Hypotéka v dnešnej dobe

7. máj 2022

Ahojte,
Ako tak nad tym rozmyslam a je mi doslova smutno že možno nikdy nebudeme mať nič svoje s priateľom. Máme jedno dieťatko, bývame naozaj v peknom prenajme 2 izbovom ale chceli by sme svoje niečo. Lenže ja na rodičovskom príspevku on začal nedávno pracovať v novej práci a žiaľ nemáme ani nič našetrené čo požaduje banka 10-20%. V dnešnej dobe bohužiaľ neni to ľahké zobrať si len tak hypotéku ako voľakedy. Neviem, stále rozmýšľam nad tým odkiaľ berú ľudia toľko peňazí že im dajú banky hypotéku aj 250000€. Tie ceny idú veľmi hore, buď o pár rokov naozaj nikto nebude si môcť dovoliť hypotéku alebo pôjdu naspäť nižšie. Preto chceme pár rokov ešte počkať medzitým si aj niečo našetrime aj ked nie veľa ale aspoň niečo. Chceli by sme aj druhé dieťa nakoľko nechceme aby vyrastalo samo, len viem žeby sme sa museli opäť sťahovať do väčšieho prenájmu. Ja neviem, ale pozorujem to len tu na svk. Všetci sú tu tak nastavený že keď máš dieťa tak musíš už mať aj niečo svoje, zahraničí to napríklad takto nefunguje, ľudia normálne žijú v prenajmoch. Neodsudzuju sa navzajom. A ano keď máš na to platiť si nájom máš aj na hypotéku, lenže žiaľ nie každému ju dajú. máš

diamond007
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stannkal
7. máj 2022

ja reagujem na "keď máš na to platiť si nájom máš aj na hypotéku" - nemusi to tak vzdy byt. My sme teraz v prenajme, platime 500 mesacne, hypoteka na taky isty byt by nas vysla 850 mesacne (ak ratam hypoteticky ze by bolo mozne zobrat 100% hypo). A to este neratam ze v prenajatom byte clovek nemusi kupovat ziadne zariadenie zo svojho, kdezto vo svojom byte ano. A prenajaty byt ma este aj ine vyhody. Tu na SK su ludia nastaveni tak ze kazdy musi cim skor vlastnit nehnutelnost, inde vo svete to beru sportovejsie. Z tvojho prispevku dedukujem ze ste este mladi takze to ze si nemozes hypo dovolit teraz neznamena ze si nebudes moct nikdy. Neskor nastupis do prace aj ty, platy sa vam casom budu obom zvysovat po nadobudnuti skusenosti atd... takze vyhliadky urcite nie su take pesimisticke ako to vyzera. To najlepsie co mozes teraz spravit je mat dobry manazment financii, eviduj si vydavky podla kategorii a rob to pravidelne aspon niekolko rokov, takto budes mat super prehlad o tom aku vysku hypo si realne aj budete moct dovolit.

cecilia29
7. máj 2022

Primárna je tvoja rodina. Či vo vlastnom či v nájme ..to je jedno. Na západe ľudia na najmicj fungujú bežne. Vieš čo, v tejto dobe, podľa mňa, netreba tlačiť na pílu čo sa týka pôžičiek,hypoték a pod. Ak ak by vám ju dali -ja ťažko si robiť rozpočet ak netušíme kam tie ceny ešte pôjdu. Ja by som na vašom mieste počkala,tešila sa z dcérky. Nie som za predčasné odkladanie do jaslí, ak to není vyslovene existenčné. A ceny nemôžu ísť podľa mňa stále len hore ...ak ťa bublina praskne, bude to zle. Hlavne ale treba šetriť ,aby ste mali zásobu v prípade núdze - mať hotovosť takú aká by vám stačila na pokrytie výdavkov počas 6 mesiacov.

judit47
7. máj 2022

@diamond007 prosim posles mi link na taky dom do 100 000 v okoli Ba? Lebo to ma velmi zaujima🤦‍♀️

diamond007
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
judit47
7. máj 2022

@diamond007 😂😂😂v poriadku aj tak dakujem😁

diamond007
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
diamond007
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
diamond007
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
diamond007
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
w123
7. máj 2022

mne pride lahsie dostat hypoteku ako najst nejaku normalnu nehnutelnost v dnesnej dobe, vsetko co je za primeranu cenu je hned rezervovane minimum dobrych ponuk ostavaju len tie priserne drahe na trhu lebo o zvysok sa ludia doslova biju toto je dalsi velky problem co tu mame obrovsky dopyt a mala ponuka

andreatytler
8. máj 2022

Tiez si myslim ze v zahranici je beznejsie prenajimat.
Ako majitel bytu mas naklady: dan, poistenie, opravy, urdrzba, hladanie najomnikov a koli tymto veciam mas velakrat vela nervov a starosti. Najonik je od tohto vsetkeho usetreny. Pre vela ludi je vyhodnejsie prenajimat.
Podla mna mate dobry plan par rokov pockat a nieco nasetrit. Ale zvazila by som ci je o par rokov dolezitejsie druhe dieta alebo vlastne byvanie.

melanta
8. máj 2022

stále rozmýšľam nad tým odkiaľ berú ľudia toľko peňazí že im dajú banky hypotéku aj 250000€ - nuž tí ľudia urobili niečo pre to, aby nezarábali 800 či 1000 eur. V tom je rozdiel, že niekto sa učí a vzdeláva a potom aj má viac. Niekto nerobí nič, urobí si dieťa a nemá materiálne a finančne nič. Môžete aj vy mať príjem aby ste dostali hypo 250 či viac tisíc eur. Len treba makať, študovať, učiť sa jazyky.

annamalaga
8. máj 2022

A priateľ nechce odísť do zahraničia? Aby ste mali viac. Ty musíš ísť do prace. Žiaľ už s dieťaťom na krku a pri nízkych príjmoch ostanete len v podnájme. A dnes by som fakt nechcela mať dieťa v podnájme. Lebo tam len najst podnájom bude problém. Na druhým radšej neuvažuj a vráť sa do prace aspoň do vtedy, kým nebudete mať hypo na vlastne.

annamalaga
8. máj 2022

@melanta nemá žiaľ každý dovednosti nato, aby študoval. Študovať aj tak môžeš, ale musí to byť perspektívny odbor, ktorý keď sa zamestnáš, ti časom príjem porastie. Ale zase na druhej strane pravdu máš. Bez jazykov v dnešnej dobe je to ťažké. Treba vedieť aspoň 2 minimálne. No ľudia, čo zarábajú 800-900€ tiež keď majú príjem 2 tak hypo dostanú. Len nie veľkú no.

melanta
8. máj 2022

@annamalaga samozrejme, že nie každý má kapacitu vzdelávať sa. Ja som narážala na to, že autorka píše, že odkiaľ ľudia berú toľko peňazí, že môžu mať vysoké hypotéky. A na to je úplne jednoduchá odpoveď a síce že veľa zarábajú.

annamalaga
8. máj 2022

@melanta tak tak. Ale ja obdivujem inteligentných ľudí , to zase klobúk dolu, keď niekto hlavou dokáže zarobiť aj 3000-4000€. A zase je dobre, že sa hypotéky sprísňujú , lebo ľudia by si brali hlava nehlava a keby prišla fakt kríza, tak koniec.

stannkal
8. máj 2022

@annamalaga
@melanta
Ti inteligentní a dobre zarábajúci ľudia mali ale v živote veľké privilégium. Za prvé značná časť inteligencie a vlôh/talentu je zdedena. Za druhé narodili sa do rodiny kde ich vzdelávanie bolo podporované. Odmakat si to museli, jasné, lenže mali úplne iný start do života.

melanta
8. máj 2022

@stannkal moji rodičia majú obaja učňovku, otec automechanik a mama predavačka. Mužovi rodičia tiež obaja učňovka, otec robotník, mama predavačka. Žili sme chudobne, z domu sme nič nedostali na štart do života okrem lásky. Aj tak zarábame veľa. Niekedy sa netreba vyhovárať, ale viac makať.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasa1310
8. máj 2022

@gertys a z čoho si kúpila pozemok?

sasa1310
8. máj 2022

@diamond007 si pobavila s tými linkami. Áno, kúpiš do 100 000 eur, ale ďalších 200 000 eur musíš investovať, aby si vôbec bývala. A niektoré lokality s úžasnými susedmi

stannkal
8. máj 2022

@melanta ja s tebou úplne súhlasím, na 100%. To vôbec nebolo myslene ako vyhováranie. Len som chcela povedať ze niektorí ľudia tu cestu k dobrému jobu maju priamociarejsiu. Práve v dnešnej dobe je vďaka internetu aj samovzdelavanie veľmi dostupné, len samozrejme človek musí v prvom rade vedieť ten jazyk.

diamond007
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
diamond007
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
melanta
8. máj 2022

@diamond007 kde kritizujem manuálne pracujúcich ľudí? Nikde, píšem o učení sa a potom o tom dobre zarábať. Aj dobrý remeselník tomu musí niečo venovať. Aj dobrá kaderníčka. Nemajú to len tak. Apropo. Poznám dobre zarábajúcu kaderníčku. Veru učí sa, chodí na kurzy, zaujíma sa o trendy, atd. Keby robila len to, čo pred 15 rokmi, tak by sa tak dobre nemala.

gertys
8. máj 2022

@sasa1310 kupila som holodom ako som pisala. To znamena ze ten dom uz na pozemku stal. Domy nelevituju. Ona neni v postaveni ze si moze kupit pozemok a dat postavit dom.

diamond007
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
melanta
8. máj 2022

@diamond007 nie, o školu vôbec nejde. Ide o napredovanie. Kaderníčka, o ktorej píšeš, sleduje trendy, zaujíma sa. Proste tomu niečo venuje. A má sa vďaka tomu dobre. Napríklad moja mama chodí ku kaderníčke, ktorá 25 rokov strihá rovnako, frfle že stále zarobí menej a menej. Ale 25 rokov neurobila nič. A presne v tom je rozdiel medzi týmito dvoma. A presne v tom je rozdiel všeobecne medzi slabo a dobre zarábajúcimi ľuďmi, bez ohľadu na odbor.