Koľko potrebujete na život?

worker_falcon
26. aug 2015

Nerobím žiadnu anketu či prieskum. Verím, že diskusia o odpovediach na nasledovné otázky nám objasní, ako máme každý jeden odlišné nároky a koľko potrebujeme a hlavne chceme.

1) Aký má vaša rodina v súčasnosti mesačný príjem v prepočte na osobu?
2) Aké má vaša rodina v súčasnosti mesačné výdavky v prepočte na osobu? (čiže súčet príjmov mínus to, čo sa odloží na sporenie)
3) Aký si predstavujete príjem (mesačne na osobu), aby ste boli šťastní?

alaguema
26. aug 2015

@worker_falcon výška nárokov nemusí zodpovedať výške príjmov, aj keď obvykle to tak asi je. Ak bolo cieľom poukázať na to, že aj v skromných pomeroch sa dá byť šťastný, tak téma sa mohla poňať aj z úplne iného uhla a bez osobných otázok. Aj keď je to len nick, ja naše príjmy nezverejním. Okrem toho, čo sem kto o sebe popíše, môže byť úplna haluz.

lubkavargova1
26. aug 2015

a zase neodpovedal k veci. je rozdiel ci porovnavame ci zijem v Europe, USA, Australii...to sa neda zovseobecnit a vyrabat taketo bludne statistiky.
Je ina zivotna uroven v Afrike a ina na Slovensku. A pokial sa vychadza z tych uzasnych vyskumov ktore zacinaju "anglicky vedci zistili..." no tak s panombohom pri takych statistikach a vyskumoch.

worker_falcon
autor
26. aug 2015

@viera27 takže tvoje šťastie je merateľné peniazmi, resp. ovplyvňujú ho peniaze (to na margo tých, ktorí tvrdia, že nieeeeeee)
takže diskusiou sme prišli na to, že máme rôzne nároky. Aj keď ty si svoje nešpecifikovala.

worker_falcon
autor
26. aug 2015

@lubkavargova1 nevedomý troll 😀
čo ti nie je z tej štatistiky jasné? tie tri veci, ktoré určite máš? To tretie bolo jedno teplé jedlo denne. A je jedno, či žiješ tam, či tam. ak máš tieto tri veci, tak si bohatšia ako 75% zvyšku sveta. Samozrejme, neznamená to, že si bohatšia ako tvoj sused. Môžeš byť najchudobnejšia z celej dediny, aj tak si bohatšia, ako 75% ľudí.

lubkavargova1
26. aug 2015

vies keby si pisal zretelne a k veci tak by ta ludia hned chapali....mozno som troll, ale aspon nepisem jak mantak.

jana_eyre
26. aug 2015

a naco su dobre taketo otazky? /uz druha podobna v priebehu dvoch dni/ vsetci dobre vieme, ze x ludi sa nikdy nezhodne, kazdemu vyhovuje nieco ine..

my mame dobry prijem, vysoke povinne vydaje a tym padom malo penazi na to, aby sme si mohli dovolit aj viac ako splacat dlhy a ucty - to ale neznamena ze nie sme stastni.. stastie zazivam zadarmo s mojou rodinou..

worker_falcon
autor
26. aug 2015

@lubkavargova1 vyjadrujem sa až moc presne, ako mi tu už niekto napísal... Aby to bolo jasné a jednoznačné. Len ľudia si už odvykli asi čítať a chápať napísanému textu tak, ako je napísaný. Alebo ja neviem.

viera27
26. aug 2015

@worker_falcon ako ano, mozes skusit u zubara zaplatit usmevom, pripadne po pokazeni pece kurit vatrou na dvore 😀 .
Stastna som, ked su stastni moji blizki. Tym je to meratelne 🙂. A utopisticky sa trebars 30tke da machrovat o peniazoch kaziacich charakter, ked nemas zodpovednost za nikoho, len za seba 😉

