilo kupovat aj v inom obdobi za komercne sumy nie komunisticke zostatkove... moja skusenost je ze zial starsi ludia su naviazani na svoje nehnutelnosti a je jedno ze ich ziskali za 1000kcs ked oni v nich chcu dozit, pripadne odovzdat detom - absolutne tu vyhodu nevedia/ nechcu vyuzit - moja pani co mi vypomaha je presne tento pripad - za byt dala nejakych 10k kcs, teraz ma hodnotu okolo 250k euro - myslis ze je ochotna ho predat? Chodi radsej po fuskach a brigadach aby vyzila v ba z dochodku☹

dai
2. jan 2018

@slimstar a kupit nove auto za 6000 euro? To co kupil? Ja som dlho mala jedno suv - predavala som ho minuly rok, malo cez 20 rokov a predala som ho za 4500 euro... by som chcela vidiet to nove auto za 6000:-/

slimstar
2. jan 2018

@dai ja som nepísala o sebe, ale o výhodnej investícii. Tá babka takto zarába už celé veky, pretože celé veky na čierno prenajíma trojizbový byt a býva si v tom jednoizbovom. Všetko kúpila za pár šupiek a muž jej to svojpomocne poprerábal. Stále má strechu nad hlavou a stále má kde bývať. Teraz majú hodnotu niekolkonásobne viac.

brisilda
2. jan 2018

V manzelstve sa slovicko MOJE-TVOJE meni na NASE ! U nas vsetko financuje manzel a ja sa staram o deti ... mame spolocny ucet a slovo moje tvoje neriesime

slimstar
2. jan 2018

@dai sama svojimi príspevkami potvrdzuješ, že investícia a následný predaj sa ti oplatil viac, ako predaj suv. Každý nemá na suv za 20.000 e a boli nové autá za 6000 e predstav si to, ono to bolo aj pár ročkov dozadu, že ano. No a kolko ta stálo to suv ? ked si ho predala len za 4500 e ?

arasidka11
2. jan 2018

@lucia2609 ja by som s tým nesúhlasila, nech si došetrí, ked chce také auto, ved že sa nehanbí pýtať to od ženy, keby ste ho používali obaja, ale je to jeho auto, nedala by som, a ked navyše vidíš, že je tak trochu škrblík, nie nesúhlas

obsadenemeno
2. jan 2018

@brisilda tak to mas fasa zariadene. Ale kolko je tu takych pribehov, ze chlap vyslovene necha zenu platit vsetko!!! z materskej, alebo pol na pol???

Povedz to tym chlapom, ze "nase...... " 😒

arasidka11
2. jan 2018

@kapustovafliacka99
@erikavesela
presne, nedala by som tie peniaze

arasidka11
2. jan 2018

@lucia2609 zmen si heslo

lilyianka
2. jan 2018

@slimstar to by aj mna zaujimalo ake auto stalo 6000 nove...
A myslim ze @dai 20r.auto predala za dobru cenu-4500€

lavieenrose
2. jan 2018

@lilyianka teraz uz ziadne nove nestoji 6000 ale pred 12 rokmi boli aj take ..a ojazdene 20 rocne auto clovek nepreda za 4500...ak stalo pred 20 rokmi 10000 €v prepocte..my sme mali PT Chrystler nieje to lahko dostupne auto prestali ho vyrabat ,motor bol pokazeny olej tiekol brzdy trebalo tiez vymenit..kupoval ho automechanik a predali sme ho za 800 € lebo taky clovek sa neda oblafnut..ako niekto neznali..

eliska13
2. jan 2018

@slimstar a čo chces od 20 r auta?za akú sumu ho mala predať?

