Hypotéka na dom

malia18
10. máj 2021

Ahojte žienky idem si sem tak trochu po radu. S priateľom uvažujeme že si začneme šetriť na domček aby nám dali hypotéku. Otázkou však je:
1. Či je možné založiť pozemok?
2. Ak sa založí pozemok alebo nejaká nehnuteľnosť alebo napríklad nové auto banka stále vyžaduje aby ste mali našetrených 20 percent z ceny nehnuteľnosti?
3. V prípade že si chcete začať stavať dom a beriete si najskôr úver na pozemok alebo hypotéku (neviem ktoré z toho sa berie v prípade pozemku) vie vám banka poskytnúť aj ďalšie peniaze na výstavbu domu alebo ako toto celé vlastne prebieha ak s tým má niekto z vás priamu skúsenosť že ste začali stavať pretože v rodine nemáme žiadny pozemok ani nič podobné takže všetko budeme musieť riešiť úplne od začiatku akoby s holou riťou ako sa vraví. Vopred ďakujem za odpovede. 👐👐👐👐👐👐👐

nika82
10. máj 2021
paulinka17
10. máj 2021

Ja sa pripnem

nafka0483
10. máj 2021

@malia18
- Ano, pozemok je mozne zalozit. Banka na neho ale vacsinou dava ovela nizsiu sumu ako na inu nehnutelnost, nam napr. dali nejakych 70% a to bol pozemok stavebny, so vsetkymi inzinierskymi sietami a priamo v krajskom meste
- Ano, aspon tych 20% musis mat nasetrene + k tomu sa nehnutelnost zaklada. Auto ako zabezpeku pri hypoteke na dom banka neakcpetuje. Akceptuje len nehnutelnosti, teda pozemok, dom, byt... bud ten, na ktory sa cerpa hypoteka, alebo nejaky iny.
- Ano, zalozili sme pozemok - 30% sme dali svoje nasetrene, 70% dala banka. Po par rokoch sme zacali stavat - za 20-30% svojich penazi sme urobili zakladovu dosku a vytiahli mury a prefinancovali hypoteku na pozemok, ktoru sme mali, s tym ze sme ju uz navysili o hodnotu rozostavaneho domu. Banka nam v ramci prvej tranze "preplatila" to, co sme uz do domu dali zo svojho. Zas sme investovali svoje peniaze a dostavali a nasledne banka zas preplatila to, co bolo urobene. To nam prefinancuju tych zvysnych 80%.

malia18
autor
10. máj 2021

@nafka0483 fuu to vyzerá na dosť pevné nervy....hlavne teda ak tomu správne rozumiem tak vy ste si našetrili 30% z ceny pozemku ktorý ste založili aby vám dali hypo naň a znova zo svojho ste si začali stavať a keď ste mali vytiahnuté múry domu (tuším sa berie 1 meter aby sa považoval za nehnuteľnosť teda niečo čím je možné hypo založiť) ste si zobrali znovu hypo ale v podstate len refinancovali aby ste to mali v jednej že tá pôvodná hypo sa navýšila o sumu ktorú ste žiadali? Čiže koľko ste do toho vrazili aj pozemok aj dom dohromady zo svojich úspor mimo hypotéky? Pretože zatiaľ si zisťujem o tom informácie len takto sama aké kroky sa budú musieť podnikať nič oficiálne aby som sa vedela pripraviť čo nás čaká

nafka0483
10. máj 2021

@malia18 Ano, presne tak. Najprv musis mat nasetrene svoje, az tak ti da banka hypoteku. Ale napr. keby si mala este byt a zalozis aj ten, tak mozno by ti banka dala peniaze vopred a zacala by si stavta od nuly.
My sme taku moznost nemali a rodicovsky dom sme odmietli zalozit, cize sme nemali "nic", bol sme v najme. Takze nasetrene 30%, ziadost o hypoteku - najprv sme zdokladovali ze sme predavajucemu previedli tych 30% a nasledne banka uvolnila zvysnu sumu za pozemok. Pozemok samozrejme zalozeny. Asi 2 roky sme to splacali a potom sme sa rozhodli stavat, takze zas vlastne uspory - projekt, povolenie, zakladova doska a mury - aspon do 1 metra. Zavolali sme znalca, dal nam posudok, urobili sme zapis do katastra a isli sme zas do banky s tym, ze chceme druhu hypoteku na dom, ze uz mame toto postavene a ze zaroven chceme tie dve hypoteku zlucit, cize sme to cele prefinancovali. Ocenili aktualnu hodnotu pozemku, buducu hodnotu stavby a vypocitali celkovu sumu hypoteky, ktoru dostaneme.

