Koľko sa platí dobrovoľné nemocenské poistenie?

katinka1987
28. okt 2013

Baby, prosim Vas, nebola som zamestnana a chceli by sme sa pokusat o babatko - chcela by som sa dobrovolne nemocensky poistit, ale neviem najst, kolko sa mesacne plati?
Nasla som nieco taketo: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi..., ale nerozumiem tomu...
To treba vsetky tieto sumy zratat a tolko platit, t.j. min. 130,27 eura???:
4,4 % na nemocenské poistenie (min. 17,29 eur, max. 172,92 eur)
18 % na starobné dôchodkové poistenie (min. 70,74 eur, max. 707,40 eur)
6 % na invalidné dôchodkové poistenie (min. 23,58 eur, max. 235,80 eur)
4,75 % do rezervného fondu solidarity (min. 18,66 eur, max. 186,67 eur)
Ďakujem pekne 🙂

zalka
30. jan 2018

@jana858 tak to preto tie skvelé počty 😉🙂😉🙂 často sa to nevidí 😅

basula30
31. jan 2018

@evittam môžem sa prosím este opýtať jednu vec..ak ked zistim ze som tehotná..dam vypoved v praci prihlasim sa na dnp.zaplatim nejaku ciastku a pôjdem na pn..môžem pn prerusit napr.po 6 mesiacoch zaplatit zasa nejaku ciastku na dnp a dat sa znovu na pn uz az do nastupu na matersku? Ďakujem..pekný deň

kvietok8
31. jan 2018

@zalka Aha, rozumiem. Ďakujem moc za info 🙂

evittam
31. jan 2018

@basula30 Ano mozes.

basula30
31. jan 2018

@evittam ďakujem 🙂

leishmania
3. feb 2018

@zalka prosim ta ak mi to bude vychadzat tak ze by sa mi podarilo otehotniet buduci cyklus tj najskor ako by mi to vyslo aby som stihla vyplatit dobrovóne poistenie do 6t pred terminom porodu tak by to vychadzalo ze platim este v oktobri DNDP a zaroven koncom oktobra mam nastup na MD, takze zaciatkom novembra platim poslednu platbu, kedy mozem teda poziadat o materske? az v novembri a oni mi potom spatne vyplatia aj ten tyzden z oktobra alebo tidem o cast materskej tym ze ziadam neskor? alebo mam poziadat uz v oktobri aj ked posledna platba bude zalatena az zaciatkom novembra? dakujem

zalka
3. feb 2018

@leishmania vôbec som nepochopila...
ak máš nástup na MD napr. 20.10. a si poistená DNP
tak nastúpiš na MD 20.10. a platbu do SP poukážeš ako hovorí zákon do 8.11. nič ti nebráni zaplatiť 30.10. odvody
nechápem prečo ludia si myslia že platbu musia zaplatiť 8 v mesiaci, ak si nastavím platby na 30teho že za oktober zaplatím 30 oktobra tak je to pohodlnejšie a nestresujem ...
ved i tak málokto má peniaze začiatkom mesiaca,

leishmania
3. feb 2018

@zalka nastup na MD mam dajne tomu 22.10, ale za oktober este musim uhradit platbu, takze ak by som ziadala o matersku zaciatkom oktobra nemam este zaplatenu poslednu platbu

zalka
3. feb 2018

@leishmania no a? ved sú tam lehoty a termíny ... teraz nedáš žiadosť o MD ... lebo je začiatok mesiaca a ty budeš uhrádzať poistenie až začiatkom druhého mesiaca .. to mi príde dosť nelogické,
detto aj s PN to tak je ... nebudem marodovať lebo ešte nemám uhradené poistenie? divné

no tak zaplať za oktober začiatkom mesiaca alikvotnu časť

leishmania
3. feb 2018

@zalka dakujem, a ak poziadam v novembri tak mi vyplatia za oktober spatne?

zalka
4. feb 2018

@leishmania vyplatia odo dna ako je vypísané v žiadosti ... ak tam budeš mať oktobrovid átum tak áno

leishmania
4. feb 2018

@zalka dakujem

leishmania
13. feb 2018

@zalka chcela by som sa opytat ak bol muz zamestnany u hasicov feb 2016 do marca 2018 (to bol v statnej sprave), potom dostane v marci 2018 novu robotu, kde bude ako zamestnanec uz nie v statnej sprave, moze po 3 mes nastupit na matersku z vymeriavacieho zakladu ktory bude mat v novej praci, alebo to vadi ze bol predtym zamestnany v statnej sprave?