lilyianka
2. jan 2018

@lavieenrose ja len vychadzam z toho co pisu zeny vyssie....jedna pise ze 20r auto predala za 4500eur...co ak je pravda je dkvela cena...dalsia pise ze ci ho predala LEN za 4500....
No a ok nove mohli stat pred 12r 6000eur..ale tak som v tom ze sa bavime v pritomnosti a nie co bolo pred 10- 15r

avanka
2. jan 2018

@slimstar ok,ved ja sa nehadam,je to nas pohlad na vec,ked kupujem nove auto,nerozmyslam predsa nad predajom...prvu sme mali fabiu combi na leasing a ta nam verne sluzila 12 rokov,nakolko si tam manzel kopec veci dokupil a mali sme ju v super vybave,tak sme juaj fajn predali...potom uz mali chlapci malo miesta vzadu a chceli sme lepsie auto,tak sme investovali do Vw Sportsvanu a nemohli sme urobit lepsie,je to vo svojej triede super auto a 2,5 roka nam sluzi bez toho,aby sme do neho investovali peniaze za opravy,c by sme sa pri jazdenke nevyhli..my by sme proste jazdene nechceli...ale samozrejme v autorkinej situacii auto neprichadza do uvahy...zalezi od toho,ake ma kto priority a vychovu..
Ja som proste toho nazoru,ze kazdy nech sa prikryva takou perinou,na aku ma...
My mame pekny prerobeny 3 izbovy byt,cely zivot som snivala o domceku,ale ked proste viem,ze za cenu bytu si kupime pozemok a do konca zivota sa zadlzime so sumou cca 180 tisic a po zaplateni hypo bude me prezivat z mesiaca na mesiac,nikdy...to radsej zbytok zivota prezijem v byte a budem si uzivat zivot,v lete dovolenku a moznost zaplatit detom napr skolu v prirode a netrapit sa,ze na to nemam

slimstar
2. jan 2018

@lilyianka
@eliska13
ja stále píšem o výhodnej investícii, na aute stratila kopec penazí, ktoré sa jej nikdy nevrátia. Pre mna je bývanie, neporovnatelne lepšia investícia a hodnota, ako nejaká pojazdná rakva. Stále mi je v rámci investície výhodnejšie, kúpiť zlato za 19 e gram a predať ho za 30 e gram. Kúpiť známku za 5 euro a predať ju za 1000 euro.
@avanka súhlasím s tebou o tom bývaní, brať si vysokú hypo a živoriť nemá zmysel. Ohladne auta, sa nebudem vyjadrovať, ja neberiem leasingy, ani žiadne úvery na nejakú vec, ktorá v mojich očiach nemá hodnotu.

avanka
2. jan 2018

@slimstar sme zeny😀 auta su predsa trosku viac chlapska zalezitost,aspon u nas...ja vodicak nemam a nechcem
Tou hypo som mozno narazala na autorku,byvaju v byte,manzel ma naroky,mozno by bolo fajn usetrene peniaze investovat na prerabku bytu a uzit si teda aj auta a pod veci

slimstar
2. jan 2018

@avanka
ja sa venujem obchodovaniu už vela rokov a kopec veci mi už prešlo rukami. Takže píšem z vlastnej skúsenosti a to mám elektrotechnicku školu, takže o tych autach viem možno viac

maminuska
2. jan 2018

Tak u mňa jediná spoľahlivá investícia ktorá nestráca na hodnote je pôda, najlepšie orná a pp.
Ja nové auto považujem za dobrú investíciu, vzhľadom k tomu že celá rodina veľa cestujeme, chcem cestovať bezpečne a pohodlne . Auto za 6000 EUR boli zvyčajne " tvrdé kozy ." Bezpečnosť nízka a základná výbava, auto nesedí tak na ceste v zákrutách . Auto za 19 tis EUR je nižšia stredná trieda, žiadny luxus , teda pre trocha lepšie zarábajúceho človeka.