Moje naroky su minimalne 50% z prijmu bez urcenia, teda kedykolvek na cokolvek pouzitelnych. A je jedno ci ma clovek 10000, alebo 700

fra
26. aug 2015

Neprispejem číslom, ale vysledkami prieskumu, čítala som v knihe Dana Kahnemana: Myšlení rychlé a pomalé - na dosť veľkej štatistickej vzorke sa zistilo, že existuje istá hranica príjmu, ktorú keď človek/rodina dosiahne, tak vyšší príjem už nezaručí absolutne žiadne šťastie navyše, hoci aj keby pribudli nuly za tým číslom ... ak si dobre spomínam pre USA to bolo v priemere 75.000 USD/rok a v chudobnejších oblastiach podstatne menej- že tam jednoducho človek má čo potrebuje a viac penazí ho neurobí šťastnejším... ale ten prieskum robili na ludoch, ktorí tie peniaze mali (teda na širokom spektre ľudí s roznym prijmom a roznym pocitom šťastia) nie na tých, ktorí ich nemali, myslím, že tú hranicu je ťažko si len predstavovať, jednoducho tie čísla treba zistiť realne 🙂

natalym
26. aug 2015

Ani ja tomu nerozumiem. Na čo takáto informácia? Aby som vedela, že ľudia majú viac ako ja a aby som sa tým zožierala alebo som bola spokojná s tým čo mám a bola rada, že mám tak veľa, či čo?
U mňa osobne môžem povedať, že ma ovplyvňujú peniaze, som spokojnejšia, ak mám na účte, ak viem, že budem mať zajtra na chlieb, že si môžem dovoliť kaderníčku. Ak musím rozmýšľať nad každým centom som nervózna. Peniaze ovplyvňujú moju náladu, je to tak. Niekedy sa modlím, aby to tak nebolo, lebo to značí, že peniaze patria medzi mojich Bohov a to je veru hriech. Ak nemám pre seba to mi až tak nevadí, ale ak si nemôžem dovoliť niečo deťom z toho mám nervy. A tiež sa dobrovoľne priznávam k tomu, že keby som mala dostatok peňazí tak mi nevadí ani môj muž. Peniaze v rodine sú veľkým problémom. Vyjadriť v číslach to neviem, na prežitie, t.j., fixy potrebujeme 2000 € + 500 €by bodlo oblečenie, zábava a pod. Musím ich zarobiť, čo nie je ľahké a stále v tom nemám jasno.

lubkavargova1
26. aug 2015

@viera27 noooo ako pises, suhlasim. Seky sa same nepoplatia a to ze "panboh zaplat" uz daaaavno neplati.
Kazdy ma ine narok, potreby. Pre niekoho 1000 v pohode, pre ineho zobracenka...je to individualne.
Idem ja het z tade bo nedokazem citat a budem este aj negramotna totalne.
worker..do financii nikoho neni, max mojich zamestnavatelov aby mi vyplatili vyplatu a toto vsjo. A este danovy urad aby vedel kolko strhnut a potom zacina "carovanie" ako u kazdej beznej rodine. Hold, tlaciaren na peniazky este doma nemam 😀

terezka1947
26. aug 2015

Tak mne by na zivot a stastie stacilo IBA zdravie pre vsetkych nas....hej,peniaze su dolezite,ale co z nich,ked ich miniete na lieky,liecenia a doliecovania.....a ten strach a stres s tym spojeni....

ja viem,odpoved je uplne ina....ziadne cisla,ale cisla vzdy budu,vzdy sa da na zivot a urcite pohodlie a uspokojenie potrieb zarobit-staci troska chciet....no zdravie je asi vec,kt.ovplyvnuje vsetky oblasti...keby som to nezazila,nepisem....preto ziadna cifra,IBA takyto mpj pohlad 😉

henikav
26. aug 2015

Stastie sa sice kupit neda, ale teda v tomto smere ku stastiu peniaze napomahaju. Mozete mat krasnu rodinu a dobre zdravie, ak nebude na faktury a co dat do ust, skor ci neskor zacnu hadky. Teda stastie zavisle od penazi je podla mna take, ked vies v pohode zaplatit vsetky potrebne faktury bez toho aby si si musel lamat hlavu nad tym ci este vyda aj na jedlo. Peniaze by mali postacit okrem beznych faktur a slusneho byvania, kde ma kazdy svoj kutik sukromia aj na dobre jedlo, nejake konicky dospelych a kruzky pre deti, nejaku tu dovolenku, ked aj nie vzdy exotiku, ale oddych od celorocneho kolotoca a mat aspon nejaku malu "zeleznu "zasobu na necakane vydavky. Konkretne sumy nebudem pisat, lebo to ozaj zavisi od toho kto kde zije a kto ma ake naroky 😉 A samozrejme, ze stastie ako take sa kupit neda za ziadne peniaze, poznam kopec bohatych a nestastnych ludi

