Koľko sa platí dobrovoľné nemocenské poistenie?

katinka1987
28. okt 2013

Baby, prosim Vas, nebola som zamestnana a chceli by sme sa pokusat o babatko - chcela by som sa dobrovolne nemocensky poistit, ale neviem najst, kolko sa mesacne plati?
Nasla som nieco taketo: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi..., ale nerozumiem tomu...
To treba vsetky tieto sumy zratat a tolko platit, t.j. min. 130,27 eura???:
4,4 % na nemocenské poistenie (min. 17,29 eur, max. 172,92 eur)
18 % na starobné dôchodkové poistenie (min. 70,74 eur, max. 707,40 eur)
6 % na invalidné dôchodkové poistenie (min. 23,58 eur, max. 235,80 eur)
4,75 % do rezervného fondu solidarity (min. 18,66 eur, max. 186,67 eur)
Ďakujem pekne 🙂

sofinka156
3. jan 2018

@zalka ahoj mohla by som aj ja poprosit o radu...pred 7 rokmi ked som bola tehu som si platila DNP a mala som vyssiu materskú dokonca mi ju po 2 mesiacoch doplatili lebo mi nevyslo platit do porodu tych 270dni... Prosim plati to este stale? Planujeme babo...som zamestnaná ale 30.4.2018 mi konci pracovny pomer (2 roky) a ak by som otehotnela uz ma asi nezamestnaju a pojdem na nezamestnanecky... Oplatí sa prosim vybavit poistenie? Dakujem

zalka
3. jan 2018

@sofinka156 neje možný súbeh DNP a zamestnania ..
ak otehotnieš pred skončením PP tak ti nárok na MD vznikne z PP
ak otehotnieš po skončení PP tak v 6-8 týždni najneskôr sa prihlásiš na DNP z vyššieho VZ alebo z maxima 1824e a po 26t budeš mať nárok na MD z toho VZ.

kvietok8
17. jan 2018

Ahojte, prosím o pomoc - neviem sa dopátrať k relevantným info: na materskú som išla z DNP (z minima), moje dieťa má rok a pol. AK by som šla na druh= materskú ešte pred uplynutím 3 rokov od prvej, bude sa mi rátať materská z predpokladanej výšky, t.j z toho DNP i keď som už DNP ukončila? treba, aby som si znovu začala to DNP platiť? Príp. ak by som šla od septembra do práce a nebola by som zamestnaná celý rok, ako sa bude postupovať pri vypočítavaní materskej? Pozerám v dokumentoch sociálnej poisťovne a som z toho totálne zmätená...

basula30
17. jan 2018

Maminy ahojte..Prosím ktora by mi vedela poradit ohľadne DNP..ďakujem

evittam
18. jan 2018

@basula30 Konkrétne sa pytat je najlepšie.

basula30
20. jan 2018

@evittam ďakujem..potrebujem vediet co a ako urobit aby som mala co najvyssiu matersku..som zamestnana ale iba na skrateny uvazok co da mesacne cca 240€..pracujem rok a pol..tehotna este nie som ale planujem..ake postupy alebo co robit aby som pocas materskej mala vysoku matersku..ďakujem

basula30
18. jan 2018

@evittam potrebujem vedieť co treba spravit aby som mala najvyssiu matersku

marcelatje
20. jan 2018

@basula30 ak pracujes tak dnp si platit nemozes. Matersku ti vypocitaju z realneho prijmu.

basula30
20. jan 2018

@marcelatje takze to bude bieda..a keby som chcela platit dnp kedy najneskor pred nástupom na matersku by som ho mala zacat platit? Musela by som dat vypoved? Alebo je moznost zmenit zamestnanie? No ako dlho by som musela byt zamestnana v novej praci aby mi matersku pocitali z nej a nie z predchadzajucej? Ďakujem

marcelatje
20. jan 2018

@basula30 vypocitava sa zo mzdy v pedchadzajucom roku. Ked pracujes dnp si platit nemozes, takze bud vypoved a platit si dnp (vyska zavisi od toho aku matersku chces mat) alebo si najdes lepsie platenu pracu.

evittam
20. jan 2018

@basula30 No bud lepšie platenú pracu, napr.staci vymenit zamestnavatela aspon na 90dni bez PN a OCR na max.VZ pred nástupom na MD a bude ti pocitana MD z noveho zamestnania. Alebo velmi skoro prist na to,ze si tehotna (5.-8.tt), skončiť PP, dať si DNP z max.VZ, zaplatit par dni, dať sa PN aby si nemusela platit odvody - toto však musis stihnúť minimálne 26tyzdnov pred nástupom na MD. PN bude platena z minima ale MD dostaneš maximalnu. A po MD mozes ist este na PN-bude uz z maxima a plus RP.

