Koľko miniete na výlety?

25. jún 2023

Keďže leto je už pred nami, zaujíma ma koľko peňazí miniete na výlety?Nejdeme na dovolenku nikam do zahraničia,len po okolí na výlety.Mam na pláne aj také kde sú hrady zrúcaniny a vstup voľné,platí sa len za cestu čo tam pôjdeme autom.Dalej zoo a farmy tam sa platí aj vstupné plus cesta.Jedlo zobereme z domu rožky chleba salám a pod.Vodu na pitie tiež.No keď vypijeme musíme kúpiť namieste.Ale aspoň niečo ušetrím na jedle.Vylety vyberám v okolí 100 km.Kazdy víkend niekam pôjdeme aby deti čo -to videli a mali zážitky.Mate strop koľko miniete takto na výlety,koľko je akurát a koľko peňazí je už veľa?Tie čo idete k moru a pod to sa nás netýka,na to nemáme financie.

zmrzlinka2021
14. júl 2023

@stevvvka Ja som ten pripad, ze som zazila v destve biedu a viem, ze ludia s takym pozadim zvyknut bud neprimerane minat a zit nadspotrebou alebo extremne zgrlosit.

konikmodry111
14. júl 2023

My sme zas nastaveny tak že keď ideme niekam na výlet tak nepozeráme a nerátame že kde čo minieme… ak na to nemáme tak neideme nikam a ostaneme doma 🤷‍♀️

viestta
14. júl 2023

@zmrzlinka2021 neviem ci je zrovna ta pani co spominam choro setriaca, skor nie. Skor ma nutkanie mat vo vsetkom prehlad. V peniazoch, v kompotoch v pivnici, v cestovinach v kredenci... Ona je taka zapisovacia. Na dovcu sa bali so zoznamom, ja som zoznam naposledy videla ked som ho povinne pisala do pionierskeho tabora (aj tak nepomohlo, nedoniesla som vsetky svoje handry ale doniesla som cudzie 😅 )
Ale ano, medzi prehladom o peniazoch a setrenim a chorobnou sporovlivostou je tenka hranica. Na druhej strane, prehlad o peniazoch a ich rozumne minanie je zaklad financnej gramotnosti a spokojneho zivota bez stresov z nepredvidanych vydavkov.

jana_eyre_2
14. júl 2023

@konikmodry111 no mňa by naopak porazilo ak by som ostala doma len z toho dôvodu že na to nemám.. každý je iný, neviem však či by bolo pre deti lepšie keby nezažili nikdy nič lebo ich rodičia majú finančné problémy, ale ako vidím niekto to považuje za správnejšie ako urobiť deťom zážitky zadarmo..

zeldia
14. júl 2023

@gabym no tak toto so zajatcom pod posteľou je pecka už dávno som sa tak nepobavila

zeldia
14. júl 2023

@zmrzlinka2021 ja som tvoja krvná skupina tak idem na turistiku a ideme lanovkou no určite. Všetkých čo idú so mnou zeniem hore pešo 🙂) či s nadváhou alebo v snehu ide sa pešo a hore platím drink🙂

konikmodry111
14. júl 2023

@jana_eyre_2 jaj aby sme sa nepochopili zle, jasne že aj zadara sa daju spraviť krásne výlety o tom niet pochýb. Skôr som to myslela tak že by ma nebavilo rátať každý halier čo minieme

marsmykkok
14. júl 2023

@zmrzlinka2021 Ja som z chudobnej rodiny, respektíve sme boli tak do mojich 16. A áno od 16 do cca 23 som mala také obdobie, že som utrácala nad pomery. Potom som sa na pár mesiacov dostala do existenčných problémov (strata práce v čase hospodárskej krízy) A odvtedy si myslím, že mám zdravý vzťah k peniazom, doprajem si, ale s rozumom a aj niečo ušetrím.

bimbambim
14. júl 2023

Na dovolenku nechodíme pre mňa je to veľa 3000 dať na dovolenku pri mori pre 4 roch.Deti majú tábory dcéra na dva denne jeden už má za sebou druhý na v auguste.Syn ide teraz nedeľu do tábora za všetky tábory dávané cez rekreačný poukaz kde mi zamestnávateľ polovicu nákladov .A podľa toho kam ideme a či na celý deň tam ideme na obed do reštaurácie.Ak na pol dňa beriem jedlo z domu a obed si dáme keď prídeme domov.A zas nechodíme každý deň niekde toľko dovolenky ani nemáme plus ja som teraz aj tak v skúšobnej dobe tak na výlety ideme keď mu vyjde voľno.Zajtra ideme do ľadovej jaskyne a na bobovu dráhu plus obed reštaurácia tak rátam že 100vka padne . najbližšie na výlet pôjdeme asi až v auguste.Syn bude v tábore keď príde pôjde zas dcéra.v auguste ich berie môj brat na 5 dní do Chorvátska tak dačo z peňazí pôjde tam.Dcera by mala ísť zo školy v septembri do Chorvátska tak tento rok leto budú mať trochu menej výlety aj táborov budú mať o dosť menej.

