Kde uložiť peniaze na 10 rokov?

kvietok2021
15. máj 2015

Dobry den, viete mi poradit kde ulozit vacsiu sumu penazi na obdobie priblizne 10 rokov? Tak aby boli ochranene pred inflaciou ? Nieco ine ako podielove fondy,,,,proste nieco garantovane.

bonaqa2013
15. máj 2015

@kvietok2021 pozri finančná hitparáda. sk

mima4
16. máj 2015

@kvietok2021 pred inflaciou jedine akcie, tie rizikove pravdaze 🙂

peniaze maju tendenciu sa znehodnocovat..preto ak clovek disponuje naozaj krasnou sumou..tak ideal je investicia do nehnutelnosti - novostavby...

zuzka_puska
16. máj 2015

@mima4 pripajam sa k nazoru, ak by som mala sumu ktoru chcem na 10 rokov odlozit, tak jedine nehnutelnost... tie maju stale vyssiu hodnotu.... ked vlozite dajme tomu 50 tisic na ucet, o 10 rokov to bude uz "len" 50 tisic aj ked teraz je to znacna suma.. Kdezte byt bude mat o 10 rokov omnoho vyssiu hodnotu 🙂 moja teta pred 20 rokmi kupila byt za 30 tisic korun a dnes ma hodnotu 80 tisic eur.... cize nehnutelnost najlepsia volba.

maria1989
16. máj 2015

@kvietok2021 do nehnutelnosti

maria1989
16. máj 2015

@kvietok2021 do nehnutelnosti

lubomirspetko
20. máj 2015

@kvietok2021

Čo je väčšia suma? Ak chcete uchovať 2000€, pokojne ich vložte na terminovaný vklad s úrokom 2,5% / rok a fixáciou na 5 rokov. Po 5 rokoch viete vklad prolongovať alebo prehodiť do inej banky.

Ak chcete uložiť 20 000€ rozdelte ich medzi viacero tried aktív, od terminovaných vkladov, cez stavebko až po podielové fondy zamerané na akcie (v menšej miere) a dlhopisy. Peniaze môžete vkladať postupne, napríklad 10 000€, prvé 3 roky každý mesiac po 278€ a zvyšných 7 rokoch ich nechať zhodnocovať. V takomto modeli by bolo výhodné ich aj postupne vyberať.
V konečnom dôsledku, je diverzifikácia peňazí do viacerých tried aktív oveľa bezpečnejšie ako nechať všetko v banke, kde v konečnom dôsledku nemusíte zarobiť ani na infláciu (posledných 10 rokov cca 3% - 3,5% / rok).

Čo je pre vás bez rizika? Aj v každej banke podstupujete riziko, že skrachuje a vy prídete o úroky, pretože garančný fond vám vráti len vaše vklady. V takom prípade by ste prišla minimálne o priemernú infláciu 3% x 10 rokov = 30%, čo je pomerne veľká strata.

Vždy je dôležité, peniaze rozdeliť.

anega79
20. máj 2015

Uz ani nehnutelnosti sa neoplatia, samozrejme ked teta kupila za komancov byt je nieco ine, ked ho kupis teraz a za par rokov jeho cena pojde dolu a nikto ti ho nekupi. Moji svokrovci kupili byt za 140 tis, a maju teraz problem ho predat za 100 tis. tak neverte tomu ze z nehnutelnosti sa da skvele zbohatnut. Ich ceny idu totizto velmi dole, a trh je presyteni.

lusinda3
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lubomirspetko
22. máj 2015

@anega79
@lusinda3

Nehnuteľnosť nie je investícia na pár rokov. Treba si hlavne vybrať lokalitu, ktorá má potenciál byť zaujímavá aj v budúcnosti.
Množstvo bytov v lukratívnych miestach je obmedzené, trh je teda uzavretý. Napríklad nepribudne viac bytov v centre a podobne. Ich cena teda z dlhodobého hľadiska (10 a viac rokov) pôjde zrejme hore.

Prenájom je pre zhodnotenie investície do nehnuteľnosti veľmi kľúčoví.
Prenajímať drahý, 3 - 4 izbový byt je ťažšie ako prenajať 2 izbák v štandardnom prevedení. Je pre to podľa môjho názoru lepšie, kúpiť skôr štandardný ako luxusný byt.

adushka01
16. jún 2015

Ahoj, pracujem s firmou, ktora investuje do realitnych projektov, urok je 7,5 % p.a. a garantovaný! Je to investícia na 5 rokov. 🙂 Poplatok len 1,96 % z vloženej sumy za celych 5 rokov 🙂 Napíš mi ak by si chcela dostat viac informacii. Adka

radios01
19. jún 2015

@mima4 investovať do novostavby nie je až take výhodné lebo zaplatíš zisk tomu čo tu novostavbu postavil...najlepšie je kúpiť nehnuteľnosť pod cenu nie nad trhovu cenu...

Otázka je kto bude predávať pod trhovú cenu, aj tým sú spojené isté riziká. Bankrot, ťarchy, zlé vžahy zo sudemi, záplavové oblsti, vysoky hluk a pod...
ja by som aj investoval do pozemku...ak nechceš z nich minúť tak asi tam...

radios01
19. jún 2015

@kvietok2021 podľa mňa pozemok je naj voľba...

kupou nehnuteľnosti sa obmedzuješ, lebo sú s tým spojené admistratívne úkony...a máš limitované využitie...buď byvanie, alebo prenájom...

pozemok vieš využiť na všeličo iné...vieš tam postaviť parkovisko a vyberať perkovne, vieš postaviť umývačku na auta a profituješ, vieš postaviť kolotoč, budovu, posilovňu, stajňu, chovať dobytok ...to je podľa mňa omoho lepšie aktívum čo sa dá zhodnotiť ako len nehnuteľnosť

scheba
23. júl 2015

@kvietok2021
najlepsie je nevkladat jednorazovo, ale rozdelit na viac casti a nakupit postupne, napr. podiely vo fondoch, no otazka je samozrejme, aku sumu mas na mysli pod pojmom vacsia...
viem ti poradit, resp dat ti fakt dobry (garantovany a seriozny) tip, tak ak mas zaujem napis mi pls do spravy

sienkoo
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzanka.zuzu
9. okt 2022

@anega79 "tak neverte tomu ze z nehnutelnosti sa da skvele zbohatnut. Ich ceny idu totizto velmi dole, a trh je presyteni." tak toto bola rada za milión, áno videli sme ako od r.2015 ceny nehnuteľností klesali 😂😂😂 ešte dobre, že existuje archív diskusií, človek sa aspoň fajne takto v nedelu na večer pobaví 👍
@sienkoo a ty prestaň spamovať reklamu do každej diskusie, táto je 7 rokov stará 🙄

sienkoo
9. okt 2022

@zuzanka.zuzu a to je problem že je stará? stále je to odpoved na otázku tej pani. Takže sa držte komentára 🙂 papa