Je 900 eur na potraviny a drogériu pre 3 osoby veľa?
Ahojte, je podla vas vela minut takuto sumu dokopy za potraviny a drogeriu mesacne? Sme dvaja dospeli jedno dieta. Z toho potraviny su cca 700 a drogeria 200. Nastastie nejde o to ze by nam vyslovene chybali tie peniaze, ale velmi malo sa nam dari odkladat co sa tyka uspor a chcela by som skusit znizit potraviny a drogeriu dokopy na 700 aby som ten rozdiel 200 eur mohla pridat k usporam. Mam vsak pocit ze tu sumu 900 eur nedokazeme podliezt 😞 snazim sa robit prehlad vydavkov, nemam pocit ze kupujeme hluposti, ak aj ano tak dajme tomu v sume 50-70 €. Co si myslite?
@jajka257 Akoze, neda sa povedat, ze by sa mi hnusilo obliect si veci, co nosim len ja, take pyzamo bezne nosim tyzden, ved si ho človek oblecie po sprche, cize najcistejsi, ako moze byt. Ani muz nohavice nedava zakazdym prat, nepracuje fyzicky, takze pohoda. Ale take tricka, kosele, bluzky, ved to clovek zapoti.. aj maly veci v skolke, no kolienka osuchane z hrania, tricka kydnute, ved skolkar… spodne pradlo, ponozky, to je samozrejmost menit stale. Neviem…
@liliana8 ahoj, je na internete veľa pomerov. Ja som skúšala takýto: na 1L horúcej vody 20g nastrúhaného mydla na pranie (ja používam Kokosové mydlo od značky Palma- cca 1€ stojí) a 20g sódy na pranie (je to uhličitan sodný, ja používam od značky Luxon kryštálovú sódu- nejak pod 1,5€ stojí 1kg balenie)
Mydlo nastrúham na jemno, dám do horúcej vody spolu s kryštalickou sódou a pridám esenciálny olej aký chcem- množstvo dávam od oka, každému ako vyhovuje. Nechám to tak deň odstáť, príp. pomiešam a vytvorí sa sliz-gél na pranie. Ako píšem, každý dáva iný pomer, mne tento pomer prišiel trochu hustý takže dávam o čosi menej aj mydla aj sódy na 1L vody. Čo sa týka dávkovania tak uvidíš aké by ti vyhovovalo, ja to mám v obale od Lovely a na plnú práčku (my mame 9kg) davam takmer plny vrchnák.
@bubuzu ja som roky chodila cca 3 km peso. Dieťa po ceste do škôlky, ja do práce. A nazad. Dieťa vstávali o 5.30. Neuveríš, prežili sme. Teraz chodíme autom, traja. Máme jeden smer a nazad rovnako. Ale je to kvôli doprave. Tri prestupy odmietam. Ale aspoň sme traja, nie jeden v jednom aute.
@jajka257 ja práveže verím, že ste to zvládli, rovnako ako verím, že by si dokázala menej prať. Aj moje deti by to prežili a tak trochu si myslím, že je občas pre ne aj dobre, zažiť si nepohodlie. Keď som chodila do práce a zároveň syn do škôlky, tak to dávalo zmysel, že sme išli na to isté miesto dvaja autom. Teraz som ale s malou dcérou doma a to je fakt, že tam idem len kvôli tomu ho zaniesť. V lete sme šli občas peši, na bicykli, ale málo. Toto ja mám ako vec, ktorú potrebujem zmeniť,lebo mi to nerobí dobre.