gagik
14. júl 2023

Mne je trochu luto tych deti… dookola chodit po vyletoch v okoli-kde v podstate nic nie je -alebo stale to iste -zrúcanina, farma, nejaka tura v lese atd..- nic si tam nekúpiť, nedajbože ist do reštaurácie alebo kupalisko kde je vstupné a pocitat, ci je mineralka lacnejšia v lidli alebo alebo radsej zobrat vodu z domu…

summer23456
14. júl 2023

@gagik tak zas veľa z nás keď sme boli deti,sme strávili leto u starých rodičov a doma na dvore, na lúkach, na bicykloch, na ihrisku, výlety možno dva za celé prázdniny niekde ďalej a tu sme. Takže zas trocha pokory dnešným deťom nezaškodí si myslím.

kulumulu123
14. júl 2023

@gagik vies len nie kazdy ma nrobmedzeny rozpocet... Ake ak si mamztatat dovolenka na sk 5-6dni ma vyjde cca rovnako ako dovolenka nspr na cietnej hore pri mori 3tyz s 2 detmi... A toto je pidla mna dakra rozdiel, ale uasa chapem nie kazdy si dovoli alebo trufne ist niekam na vlastnu past s 2 malymi detmi a cestovky su ozaj mega predrazene kamkolvek ides🤷‍♀️

viestta
14. júl 2023

@gagik preco ti je luto tych deti? Vylet do prirody, kde sa cele hodiny mozu rozpravat navzajom aj s rodicmi da tym detom viac ako pol dna na toboganoch. A co uz treba nakupovat, ked sa jedlo a pitie vezme z domu? Myslis si, ze v luxusnom rezorte pri mori stravia cas zmysluplnejsie?
No a tie zrucaniny, niekoh aj toto moze zaujat.
A este taka pikoska, pred par tyzdnami bol moj maly s babkou na vylete v Slavosovciach. Zobrali ich na exkurziu do papierne. Ten bol z nej nekonecne nadseny, zazitok nesmierny. Ovela vacsi ako nejaky aquapark, ktory je sice kazdy iny ale kazdy o tom istom a uz si ich vyskusal celkom dost a po hodine uz sa nudi.

gagik
14. júl 2023

@summer23456 to je uplna pravda, ale doba sa posunula uz inam, deti sa budu citit menejcenne-nie su hluché ani slepe, aby nevedeli ako zije 90% ich rovesníkov..radsej by som ich vzala na jednu nejaku dovolenku napr. do chorvatska , ta sa obhospodáriť fakt lacno-uvidia more a urcite to bude pre ne super zážitok ako nudne trmácanie sa po okoli.

summer23456
14. júl 2023

@gagik tak napr ja osobne som pri mori nebola a ani mi to nechýba, ale z toho dôvodu,že mňa by nebavilo tam ležať a pariť sa v teple,čiže napr ja pôjdem radšej na hrad alebo túru,na výlet vlakom ako k moru. A určite sú aj deti rôzne. Niekoho bavia tobogany, ine dieta pôjde radšej so starými rodičmi na huby či opekať. Ide o to tráviť spolu čas... Mne sa zdá,že nejde ani tak o deti,napr mne dcéra bežné povie,že ten a ten bol pri mori a ďalej to nerieši, neplače že prečo ona nie, to skôr dospelí sa chcú možno ukázať pred druhými, kde boli,kde vzali deti. Zas v triede majú rôzne skupiny čo sa týka financií,takže áno niekto ide k moru a niekto nepôjde ani na obyčajný výlet vlakom. Takže nemyslím,že 90% ľudí žije tak ako opisujes. A autorka myslim že v rámci svojich možností robí čo môže,aby deti aj videli,zažili a aby aj niečo odlozila,je tak nastavená,je to jej vec v akej miere je ochotná deťom dopriať zážitky. Veľakrát sú ľudia spokojnejší práve takí,čo majú toho menej. Niekomu nič nechýba a bude sa furt sťažovať,takže nemyslím,že treba ľutovať tie deti,čo obehaju hrady,lesy,mesta vlakom,operačku pod lesom či kúpanie sa v jazere

owecka
14. júl 2023

Uff, no moji rodicia boli taki, ze setrili kde sa dalo a nikdy sme nejedli v restikach...dodnes mam z toho traumu. Netvrdim, ze miname na blbosti, ale pravdou je, ze aj ten lepenak ma vyjde rovnako ako kupeny hot dog ako najlacnejsia varianta na vyletoch...na vylety si ale potrpime a rovnako na muzea, bike, turistiku, jaskyne, aquaparky. Plus ideme s muzom na wellness osve

