Používame cookies. Viac informácií tu. OK
lula313
22. apr 2019

Podľa mna sporenie detom sa vôbec neoplatí.. My sme sa rozhodli, že sa budeme snažiť maximalizovať nás majetok, s tým, že sa časom kúpi byt na hypotéku na prenajímanie, ktorý raz dcéra dostane.

deti95060810
22. apr 2019

nikde, neoplatí sa...však pozri finančná hitparáda.sk

deniska14
22. apr 2019

Nase deti maju v PSS..kazdy mesiac im posielame 20e na ucet a ked dostanu k sviatku tak im tam preuctujem....a pekne sa im tam zbiera....nemam k tomu pristuo na poducte tak neviem maseteir ked nieco vyskoci tam siahnem odtial,😅

patka06
22. apr 2019

investovanie do zlatých mincí

hettinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hettinka
23. apr 2019

Ja som sporila dcere po 10€ mesačne a v lete za to ide na jazykovy pobyt na Maltu, ktorý by sme si inak nemohli dovoliť. Toľko na tému “neoplatí sa”.
Keby som neodkladala, nemala by nič a nesla by nikde. 10€ mesačne mi nikdy nechýbalo. Aj synovi odkladam pár €, už tam má niečo, mal stavebné, to už skončilo a na peniažky na účte. Aj sebe mám 3. pilier, poistku. Aj manžel má. Dcére ešte jedno sporenie beží, to bude mat na prilepšenie počas VŠ.

Byty určite deťom kupovať dopredu nebudem, hlavne nech majú kvalitne vzdelanie, vedia jazyky, a nájdu si dobre platenú prácu, ten byt si potom kúpia aj sami, ak budú chcieť. My ani vlastný byt nemáme, sme v podnájme.

mq
23. apr 2019

Sporenia majú dosť nízke úrokové sadzby, keď už tak aspoň termínovaný vklad, veď popozerajte tu a preklikajte sa tam po produktoch: https://www.financnahitparada.sk/sporenie a inak odporúčam aj túto službu, posielajú celkom zaujímavé ponuky, okrem zmien cenníkov bánk https://www.financnahitparada.sk/bankovy-sliedic

lula313
23. apr 2019

@hettinka tak kvalitne vzdelanie je samozrejmosť a povinnosť každého rodiča ho zabezpecit. Ja zastávam názor, že dieťa by malo dostať viac ako vzdelanie, aby nemuselo kalkulovať, či dieťa bude mat v 40tke alebo až v 50tke, keď sa zmôže na nehnutelnost. 10 EUR mi nepride ako nejaké zmysluplne sporenie. Ročne je to len 120 EUR a to nie je nejaká položka, ktorú si človek nevie dat bokom z mesačného platu..

hettinka
24. apr 2019

@lula313 čo sa týka kvalitného vzdelania, tiež si myslín, že je to moja povinnosť to zabezpečiť. A pozerám, ty máš ročného drobca, ja mám oboch na SŠ, staršia o rok maturuje a chce ísť na VŠ do zahraničia a to sú teda iné náklady, koľko všetko stojí. Mám deti na štátnych školách, ale aj tak, platíme rôzne kurzy, exkurzie, teraz aj jazykovku a v lete to zahraničie ... dcéra chce ísť smerom IT, takže bude treba kvalitný počítač a to teda nie sú "drobné".
Oproti tomu poznám veľa rodičov, ktorí ešte stále nechápu, že deťom treba riadne školy, aby raz mali šance na pracovnom trhu lepšie, ako len to, že sa zamestnajú v najbližšej fabrike pri páse (áno, aj vysokoškolákovi sa to môže stať, takému, čo sa nevie obracať a nevie jazyky, vyštudoval sociálnu prácu, alebo nejaký manažment a tvári sa ako pupok sveta). Kamoška syna samého jednotkára dala do slávneho duálu s vidinou, že o rok bude zarábať, zatiaľ čo na gymnáziu+VŠ by mu platila ďalších 5-10 rokov.

A presne ako píšeš, 10€ mesačne nie je nijaká položka, ktorú by človek cítil, že odkladá z mesačného platu, ale po 15-18-20 rokoch dieťaťu môže v pohode zaplatiť niečo, čo bude chcieť/potrebovať bez toho, aby riešil, kde na to vezme.
Písala, som, že to nebolo jediné sporenie, máme ich pre deti viacero a dávame podľa možností. Hypo musíš zaplatiť každý mesiac, ak nie, máš problém. Na sporenie sa stalo, že som aj nejaký mesiac nedala vôbec, alebo menej, ked manžel nemal robotu alebo sme boli dlhodobo chorí, ja na MD, alebo sme prerábali ... a nič sa nedialo.