@20lucia20 nebavila som sa s tebou. Upokoj sa. Akurát si sa v tom tiež nasla. Ze som použila slovo vysokokvalitné rovnako ako ty ešte neznamená, že ti odpovedám. Keby to tak chcem, označím ta. Sama si sa tu začala vytacat a podsúvať mi veci, ktore som nepovedala. Napriek všetkému si myslím, že tie príspevky o tom, ako niekto používa tony obrúskov, vlhcenych utierok, sáčkov do koša a podobne sú strašne. Toľko vyprodukovaného zbytočného odpadu, toľko peňazí pretecenych kanálom. V mnohých týchto diskusiách o peniazoch a strave sa vždy, vždy nájdu ženy, co sa pretekajú, kto kupuje viac bio, viac eco a to predsa musí stať strašne veľa peňazí, tak predsa musím toľko minút. Nie nemusíte toľko minút. O vajciach a mäse mi nemusíš písať, pracujem na farme. Viem co je welfare chov, co sú klietkove chovy, a vybehy a podobne veci. Často sa tu autorka len opýta ako ma ušetriť a už sa tu zíde bilión odbornicok, že nemá šetriť, lebo oni platia nehorázne sumy za vysokokvalitne potraviny a musí aj ona. Pritom mnoho z tých potravín pochádza z rovnakých podmienok ako tie lacnejšie, akurát im dali trocha krajší obal aby si ľudia priplatili. Tu u nás keď otvoria zdravý obchod, farmárika, špajzu všetko do pol roka skrachuje. Pretože to, co za to pýtajú je nehorázne a ľudia už mnohých prekukli. Co je akože zdravé, v skutočnosti je plne rovnakej chémie. Ale dáme tomu názov bio, zdvihneme cenu a ľudia sa z toho zbláznia aké to je zdravé. Mnohé píšu, že kupujú na kila zeleniny a ovocia. Akej, umelo vypestovanej? To je ta zdravá? V neposlednom rade, ak niekto napíše, že perie 3 práčky denne, minie 2 sprchace týždenne a každý deň plastové vrecko do koša, niekde je chyba. To je 365 vriec za rok na jednu rodinu. To je na zamyslenie. To sa mi nepáči. Ze je z mnohých príspevkov cítiť to plytvanie. Sú ľudia, co odídu z miestnosti a zhasnu. Sú takí, co nechajú svietiť. Sú taki, co si každý deň napustia plnú vanu. A takí, co sa osprchuju. Sú takí, co dieťaťu umyju zadok a takí, co vytiahnu vlhceny obrúsok. Sú tí, co šetria horší? Sú spoločnosťou zatracovani? Sú nejakí menejcenni? Ja používam aj indulonu aj niveu. Aj prášok na pranie z tesca za 5€. A? Preto tu treba takých ľudí vždy zhadzovať? V každej takejto diskusii. V každej!
Je až tragicky smiesne ako sa niekto hrdí, že kúpi bio mäso za 20€ kilo, od zvierat co sa voľne chovajú na krásnej zelenej pastvine, ale trocha prispieť k tomu aby tých pastvin bolo co najviac, to už nie. Radšej predsa zaplatia.
Najväčšia tragédia ľudstva, obliecť si dva dni po sebe rovnaké tričko. Ach ťažko sa to číta ženy. Už idem radšej do prace, lebo mi je z tohto strašne smutno.
@paulina291 Operie ten gél aj pri nižších teplotách napríklad na 20 stupňoch pri 20 minútovom programe? Alebo je vhodný len na klasické pranie pri 40 stupňoch?
@lujza123 v podstate s tebou súhlasím, akurát zrovna ten príklad s gréckym jogurtom je trocha prestrelený. Bežne býva v akcii (zatiaľ) 130-140g za 49c.
Plus nie vždy sa oplatí automaticky väčšie balenie niečoho. Napríklad včera som kupovala syrokrem v bille. Všetky boli v akcii, ale klasické balenie sa oplatilo viac než xxl. Treba sledovať aj jednotkovú cenu. A čo som sa opäť raz včera poučila, najlepšie aj kódy tovaru, lebo akurát som sa ošuškala na mlieku: kartón mlieka, pod ním cena tuším 0,79 a na bločku 1,25 či 1,29. Bol tam hodený kartón inej značky. Ale tak to už je moja blbosť 🤣.
@kristiii ináč ja stále pozerám jednotkovú cenu a veru často je drahšie to v akcii ako to bez...no a treba mať odsledovane ceny...raz dávno som kúpila rozkladací obyčajný stan v Kauflande za 7,99€. O týždeň bola akcia ten istý stan v akcii za 11,99€ vraj z 15,99€. Tak ale to my matky samoživiteľky mame väčšinou ceny v oku 🤣 a ináč je super úspora keď si rezervujte lieky v drmax ... Oproti tomu keby som to isté prišla len kúpiť do lekárne bez rezervácie tak to je úspora aj tri eurá na položke...
@summer23456 áno Dr. Max má veľmi veľké rozdiely v tomto. Tiež ak nepotrebujem niečo akútne, tak vždy objednávam. Taká hliva 12,99, v lekárni 20, železo okolo 7, na mieste 10. No nekúp to.