worker_falcon
autor
26. aug 2015

@natalym napr. na to, že vidím, že sú jedinci, ktorí síce majú väčší príjem, ale majú podstatne väčšie nároky, aby boli šťastní/aby mali dosť. Takže vlastne majú menej, ako ja. Niekto potrebuje pre šťastný život "vreckové" 50€ mesačne, niekto 500€ mesačne.

horana
26. aug 2015

Ako hovori jedno prislovie: "Ten kto je spokojny s tym co ma - ten je vzdy spokojny" 😉

sandra551
26. aug 2015

@worker_falcon Ale nie je to skôr o tom, že každý skáče do takej výšky ako sa dá? Keď má proste niekto len 300 € k dispozícií tak si život zariadi tak, aby bol podľa možností spokojný a vnútorne sa s tým "uspokojí". Ty si asi ten prípad a si rád. Ale je veľa ľudí čo chcú mať viac a trpia tým celý život, že sú zadĺžení, že by si chceli dovoliť viac... to podľa mňa v poriadku nie je na psychiku dlhodobo tak žiť.
A keď niekto zarobí 2000 € tak má čo? Stále jesť len suchý chleba, aby si nezvykol na vyšší štandard, ktorý si môže dovoliť? A sporiť na čo? Na peniaze do hrobu čo si odnesie?
Navyše je dosť veľký rozdiel odpustiť si napr. každodenné večere v reštauráciách a mať peniaze na nejaký nečakaný výdavok "len tak", pretože každý sa vie uskromniť. Ale niekto proste nemá z čoho "poľaviť" - vysťahuješ sa? Nebudeš jesť? Preto rozpočet by nemal byť našponovaný úplne na maximum a je dobre mať aspoň kus viacej. Hlavne ak už to nie je len o zodpovednosti za seba ale aj za iných - starí rodičia, dieťa a pod.

breznica
26. aug 2015

načo je dobrá takáto diskusia?????????

natalym
26. aug 2015

@worker_falcon Je to tak, že peniaze sú dôležité, kto tvrdí, že nie tak klame. Jasné zdravie je najdôležitejšie ale nedostatok a prevyše peňazí je nebezpečných pre vzťah.

horana
26. aug 2015

@sandra551 Uz viac bohacov, ktori mali zazitky blizkej smrti a "nieco" "tam" zazili a vratili sa, resp. ako sami hovoria bolo im dovolene sa na cas este vratit, zacali potom sa na svoje bohatstvo divat inak. A sice ako na pozicane. Ako na nieco co im v skutocnosti nikdy nepatrilo. Ako na nieco co malo byt v istom zmysle skuskou, ako ked rodic da nejaky obnos pubertakovi a sleduje ako s nim nalozi. Dovtedy ho len prezierali, potom zacali pomahat slabsim, tym, ktori nemali tolko stastia. Ale nielen tak akoze nejaku cast vydelit na charitu na utisenie svedomia, prave naopak uplne aktivne hladat efektivne sposoby a projekty a skutocne nezistne nieco robit za vysledok coho sa mzu realne zarucit. To jedine je vraj, podla tychto ludi hodnotne a dolezite, jedine pre co sa oplati generovat nadbytok je nejak ho vyuzit- pre dobro vsetkych. Zatial to vsak zial na svete pochopilo prilis malo ludi. Keby v tomto vedomi zili vsetci, bol by tu v podstate raj.

sandra551
26. aug 2015

@horana Lenže myslím, že ty hovoríš o boháčoch - miliardároch 🙂 Tam treba mať osobného psychológa, aby človeku z tých peňazí nepreplo.
Samozrejme pomáhať okoliu, rodine, sociálne slabším a podobne môže v malom meradle každý, a dúfam, že to aj každý robí 🙂

bojovnicka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
orchidea123
26. aug 2015