dakujem

zalka
13. feb 2018

@leishmania fúha toto neviem skús napísať cez formulár SP ... http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s

leishmania
13. feb 2018

@zalka uz som skusila aj odpisali, zial ako hasic nemoze im sa neplatia odvody do socpoist tak neprejde 270dni, takze tie 3mes by nestacili. to som sa pytala pre sestru

zalka
13. feb 2018

@leishmania som si myslela, no mohol by skúsiť po získaní 270 dní žiadať ..

jana858
13. feb 2018

Ahojte, nemáte niekto skúsenosť, ako je to, keď by som prechádzala z rodičovskej znova na materskú? Myslím, z čoho vypočítajú materskú? Z posledného odpracovaného roku, t.j. ten rok z ktorého mi vypočítali materskú predtým? Alebo je to posledný kalendárny rok, čiže rok keď som bola na rodičovskej?

slavuska1988
19. feb 2018

Dobry vecer prajem chcem sa len spytat c nevie nielto poradit ci moze ist manzel na matersku ked je na invalidnom dochodku a pobera invalidny ??

dena1973
19. feb 2018

@slavuska1988 Ak je zamestnaný a spĺňa podmienky, tak áno.

slavuska1988
20. feb 2018

Praveze nerobil preto sa pytam lebo neviem ako to funguje ze ked je invalidny dochodca ci mu platia nemocenske

dena1973
20. feb 2018

@slavuska1988 Ak nie je nemocensky poistený (nie je zamestnaný...), tak nárok na žiadnu
z nemocenských dávok nemá.

jajaaja
20. feb 2018

@zalka ahoj, momentalne som na rd skoro rok, pracovala som 4 mesiace pred porodom (od 1.9. 2016 mam zmlluvu) cize nemala som nárok na matersku len na rodičovský (rodila som 17.2.2017). Ak by som teraz otehotnela tak ako je to s materskou? Oplatí sa mi platit dobrovoľne alebo ani nemozem kedze mam zmluvu v robote?

zalka
21. feb 2018

@jajaaja no nemôžeš lebo máš zmluvu v robote ale nárok na MD bude lebo už máš splnenú podmienku 270 dní poistenia. lebo MD aj RD sa ráta do splnenia podmienky.

jajaaja
21. feb 2018

@zalka a z coho mi bude vypočítaná materská? DAkujem

zalka
21. feb 2018

@jajaaja z predpokladaného príjmu resp. z platu z roku 2017 ak by si šla na MD tento rok ... alebo z minima ... ak si v roku 2017 marodovala pred nástupom na MD

jajaaja
21. feb 2018

@zalka lebo na som nasla ze ked som v r. 2017 poberala len rodicovsky, tak sa mi vypočíta z toho co mam na zmluve,...marodovala som pred nastupom na md ale to bolo v decembri 2016 a na md som nastupila 31.12.2016

zalka
21. feb 2018

@jajaaja tak potom ak máš odpracovaných 90 dní bez PN .. tak sa bude rátať zo zmluvy teda z predpokladaného príjmu ..
ak si neodpracovala 90 dní tak bude z minima rátaná MD

elizita
15. mar 2018

@zalka ahoj zalka, opat sa hlasim. Zacala som pracovat na polovicny uvazok a popri tom mam zivnost. Samozrejme z pol uvazku ide povinne nem poistenie. Takze priplacat si nemozem. Ak by som otehotnela, co je riesenim? Z pol uvazku mi materska vyjde smiesnych skoro 400e. Dohodnut sa s nimi na zivnosti nie je mozne. Ale je to praca v mojom odbore, vo firme kde sa o vyplatu nemusim triast, mozem robit aj z domu casom a pre buducnost popri detoch super. Takze ked sa zapracujem, tak to bude fajn, tak by som si ju rada podrzala, ked sa bude dat. Ako si mozem zvysit matersku? Vobec som necakala ze by ma tam zobrali, bol to dlhy proces a medzitym sme sa rozhodli a uplne namotali na 2.dieta, ze ked sa dam zdravotne dokopy. Este by som sa vedela zamestnat na nejake 3 mesiace s maximom, no neviem, ci mi to nieco pomoze. Pocas materskej by hadam uz na zivnost pristali, ked by som bola uz zapracovany clovek. Podmienku 270dni by som nemala mat problem, kedze do 31.7.2017 som mala dohodu.

zalka
15. mar 2018

@elizita no dalšie zamestnanie ... v súbehu aby si mala 270 dní a aby bol i tam nárok na MD

elizita
15. mar 2018

@zalka cize to druhe zamestnanie musi trvat 270 dni?