@katka700 pri takých teplotách veru neperiem, takže v tom ti neviem poradiť. Ale inak mi spolahlivo operie všetko.
@kristiii no presne... A využívať aj rezerváciu na predajni? Lebo ak to majú skladom na predajni, hneď ti to rezervuju...
@gribka1 ten oliváč zakaždým inde podľa toho kde bola nejaká akcia, je dosť e-shopov co to vozia priamo z grecka či talianska. Vieš kúpiť budto lacnejšie alebo v prepočte za rovnakú cenu ako v obchodoch ale kvalitou a chuťou niekde úplne inde
Na kávu chodím do DM ky na tu ich BIO , pripadne tiez bio kávy v kauflande aj lidli sú super, to býva vzdy chuťovo istota. Lebo na tomto som sa raz popálila ked som zobrala nejaké veľké balenie v akcii a fakt nebola dobrá, nejakú 250 g kľudne aj vyhodíš no co s celým kg ked ti nechuti
Tak pravidelne kupujem cez grizly.sk (tam aj ten olivac môžeš kúpiť, ale len liter), my jeme dosť orechy, raňajkove kase, arasidove maslo aj čiernu šošovicu a cícer toto sú vzdy predražene veci v klasických obchodoch
A potom foodland.sk lebo milujeme ázijskú kuchyňu takže to sú nákupy typu 5 kg ryže, liter sojovky, veľa ryzovych cestovín atd
@kristiii hej niekedy sú jednotlivé kúsky lacnejšie aj v malom (hlavne tie mimo úroveň očí v spodnejsich regáloch) to bývajú zväčša také tie lákadlá typu akcia akcia 2+1 zadarmo, xxxl týždeň a podobne a v skutočnosti sú to 3 menšie balenia, pripadne končiaca záruka .. Tiez vzdy pozerám na jednotkové ceny.
Každopádne vo veľkom sa do zásoby mliečne ani zelenina kupovať moc nedajú, ostané ale áno a úplný základ je proste chodiť do supermarketu co najmenej. Pripadne ist len priamo po ovozel a mliečne (takto to robievam ja) lebo úplne najhoršie je to prechádzanie sa po obchode a “jeeej na toto mám chuť kúpim, akcia akcia kúpim, vau oddelenie s tovarom, handrami idem len pozrieť fiiha ake pekne pyžamká kúpim “… ono v podstate na toto je to všetko stavané a robené tak aby nás to donútilo nakúpiť viac než plánujeme a stravovať sa tak ako je nam ponúknuté..
Úplne typickým príkladom je tu autorka ktorej sa zdá ze míňajú veľa a potom dá príklad jej lacneho denného jedálnička ktorý je plný potravín v plastových minibaleniach (jogurtiky, šunka, plátkový syr) nelogickych veci - maliny teraz v zime 🤦♀️ a vody pre celu rodinu zabalenej v plaste, co si akurát môže odpáliť obličky s tou minerálkou ak neštuduje zloženie.
Do toho ma malé dieťa co je naozaj super biznis ktorý spolieha na ten najzákladnejší rodičovský pud co všetci mame a vďaka tomu vytiahne z ľudí peniaze za úplne bežný výrobok ktorý je drahší len preto lebo ma na obale bábätko… To potom odpláva 200 e za drogeriu veľmi rýchlo
@lujza123 Dobre tak takto : šunka, syr či už kúpené v plastovom obale alebo v mäsiarstve kde ich nám nakrájajú stoja cca rovnako. Resp. je to len PRÍKLAD bežných (nie luxusných) potravín, ktoré ľudia bežne jedia. A tiež, že maliny považuješ za nelogické - snažím sa o to, aby mi syn zjedol čo najviac zeleniny/ovocia - a lesné ovocie je jeho obľúbené (maliny, jahody, čučoriedky). Samozrejme cez sezónu kupujeme viac, mimo sezóny keď sú v akcii (písala som to tam). Kebyže napíšem jablko, hrušku, hrozno, nebola by tá cena oveľa nižšia. Jasné že by to bolo menej, ale tiež to nie je zadarmo. Jednoducho sa snažíme konzumovať ovocie (rôzne druhy) aj mimo sezóny, čo stále si nemyslím, že je luxus. Môj príspevok bola reakcia na to, že kupujeme pravdepodobne veľa špeciálnych a drahých potravín, čo si naozaj myslím, že to tak nie je.