Pre mna by bolo najvacsim stastim zdravie mojho milovaneho syna ale zial viem ze toto sa mi nesplni aj ked sme urobili co sme mohli pre mna stastie nie su peniaze ale ludia ktorymi sa obklopujem moja rodina je priemerna mame co jest kde byvat aj ked sa nemozme rozhadzovat vzdy si pomyslim ze su ludia horsie na tom ked nemaju kde byvat co jest nemaju zdravie ani pracu nemaju si co obliect prave stastie nespociva v peniezoch ale prioritach ktore su pre danneho jednotlivca videla som ako ziju v Egypte beduinov ako ziju ale nechcela by som takto zit tam ani vodu nemozed pit z vodovodu ....

lubkavargova1
26. aug 2015

@bojovnicka vsetko sa meria v peniazoch..to si nevedela? Zdravie, rodina, nabozenstvo..vsetko je o peniazoch. Ved nie nadarmo sa tu zakladaju taketo bludne temy a potom aj nasledne dalsie temy kde citame ako je manzel drzgros, ako partnerky vydrziavaju svojich priatelov co a tak skoncia pri exkach..atd.
My co drieme 12ky denne-nocne a este aj dalsie roboty vieme najlepsie ze za peniaze si kupis vsetko. Lebo inak hold smola sanka klapne naprazdno, lieky nekupis, nedajboze nejaka tazsia choroba, poistovne hned zhrabnu, naboznetsva cez svoje "dobrovolne" prispevky,..vzdy a vsetko sa toci okolo prachov. Ten kto ma malo chce viac a ten co ma vela chce este viac alebo si tak uziva ze ani ponatia nema kolko toho ma. Malo je takych ako Buffet a ked sa aj najde, tak dlho nepozije lebo dedicia su uz v rade a pocitaju dni do vecneho odpocinku (ak mu k tomu nepomozu)....a my ostatny sa poctivo skladame na daniach na take blbosti aby sme "uzivili" nasich novych sukmenovcoch z ladicok v EU co nevyziju z 1 dolara na den (akoby sa niekto staral ci my vyzijeme a ked ano tak ako)

bojovnicka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mirka414
26. aug 2015

Tak to viem uplne presne 3500,- Chf aby som mohla pomoct vdaka mojej prekrásnej praci vyplatiť par účtou,odložiť par frankov na akú takú prestavbu v dome ( pekne pomaličky) a ist aspon raz do roka za starými rodičmi s dcérkou na Slovensko. Nič viac ku šťastiu okrem mojej rodinky by som do konca života nepotrebovala ;)

worker_falcon
autor
26. aug 2015

@bojovnicka som rád za tvoj príspevok. Jeden z mála. Začínal som mať pocit, že na modrého koníka chodia iba pipiny, ktoré potrebujú aspoň polovicu platu minúť na svoje hobby. Čo na tom, že iná rodina má iba tú polovicu a sú šťastní, že z nej vyžijú.

lubkavargova1
26. aug 2015

@worker_falcon a teraz ako co ocakavas od nas??? ze im mame dat tuto cast vyplaty??? Ze si mozeme dovolit sem tam nieco na nase hobby? To ta stve??? Ze zeny si dovolia kupit nieco pre deticky ale radsej si odoberu od vlastnych ust? Ze niekedy si zeny dovolia aj pre seba nieco kupit????

sandra551
26. aug 2015

@worker_falcon Nechceš tu dať číslo účtu, aby sme sa ti tu my lepšie zarábajúci poskladali? 😉 Si strašne zatrpknutý človek a závidíš 🙂 Nepríde mi to vôbec tak, že sa cítiš šťastne, keď nás (aj mňa tým pádom) označuješ za pipinu. Nevadia ti papaláši vo vláde, ktorých živíš aj ty? Ale vadia ti ľudia, ktorí vlastnou prácou zarábajú a ešte ti vadí, akým spôsobom ICH VLASTNÉ PENIAZE míňajú... to je nonsens 😀 😀 😀

sonula
26. aug 2015

Stastie nestoji absolutne nic, je to len nastavenie si mysle.
co sa tyka prijmu, nic/nikto nas nenuti zarabat malo, je to len o tom, co my sami chceme pre to urobit.

viera27
26. aug 2015

"halo, sefe, mozes mi prosim okamzite znizit plat???? Som pocula, ze musim mat max 750, inak som pipina zavisla na prachoch a to ja nechceeeem!!! "