gagik
14. júl 2023

Mne toez ako dieťaťu vadilo, ze mi rodicia na vyletoch nic nekúpili-lebo drahe…k moru sme nesli lebo drahe ..ale kazdy súdi podla seba

babulkomale
14. júl 2023

@summer23456 ale najvacsi oligarchovia su ti, co chodia lyzovat do Tatier. V synovej triede bol kazdy za par stovak v rezorte v Turecku, ale len par deti lyzuje.
My mame radsej zimu a zimne sporty. K moru sa vyslovene obetujem kvoli detom plus zdravotne je to fajn.

autor
14. júl 2023

@alchemilkazltozelena Každý mesiac koľko bola výplata,koľko platíme aké výdavky hypo plyn elektrika tv internet deťom obedy škola škôlka zrps,koľko sme minuli na jedlo na benzín na blbosti a takto vidím koľko môžem minút na výlety aby sme si aj užili výlet aj si ušetrili na nečakané výdavky.Priklad zubár alebo pokazí sa niečo v dome.Podla mňa to je normálne písať si toto všetko.Robim to takto od prvej výplaty.
@stevvvka Máš pravdu možno som šetrná vďaka tomu čo som prežila v detstve.Nic sme si nemohli dovoliť kúpiť,mama mi nekúpila oblečenie čo sa mi páčilo,nekúpila mi hračku alebo knižku len tak.Dostala som len dvakrát ročne darcek na narodeniny a na Vianoce.A to mala len jedno dieťa mňa ale vychovávala ma sama.Ked som mala 18 a začala som pracovať spísala zoznam čo všetko mi ona kúpila na stravu príklad koľko rožkov jogurtov a pod čo som zjedla ja.A musela som jej z výplaty zaplatiť tú sumu,ináč bol oheň na streche.Mala vyrátané koľko vody miniem,elektriku plyn má polovicu som jej všetko musela platiť.Ja toto mojim deťom nerobím ani nikdy nebudem robiť.Ja im doprajem aj výlety aj darčeky navyše okrem narodenín a Vianoc.Takze nepíšte že som šetrná keď narozdiel od mojej mamy ja nakupujem veci a doprajem si pre svoju rodinu až až.

autor
14. júl 2023

@zmrzlinka2021 Ja som niekde v strede ani moc šetrná ani moc zgrlava.Taky zlatý stred.
@konikmodry111 Ja mám stanovené koľko si môžme minúť a toho sa držíme.
@gagik Kto hovorí že chodíme dookola na tie miesta?Aj v okolí máme kopa pekných miest,nechodíme stále na jedno alebo dve miesta celé leto ale objavujeme stále nové a nové miesta.Kazdy víkend niekam inde.Ved okolie je veľké.To ani nestihneme všetko pochodit navštíviť za jedno leto.
@gagik Ako žijú ich rovesníci?Sú celé prázdniny doma na mobile lebo rodičia pracujú a nechodia nikam na výlety.

barbora19911
14. júl 2023

Tomu sa hovorí finančná gramotnosť ktorá dnes veľa ľuďom chýba 🙂

alchemilkazltozelena
14. júl 2023

Tak to je smutné že si mala také detstvo... A aký vzťah máš s mamou teraz? To musí byť trauma na celý život také spomienky...

autor
14. júl 2023

@alchemilkazltozelena S mamou taký foremny.Ked mi zavolá vypočujem ju,no ja sa jej neviem zveriť sa so svojimi vecami prípadne problémami.Ostala sama ,raz za čas dôjde za nami a vtedy kupuje deťom blbosti.Mozno si myslí že tým vynahradí to čo u mňa zanedbala.Ktovie.

alchemilkazltozelena
14. júl 2023

Zrejme hej.. ale už je neskoro teraz dačo naprávať.. mala sa vtedy spamatat

sashabb
15. júl 2023

@summer23456 "tak napr ja osobne som pri mori nebola a ani mi to nechýba, ale z toho dôvodu,že mňa by nebavilo tam ležať a pariť sa v teple,čiže napr ja pôjdem radšej na hrad alebo túru,na výlet vlakom ako k moru. "

Vidíš, a toto je tiež také skreslené v tvojom ponímaní, lebo si tam nikdy nebola. Ja som ešte nezažila dovolenku, kde by som iba ležala a parila sa?? 🙈 veď dovolenku si vieš urobiť tak ako ti vyhovuje, dokonca aj pri tom mori.
Napr. minulý rok v Chorvátsku sme boli aj na turistike.