Klesnú ceny nehnuteľností v najbližšom roku?
Myslíte si, že ceny nehnuteľností pôjdu v krátkom čase (cca rok dopredu) dolu či ešte porastu? Je šanca, žeby klesli?
Zvažujeme väčšie bývanie .. nevieme či pridať či nechať tomu ešte čas z tohto finančného hľadiska ..
Vďaka za pohľady
Stručné zhrnutie
- Väčšina názorov v diskusii naznačuje, že ceny nehnuteľností na Slovensku v krátkodobom horizonte (cca rok) pravdepodobne neklesnú kvôli pretrvávajúcemu dopytu a nedostatku ponuky.
- Úrokové sadzby boli identifikované ako hlavný faktor trhu; prudký nárast úrokov z približne 0,5 % na 4 % a viac spôsobil krátkodobý pokles na prelome 2022/2023 a následné zotavenie cien.
- Regióny sa vyvíjajú rozdielne: Bratislava a Košice zaznamenávajú rast a vysoký dopyt, vymierajúce lokality (spomenuté Rimavská Sobota, Hnúšťa) môžu stagnovať alebo klesať, a na Slovensku bolo v diskusii uvedené číslo chýbajúcich bytov približne 400 000 pri ročnej výstavbe ~20 000.
Najčastejšie otázky
Q: Pôjdu ceny nehnuteľností dole v horizonte jedného roka?
A: Väčšina príspevkov v diskusii predpokladá, že v horizonte približne roka ceny pravdepodobne neklesnú kvôli vysokému dopytu a nízkej ponuke; pokles by si podľa účastníkov vyžadoval veľký ekonomický šok alebo prudkú zmenu úrokových sadzieb.
Q: Ako ovplyvnili úroky ceny nehnuteľností v poslednom období?
A: V diskusii sa uvádza, že úrokové sadzby sa zvýšili z približne 0,5 % na 4 % a viac, čo na prelome rokov 2022/2023 spôsobilo mierny pokles cien; následné znižovanie úrokov by podľa komentárov mohlo opäť zvýšiť dostupnosť hypoték a tlačiť ceny nahor.
Q: Môže koniec vojny na Ukrajine znížiť ceny nehnuteľností na Slovensku?
A: Diskusia ponúka dve možnosti: niektorí tvrdia, že návrat utečencov by mohol znížiť dopyt po prenájmoch a najmä lokálny tlak, iní uvádzajú, že drvivá väčšina ukrajinských prisťahovalcov chce zostať na Slovensku, takže výrazný pokles cien nie je istý.
Q: Ako veľký je nedostatok bytov na Slovensku podľa diskusie?
A: V jednom príspevku bolo uvedené, že na Slovensku chýba približne 400 000 bytov a ročne sa postaví približne 20 000 bytov.
Q: Ovplyvní demografia dlhodobo ceny nehnuteľností?
A: V diskusii sa spomína pokles pôrodnosti od roku 1989 a scenár, že v horizonte 10–15 rokov by nižší počet kupujúcich mohol znížiť dopyt; zároveň bolo spomenuté, že prisťahovalectvo môže tento efekt čiastočne kompenzovať.
Q: Môže masívna výstavba nájomných bytov znížiť ceny?
A: Niektoré príspevky uvádzajú, že hromadná výstavba nájomných bytov by mohla dlhodobo zmierniť rast cien, avšak viacerí diskutéri považujú takúto zmenu za vzdialenú a nepravdepodobnú v krátkom horizonte.
Závery z diskusie
Zhoda
- Ceny nehnuteľností tvorí základne pomer dopytu a ponuky; ak bude dopyt vyšší ako ponuka, ceny porastú; ak ponuka prevýši dopyt, ceny klesnú.
- Prudké zmeny úrokových sadzieb alebo veľké ekonomické šoky sú považované za hlavné scenáre, ktoré môžu spôsobiť pokles cien v krátkodobom horizonte.
- Regionálna variabilita je zásadná; veľké mestá a lukratívne regióny (napr. Bratislava, Košice) majú odlišný vývoj než vymierajúce lokality.