dai
2. jan 2018

@slimstar nestratila som na aute nic🙂 kupoval mi ho muz ako asi 15rocne za sumu mozno 5000 euro. Predalo sa po dalsich cca. 7mich rokoch za 4500 - ide o hondu - kludne si pozri po kolko tie stare auta idu, ziadna elektronika, to auto ma nikdy nenechalo stat, vysokansky podvozok, obrovsky kufor - predala som ho do 5tich dni od zverejnenia inzeratu a dalsi tyzden som mala este asi 5 telefonatov so zaujemcami - vsetko polovnici pre ktorych je to top auto do lesa... moj muz predal svoju o dost mladsiu audinu lacnejsie a trvalo to dlhsie svojho casu ...
Pre nas napr. Je investicia do noveho auta lepsia ako do stariny kvoli servisu prave - len priklad - nejakh kamienok odletel muzovi na dvere - hodil to do servisu a menili sa cele dvere - ich hodnota plus praca cca. 3000 euro - kedze ma servis aj s poistkiu tak neplatil nic, akonahle je auto v servise tak sa poskytuje nahradne vozidlo, cize opat o nic neprichadzas - je to ale teda otazka financii preto sa stale vraciam k tej perine - moje auto po 40%zlave stalo 24k ( islo o predvadzacie vozidlo s 900 najazdenymi km ) - keby som ho predavala dnes tak ho stale viem predat drahsie ako som ho kupila a to ho uz skoro rok pouzivam...
Inak ale suhlasim ze auta stracaju na hodnote relativne rychlo, ale hlavne tie velmi luxusne s top vybavou, moj muz ma vyssiu strednu triedu s normslnou vybavou a stale ked pozeram ponukane ceny tak by bol v strate minimalne a to ho uz pojdeme za 2 roky menit...
Inak moj brat sa venuje filatelistike a opat tvoja predstava ako kupis za 5 euro znamku a predas za 1000 je viac ako naivna🙂 a to on teda kupuje ba burzach na celom svete a viac menej sa tym dokaze aj uzivit ( venuje sa tomu roky...)

ostorha
2. jan 2018

Ja som to uz v jednej teme spominala treba vediet ako kupovat ojazdene auta .Cez autobazar by som nekupovala.Kupujeme od ludi s ktorými sme v osobnom kontakte,ukazu nam ako auto garazuju ,ukazu servisne knizky ze naozaj bolo auto servisovane v tej ktorej predajni bolo zakupene a na skusobnu jazdu pred kupou manzel chodi vzdy so svojim automechanikom ktorého pozna roky,doveruje jeho schopnostiam a instinktu,popozera kasnu,motor,celkovo zhodnoti stav auta a povie ci sa ta kupa oplati alebo nie.Kupili sme tak cca 17 rokov do zadu Mazdu Xedos v plnej vybave s kozenzm interiérom jeho povodna cena bolo okolo 40.000 euro dostala ho jedna pani z Blavy k Vianociam manzelka nejakého zbohatlika ta na nom jazdila 2 roky,potom to od nej kupil ten pan ktory nam auto predal robil v administrative a jazdil autom cca a 6 rokov takze po 8 rokov auto zo 40.000 amortizovalo na 8000 eur/pre mna dodnes nepochopitelne preco ten pan pytal len tolko/.Celkovo som si vsimla ze najlacnejsie ojazdene auta sa daju kupit prave v Blave.Auto nam sluzilo spolahlivo cca 12 rokov s mensimi opravami nic devastacne a rujinujuce,bezna udrzba.Uz k koncu bolo treba casto menit olej,ale auto sme mali radi robili sme na nom dlhe jazdy do Swiss velmi pohodlne ,elegantne a priestranne nehovoriac o tom co vsetko sme v nom dokazali na slovensko doniest.Takze auto na seba v kratkej dobe zarobilo predali sme ho za 1,300 eur.Pred rokom sme kupili Toyotu Corollu sedan v sportovej uprave sme sa cudovali velmi seriozna pani veterinarna doktorka ale auto si dala do ciernej metalizi ,liatinove disky vôbec nam to k jej vizualu nepasovalo ze preco si vybrala taky typ auta.Ona vravela ze preto lebo japonske auta ma cely zivot a je s nimi spokojna ,my tak isto mame tretieho japonca a zatial velka spokojnost, Pani ked otvorila garaz tak tam sa dalo aj z,, podlahy jest,, ako tam mala cisto.Auto kupila nove za cca 19,000 eur a po 5 rokoch sme ho od nej kupili za 7,000 eur.Malo najazdene, krasny zachovali interier a exterier,servisovane pravidelne v Toyote,jazdene vacsinou po dialnici,skontorolovane a odobrene mechanikom zatial sme sa na ojazdených autach nepopalilim ak ano tak by sme mozno uvazovali inak.Asi z hmotných statkov nic nema vacsiu amortizaciu ako prave auto hadam aj pouzitu chladnicku clovek lepsie preda ako auto.,alebo je to len vec stastia alebo nahody neviem my sa nemozme zatial stazovat.