basula30
20. jan 2018

@evittam ďakujem.si perfektna..pekný deň 🙂

evittam
20. jan 2018

@basula30 Za malo. Dik a podobne.😉

basula30
20. jan 2018

@evittam a môžem sa prosím opýtať aka je najvyssia mozna materska keby som si platila poistenie? A aku ciastku by som mesacne platila? Ďakujem

evittam
21. jan 2018

@basula30 Odvody cca 600Eur, MD cca 1350Eur.

zalka
21. jan 2018

@basula30 ak ešte nie si tehotná, tak si skús v súbehu nájsť aj nejakú inú prácu na dohodu s pravidelným príjmom a aj z toho ti vznikne potom nárok na materskú.

ak chceš riešiť MD po otehotnení s pomocou DNP
tak musí ti skončiť PP , a na DNP aby si mala nárok na max. podporu by si sa musela prihlásiť najneskôr v 6-8t tehu ráta sa od poslednej menzes, a toto DNP do nástupu na MD musí trvať nepretržite 26t ... počas toho obdobia samozrejme môžeš ísť na PN

evittam
21. jan 2018

@zalka Ako som jej uz pisala vyssie.😊😉

basula30
21. jan 2018

@zalka cize ak to dobre chápem staci zaplatit 600€ za prvy mesiac a potom teoreticky prakticky ist rizikove (pn) az do nastupu na matersku a viac nemusim platit poistenie? Ci? Je tam volaky hacik? Ďakujem

evittam
21. jan 2018

@basula30 Žiadny hacik, nemusis zaplatiť ani cely mesiac. Len to naozaj musis stihnut minimalne 26tyzdnov pred nástupom na MD.

zalka
21. jan 2018

@basula30 tak ako bolo napísané, žiaden háčik nie je, len PN je minimálna no neplatia sa odvody ... počas PN

basula30
21. jan 2018

@evittam
@zalka ďakujem baby..prajem pekný večer..🙂

kvietok8
22. jan 2018

@evittam AHoj, prosím, ako by sa dala vyriešiť táto situácia? Ahojte, prosím o pomoc - neviem sa dopátrať k relevantným info: na materskú som išla z DNP (z minima), moje dieťa má rok a pol. AK by som šla na druh= materskú ešte pred uplynutím 3 rokov od prvej, bude sa mi rátať materská z predpokladanej výšky, t.j z toho DNP i keď som už DNP ukončila? treba, aby som si znovu začala to DNP platiť? Príp. ak by som šla od septembra do práce a nebola by som zamestnaná celý rok, ako sa bude postupovať pri vypočítavaní materskej? Pozerám v dokumentoch sociálnej poisťovne a som z toho totálne zmätená...

zalka
22. jan 2018

@kvietok8 kedy ti skončilo DNP napíš dátum. Si tehotná?

leishmania
24. jan 2018

@zalka prosim ta ak nezamestnana osoba si plati najprv DNP z minima, po otehotneni potom z maxima tak tych 26t co musi byt nepretrzite staci do porodu stihnut alebo to musi stihnut do 6t pred porodom? dakujem

evittam
25. jan 2018

@leishmania Do nástupu na MD.

leishmania
25. jan 2018

@evittam a nastup na MD moze byt neskor ako 6t pred terminom porodu?

evittam
25. jan 2018

@leishmania Myslim,ze nie.

zalka
25. jan 2018

@leishmania aj keby si nastúpila na MD neskôr ako 6t pred pôrodom, tak SP by skúmala aký VZ máš k 6 týždnu pred TP ... takže nepomohol by ti neskorší nástup ak si si dala neskoro dobrovolné poistenie

leishmania
25. jan 2018

@zalka dakujem!! esteE nie som tehotna len sa informmujem

zalka
25. jan 2018

@leishmania rado sa stalo

nivea777
25. jan 2018

@zalka ahoj mozem jednu otazku?Len tak mi vcera napadla taka vec..Preco ked chce mat zena MAX MD z dnp tak staci prihlasit sa,zaplatit za par dni a ist na PN ale ked chce mat MAX MD zo zamestnania tak musi mat 90 dni NP bez pn? Preco to nefunguje jednotne teda 90dni bez pn aj pri zamestnani aj pri dnp .. zjavne sa asi nudin ked mi takáto vec napadlo ..Ak sa ti nechce,nemusis odpovedať