Sporné názory
- Budú ceny klesať v najbližšom roku?: (a) Nie — ceny budú rásť kvôli nedostatku bytov a stávajúcemu dopytu. (b) Áno — ceny môžu klesnúť pri výraznej ekonomickej kríze alebo vojnovom konflikte ovplyvňujúcom región.
- Vplyv konca vojny na Ukrajine: (a) Koniec vojny zníži dopyt po prenájmoch a môže zľahčiť tlak cien. (b) Veľa ukrajinských prisťahovalcov plánuje zostať na Slovensku, takže koniec vojny nemusí výrazne znížiť ceny.
Otvorené otázky
- O koľko percent by ceny klesli v prípade novej veľkej ekonomickej krízy alebo prudkého nárastu úrokov?
- Ako rýchlo a v akej miere by masívna výstavba nájomných bytov zmenila trh s bývaním na Slovensku?
- Do akej miery sú odhady chýbajúcich 400 000 bytov presné a aké konkrétne intervencie by ich deficit najefektívnejšie riešili?
Spomenuté značky a firmy
Profesia,Vaše Reality,New House,Korzár (sme),ECB
Spomenuté produkty a metódy
hypotéka,úroková sadzba,provízia realitnej kancelárie,dom na kľúč,nájomné byty,konverzia na euro,leasing
Miesta a osoby
Slovensko,Bratislava,Košice,Rimavská Sobota,Hnúšťa,Užhorod,Kyjev,Orava,Španielsko,Taliansko,Rakúsko,Anglicko,Írsko,Myjava,Trenčín,Nitra
Ceny nehnuteľnosti nikdy neklesnú, nie je na to dôvod. Jediný možný by bola vojna na našom území, že by ľudia chceli rýchlo ujsť. Inak určite nepôjdu dole.
@denkabemommy viem, že viacerí si myslia, že keď sa definitívne skončí vojna na Ukrajine, že vtedy nehnuteľnosti klesnú....
Takže nikdy 😂. Určite s tým nerátaj, že by klesli, prečo by mali. Byty predávajú ľudia. Sama si povedz, keby si vedela, že predáš byt za 200k, či by si ho predávala za 100 🙂.
Bohužiaľ , stále sú ponuky a dopyt .. keď vidia , že je dopyt , tak ceny dole určite nepôjdu .. kolegyňa teraz predávala byt za 140tisic 3izb. A kupovala ho za 70tisic 🙂
uz pred 2-3 rokmi som tu x razy pisala, ze ceny nehnutelnosti pojdu hore a vela zien ma tu hejtovalo a vysmievali sa mi, ze to tak nie je a ani nebude….. stale idu ceny hore….
@simona1998 môj muž pred 10r kupoval 2i byt za 35tisic. Predali sme ho teraz pod cenu za 115, lebo nás tlačil čas. Inak by sme z neho mali kľudne aj viac 🙃. Takže ono je celkom zaujímavé, ako ten trh proste ide do hora brutálne.
ceny kolíšu, ponuka versus dopyt. Ak bude nižší dopyt ako ponuka, ceny klesnú. Ak bude vyšší dopyt, ceny porastú. Myslím, že začnú klesať ale v horizonte asi 10 - 15 rokov, teda relatívne, bude to záležať aj od inflácie. Dopyt sa odráža od demografickej situácie, v súčasnosti byty kupujú tzv Husákove deti a ceny sú na maxime. Po 1989 sa pôrodnosť znižuje, takže postupne bude menej záujemcov o kúpu.
Klesnu len ak sa stane nieco necakane zle (rusaci v Uzhorode a pod). Klesaju uroky, tak zatial nehnutelnosti rastu. Ak skonci vojna na UA, tak mozno (mozno) klesne cena prenajmov ak sa vratia utecenci domov... Cena nehnutelnosti nema preco.