bluka2
2. jan 2018

@dai To sa ti podarilo predať 20r. auto za 4500€, bol to nejaký unikátny kusok?

Myslím, že raz som akurát s tebou diskutovala na tému autá a som sa bila do prs, že autá v meste netreba, radšej bicykel. Ok, teraz sa situácia ma inak a kupujem práve auto za 3500€, neviem, viac sa mi proste nechce do takej veci investovať... Lebo auta proste nie sú investícia. Budem spokojná, ak na ňom trochu pojazdim a podarí sa mi ho potom ešte predať, ak nie, tiež ok..

ostorha
2. jan 2018

@bluka2 Inac toto co dai pise tomu verim ze mohla tu hondu predat za tolko do lesa,polovnici a lesni robotnici si ich kupuju a ceny su priblizne tak ako pise aj trosku drahsie aj lacnejsie ale cca asi take.

yoxinka
2. jan 2018

@lucia2609
Ty nerieš peniaze, ale váš vzťah. Moj muž odkakživa zarábal viac ako ja, kým som študovala v podstate ma živil. Nikdy mi nič z toho nevyčítal. U nás neexistuje MOJE. Všetko je naše, keď sa ide minúť vačšia suma, prediskutujeme to, keď ideme kúpiť vačšiu vec, dohodneme sa.

bluka2
2. jan 2018

@ostorha diky za zaujímavý príspevok, to je akurát pre mňa relevantné. U mňa to bude japonské auto z autoservisu, lebo tu bohužiaľ nikoho nepoznám a fakt ho už nutne potrebujem, tak snáď nebudem mať smolu. Ak hej, tak radšej s 3500€ ako s vyššou sumou

dai
2. jan 2018

@bluka2 nie , obycajna honda suv - taky ten jeepovy typ s kolesom na kufre - mna na nu oslovovali normalne ludia na parkovisku🙂 prisiel chlap ze ci mu mozem kufor ukazat - si pamaetam ako som sa zlakla - tak ze ci sa mu tam jelen zmesti🙂 v nasom dome byvaju 3ja polovnici a ti tiez stale ci ho nepredavam... v ponuke je ich strasne malo a fakt sa dobrd predavaju.

Pozri, pre mna je to tiez uzitkova vec, niektore auta sa mi pacia - je ich ale velmi malo a pre mna su strasne drahe, vsetky ostatne mi pridu velmi podobne... my 2 auta potrebujeme - to sme si asi vtedy pisali - napr. Vo viedni by sme ich asi nepotrebovali, moj muz v lete chodil s detmi elektrickou pokial nemal pracovne stretnutia mimo kancelarie - 3 zastavky a su v skole a v praci... ale napr. Ja by som to nedala aj ked mi cesta trva autom kratko, mhd by mi trvala skoro hodinu a to neratam cas v skole pri vyzdvihovani...
Ale teda nejake pozoadavky na auto mam - a jasne, clovek spohodlnie... ja nie som ziaden fitipaldi, chcem bezpecne priestranne auto s ktorym sa mi bude dobre parkovat... chcem automat, dobry motor kvoli predbiehaniu, nizku spotrebu, fajn su automaticke svetla, kto raz videl adaptabilne ledky k obycajnym sa uz necrati ak nemusi, detto automaticke stierace, pre mna topka ten adaptabilny tempomat kedze chodim castejsie po mestskom okruhu etc. ... toto mi zial stare auto neda:-/

