Finančná rezerva pred plánovaním dieťaťa

michaela8981
2. sep 2012

Ahojte,
Chceli by sme sa buduci rok naplno zacat snazit o babatko a tak ma zaujima aku financnu rezervu je najlepsie mat. Nieco uz nasetrene mame ale stale sa mi to zda malo chcem mat 3 krasne roky bez stresov s financiami, viem ze mnohi nemaju nic a zvladaju to ale ja som ten typ co mysli daleko dopredu.. ze co ked sa nieco stane... a podobne. Len tak si to budem vediet vychutnat. Neviem o kolko sa zvysia vydavky ked pride dieta a podobne. Ake s tym mate skusenosti ?

piuska
2. sep 2012

prispevok pri narodeni prveho dietata 157 eur a priplatok k prispevku 687 akurat pokryje naklady na najzakladnejsiu vybavu pre dieta. A to sme nakupovali pouzitu postielku, nie drahy kocik a vsetky drobnosti ako noznicky, hrebiencok, vanicku najlacnejsie co bolo na trhu.
Ak mas moznost skus nakupit v rakusku v BIPA maju vsetky veci co som najsla najlacnejsie v TESCO za polovicne ceny
Takze asi tolko pre zaciatok :D

fattamorgana
2. sep 2012

@michaela8981 to je veľmi individuálne, záleží, na aký štandard si zvyknutá, aký životný štýl máš. či budeš kupovať všetko značkové a nové a tak... na dieťati sa dá minúť nehorázne množstvo peňazí, keď ho majú rodičia ako modlu. ale dá sa aj normálne žiť, my napr. sme začali stavať dom, keď mala dcérka 4 mesiace - o týždeň sa ideme sťahovať, dcérka v pohode rastie, nemá síce všetko, na čo prstom ukáže, ale to by nemala aj tak. takže ťažko odpovedať.

babulatko
2. sep 2012

@michaela8981 no ja by som potrebovala asi tak 4000 eur aby som mohla ísť na druhú materskú 😉 ale to je veľmi individuálne

masinka
2. sep 2012

@michaela8981 ked trochu ponuras tu na konovi, najdes zoznamy "nevyhnutnosti" co budes potrebovat pre babo do vybavicky... a aj temy, kde baby pisu, ktore z tych veci su uplne zbytocne ;-D potom si skus pozriet par internetovych obchodov alebo bazarikov (podla toho, ci chces vsetko nove, alebo ti staci second hand) a sprav si priblizny rozpocet.... nikto z nas nepozna tvoj vkus a naroky, tak ti tazko napiseme konkretnu sumu... niekto zbucha vybavicku za 500 eur a niekomu by nestacilo ani 5000....
ked budes mat tie velke veci (postielka, kocik, autosedacka, nieco na kupanie a zakladne oblecko), tak este rataj mesacne plienky (denne tak 7-8 kusov.... kolko ta vyjdu mesacne, tiez zalezi od znacky) alebo zainvestujes do latkoviek.....ak nebudes kojit, tak hadam takych 50-70 EUr mesacne umele mliecko.
mesiac - dva si skus spisovat vase vydavky nech vies, kolko peniazkov potrebujes na zivot ... aj ked varenie doma vyjde lacnejsie ako kazdodenne menu v restike pri robote a zrejme ani s dietatom na ihrisko si nebudes musiet kupovat tolko oblecenia a kozmetiky, ako do prace kde musis reprezentovat 😀
a potom uz len zobrat papier, pero, kalkulacku, spisat si ake mate s partnerom prijmy, kolko budes mat matersku (teraz je to tusim 60 % platu), potom budes mat RD + pridavky cca 220 EUR.... a pocitat a pocitat......

mirkita
2. sep 2012

na toto podla mna nenajdes odpoved..nik nemoze vediet co povazujes za primeranu financnu rerzervu...hlavne ak to chces naplanovat na 3 roky vopred....co ked do toho pride dalsie babo, co ked sa ti narodia dvojicky, co ked budete na plienkach 20 mesiacov alebo 40?...ak nebudes kojit, budete potrebovat lieky, vysetrenia...?
naozaj to nejde...ale
najhlavnejsie je zratat si veci ktore nutne potrebujes - postielka, kocik, oblecenie, plienky, autosedacka, vybava do porodnice a na prvy mesiac-dva pre babo...potom mozes uvazovat ci das peniaze aj na vysielacky, monitor dychu, lehatko a neviem co ...je toho dost co sa da nakupit a nielen pre babo ale aj pre teba pocas tehotenstva a po porode, treba si to dobre zvazit ci to skutocne potrebujes a pripadne hladat lacnejsie varianty ak nechces vela pominat...niekto len na detsku izbu minie to co inym staci na celu vybavu do 6 mesiacov...
inak si myslim ze kojene dieta do 1,5 roka ti prilis nezvysi vydavky...aspon u nas to tak bolo - pouzivame latkove plienky takze nam mozno stupla spotreba vody a energii ale to len malicko...drahe hracky ani drahe oblecenie a inu vybavu nekupujeme takze horibilne sumy neminame a krpcovi nic nechyba...v podstate mu len dokupujeme oblecenie a vymenili sme kocik a je to uplne v pohode
ked spatne pozeram urcite by som hned vedela menovat 20 veci ktore sme vobec nepotrebovali a pri dalsom dietati by som ich nekupila a dalsich 30 veci ktore som nastastie nekupila lebo som vedela ze to nepotrebujeme