No a k téme byty ... ak kúpiš byt a prenajmeš ho, o 20 rokov bude "vybývaný", nájomníci neriešia opotrebovanie bytu. Takže skôr, ako sa tam dieťa potenciálne nasťahuje, bude potrebovať poriadnu rekonštrukciu. Tiež sa môže stať, že bude v lokalite, ktorá o 20 rokov bude absolútne nevyhovujúca, do susedstva sa môže hocikto prisťahovať (aj neprispôsobiví), nikdy nevieš ... tiež nemáš žiadnu záruku, že nestratí hodnotu, rovnako (alebo aj viac) ako peniaze v banke. Dieťa môže tiež chcieť odísť bývať niekam do zahraničia ... byt môže síce predať, ale už s tým má starosti. Nemá "hotové peniaze" na štart. U nás v meste je už dosť veľa bytov na prenájom (ludia to kupujú takto na investíciu) a nájomné už klesá, lebo byty majú prázdne.

frota3
24. apr 2019

Myslim si, ze im treba spravit len klasicku poistku. Sporenie uz nie je ako bolo kedysi a ci sa oplati, to uz by som ani nepovedala

mogaa
24. apr 2019

@frota3 poistka ako sporenie je uplne uplne zbytočný produkt - nedostane ani sumu ktorá tam bola vložená🙂🙂🙂🙂poistka sa oplatí len klasická úrazová ale určite nie so sporením - to sú najhoršie investované peniaze. Buď klasický detský účet s akým takým úročením alebo mu sporiť vo fondoch - tam je veľký predpoklad že o 10-20rokov bude v zisku🙂Stavebko pri nižšej sume sa teraz už ani neoplatí - jednak platí popl.za účet, úrok minimálny a zo štátnej prémie tiež nič moc (aby bola max.preba vložiť cez 1200aby eur ročne -+ teraz uzatvorené zmluvy tuším treba po ukončení zdokladovať bay bol nárok na štátnu prémiu)

tanapeta
24. apr 2019

@hettinka a to aj na dôchodku budeš v podnájme? To sa ako dá? "vybývaný" byt. Mne zasa nejde do hlavy celý život bývať v podnájme. Ty zasa niekomu inému splácaš hypotéku 🙂

tanapeta
24. apr 2019

my máme presne tak, ako píše @lula313. Byt nám splácajú cudzí

lula313
24. apr 2019

@hettinka tak my sme z Ba, to je samostatný trh, ako sa mi vyjadril znamy, ktorý je asi najlepsi finančný analytik na SK, že tu nikdy tá cena nehnuteľnosti nepadne ako sa očakáva v nasledujúcich rokoch v iných mestách. Ano, nábytok sa “vybyva”, ale vodu, elektrinu, prestavbu priečok nerobíš každých 5 rokov, že by to bola taká velka investícia a tu nehrozi, že si vedľa teba kupi byt neprispôsobivý, lebo tu tie byty nestoja 20tisic. Ja osobne mám výšky ukončené dve a poviem ti, že dobre zamestnanie nie je len o jazyku, alebo tej výške.. je to aj o šťastí, aj kontaktoch, aj pracovitosti.. napr sestra ako sekretárka zarábala o niečo viac(1900eur+13,14 plat) ako ja na odbornej pozícii a to si nemyslím, že nie som sikovna, len som nemala dohodenu robotu a musela som si sama šlapať cestu.
Sama vidim na znamych, že takí, ktorí mali uľahčeni štart do života vlastným bývaním, tak sú šťastnejší, ba aj pracovitejší a úspešnejší. To, že až tak nemusis riesit strechu nad hlavou a cely plat dat na hypotéku, ti dáva voľnejšie krídla, či už neustále pracovať na sebe, alebo cestovat a rozširovať si obzory. Chapem, že nie každý rodič to finančne zvladne dietatu zabezpecit, ale zase je hlúposť tvrdiť, že tým dietatu nepomozes.. a ako píšem, každý človek by mal mat utvorenú finančnú rezervu, čiže by mu nemal robit problem kúpiť ten notebook za 500eur alebo zaplatit kurz za 1000eur.

tanapeta
24. apr 2019

@lula313 my nemáme vysoké školy ani ja ani manžel. A pritom keby chcel syn ísť tiež študovať na Maltu tak nemáme problém, a nemusíme šetriť 10 eur mesačne, aby tam mohol ísť. Tiež sme v BA a najlepšia investícia je do nehnuteľnosti. Za dva roky máme len na jeho kúpe 20 000 eur čistý zisk. A na druhom byte, kde bývame, ani nehovorím. Ona s podnájmom má čo?

hettinka
24. apr 2019

@tanapeta my to mame tak inak. Bývame v podnájme vo firme, kde má podiel aj môj otec. A áno, plánujem to takto kľudne aj do dôchodku, teda možno dovtedy tu budovu aj zdedim. Čím neskôr, tým lepšie... Nie je to klasicky panelákový byt.