@lujza123 ja som napríklad z tých, čo chodia do obchodu prakticky každý deň, max. každý druhý, ale ja teda nie som typ, čo podlieha somarinam a keď chcem cestou z roboty kúpiť len pečivo a nejaké ovocie, tak proste kúpim len to a zvyšok obchodu doslova preletím. Prípadne mám zoznam, keď chcem viac veci a idem vyslovene podľa neho. Ale áno, kto toto nezvláda, nech chodí určite čo najmenej 😃.
@1fifinka1 v poriadku keď si sa so mnou nebavila, moja chyba že som reagovala, ale nemusiš mi písať aby som sa upokojila, ja som úplne kľudná. Mňa táto téma vôbec nerozhádže, ani ma netrápi tak ako teba. Každý nech si míňa na čo uzná za vhodné a čo si môže dovoliť. Neviem prečo sa práve mňa pýtaš, či sú tí čo šetria horší alebo menejcenní, ak sa tak cítiš, tak mi je ľúto. Pre mňa nikto na svete nie je menejcenní, nikdy by som to netvrdila. Pointa bola niekde úplne inde, ale samozrejme každý sa chytíme toho čo je naša achilovka, a čo sa nás dotýka. Nikde tiež nevidím, ani v tejto diskusii, že by niekto niekoho zhadzoval kvôli tomu čo kupuje a ako míňa, to je len v tvojej hlave asi. Ja už túto debatu ďalej rozvíjať nebudem lebo z mojej odpovede pre autorku sa stal terč na ktorom si niekto vybíja svoje traumy. Pekný deň a viac sa sústreď na seba ako na druhých.
@drahomirrra na tom čo píšeš je presne vidieť, ako veľmi subjektívny je pocit čistoty. Za noc človek vypoti asi jeden liter potu...
@bubuzu Nuz, vidis.
Fíha, mne na potraviny a drogériu ( vitaminy) musí vystačiť mesačne do 500 eur ( varím doma, muž si berie do práce) 2 dospelí + 2 ročná ale už našťastie odplienkovana od začiatku leta.
Ja len k tým čučoriedkam, malinam, jahodam..mimo sezónu. Tá mala vanička stojí tak 3-4 eura asi 125 g tuším. Reálne to cestuje cez pol sveta, zbierajú sa ešte nezrelé...to sú naozaj tak trochu vyhodené peniaze, pretože to jednak málokedy dobre chutí, druhak to má naozaj málo vitamínov a prospešných látok, nehovoriac o tom, čím to striekajú, aby to prežilo cestu. Čiže napríklad títo je jedna z veci, čo naozaj nemusíš kupovať. Skôr pozri mrazom sušené, ak chceš bobuľové ovocie mimo sezónu. Tiež je drahé, ale aspoň zdravšie
@bubuzu Prepáčte ale v tom prvom príspevku som nepísala nič o tom že v zime kupujeme maliny. Bolo to zle pochopené. Bol to všeobecný príklad, nie konkrétne tento mesiac. Keď na jar/začiatkom leta kupujeme maliny, či už v obchodoch alebo na lokálnych trhoch, cena je tiež okolo 2-3 eur pre malú debnicku. V zime kupujeme lesne ovocie mozno raz za mesiac, naozaj to nemáme vo zvyku..
Pre autorku: a nakupujete rôzne tyčiny, sladké/slané snacky… ? Lebo z mojich osobných skúseností toto bol u nás najväčší “neviditelný” žrút peňazí. Ono sa to nezdá ale úplne v pohode su za deň človek dá takéto blbostičky aj za 3€- lebo samostatne sa to nezdá veľa peňazí. No len 3€/osoba je 9€/ 3 osoby a to je 270€ mesačne. Pritom sa z toho človek ani nejak nenaje, je to len tak pre chuť. Od kedy som si toto uvedomila tak viac robím slané krekry/ slimáky doma a ako sladké upečiem koláč. Len taká rada😊

@lujza123 Kde kupuješ 5l olej prosím ťa? Pre mňa je taký výdavok sen a to sme dvaja. Ešte ak môžeš, akú kávu kupuješ?