dolly_xd
11. sep 2012

ahojte tak nad tymto sa zamyslame aj my .....som zastancom ze clovek by sa mal pripravit na taku zmenu ako ej prichod babatka....avsak kedy je ten spravny cas? myslim po maaterialnej stranke ? niesom nejaky extremista ale aspon nejaky ten zaklad komfort alebo neviem ako to mam nazvat by rodicia dietatku mali pripravit..ako ste natom alebo boli ste? na ozrejmenie nasej situacie..stale sa za niecim zenieme zatial nas vek vobec netlaci no stale su tu myslienky ci je uz setko tak ako ma byt...mame dom auto tak co este ? 😉

hajajanka
11. sep 2012

Ahoj, aj ja som typ planovacky 🙂
Pred prvym, aj pred druhym dietatom sme si urobili urcitu rezervu tak, aby pokryla zvysene vydavky a stratu platu. Ja som, bohuzial, v domacnosti ta s ovela vyssim platom, takze vypadok mojho platu bolo velmi citit.
Takze ak chces rezervu, tak si spocitaj, ake mas vydavky + prirataj plienky + oblecenie pre babatko + prip. lieky (to nikdy nevies dopredu - nas napr. stali pri synovi lieky tak 50 € mes.) + vyssiu spotrebu benzinu + nepredvitatelne vydavky (pokazena pracka, mycka, auto atd.).
Musim povedat, ze nam stupli vydavky:
- na vodu (ano, ano, male dietatko okupeme v troske vody, ale s rastucim dietatkom stupa aj spotreba vody - ak sa spliecha vo vani, kde je hoc len 15 cm vody, tak si to spocitaj, kolko to je mesacne vody),
- na teplo - babatka sa narodili na zimu a preto sa muselo kurit viac a cely den (ked sme boli v praci do vecera, nepotrebovali sme kurit az tak velmi cez den),
- na lieky,
- na benzin (behali sme po lekaroch mimo mesta),
- na drogeriu (plienky, masticky, utierky apod.),
Toto su hlavne vydavky, ktore sa zvysia. Samozrejme, zostala nam na krku hypoteka, takze nic lahke to nie je.
Skus si par mesiacov sledovat vydavky, na co a kolko minas a spis si to. Potom odrataj tvoj plat od kazdomesacnych financii, prirataj matersku (a potom rodicovsku) plus nejaka ta rezerva na babatko a vyjde ti, kolko musis nasetrit, aby si mohla byt tri roky doma.
Ale to, ze si nasetris, este neznamena, ze to bude o.k. Moze sa vyskytnut nieco nepredvidane (ako u nas to behanie po lekaroch a s tym suvisiaca nevyhnutna kupa auta) a uspory sa stencuju sakramentsky rychlo.

moncicip
11. sep 2012

My sme mali nasetrene cca 3000 z toho sa poriesila komplet vybava, pocas prveho roka sa z toho dozariadovala obyvacka, aby bolo kam dat maleo veci, pre maleho sa cast minula na oblecenie a ostatne zalezitosti a este tam asi 1300 eur je. Fakt zalezi od toho aka si narocna a co chces babatku doprait a kupit. Nas ma kopec veci z bazaru, zo sekacu ma tiez par kuskov a staci nam to.

zdenka771
21. feb 2013

istý čas to bolo tažké aj u nás ale pomohla som si s týmto www.revolucni-prijem.cz/1D9D09 Najprv som tomu neverila ale ono to fakt funguje a sú z toho slušné peniažky. Podarilo sa mi pekne našetriť,

emogeon
22. feb 2013

@piuska ano, len tie peniaze dostanes kym vybavis tak 2,3 mesiace po narodeni a vybavu potrebujes skor ☹

piuska
22. feb 2013

@emogeon vies co, ja som to ratala, idealne ak mas rezervu okolo 4500 eur,
to v pohode vykrijes naroky na prvy rok a popri rodicovskom uz mozes zarabat a nezoberu ti ho = zatial je to tak.
Ale fakt je ten ze ked mas tu rezervu okolo 4000 az 5000 mozes spokojne spavat

Takze asi takto by som to uzavrela = je to ako naklady na svadbu.