Na margo demografie... pristahovalectvo to moze vyriesit... Tak isto najstarsie nehnutelnosti budu "odpisane" a nebudu tam ludia chciet byvat... A samozrejme sa bavime o dobrych regionoch... toto nemusi platit vsade... moze niekde odist investor a ceny v danom kraji padnu dole...
Najlepšia doba na kúpu nehnuteľnosti bola pred 15 rokmi. A teraz je druhá najlepšia doba. Tak sa vraví.... Ceny budú len rásť. S výnimkou drobných výkyvov trhu, na ktoré sa neoplatí čakať, nakoľko nevieš kedy a či vôbec nastanú.
klesnú, keď skončí vojna na Ukrajine? A z akého dôvodu prosím ťa? Ak skončí vojna, úroky pôjdu dole a teda ceny nehnuteľností opäť hore
To su zvlastne otazky.
Pamata si tu niekto, ze by niekedy za poslednych 50 rokov klesli ceny nehnutelnosti? Ja co vnimam poslednych 25, tak isto nie. Preco by mali klesnut prave v najblizsom roku? Hlava mi to neberie.
U nas v praci su aj ukrajinci a drviva vacsina chce aj po skonceni vojny zostat na slovensku
Ja môžem len za ba a okolie povedať, že nie. Momentálne je taká situácia na trhu, že bytov je strašne málo v ponuke a dopyt je stále vyšší a keďže cena sa na trhu tvorí dopyt vs ponuka, tak nemá prečo ísť dole. Od decembra išli ceny hore o cca 5-10% a ešte pôjdu hore. Úroky (hypo) pôjdu mierne dole.
@hankab ale no tak. Financna kriza 2008, 2009 atd ...vtedy ceny isli vsade dole.
20-30%
V Irsku dokonca aj -50% (z tych bublinovych)
Investori nehnutelnosti v spanielsku krachovali.
Domino uplne.
Stacila kombinacia: Nahle obrovska neistota, velka nezamestnanost, kazdy den v spravach ktore firmy prepustaju, krachuju ...ktorym bankam hrozi krach...banky brutalne okresali uverovania atd.
Pre autorku: samozrejme, za takej extremnej situacie sa mozu tesit iba ti co maju hotovost na nehnutelnost .
Ak by clovek mal brat pocas takej "paniky" uver, tak aj znizenie ceny z 200 000 na 150 000 sa bude javit stale ako obrovska suma a obrovske riziko ist do takeho
suhlasim s nazormi, ze neklesnu, skor pojdu hore. vynimkou su vymierajuce lokality, kde sa nikto nebude stahovat (bol nedavno niekde v mediach zoznam asi 10 miest, kde celkom vyrazne klesa pocet obyvatelov, tusim rimavska sobota, hnusta a pod.). tam mozu ceny stagnovat a aj klesat. cize klucova je lokalita.
samozrejme nejaky ekonomicky sok moze sposobit pokles (vojna, ekonomicka kriza a pod.), ale to sa neda velmi predpovedat.
Ceny len rastu a rásť budú. Čím skôr kúpiš oto lepšie. Ja osobne mám hypo na byt a príjem nemám postačujúci na kúpu ďalšieho bytu ale pokiaľ by som mal lepší príjem kľudne aj viac nehnuteľností kúpiť.
@milka1988 október 2023 nasa suseda predala taky isty 3 izbak s terasou ako mame my bez garaze za 330 000e a este bola on bitka
Určite dolu nepôjdu. ECB znižuje sadzby, hypotéky tiež lacneju, čo peniaze robí dostupnejsimi. Toto cele ženie ceny nehnuteľností len nahor. Nemá zmysel čakať ani mesiac
@deedol ja som z RS a ani tam neklesaju...a len samovrah by sa zahrabal v hladových dolinach kde je viac rómov ako bielych
Neklesnu.Nehnutelnosti je malo v porovnani s dopytom.Samozrejme su rozdieli od regionu,ale v principe nie je dovid.Bol regres minuly tok cirn ale zase porastli.

Ja osobne si myslím , že porastú rovnako ako aj úroky na hypo a podobne .” Strašili “ nas s tým v banke .