slimstar
2. jan 2018

@dai no ale to si nenapísala, že to auto si kúpila, až ked malo 15 rokov. Jednoznačne pri predaji na tom prerobil ten predchádzajúci majitel, ktorý ti ho dal odpoly zdarma. A ty si tiež prerobila 500 euro, keby si sa tým živila, tak by si nezarobila ani na slanú vodu.
V servise sú pálky zato, aj o tých luxusných autách súhlasím. Ešte záleží, že ked ideš niečo predávať, či sa nájde aj kupec, ktorý to kúpi, to je velmi dôležité.
Aha, takže každý kto zarobil na známkach, ako napr, milionár Pytlíček je naivný. Teda tvoj brat, ktorý tak ešte žiadnu známku nepredal nie je naivný? či ako si to myslela ?

bluka2
2. jan 2018

@dai super, poľovníci 🙂 pozerala som to auto, celkom sa mi paci. Cítim sa trochu ako magor, ale polovici tých veci nerozumiem, idem trochu počítať o tých svetlách a stieracoch.
Ja som chcela vyššie auto, 4x4, automatiku a malú spotrebu, tak som si vybrala Mitsubishi Pajero mini. Uvažovala som ešte nad Nissan x-trail, viac sa mi páči, ale to bolo drahšie, tak som si povedala, že s mojimi vedomosťami radšej riskovať za menej peňazí

ostorha
2. jan 2018

@bluka2 Muz robil kratku dobu taxikara,takze o autach ma slusny prehlad a najlepsie a najspolahlivejsie sa mu zdaju japonske auta,Vzhladom pomer kvality a ceny tiez,hovorim ja niekedz nechapem ako sa nam podari tak dobre nakupit aj byty co sme kupovali sa krasne zhodnotili aj chalupa bola za facku a jedna znama do mna huci nech jej ju predam nech si poviem kolko ,ale tam je take nematerialne puto takze na predaj nebude.Skoda ze ti nema na to auto kto pozriet ,ale hovorim niekedy je to vec nahody aj ojazdene moze dobre sluzit a vela kilometrov najazdit,ked uz kupujes cez bazar tek lepsie benzinak ako diesel.Mali sme malu mazdu323 uplne prve auto diesel a na tom bolo najviac oprav,benzinove klop,klop v pohode.

sisaka
2. jan 2018

@avanka my tiež ojazdené nekupujeme. Auto nekupujem pre investíciu, kupujem pre seba. Chcem nové, najazdené, s výbavou akú ja chcem, že vyjdem od predajcu a už stratilo na hodnote ma vôbec neštve. Ak predám po rokoch za polovicu, tak bude polovica. Ešte ten floor model by som možno brala, auto som kupovala zatiaľ len 2 x (muzove nerátam, ale ten kupoval tiež nové) a take ake som ja chcela veru nemali a ak už idem do niečo vrazit toľko peňazí, tak chcem presne to, čo chcem. To si už ale každý musí zvážiť, na čo ma peniaze a čo si môže dovoliť. Poznám ľudí, čo si kúpia ojazdené drahé auta, aby sa mohli ukazat a keď sa tam niečo po... , tak ho musia predať, lebo nemajú ani na opravu.... my sne kúpili drahé auta, až keď sme vedeli, že si to môžeme dovoliť, keby som na to nemala, tak si kúpim niečo lacnejšie, nemám potrebu sa vychvaľovať s tým, čo mi stojí v garáži.