emogeon
22. feb 2013

@piuska ano cim viac tym lepsie a vybavicka pre dieta tak radovo 1000 eur...

piuska
22. feb 2013

ako tak citam tak sme sa viacere zhodli ze 4000 eur :D ale je fakt ze tolko som si nasetrila ja a uz sa to miiina viditelneeeeee

nasta197
22. feb 2013

rezervu? a akuu? :D žiadnu sme nepotrebovali a na ceste je druhe babo a nepotrebujeme ani teraz .... s čoho sme mali odložiť rezervu ked nie len mi ale vela rodičou čo zarobia minu a žiju z výplat y do výplat y :P ale taký co maju nech si odložia na dieťaatko budu vidieť či ich minu len naň 🙂

piuska
22. feb 2013

:D no ak poodkladas tak nemusis setrit pri druhom svata pravda

zuzka444
22. feb 2013

no ja som.tiez za rezervu vzdy sa moze nieco stat..u nas to prebieha asi takto..mame nieco nasetrene uz mame byt sice s hypotekou ale co uz mame aj auto.potom veci si pomaly kupujem pocas tehotenstva pokial.som robila bolo fajn a ked som mala nejaky sviatok som.si zazelala nieco pre male co budem potrebovat takze tak sme dostali aj bezdotykovy teplomer kopec oblecenia kocik kupuje moj otec ze to chce pre svoju vnucku a mamina zase postielku.taktiez dostaneme nejake peniaze pre malu od mojej rodiny a za to kupim.ten merac dychu.cize nam dost pomohla moja rodina ale aj my sme si kupili rozvojovu deku aj hojdacie kresielko a taktiez oblecko kupujem aj tu na modrom koniku...cize uplne zalezi na tom kto ti ako pomoze a ci nepomoze .nam pomohla velmi moja rodina aj ked sme nechceli lebo mame usetrene .no a ked mala pride na svet bude mat uz vsetko cize prispevok pri narodeni bude putovat na knizku ked bude potrebny k nasim naserrenym peniazom.a teraz si uz len davam dokopy co mi chyba do porodnice a tak...nevidim.zmysel cakat po porode sa nahanat po obchodoch a kupovat vsetko naraz.vyde to o dost draksie.takto kupujeme vsetko v akciach a budeme mat vsetko co potrebujeme.cize ta rezerva sa tyka len a len teba ze ake budes mat naroky ako pisu baby.ja nepotrebujem malej kupovat znackove oblecko abo tak.vela veci je peknych aj v bazaroch.malemu dietatu je jedno co ma oblecene..cize uz len kozmetika plienocky a umele mliecka.a tak 🙂

monikajaco
22. feb 2013

kazdy ma ine naklady a vydavky ... tazko radit .... cim si vies viac odlozit tym budes spokojnejsia .... peniaze ti neprinesu stastie ako sa hovori ale urcite zabezpecia klud v hlave .. 😉

memma
22. feb 2013

my sme nemali nic nasetrene, pretoze sme prerabali dom. Vsetko slo do domu. Pre bábo sme si kupovali vsetko samy, aj kocik, postielku, monitor dychu a davali sme uskladnit aj pupocnikovu krv. Mala ma vsetko oblecko nove, nema po kom dedit a vsetko oblecenie je kupovane v obchodoch, nema nic zo sekaca ani z bazaru. Teraz ma 3,5 roka a chodi do skolky, ja som bola pol roka nezamestnana, teraz som uz na materskej o dva tyzdne sa nam narodi druha princeznicka. Je pravda, že oblecenie po malej som si nechavala pre moju sestru ja som uz dalsie dieta nechcela, ale zadarilo sa. Takze ho teraz vyuzijem aj ked som aj teraz kupovala dost novych veci pre bábo, chcela som aj novy kocik, ale nakoniec som si to rozmyslela. Davame aj tentoraz uskladnit tkanivo pupocnika. Sice sme neboli 3 roky na poriadnej dovolenke, ale boli sme na mensich vyletoch, welnes kazdy mesiac je u nas samozrejmostou. Platime hypoteku, mame dva auta a aj psa, ktory zerie nie prave najlacnejsie granule a konzervy, ale je to nas milacik, takze mu doprajeme. Malej som nevarila, kupovala som hotove pokrmy a vyzivy. Nutrilon pila do dvoch rokov a potom este rok mliecko babylove. Kojila som ju iba dva mesiace, takze to slo do penazi.Ucit na nocnik som ju zacala az ked sfukla dve sviecky na torte, co je pre niekoho neskoro, ale do tyzdna sme boli celkom bez plienok.Manzel sice nezarobi 500 eur ale 1000, co nie je vela. Viem, ze pre niekoho ano, ale my neusetrime nic, pretoze vsetko minieme, ale zijeme spokojne a sme stastny.Ked sa chce, tak sa to da aj bez financnej rezervy.