Bratislava je v tomto asi štát v štáte, ja v BA nebyvam.

hettinka
24. apr 2019

Hypotéku nikomu cudziemu nasplacam, ani sme nikdy hypo nebrali a dobre sa nám žije. Platím 100€ mesačne vrátane energii za 190m2. Stačí vysvetlenie takto?

lula313
24. apr 2019

@hettinka no len zit by mal človek tak, aby tu po ňom niečo zostalo(mat majetok a ten pre deti zveľadiť), nie sa spoliehať na to, že mi otec umrie a zdedim ho😞

lula313
24. apr 2019

vidis, lebo keby aj tvoj otec tak rozmýšľal ako ty, tak ste bezdomovci.. čiže ty nechceš zabezpecit svojim detom ani to, čo zabezpečil otec tebe.. platíš 100eur mesačne, nemusis platiť 500eurovu Hypo, takze sa o teba rodičia postarali a píšeš, že dobre sa Ti zije.. tak prečo takýto dobrý zivot nezabezpečime aj našim detom??

6mia6
24. apr 2019

@hettinka tebe bývanie spadlo z "neba" a ostatným tu píšeš ze netreba deti zabezpečiť napr. Bytom ktorý. Zatiaľ prenajmeme 🤔

tanapeta
24. apr 2019

@hettinka no ja by som tak žiť nemohla, hlavne, keď to je tvojho otca, aj to iba nejaký podieľ. A tobôž, keď by som mala už veľké deti. To je aj tak také stále, nič nemať.
A asi sa vám tak až dobre nežije, keď si rada, že si si šetrila 10 eur mesačne, lebo by si inak nemala na Maltu 😉 To len na okraj.

hettinka
24. apr 2019

@tanapeta tak to poviem, bola by dom blbá platiť niekde drahé úvery, keď bývam prakticky zadarmo. Nebudem písať podrobnosti, je to osobné, ale o nás sa neboj... sme v pohode. Deti majú aj nasporené niečo, aj školy v rámci možnosti najkvalitnejšie a raz sa dúfam o seba budú vedieť postarať. Na byty im prispejeme, alebo pomôžeme inak (pri prestavbe a tak). Staršia ani neplánuje zostať na sk, tak by jej ten byt tu bol asi zbytočný. Pripadne si prerobia tu v budove, dá sa to aj nadstavit, pristaviť ešte, ak by teda veľmi chceli.

evittam
24. apr 2019

@hettinka Nechces aai pochopit hlavnu pointu. Nehnuteľnost bude mat vzdy cenu a nejde o to ci v nej bude tvoje dieta byvat. Moze ju predat, prenajať a zariadiť si zivot inde za tie financie.
Za mna sporenie-najvacsi omyl. Sme zabezpečeni inak. Treba investovať a nie pchat peniaze agentom s teplou vodou.
Btw.tiez nemam vysoku skolu a muz dokonca ani maturitu. Odložíme mesacne viac než vacsina rodín okolo nas zarobí dohromady.

evittam
24. apr 2019

@hettinka Pripadne keby ste tu budovu nemali k dispozícii tak co mas?!

hettinka
24. apr 2019

@evittam boli by sme to riešili inak.

Inak, mne naši pomohli, manžel nedostal od rodičov prakticky nič. A deťom sa snažím taký stred, čosi pomôžeme, ale všetko na zlatej tácke nedostanú v zmysle tu máš kľúče od bytu s nemusíš sa snažiť.

eliska13
24. apr 2019

@hettinka ale veď to nie je o tom, že ak niekto dostane byt, tak sa nesnaží nie?aj ty sa snažis a byt si dostala...
@lula313 byt, pozemok má vždy hodnotu a ceny bytov v okolí Ba stále stupaju.Neverim na žiadne sporenia, poistky a pod...
@lakynka1987 nešetrím cielene poviem, že nie som sporovlivy typ skôr dáme do výletov, dovoleniek, platím synovi doučovanie jazyka a nemáme hypo, zhodnotili sme peniaze, že sme za byt postavili dom, ale uvedomujem si, že šetriť by som mala

evittam
24. apr 2019

@hettinka Ale ja nikde nepíšem o zlatej tácke 😂😂😂. Ja som dostala "holy prd" a muz to iste. Vsetko co mame mame vlastnou prácou a zásluhou.

tanapeta
24. apr 2019

@hettinka hypotéka sa spláca sama sebe a nie NIEKOMU

tanapeta
24. apr 2019

@hettinka ako píše @evittam ty si nepochopila hlavnú pointu. Ja na tvojom mieste sa nechválim, že nemám hypotéku. Ale rovno by som nejakú vzala, kúpila byt hoc aj v hlavnom meste a prenajímala. A nešetrila 10 eur do ponožky každý mesiac. Lebo najlepšia investícia do budúcna je nehnuteľnosť poprípade pozemky. Tých tvojich 10 eur bude mať za 5 rokov možno hodnotu tak 5 eur

hettinka
24. apr 2019

@tanapeta Po prvé, nebudem sa zadlžovať, keď nemusim.
A po druhé, kto povedal, že “do ponožky”? A 10€ je iba jedno zo sporení, mame toho viac, rôzne produkty, rôzne sumy. Toto jedno sme už vybrali a investovali, s ďalšími sa pokračuje. Niečo majú do 18, iné do 24 rokov.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli