Hypotéka verzus počkanie na predaj bytu

21. júl 2022

Objasním vám našu situáciu. Vyše roka bývame v novopostavenom bungalove s manželom a dcérou. Vnútri máme urobené všetko, no nemáme ho ešte zateplený, nemáme schody (chodíme po paletách) a vlastne nemáme dvor, keďže okolie nieje urobené.
Máme hypo, ale vôbec nie vysokú. Ja som za to, aby sme ju navýšili a dokončili na komplet dom. Ja mám vo vlastníctve 2 roky byt, no predať ho ešte nechcem kôli dani. Aby som neplatila štátu 33% musíme čakať ešte 3 roky.
Čo máme robiť? Vziať hypo, alebo čakať za predajom bytu? Splácať by sme to zvládli.... moja predstava je vziať hypo a po 3 rokoch ak by sa predal byt ju splatiť. Manžel o tom nechce ani počuť, chce čakať 3 roky...

diamond007
21. júl 2022

Prerataj si koľko by si asi prerobila hypotékou na rekonštrukciu.
Tu nie je jednotná odpoveď. Tri roky nie je dlhá doba. To sa dá vyčkať, ale je to na vás.

zuzanka.zuzu
21. júl 2022

@diamond007 zase tvoj strach z hypotéky? 😀
autorka - rozhodne navýšiť ak vám ju schvália... život je príliš krátky aby sme chodili po paletách a neužívali si záhradku za dverami. dá sa to vydržať ale o čom to je?

diamond007
21. júl 2022

@zuzanka.zuzu prečo strach? 🤣🤣🤣 Veď hypotéku majú...
Tri roky mi nestoja za to ak by som mala na Tom prerobiť predsa 10-15-20tisic. Preto píšem že si to musia oni preratat, koľko financií by potrebovali. Niekomu by na to totiž stačilo 10tisic, niekomu nebude stačiť ani 50tisic na prerábku. Každí je iní, každí má iny štandard 🙂
Strach nie je to, že má človek iny názor na hypotéku. Ľudia sa len nevedia v dnešnej dobe na čas uskromniť a musia mať vždy všetko. Ty si toho jasným dôkazom Zuzanka 😉 🙂

aduskatt
21. júl 2022

otázka znie, kde budú tie úroky o tri roky.........možno aj raz tolké ako sú dnes.........

tanapeta
21. júl 2022

hypo sa nedá len tak splatiť. Je na to zákonná max. výška predčasného splatenia. Tuším 20 % raz ročne

kikus238
21. júl 2022

Za mňa navysit hypo a dorobiť dom. Nieje bohvie čo chodiť po paletach a mať hole tehly. Dom môže navlhnut. Vravím s vlastnej skúsenosti. Navysit hypo a potom to čo predáte byt dat na hypo a buď sa skráti doba splátok alebo zníži splátka to už bude na vás.

aduskatt
21. júl 2022

@tanapeta dá sa splatiť kedy len chceš.......len ak splatíš mimo fixu, tak platíš pokutu

jankulka01
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
melanta
21. júl 2022

@tanapeta mimoriadna splátka je obmedzená výškou. Predčasné splatenie celého úveru je možné úplne kedykoľvek.

kikus238
21. júl 2022

@tanapeta dá sa splatiť hocikedy ale.plati sa pokuta 10% zo zostatku sumy. Riesili sme to pol roka dozadu keď sme.robili refinancovanie, tiež kôli dorabke domu

melanta
21. júl 2022

Súhlasím so Zuzanou, život si treba užiť, 3 roky chodiť po paletách a nemôcť si užiť záhradu a dvor, čiže jednu z hlavných dôvodov kvôli ktorým sme postavili dom je škoda. Takže teraz navýšiť.

aduskatt
21. júl 2022

@kikus238 platí sa maximálne 1%, je na to zákon

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
emv
21. júl 2022

Za 3 roky bude tvoj byt mať hodnotu o ďalších 20.000 vyššiu... Čiže ešte zarobis. Manžel je strachopud, ak toto nechápe, zavolaj financakovi a poraďte sa s ním. Za mňa - byť si nechaj, zhodnocuje sa ti. Hypotéka jednoznačne.

melanta
21. júl 2022

@kikus238 asi si myslela 1% a nie 10% 😉

autor
21. júl 2022

@tanapeta da, po fixacii sa da. Boli sme sa informovať.
@diamond007 ako sa da toto preratat? Ved teraz idu uroky hore. Ktovie o kolko % pojdu....zas aj cena nehnuteľností stupa a urcite stupat bude....
@kikus238 prave toho sa bojim, zacnu nam vlhnut steny a co potom? A vlastne cítim sa ako v byte....naco mi je dom, ked nevyužívam pozemok?

ouwecka
21. júl 2022

Ja osobne by som vzala hypo a nepredavala byt vsetko vam len zarobi a kym zvladate platiť nic nepredávaj

zuzpap
21. júl 2022

určite navýšiť hypo...čo najrýchlešie kvôli úrokom a aj kvôli tomu, aby ste si ten domček plnohodnotne užívali...predčasne sa dá splatiť hypotéka kedykoľvek...za rôznych podmienok, ale dá...

aduskatt
21. júl 2022

ja by som nenavyšovala hypo, ale zobrala novú........ a to čo najrýchlejšie

kikus238
21. júl 2022

@melanta áno sekla som sa. 1%

tanapeta
21. júl 2022

@kikus238
@melanta myslela som bez pokuty

autor
21. júl 2022

@mamula20 peniaze nam daju presne ako píšeš. Nova hypo koli úroku. Bez problemov, lebo prijmy mame. Ja by som vzala hned. A dokonca, moj bratranec ma furmu, zatepluju domy a vlastne vsetko robia, povedal mi, ze este do zimy by stihol, samozrejme praca lacnejšia ale aj kvalitnejšia, mame velmi dobre vzťahy. Tak toto ma úplne presvedcilo , aby sme vzali hypo....

kikus238
21. júl 2022

Ja som sa pliesne zbavovala rok. Museli sme kôli tomu novú podlahu, novú obývaciu stenu, novú stierku. Všetkoi chytilo mala som až vodu na dlážke. A v dome bez pozemku to je naozaj ako panelák iba stým že niesu susedia.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tomas115
21. júl 2022

Navys hypo a dokonci. Alebo mozes stavat aj stylom z kazdej vyplaty nieco. Kazdy mesiac kupis 10m2 polystyrenu a na vianoce lepidlo. :D

autor
21. júl 2022

@tomas115 vobec to nieje smiešne. Mne je z toho doplaču....

autor
21. júl 2022

@mamula20 tak moj robil tiez vela sam, zaklady sme robili svojpomocne, priečky muroval tiez sám, lenže to vsetko strasne dlho trvá a on pracuje v zahraničí, takým štýlom by sme to nedorobili ani za 10 rokov...
Teraz mi povedal, ze predá auto a z toho ten dom zateplime....mame dalsie auto,on ma firemne a ja mam prácu 3 metre od domu....tak neviem. Aj to je cesta. Len z toho max zateplime.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marca12
21. júl 2022

Tazka dilema v tychto casoch. Ja by som do vyssej hypo nesla. Tiez sme to teraz riesili,ci nasetrit alebo navysit. Radsej sa uskromnim trochu a dosetrime ako o rok plakat z tych urokov.

onats
Odpoveď bola odstránená
Zobraz