Hypotéka alebo úver pre mladých

orackova005
27. máj 2023

Ahojte, potrebujem poradiť s priateľom sme sa rozhodli, že by sme si chceli kúpiť rodinný dom. Nechcem bývať s rodičmi, mali sme nezhodi 🙂
Rozhodli sme sa osamostatniť. Vždy sme chceli kúpiť si nejaký domček, nechceme žiaden podnájom je to pre nás drahé a ešte k tomu, pre mňa vyhodené peniaze, pretože po čase by sme si aj tak kúpili dom, ťažké podnájom neprichádza do úvahy 😀.
No, ale je tu ten jeden háčik. Odkiaľ zoberieme 115 000€? Dom je nádherný, rodinný v dobrom stave, v meste.
Pracujeme obaja 🙂 nemáme žiadne úvery, ani nič, nemáme žiadne mesačné splátky/ náklady.
Máme aj stavebné sporenie. Vedel by mi niekto poradiť? Ako to urobiť aby nám hypotéku alebo úver schválili? Viem, že potrebujem 20% zo sumy, lenže nemáme 20% :/...
Budem veľmi rada ak mi napíšete. Ďakujem.

vkatush
27. máj 2023

@orackova005 prepáč, asi trošku blbo, ale len reality check (v dobrom myslené, neutočim):

ako chcete zvládnuť domácnosť, keď nemáte nič nasporené, chcete hypo na dom (115 inak dosť lacný, to by som pozrela, že čo to je zač), treba ti ešte vybaviť/zariadiť, mať niečo bokom pre prípad, ak sa niečo stane zdravotne, vypadne vám príjem, treba opraviť niečo na dome (čo vôbec nie je lacné), a podobne. Ako dlho pracujete, keď nemáte nič bokom? Máte zmluvy v práci, aby ste mali akú takú istotu príjmu? A hypo či vám dajú záleží aj od vášho príjmu. Koľko zarábate ?

Ďalšia vec, priateľ. Hypo s frajerom ? Ako dlho ste spolu? Keď sa rozídete náhodou, ako s domom a hypo, keď ani jeden nebude mať na vyplatenie toho druhého? A budete vedieť spolu bývať? Radšej ten podnájom na pol roka, ideálne rok. Lebo je rozdiel chodiť spolu na výlety, kávičky, randiť a iné je spolu bývať, viesť domácnosť,...

martinmmartin
27. máj 2023

Suhlasim s recnickou nadomnou. Jedina cesta je urychlene nasporit na 20% depozit, to znamena ze lacny podnajom a HLAVNE maximalizovat prijem a minimalizovat vydavky- ste mlady tak to musite vyuzit ze vas este vsetko neboli....

anonymanonym
27. máj 2023

Nieco sa da dofinancovat spotrebnym uverom. Nepises kolko vam chyba do tych 20%, teda nepredpokladam, ze by ste nemali odlozene vobec nic ked obaja pracujete a nemate ziadne mesacne vydavky. Nepises ani aky mate plat (ci vam vobec hypo aku si predstavujes daju).
A tiez suhlasim s prvym komentarom, najma aj to, ze je rozdiel s muzom chodit a byvat oddelene, a je ine s nim byvat. Tiez som toho nazoru, ze aspon na nejaky cas ist spolu do prenajmu.

orackova005
autor
27. máj 2023

No vlastne sme zasnúbený sme som to zle napísala, žijeme spolu. Máme nasporené ale nie 20% z tej sumy 🙂 Môj priateľ pracuje dlhšie ako ja cca 5 roky, ja zatiaľ 2. Takže máme nejaké peniažky. 🙂 Ja zarábam 750€/800€ .. on 900/950€ .

orackova005
autor
27. máj 2023

Zo začiatku mal inú prácu, takže zarábal do tých 1200€. On si sám odkladal, keď bol ešte slobodný a aj ja mám niečo 🙂

cyberk
28. máj 2023

Chod za hypo podradkynou a ta vas nasmeruje, co a ako 🙂 my sme tiez zo zaciatku nevedeli, kde je sever, vobec som sa do toho nevyznala, ona vse vybavila a my sme len podpisovali.. 🙂 ps. My sme tiez sli do hypo ako frajer/ka, pri takomto niecom je irrelevantne, ci ste zobrati.

divokykonik
28. máj 2023

Uvedomuješ si, že dom je žrút peňazí a ak teraz nemáte naň ani tých 20%, tak sa budete v ňom len trápiť? Príjmy nie sú bohvieaké (tipujem, že na lokalitu okej), ale zas na tých 115k by vám to mohlo vyjsť, aj keď budete mať k hypo aj spotrebák. Schopný finančný poradca vám poradí. Ukáž nám ten nádherný dom za 115 tisíc, som fakt zvedavá. Lebo u nás nádherné domy idú minimálne za 500 😆.

milanemila
28. máj 2023

@orackova005 super, ze si chcete kupit nieco svoje, ale preco silou mocou musite kupovat dom ak na neho nemate? Plus teda musis ratat aj s peniazmi na chod domu 🤷🏼‍♀️ my sme zacinali s muzom v peknom 2 izbovom byte v novostavbe s minimalnymi nakladmi (ja som este chodila na vysku) a postupne sme si kupili zas nieco vacsie atd. a to sme mali vyssi prijem ako vy. Dobre si to prepocitajte, kolko vam ostate penazi po zaplateni vsetkych nakladov, nech mozete trosku aj zit nie iba vsetko liat do domu a potom v nom sediet na zadku, lebo si nebudete moct nic viac dovolit.

maranta_leuconeura
28. máj 2023

Aj vies ake su naklady na ten dom? To nie je len hypoteka, to su aj energie, voda, smeti, opravy atd. Mesacne vas to s hypo bude stat zrejme jeden cely plat, ak budete financovat cez spotrebny uver zvysok ceny co nedostanete na hypo, je mozne, ze aj viac ako plat.

Spravili ste si aspon nejake zakladne prepocty? Hypo kalkulacky su na nete zadarmo, kolko stoja energie na mesiac byva uvedene v inzerate (pridaj si pre istotu +50%, kedze takmer vzdy je to podhodnotena suma). Urcite oslovne financneho poradcu, ten vam vie vybavit najvyhodnejsiu hypo, pozna podmienky vo vsetkych bankach.

zmrzlinka2021
28. máj 2023

@orackova005 mate nízke platy, nechoďte rovno do domu

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
solange7
28. máj 2023

Mna by zaujimalo, naco ste byvali u rodicov ked nemate nic nasporene. Ja som myslela, ze tuto moznost volia ludia, ktori praveze planuju setrit peniaze na neskorsiu stavbu ci kupu vlastneho domu. Nic v zlom.

aduskatt
28. máj 2023

Pri takých platoch Vám hypotéka pri dnešných úrokových sadzbách na sumu 115tis nevyjde. Financovať sa to dá aj bez 20% kombináciou úverov, alebo založením ešte jednej nehnuteľnosti aspoň na čas, ale s Vašimi príjmami proste nevyjde taká suma akú chcete

orackova005
autor
28. máj 2023

@divokykonik nemusím nikomu ukazovať, ten dom. Teba vôbec nemusí trápiť ako vyzerá. Nie som debil a viem dobre, že to není žiadna zrúcanina 😉 a to, že u Vás majú domy vyššiu cenu tak to má vôbec nezaujíma 🙂 . Nič v zlom 😉

orackova005
autor
28. máj 2023

@cyberk 👍

aduskatt
28. máj 2023

@orackova005 všimla som si preklep, ktorý mení význam odpovede, takže znova - dá sa to financovať cez kombináciu úverov, ale z Tebou uvedených príjmov Vám samým dvom taký úver proste nijako nevyjde.

orackova005
autor
28. máj 2023

@aduskatt v poriadku, rozumiem tomu 🙂

karin1436
Odpoveď bola odstránená
Zobraz