Podielove fondy klesajú. Mám odísť, či čakať?

24. nov 2022

Podielove fondy klesajú… odist ci vyckat?
Co by ste spravili?
Mate peniaze v podielovych fondoch?
Vyckavate?

Dakujem

mimikas
24. nov 2022

Vyckavame

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
denden77
24. nov 2022

cakam.. resp. neriesim 😁

bluemoon24
24. nov 2022

Vybirat ve ztrate mi prijde jako nesmysl, tak cekam a doufam, ze se to stabilizuje a pujde hore

slavomira236
24. nov 2022

No už som v "peknej strate" mám už obavy či sa mi to vrati

autor
24. nov 2022

@mamula20 investujes do dalsich podielovych fondov? Teraz?
Cez ktoru banku?
Nebojis sa?

@slavomira236 To sa bojim i ja.

panelacikova
24. nov 2022

už bolo aj horšie. posledné dni šli zase hore.... vyberať sa určite neoplatí, v žiadnom prípade... v úvode covidu takto prišiel jeden známy o 6000 eur (strata, lebo padli). a ako prišlo očkovanie, zrazu vyleteli a bolo to znovu OK. mohol si tak akurát trhať vlasy.... toto bude o tom istom. vojna - padli. keď sa vojna vyrieši, pôjdu hore....

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
24. nov 2022

@mamula20 poradil vam i konkretne, ze kam ano a kam nie?

konikkon
24. nov 2022

Samozrejme, že vyčkať. Snáď nechceš vyberať, keď si v strate. My sme dokonca v prvej polovici roka dcére nakúpili podiely v energetických a petrochemickych spoločnostiach a tiez obaja a manželom máme zriadené fondy.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
petamich
24. nov 2022

cyklicky sa tieto situacie na trhu opakuju, preto je odporuceny casovy horizon pre investicie 20+ rokov, aby sa vzdy "stihli spamatat", rozhodne nevyberat, ked ste v strate

liljana
24. nov 2022

Do konca roka bude asi koncorocna santa rally na trhoch (manazeri fondov chcu zarobit na koncorocnych bonusoch a v januari to pustia dole). V januari-marec asi pad na dalsie minima. Ide recesia, fed potrebuje stlacit inflaciu nizsie... Bud na konci roka vystupit na nule a kupit to naspat v marci, alebo prepad "vysediet" 5-10 rokov.

autor
25. nov 2022

@liljana prosim, mozes to napisat polopatisticky?

michal711
25. nov 2022

Hlavne kľud netreba panikáriť. Investujem od roku 2017 . V roku 2020 som bol v minuse 4000€ ani ma nenapadlo to predať a skončiť práve naopak vkladal som ešte viac. Dnes som v pluse 9000€ a keď sa to pôjde na nové maxima tak to bude ešte viac.

mijo53
25. nov 2022

@michal711 to máš v akých fondoch

michal711
25. nov 2022

@mijo53 ja investujem do akcií . Firmy z SP500

mijo53
25. nov 2022

@michal711 to som si myslela, že do akcii, len ja to neviem, iba cez banku a tu sú vysoké poplatky a čo ešte neviem, ten správny moment kedy vybrať /to sa na seba zlostím a potom v správnom čase opäť začať investovať

liljana
25. nov 2022

Po lopate povedane. Po covide vytlacili vela penazi a to sposobilo nafuknutie bubliny na trhoch. teraz ta bublina postupne vyfukuje a trhy idu riadenym poklesom dole. Vzdy dole, potom trochu nahor, zase dole. Vzdy klesne o nieco nizsie a narastie tiez o nieco nizsie. Kym akcie nenajdu dno. Kym neporazia inflaciu, co moze trvat aj 5-10 rokov. Idealne je predat na ciastkovom raste po takom poklese a kupit akcie zase dole dole po poklese. Nikto nevie, kde bude dno. Ale nic nepokazis, ked budes nakupovat dole po poklesoch.
Nekupovat, ked je to teraz hore po ciastkovom raste a hrozi obrat, ale nakupit, ked to bude dole. Ked prejde recesia, akcie budu zase rast.

liljana
25. nov 2022
https://www.youtube.com/watch?v=PHe0bXAIuk0


Kto vie anglicky (zapnite si titulky), za 30 min od jedneho z najlepsich investorov v historii Ray Dalia je vysvetlene ako funguju dlhy, kredity a ekonomicke cykly.

karolinav
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
25. nov 2022

@michal711 co je “SP500”?

liljana
25. nov 2022

Pfu, investujes a nevies ani do coho? Potom vyhadzujes svoje peniaze von oknom, ked ani nevies, v com su investovane. Trosku si to musis nastudovat. SP500 je index skladajuci sa z 500 najvacsich usa firiem. Zjednodusene ked SP500 ide hore, aj akcie vsetkych jednotlivych firiem idu hore. Ked ide SP500 dole, aj jednotlive akcie idu dole. Zaciatocnikom sa odporuca investovat do ETF fondov, co kopiruju SP500. Nehybu sa tak drasticky, ako akcia jednej firmy pri dobrej, alebo zlej sprave. Na zlom earnings moze akcia jednej firmy klesnut aj o 25%.

liljana
25. nov 2022
https://www.youtube.com/watch?v=eJMWUZZTCxg

Juraj Karpis o dlhopisoch a akciach