To kolko sme do toho dali nie je velmi relevantne, pretoze to predsa zalezi na tom kolko stal pozemok a kolko stoji vystavba domu. Na pozemok je to ako pisem 30% a na dom 20%.
Ak chces pozemok za 100 000, ta cca 30 000 treba mat. Ak chces dom za dalsich 100 000, tak asi 20 000 treba mat. Ale ak mas pozemok niekde mimo mesta, v dedinke za 20 000, tak ti staci mat 6000. A ak postavis nejaky 2 izbovy maly domcek za 60 000, tak ti treba mat cca 12 000. Cize je trozdiel spolu 50 000 a 18 000... my sme v krajskom meste, u nas sme sa blizili prave k tej prvej vyssej sume.

luulinkaa
10. máj 2021

Nemusis mat našetrené nič,banka nedava plnu sumu, lebo čaká,ze tych 20% si zoberies spotrebak a pri nom platis ovela vyssie uroky a teda aj ovela viac preplatis..preto sa oplati mat našetrené.
Ak mas moznost zalozit bejaky rodicovsky dom, chod do toho, ja osobne som to s muzom urobila tak, ze sme poziadali o vyssiu sumu ako sme chceli, lebo sme vedeli,ze davaju tych 80% tak sme si poziadali vlastne o 120%🤣 len teda musis mat v tej sume aj to, co zalozis. A ked dom postavite tarchu prepises 😉

nafka0483
10. máj 2021

@luulinkaa S tym tvrdenim by som si nebola taka ista, uz je urcene kolko nasobok svojho rocneho prijmu mozes byt max. zadlzena, takze nie je vobec samozrejmost, ze dostanes na tu zvysnu cast spotrebak. Mozno to tak platilo kedysi, ale teraz su veci prisnejsie.

Rovnako nestaci "poziadat o vyssiu sumu" - banka si nehnutelnost ohodnoti a darmo si ty poziadas o 100 000, ked pre banku ma nehnutelnost hodnotu prave 100 000, cize je ochotna dat len 80 000. Ale samozrejme, ak potrebujes 100 a mas nehnutelnost, ktora ma pre banku hodnotu 150, tak jasne ze si mozes ziadat 120.

A rovnako by som bola velmi opatrna so zakladanim rodicovskeho domu, ma to svoje rizika, treba si vsetko velmi dobre premysliet a osetrit tak, aby na to rodicia nedoplatili. Stava sa vselico.

malia18
autor
10. máj 2021

Ďakujem Vám baby moc nemám v okolí ľudí ktorí by sa tomu rozumeli a svoje dôvody prečo to neriešim zrovna s najbližšími mám takže je to pre mňa zatiaľ lepšia voľba takto...ale keď to tak vidím tak asi konkrétne pre mňa s priateľom by vyšlo lepšie už nájsť nejakú hrubú stavbu v cene je pozemok dom skoro hotový a ďalej si už svojpomocne dorobiť lebo toto by bolo asi pre nás náročnejšie :/

stankot
10. máj 2021

@malia18 my sme kupovali pozemok v marci 2020...isli sme postupnym financovanim...poziadali sme o uver,zo sumy ktorou znalec ohodnotil pozemok nam dali 80%,zvysok sme zaplatili zo svojich...pozemok sme zalozili...v aprily 2021 sme urobili zakladovu dosku plus tahame mury,musi byt min.1,6 m (vo VUB)vyska,mame zavolat geodeta aby zameral rozostavanu stavbu,nasledne znalec ohodnoti,urci cenu aj buducej stavby a banka na poskytne peniaze dalej tusim v troch tranzach...kym nepustia peniaze tak zo svojich alebo pockat kym uvolnia peniaze...

draik
10. máj 2021

@malia18
1. Nie že možné, ale povinné (pozemok, na ktorom bude daná stavba)
2. Nie. Ak založíte viac nehnuteľností (hnuteľnosti ako auto na klasické hypo nie sú prípustné), tak môžte ísť do 80 % hodnoty založenej nehnuteľnosti/í. Samozrejme stále platí, že sa posudzuje aj príjem a z toho aj maximálne úverové zaťaženie
3. Pri postupnom financovaní banka uvoľňuje peniaze až následne, teda najskôr musí byť nejaká hodnota, ktorú možno založiť (pozemok, začatá stavba atď), aby banka uvoľnila príslušnú čiastku. Ako sa hodnota rozostavanej stavby zvyšuje z dôvodu zvýšenia stupňa jej rozostavanosti, tak aj prebieha postupné čerpanie úveru

malia18
autor
10. máj 2021

@draik veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Ako to potom robia ľudia ktorí si zoberú najskôr hypotéku na byt? Platia hypotéku a zároveň založia tu nehnuteľnosť? A keď majú založenú nehnuteľnosť nepotrebujú mať našetrených tých 20 percent? Či to platí jedine ak majú založených viac nehnuteľností teda minimálne dve? My by sme časom radi mali niečo svoje no zisťujem možné riešenia kde vlastne začať ako sa to dá čo najlepšie zvládnuť...bude to ťažké ale snáď nie nemožné... Nájmy sú žiaľ v takých výškach že to už si človek naozaj môže radšej platiť hypotéku na vlastný byt a v prípade potreby ho neskôr predať

draik
10. máj 2021

@malia18
Ako son uviedol, ak sú splnené ostatné kritéria, možno ísť štandardne do 80 % hodnoty založenej nehnuteľnosti resp. hodnoty viacerých založených nehnuteľností (byt, dom).

len_nig
10. máj 2021

@malia18 ja ti môžem povedať ako sme to mali my ale asi to to nepomôže 🤷🏻‍♀️ v 19 som si zobrala hypotéku na byt, hodnota tam stúpla že som ho po 7 rokoch predala so 40 tisicovym ziskom (z čoho sme začali stavať). Pozemok mal manžel - polku sme dokupovali (peniaze sme mali našetrené).
Postavili sme dom do štádia že mal strechu a následne sme žiadali o hypotéku, ktorú dávali na tri tranze.
Každopádne bez toho aby ste mali aspoň tých 20% našetrené sa podľa mňa nepohnete. Myslím že aj 20% je málo lebo veľa stoja aj tie poplatky na rôzne kolky a geodet, kataster a podobne záležitosti a to všetko platíš z nasetrenych peňazí ešte pred hypotékou.

malia18
autor
10. máj 2021

@len_nig Viem stavať dom nie je pre každého hlavne tie financie no sú to veľké pálky nejak sa ale začať musí takže verím že sa podarí v nejakom rozumnom období našetriť dostatok ak aj nie tak určite začať asi najskôr bytom ďakujem že si napísala svoju skúsenosť ❤️

len_nig
11. máj 2021

@malia18 držím palce 😊🙏

nafka0483
11. máj 2021

@malia18 A k tvojej otazke ako to robia ludia ked kupuju byt. Tak ano presne tak ako pises - dany byt uz stoji, je hotovy, takze ma nejaku hodnotu - napr. 100 000, banka da z tejto hodnoty 80%, cize 80 000 a ty si dolozis tych 20% zo svojho. A samozrejme ze dany byt sa zalozi, ved to je ta zaruka pre banku.

Pri dome ti nedaju peniaze vopred, kym nic nestoji. Daju ti vzdy peniaze spatne za to co uz ty sama postavis, cize najprv ty musis mat peniaze, za ktore urobis zaklady a poriahnes mury, banka povie ok, ma to hodnotu, tu su za to peniaze. A zas investujes svoje a stavias dalej a nasledne zas banka ohodnoti, ze ok, hodnota stupla, pustame dalsie peniaze...

malia18
autor
11. máj 2021

@nafka0483 ďakujem pekne za vysvetlenie už som z toho rozumnejšia ♥️...je to celkom náročné no ale tak keby mohol stavať každý asi by už neboli polia a lesy beriem to pozitívne 😅

sophieft
19. máj 2021

@malia18 Dobry den, s kolegami Vam radi pomozeme, ak mate zaujem o viac info ohladom toho, kludne sa mi ozvite a preberieme vsetky detaily 🙂)